The Drain - David Schmidtke fall tour - Třebíč

obsah aktuální k datu - 22.10.2022
The Drain - David Schmidtke fall tour - Třebíč
datum
21.10.20222022-10-212022-10-21
místo
Na Staré radnici Třebíč Žerotínovo nám. 12/11, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:30
návštěvnost
až 50 lidí
žánr
rock, alternative/indie/pop rock
profily hodnocených kapel
vstupné
150,- (předprodej) / 200,- Kč (na místě)
ceny
pivo Poutník 12 / 49,- Kč /// pivo Ježek 11 / 39,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

1) Fertile Hump ( Garage blues punk/rock / Polsko )
2) The Drain ( Garage glam rock / Praha )

Tento týden padla volba na podporu lokální scény, která v posledních měsících posiluje. Hlavním kladem je znovuotevření klubu "Béčko". To se přesunulo do nových prostor, ale nadále zde hrají plus/mínus podobné žánry a to je jen dobře. Jeho alternativou vždy byla právě zdejší "radnice", která občas udělala super koncert, ale dle slov kapely "The Drain" měl být tento koncert poslední na tomto místě. Pokud to je pravda, tak to bude další citelná ztráta pro celou hudební scénu v okolí Třebíče. O to víc jsem rád, že jsem na tento koncert vyrazit, ač mne lákala Praha i Brno a zároveň nejsem fandou ani The Drain ani Fertile Hump.

Do "klubu" jsem dorazil tradičně v předstihu o asi 30 minut. Krom kapel a obsluhy zde fakticky nikdo nebyl a to překvapilo i "vrátného", který mne považoval za někoho "od kapel" a tak po mne ani nechtěl vstup. Což se samo dořešilo zvláště, když jsem jej měl již zakoupený přes Goout (velká novinka v tomto místě). A tak se dalo prohodil pár vět se známými a omrknout kompletní budování pódia a celé zvučení. Dozvučilo se kolem 20h, ale první kapela začala hrá až v 20:30, což se tak nějak dalo očekávat.

/// Fertile Hump ( Garage blues punk/rock / Polsko )
Jako první šla Varšavská kapela Fertile Hump, která vznikla teprve v roce 2015 a zdá se prodělala hned několik změn v sestavě. V současnosti zde hrají Magda Kramer a Tomasz Szkiela. Zajímavostí je, že Tomasz je na internetu označován za kytaristu s tím, že v roce 2021 kapelu opustil bubeník Maciej Misiewicz. A právě to asi byl impuls k tomu, že zde Tomasz seděl za bicími. Ty ovládal naprosto bravurně, což mne trošku zarazilo a tak i váhám, zda na internetu nejsou o nich chybné údaje. Ač asi to tak bude, protože i u setu říkal Polsky "já jsem Tomasz a toto je Magda".
Co se předposlechu týče, tak volba padla na album "The Break Up Club" (2021), které působil velmi rozmanitě. Našel jsem zde jak vliv punku, jazzu, rocku a dalších žánrů. Ostatně i nálada skladeb se mísila od divokých (třeba "No One Owes You"), hravých (třeba "Just Let It Be"), "najazzlých" (třeba "Them Lights"), s country nádechem (viz "Two White Wines And Three Beers"), či dokonce potěmělých (viz třeba "Sailor's Grave"). Prostě pomalu co song to jiná nálada a pohled na kapelu samotnou. Obecně toto "přeskakování" ze stylu na styl nemám rád, ale zde mi to nevím proč sedlo. Poslech alba se stal až takovou jízdou na horské dráze, která mi nakonec ukázala i svoji skrytou vodící linku a ta je možná tím proč mne tato "žánrová rozkročenost" sedla.
Samotný set měl solidní zvuk, který zde není snadné udělat. A kapela i ve dvou bez většího "pódiového nasazení" dokázala vytvořit živelnou až skočnou atmosféru. Té se chytl hned jeden muž, který předváděl opravdu špičkové taneční kreace. Postupně se přidávali i další lidé a zvláště jedna pohledná mladá slečna, což jednoznačně pomohlo tomuto až příjemně rozvernému setu. Dokonce mi v něm nepřišlo přehnaně moc "žánrových skoků" a celkově bych řekl krásně jednolitě plynul s jen občasným drobným úskokem k "country nádechu", či "punk vlivu". Mezi songy kapela nenechávala ani čas na potlesk, což mi přijde až optimální. V druhé půlce setu již nějaké ty slova díků nastala a to v angličtině. Ta se posléze na dotaz změnila i v Polštinu, že to "zkusí protože jejich angličtina je špatná". Angličtinu měli fajn, ale Polština byla přeci jen zábavnější a dokonce z ní občas něco šlo rozpoznat.
Celkově povedený set, kde děkuji i z krátký pohodový pokec Tomaszovi (před samotným setem). Zaujalo mne, že má na sobě triko Polské kapely Dopelord. S nimi prý odehrál několik společných koncertů (s jeho druhou kapelou) a má je rád. Avšak na Polské scéně má raději kapelu Belzebong.

/// The Drain ( Garage glam rock / Praha )
Druhou částí tohoto společného turné byli Pražáci The Drain. Ti hrají již od roku 2007 a tak by se je dalo považovat za významnější kapelu (minimálně v České části turné). Chlapy jsem vcelku poslouchal kolem roku 2015 a právě v tomto roce jsem je i viděl naposledy živě (Festival malých pivovarů v Třebíči). Avšak od té doby jsem od jejich poslechu víc a víc upouštěl až jsem před tímto koncertem musel zase něco naposlouchat. A výsledek mne tedy moc neuhranul a to včetně skladeb z nového alba jménem "OLD BIG BAD, NEW BIG GOOD". Z toho důvodů mé očekávání nebyla příliš vysoko, ale proč nepodpořit.
Samotný set měl hned od startu vážné problémy se zvukem. Důvodem byl výpadek wifi díky čemuž nešel ven zvuk z reproduktorů. Tudíž smolná chyba, která se však může stát holt "moderní technika". Po zprovoznení považuji zvuk za solidní, ač zdejší prostor není snadné nazvučit. A to zvláště pro cizího zvukaře, který má sice přednastaveny všechny vstupu (22x z toho hned 3 klávesy!), ale nezná zdejší zvukově složité prostředí.
Každopádně zvuk lze globálně pochválit a to je pevný základ. K tomu dodala kapela porci energie (zvláště klávesák a zpěvák) a až občasnou snovost. Již od prvních songů jsem se překvapivě začal bavit, čemuž pomohla i znalost několika skladeb (například novinka "Duty To Do"). Set pěkně šlapal a lidé se již bez větších okolků dostali na kontakt k samotné kapele. Což kapela ocenila, že ještě více "hrábla do strun" a set se posunul ještě výše. Jako drobnou vadu tak považuji pouze postupné odhalování hrudi zpěváka na kterou jsem jako muž nebyl zrovna moc zvědavý. :)
Celkově velmi povedený koncert, až u psaní reportu dumám proč mi živě tak sedli, ale z desek to není to pravé ořechové. Na závěr zmíním zajímavost, že kapela ztratila krabici s vinyly a zpěvák ještě nějaké další osobní věci. Zdá se, že to prý asi nechali v taxíku v Českých Budějovicích, kde hráli ve čtvrtek. Už jsem se lekl, že by je někdo u nás okradl. A ještě potěšil jejich zvukař, který měl triko kapely Sunn O))).

A jak hodnotím celý tento večer? Považuji jej za až překvapivě pohodový a plný kvalitní muziky. Kladem byla i koncovka po 23:15, kterou jsme tedy neočekával. Závěrem nezbývá než doufat, že se nepotvrdí zvěsti o tom, že to zde byl poslední koncert.