Titanic na Béčku

obsah aktuální k datu - 6.6.2020
Titanic na Béčku
datum
5.6.20202020-6-52020-6-5
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 80 lidí
žánr
heavy metal / hard rock
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
Budvar 12 / 38,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

Titanic ( Heavy Metal / Brno)

Po takřka 4 měsících jsem mohl vyrazit na koncert. V tomto období byly akce omezovány, a pak kompletně rušeny, skrze epidemii koronaviru. Po uvolnění jsem hned začal hledat koncerty a jeden z prvních zajímavých byl právě tento.
Titanic znám jménem hodně let skrze jejich koncert v Jihlavě, v Klubu Ježek, na který jsem tehdy zvažoval vyrazit. I přes to od kapely neznám žádný jejich hit natož desku. Tudíž jsem váhal zda vyrazím. V rozhodování hrály klíčovou roli - "koncertní absťák" + podpora klubu/scény + sestava kapely. Nejvíc mne lákala právě na sestava, protože zde bubnuje jeden z nejlepších českých bubeníků Martin "Marthus" Škaroupka (Cradle of Filth, Inner Fear, Lunatic Gods, ex-Masterplan atd..) a na kytaru zde kouzlí Marek "Ashok" Šmerda (Cradle of Filth, ex-Root atd..). Tito dva muzikanti to dotáhli až do kapely velikosti Cradle of Filth, což jen potvrzuje jejich kvality.

Pořádání koncertu mělo mnoho těžkostí. Jednak se vyčkávalo jak bude vláda rozvolňovat "koronavirová opatření", tudíž jaké budou mít kluby povinnosti, jaká bude maximální kapacita atd.. V týdnu před koncertem se povolila účast až 300 lidí, což bylo pro Béčko naprosto dostačující. Bohužel se nadále "šachovalo" s tím do kolika může být klub otevřený. Z toho plynulo, že se asi 4x měnil začátek koncertu a nejeden člověk tak byl zmaten na kolikátou vlastně má jít. Nakonec musel klub skončit do 23:00, ale mohla fungovat jeho improvizovaná venkovní zahrádka. 
Dále proti tomuto koncertu proběhla akce "Zámostí na Trumpetce", kde sice nebyly tak známé kapely jako Titanic, ale přeci jen atmosféra židovské čtvrti, a samotné Trumpetky, mohla odvát pár lidí i z Béčka.

Do klubu jsem dorazil v 19:30 a už se zde dobře bavilo několik desítek fanoušků a Titanic již zvučili. Což mne lehce překvapilo, protože to znamenalo, že zde nebude žádná předkapela. Samotné zvučení bylo opravdu hodně nahlas a byly tak obavy o kvalitu koncertu. A to hlavně zda Marthusovi bicí nepřehluší vše ostatní a nebude to "jen" bubenická show, ač na zrovna jeho bubenickou show bych si rád někdy zašel.
Kapela odpálila svůj set v 20:45 a strach ze zvuku opadl hned u prvních skladeb, které byly z posledního alba "Soumrak Titánů Živě", které vyšlo 16.3.2020 (jeho křest bude 26. června 2020 v Brně na Melodce). Název alba je zvláštní, protože kapela vydala v roce 2018 album "Soumrak Titánů" tudíž nová deska nese takřka totožný název. Ze skladeb si pamatuji, že zazněla titulní skladba "Soumrak Titánů". Po trojicy skladeb z tohoto alba se již kapela pustila i do starých věcí kdy zazněly skladby "Ábel", či "Hnusná smůla". Při těchto skladbách zpěvák vzpomínal na bývalého bubeníka "Slávka" (asi Stanislav Fric), který prý snad i nadále spolupracuje na textech pro Titanic.
Po 7. skladbě byla domluvená asi 10 minutová přestávka na pivo, protože bez předkapely hrál Titanic delší set než je běžné jak se zdá. V této pauze jsem si zašel pro společnou fotku za Marthusem včetně krátkého pokecu. Mohu konstatovat, že Martin je opravdu velký pohodář a sympaťák.
Po pauze dali Titanic převážně pomalejší skladby u kterých vzpomínali na svého nedávno zemřelého basáka Milan Hanáka. Ten zemřel na konci roku 2019 v pouhých 57 letech na rakovinu. Takže následující potlesk i skladby byly pro něj. Zvláště se upozornilo na skladbu "Figurina", kterou prý měl hodně rád. Dále zazněla i skladba "Metalovej svátek" (s chytlavým "Sváteční, hey, heavy metal Sváteční, hey, heavy metal Sváteční...") a mnoho dalších. V 21:30 dával zvuk kapely na jevo že se končí a do toho přišla slova "přátelé ještě nekončíme". Přišlo mi to jako pokus o to, aby lidé žádaly další skladby. I tak naštěstí neproběhly nějaké odchody z pódia a návrat, ale hrálo se prostě dál. Koncert končil asi v 22:30, tudíž trval krásných 1:40h (+/-), což je velmi solidní porce.

Zajímavé bylo, že kapela tu prý letos začíná a je ráda, že dorazil slušný počet lidí a to nejen z Třebíče a okolí. Celkově koncert předčil má očekávání, ač se ze mne nestal nějaký fanoušek této kapely. Každopádně až příště dorazí někam poblíž, tak si na ně rád zajdu.