TranSiberian Hunger 2021

obsah aktuální k datu - 25.10.2021
TranSiberian Hunger 2021
datum
23.10.20212021-10-232021-10-23
místo
Sibiř Brno Dukelská třída 123/50, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
17:00
návštěvnost
asi 100 lidí
žánr
black metal, death/doom metal, stoner metal, sludge metal, atmospheric black metal, hardcore, hardcore/punk
vstupné
290,- Kč
ceny
pivo Slavkov 10 / 35,- Kč /// pivo Polička 11 / 40,- Kč /// pivo Beskydská IPA 15 / 45,- Kč /// bageta (vegetariánská) / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

16:00 Doors
17:40–18:25 Narcosa
18:25–19:10 Sekeromlat
19:10–19:55 Lezok
19:55–20.40 Tummo
20:40–21:25 Morkhimmel
21:25–22:10 Ad Acta
22:10–22:55 Můra
22:55–23:40 Blues for the Redsun

Do Brna se koncertně dostávám poměrně často, ale vždy jsem byl v klubech řekněme v okolí centra. Důvod byl ten, že to tam trochu znám a hlavně odtud vždy bylo v "docházková vzdálenost" ubytování u kamarádů. A i proto jsem dosud nikdy nenavštívil právě klub Sibiř, kde se koná množství skvělých akcí. Vyrazil jsem sem jak skrze skvělou akci, tak skrze to, že jsem sehnal partii. Ta navíc jela autem, tudíž "značka ideál".
Sibiř je opravdu velký underground, který mi připomíná Jihlavský klub Bezvědomí, či dokonce jeho předchůdce Edgar. Jedná se zde o nezávislé kulturní a komunitní centrum. Budovu si opravují "majitelé" svépomocí za cílem vzniku kreativního, kolektivního a nekomerčního prostoru. To se jim dle fotek na webu postupně opravdu daří. I tak jsem po vstupu zažil lehký šok, protože zde byla opravdu "Sibiř", tudíž zima. Nevím kolik bylo stupňů, ale člověk musel i v klubu chodit v bundě. Nikdy jsem to nezažil, ale zas je to alespoň tématické. Tu tematičnost dokreslovala zahrada ve vnitrobloku, kam se chodilo kouřit a kde uprostřed stál velký sud v kterém hořelo dřevo. Na ohřátí a pokec ideální místo i se židličkami.
Ovšem nedorazily jsme sem skrze prostory, ale skrze kapely. Za mne osobně byli headlinery kapely BLUES FOR THE RED SUN + TUMMO + MORKHIMMEL a pak hned ADACTA. S tím, že i zbytek soupisky mne +/- zaujal. Cíl byl dorazit již do 17h, ale byly obavy o možnost parkování. Ty se nenaplnily, protože se parkovalo na silnici hned naproti klubu, tudíž ideální poloha.
Po vstupu do klubu zarazilo, že harmonogram se posunul hned od první kapely o 20 minut. Oznámeno to bylo prostým připsáním "+20 min" pod lineup napříč klubem.

/// NARCOSA (Death Metal/Crust / Praha)
Společně s Adactou měla být Narcosa "papírově" nejtvrdší z celého večera. Zároveň i jedna z těch kapel, které jsem do potvrzení neznal. Předposlech zaujal, že zde není až tak velký vliv "death metalu", kdy je hudba spíše válivější, což mi vyhovuje. Ne že bych neměl rád i ultra rychlý tvrdý death metal, ale jeho "válivější" odnože mám přeci jen o něco raději. Takže očekávání byla poměrně vysoká.
Od počátku setu mi nesedělo nazvučení vokálu, které bylo dosti nečitelné. I z nahrávek není nikterak čistý, ale zde mi to přišlo ještě výraznější. Naopak zbytek kapely zněl velmi dobře a to zvláště bicí. Samotná hudba mi přišla občas monotónnější, ale nic strašného, protože to vyvážila její solidní agresivita. Ta byla trošku odlehčena basákovými skoky do vzduchu alá "punk rock hvězda", ostatně proč ne. Suma sumárum za mě, a asi dalších 40 lidí, spokojenost.

/// SEKEROMLAT (Black Metal / Praha)
A další kapela, kterou jsem do potvrzení vůbec neznal. Tito Pražáci fungují od roku 2017 a venku mají "jen" pěti skladbové EP "Sekeromlat" z roku 2019. S tím, že nová deska je již na cestě. Událost o nich psala jako o dřevním black metalu. S tím nelze než souhlasit po poslechu zmiňovaného EP. Prostě žádné extra kudrlinky pěkně staroškolsky a i ten zvuk nahrávky má takovou auru jak kdyby vznik kolem roku 1990. I vokál mi evokoval až Frantu Štorma z legendárních Master's Hammer. Ostatně i hudba není od tohoto kultu zrovna daleko.
Atmosféra koncertu byla podpořena stoličkou se svíčkami, různými kostmi s lebkami, hroty na rukou zpěváka, či warpaintem. Ač zrovna warpain mi nepřišel příliš kvalitní, ale bez něj by působila kapela zvláštně. Samotný set potvrdil co jsem si naposlouchal, tudíž old school black Norského/Švédského střihu. Živě jsem se překvapivě i bavil, ač v blacku již spíše preferuji atmosferičtější kapely a ze států spíše Francii, Island či USA. Chválím i nasazení zpěváka, který mnohdy sestoupil i k lidem a tím zvýšil vzájemný kontakt a vtáhl tím fandy více do této hudby. Zajímavostí je, že zdejší kytarista "H." hraje i v kapele Můra. A dále to, že zde hraje na basu žena s přezdívkou "K" (Karolína Nováková).

/// LEZOK (Atmospheric Black Metal / Praha)
I tuto kapelu jsem neznal do potvrzení na této akci. Ostatně po internetu o nich moc informací není. Z toho mála mne zaujalo, že v roce 2017 odehráli koncert ve skvělé společnosti kapel FUNEBRARUM (usa) a PHRENELITH (dk). Z alb mají venku zdá se jediné splitko, kde mají 10 minutový song "Zamčené místnosti na prahu smrti / Sto let oddělení". Ten zní velmi zajímavě, ale přeci jen to je pouze 1 skladba, tak se těžko určuje kvalita kapely. Ovšem před setem na ně pěl chválu kamarád, který je viděl na Metalurgia festival v roce 2019 a prý byli super. Tudíž jsem se na set těšil, ale byl jsem napjatý jak to celé zapůsobí.
Žánrově se vlastně pokračovalo v "black vodách", ale šlo se více do atmosferična. A to přesně byla "voda na můj mlýn" aneb kvalitní upřímný set, který nepotřeboval moc kouře, warpaint či něco dalšího. Postačovalo lehké nasvícení a hudba samotná. Ta mi přišla občas tvrdší než jsem čekal, ale celé to do sebe skvěle zapadalo. Zatím nejlepší set této akce, milé překvápko a tleskám.
Již zde navíc mohlo být odhadem 80 lidí, což je zas o dobrou 20 víc jak na předchozí kapele.

/// TUMMO (Sludge/Stoner metal / Brno)
Aneb jediná kapela, která je v Brně doma a zároveň se zdá, že byli pořadateli této akce. Skupina vznikla v roce 2007 a hráli zde i členové Gospel of the Future, či "David 11" (Mörkhimmel). Chlapy mám již pár let velmi rád, ale přijde mi, že vidět je živě není vůbec snadné. O to víc si cením, že se mi to zde splnilo.
První pohled na kapelu mne překvapil, že zde byl jiný zpěvák než jsem čekal. Poslední fotky kapely jsem neviděl a tak jsem čekal vokalistu jak je v živácích kapely na Youtube (Brno 2019 - https://www.youtube.com/watch?v=3cSz0OgDDww ). Set otevřela skladba "znamení ohně" a já se ihned začal bavit jak hudbou, tak skvělým zvukem. Ten byl příkladně hutný a navodil skvělou "bahení" atmosféru. Sice jsem neznal tolik skladeb, kolik jsem očekával, ale to nic nemění na splněných očekávávních a výborném setu. Díky za něj a zas někdy v Brně.

/// MORKHIMMEL (Crust/Thrash Metal / Praha)
Tento metal/punk/crust mám velmi rád. I poslech ze sluchátek je plný energie, tahu na bránu i skvělých textů. To jsem si potvrdil i živě v roce 2017 na festivalu Brutal Assault. Od té doby chlapy eviduji, že hrají jen občas. O to víc jsem se těšil na možnost je vidět. Předposlech živáků mne však dosti zklamal, kdy byl povětšinou nic moc zvuk i nasazení. Všechny na mne nepůsobily tak jak si pamatuji ten set na Brutalu. Tudíž jsem se lehce obával jak to dopadne.
A musím konstatovat, že nastalo to co na tom Youtube, tudíž jsem byl od počátku spíše zklamán. Což je o to horší, že zvuk mi přišel lepší, ale i tak byly skvělé texty až nečitelné. Až mám pocit, že ta nečitelnost je tedy asi cílená, což je velká škoda. Ještě jsem zkoušel měnit pozice v davu, ale ani to nepomohlo. Celkově tedy zklamání, ač okolí se očividně bavilo, když se rozjel solidní kotel o až 10 lidech. Ze skladeb si vybavuji "Pravidla hněvu", či "Entombia". Druhou skladbu nevím zda mám poznačenou přesně, ale ta byla vynikající.

/// ADACTA (hardcore-crust / Bratislava - SK)
Tato Slovenská žánrová veličina vznikla již v roce 2000, ale já ji dosud živě neviděl. Sice v době COVIDu běželo množství online koncertů a tam jsem právě Adactu viděl (Online kapustnica pre bosorku) avšak to se nedá moc počítat. Nejblíže k živému setkání bylo na "Obscene Extreme 2019 (vol. 21)", ale tehdy jsem se zakecal na jídle a vynechal je. Tudíž až dnešek byl mojí premiérou. Předkoncertní zajímavostí bylo zjištění, že prý nepoužívají dvojšlapku (info z FB události).
Očekávání od tohoto headlinera byla vysoká a kapela je začala naplňovat hned od startu. Šlo vidět, že jsou to zkušení a kvalitní muzikanti a tak z nich byla cítit opravdu profesionalita. Nasazení bylo též vysoké a zvuk i nadále skvělý. Všichni se náramně bavily a i kotel se točil dál a dál. Zazněl například starší song "Zuby závisti", či cover od kapely začínající na "Hell" ze Švédska, který zpěvák "odpěl" z papíru v ruce. Celkově povedený set a tleskám.

/// MŮRA (Death/Doom Metal / Praha)
Death/Doom Metal je můj možná nejoblíbenější styl a tuzemská scéna je v něm velmi silná. Avšak kapelu Můra jsem dosud neevidoval, až do zdejšího potvrzení. Při hlubším zkoumání se není čemu divit, protože skupina vznikla v roce 2020 a venku mají pouze 2 skladbové EP "Doom Invocations and Narcotic Rituals", které vyšlo 25.3.2021. Předposlech tohoto EP nedopadl špatně, ač jsem tam cítil výrazný vliv black metalu. Právě s tou příměsí nejspíše souvisí obal daného EP, či fotky členů kapely s lehčím warpaintem, "džískami" a "tvrdými pózami". Toto na kapelách, které chtějí hrát doom nemám rád, protože doom je pro mne velmi niterní žánr. Jde zde o nějaké "vyzpívání" se z problémů/emocí a podobně ne o nějakou "pózéřinu". Tudíž očekávání od setu byla taková řekněme rozporuplná, ale blíže měla k těšení.
Set samotný od počátku využil ve velkém kouř a poté spustil vesměs black metalovou palbu střihu dnešní SEKEROMLAT. Tudíž opět vody staroškolského blacku vzor Norsko/Švédsko před rokem 2000. Pomalost death/doomu byla mnohdy nahrazena i rychlostí, atmosféra stylu se nahradila warpaintem. Osobně jsem se tedy nebavil, ale primárně to bylo o tom, že jsem čekal death/doom a dostanu "obyčejný black". Kdybych očekával black, tak bych byl v hodnocení blíže řekněme průměru, ale takto jsem zklamán. Jako black to bylo variabilnější jak Sekeromlat, ale hold pokud mám "nálepku" death/doom tak na to nahlížím takto. Zbytek partie si naopak spíše "chrochtal", že byli skvělí, ač tedy podobné kapely moc neposlouchají.
Zajímavostí bylo, že zdejší kytarista "H." hraje i v kapele Sekeromlat.

/// BLUES FOR THE REDSUN (Sludge/Doom Metal / Holešov)
Aneb můj osobní headliner celé akce, ač jsem je již 4x viděl (naposledy v Brně před Who Dies in Siberian Slush). Zažil jsem je tak jak v klubu, tak na velkých festivalech a i to jsou důvody, proč jsem je bral za hlavní kapelu. Jednoduše mě baví jak živě, tak v pohodlí domova. Chlapi nejsou příliš aktivní ve vydávání nových věcí, kdy mají venku pouze jediné album "Deadspace/Desomorphine Trance" z roku 2019. Což není moc, když uvážíme jejich vznik v roce 2008.
Zvukovka kapánek drhla, ale jak se začalo hrát tak byl zvuk skvělý. Kvalitativně srovnatelný řekněme s Tummo. Set začal až v 00:15, tudíž včetně očekávaného posuvu (20 minut) byla sekera již celá hodina. Síly však byly a očekávání taktéž, ač dost lidí tuto kapelu vzdalo a tak zde bylo jen +/- 40 lidí. Ti si užívaly tento hutný nářez, který si jel vesměs instrumentálně a vlastně bez přestávky. Když k tomu přidám znalost skladeb a skvělou atmosféru, tak vznikne nejlepší set celé akce. Lehkou vadou na kráse byl mírně připitý kytarista, který dle kamaráda dokonce část setu nehrál, že asi neměl zapojenou kytaru. To mi zpětně přijde zvláštní, protože kdyby ji připojenou neměl, tak by to čekám evidoval zvukař na svém pultu. Navíc hudba byla vlastně stejná i když byl připojen i když neměl být. Je to takové zvláštní, ale zajímavé. Na úplný závěr tento kytarista "podtrhl" svůj výkon hozením své kytary kamsi za bicí. Kytaru poté následoval skleněný půllitr a pak ještě dostal zásah i činel od bicích, který se skácel k zemi. Trošku zvláštní koncovka "alá Nirvana", ale o prd jde byly to přeci jen jeho věci. I přes toto se jednalo o nejlepší set, který končil kolem 1h ráno.

Po konci programu se posbírala osádka vozu a vzhůru k domovu kam jsem se dostal kolem 2h ranní, což se dá. Při debatách po cestě jsme se shodly, že to byla skvělá akce. Ostatně i na Sibiři jsme určitě nebyly naposledy.
Na koncertě jsem si navíc udělal radost koupí trička kapely Slať za 300,- Kč. Podpora známých z této kapely je potřeba a jen doufám, že je co nejdříve uvidím živě.

Top kapely akce
1. BLUES FOR THE RED SUN 2. LEZOK 3. TUMMO 4. ADACTA

Fotogalerie

starý plakát starý plakát