Třebíčská punková resuscitace 2024

obsah aktuální k datu - 28.1.2024
Třebíčská punková resuscitace 2024
datum
27.1.20242024-1-272024-1-27
místo
Hudební klub B "Béčko" Třebíč Hrotovická 1202, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
45 lidí
žánr
punk rock / punk
profily hodnocených kapel
vstupné
250 Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 57,- Kč (0,5 l) /// pivo Budvar Redix / 45,- Kč (0,5 l) /// nealko pivo Birell / 36,- Kč (0,5 l) /// Víno / 29,- Kč (0,2 l) /// limonáda ZON, Cola, Soda, Juice atd.. 8-11,- Kč (0,1 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

21:00 - VPV ( Punk / Bystřice pod Hostýnem )
22:20 - Bermudskéj kvádr ( Punk / Velké Meziříčí )
23:50 - Blank Out ( Punk / Kolín )

Dlouhou koncertní pauzu (23 dnů) rozsekla až sobota 27.1.2024 v kterou se konaly hned 3 akce na které jsem chtěl vyrazit. V Jihlavě to byla akce "Gelbe Rüden (AT) + No Vida + Kunta Kinte", v Brně "Night Of The Living Dead" a v Třebíči "Třebíčská punková resuscitace". Žánrově mi bylo nejblíže Brno, ale tam šlo očekávat tradičně "plný dům" a tak jsem se rozhodl podpořit lokální scénu a volba padla na řekněme domovskou Třebíč.
Zdejší akce měla za cíl probudit zdejší punkovou scénu, která v posledních letech stále více skomírá. Ostatně to platí na celé Vysočině, která mi vždy přišla velmi punková, ale v současnosti prapor drží víceméně pouze Havlíčkův Brod a dejme tomu Velké Meziříčí. Sám o sobě nejsem punknáč, ale mám v tomto ranku i oblíbené kapely jak z punk rockových vod, tak i z těch hardcore punkových a tudíž nebyl důvod zdejší resuscitaci nepodpořit.

Do klubu jsem dorazil tradičně v předstihu a již u vstupu mne potěšil pohled na stánek s merchem. Jeho kapelní zaměření pro mne nebylo zajímavé, ale pro nejednoho punkera to bylo lákadlo. A tak šlo v průběhu večera pozorovat spokojené fandy tu s novou deskou a jindy s novým přírůstkem do šatníku. Nakonec jsem i já sám podlehl a koupil jsem si od samotného Cecka (Jakub "Cecek" Tauber) jeho knižní prvotinu "Tak to bylo 1-100". Ostatně i pokec s touto zásadní postavou nejen HavlBrodské punkové scény byl velmi zajímavý.

/// VPV ( Punk / Bystřice pod Hostýnem )
Jako první šli Veteráni příští války (VPV), které jsem viděl dvakrát (naposledy v Jihlavě v roce 2022) a pokaždé to ve mne zanechalo až hluboké pocity, které mi dokázalo utvořit jen pramálo punkových kapel. Bavím se jejich osobitostí, zdravou nasraností a hlavně upřímností, což byly i ingredience tohoto setu.
Při zvučení mne u chlapů zaujala změna na pozici bubeníka a také kapelní obliba Norů Kvelertak (bubeník měl triko + kytarista mikina). Samotný set chlapi odpálili již v 20:50 a hned první skladbou byla má oblíbená pecka "Kde teď jsou". Takto ostrý start možná až zaskočil odhadem 40ku fandů, kteří ani nerozjeli očekávané pogo. Na následující skladby "Minulost", "Skoč tam natrhej" a "Punková armáda" se již lidé konečně začali "chovat" a z toho pramenily náznaky menšího poga. Za což dostali odměnu v podobě zcela nové skladby "Náš svět", která je o členech kapely, ale i fanoušcích a vlastně celé scéně. Následovala klipovka "Lidi", kterou chlapi uvedli jako "thrashovou dupačku", a po ní šly songy "Rebélie", "Dno", "Poslední" (nevím přesně název, ale byl takový načichlí až Ska), "Punková", "Nezapomeň", "Pád", či klasika "Flaška rumová". Odezva fans již byla velmi solidní i včetně poga, které podpořil i velmi solidní zvuk. Kapela to však ještě chtěla vygradovat a tak před poslední peckou pošťouchla fans k "wall of death", která nebyla nějak extra početná, ale bylo fajn ji po delším čase vidět. I díky ní se v koncovce kotel solidně rozrostl a to byl ideální zdroj hlasivek na vyvolání přídavku, kterým byla další pecka "Zkoušíš to dál" (dozněla +/- v 21:45).
Cekově se jednalo opět o vynikající set z kterého jsem znal většinu skladeb i přes nově přeskládaný setlist. Nezbývá než se těšit na opáčko, které proběhne opět zde a to 4.5.2024 (díky Lapíkovi).
P.S.: Vtipnou záležitostí byla kapelní žádost směrem k baru "prosíme 1x mop" čehož se zhostil jeden z fandů, který si vysloužil oprávněný potlesk. Ostatně pogo na rozlitém pivu není tím co na akci chcete.

/// Bermudskéj kvádr ( Punk / Velké Meziříčí )
Jako druhá šla asi nejvýznamnější punková kapela celého okresu, kterou lze vídat takřka po celé republice z čehož usuzuji, že BK mají na punkové scéně solidní jméno. Ostatně jejich "happy punk" okořeněný o akordeon je zábavný a na tuzemské scéně i poměrně originální (pomíjím celtic punkové kapely).
U zvukovky mne zaujalo zpěvákovo triko kapely Insanity Alert a hlavně samotný basák, který mi vzhledem připomněl bývalého zpěváka kapely Terminal (Zdenála). Po krátkém pokecu jsem si ujasnil, že to není on, ale chlapi logicky zná když jsou obě bandy z VelMezu. Druhou zajímavostí byla jeho mikina SUM 41, kteří patří mezi kapely které mne kdysi k punkové scéně přivedly i přes jejich řekněme punk rockovost.
Samotný set započal v 22:20 songem "Punkerko a punkere", který jsem znal nejen já, ale i odhadem 45 fandů. Následovaly další songy jako "Vánoce", "..udělej akci.. udělej fesťák..." (nedohledal jsem název), či "Válka". Tyto divočejší skočné songy roztočily i menší pogo a zesílily odezvu fans, která tak byla silnější jak u VPV. Ostatně BK mi přijdou řekněme líbivější "na první dobrou", ale osobně stavím výše VPV, kteří mi přijdou přeci jen více kreativní (v rámci úzkých punkových mezí). Každopádně "kvádři" zahráli výborný set, který bych klidně porovnával s žánrovými modlami jako E!E, či SPS (sorry zatvrzelým punkerům zda je přirovnání "mimo") a tudíž se nikterak nedivím, že kapela poměrně hojně koncertuje. Potěšily mne i vzpomínkami na své začátky, kdy své mládí strávili na Třebíčských koncertech a to zvláště v klubu Peklo (nikdy jsem jej nenavštívil ač vím, že byl pod autobusákem). Na další songy si již doprovodný vokál nasadil akordeon a rázem se celý set posunul blíže řekněme Ska punku, či dokonce mým oblíbeným Slovincům Pigs Parlament (logicky vůči nim byli BK tvrdší). Akordeon tak celý set oživil, ale osobně více preferuji skladby kde není využitý. Koncovku setu obstaraly skladby "Huba buba" a "Zetor", které následoval již přídavek "Moje zem" (snad poznačeno dobře) a slova díků pořadatelům, VPV a hlavně fandům co dorazili.
Celkově se jednalo o velmi solidní set, který tak potvrdil mé pozitivní vzpomínky na sety minulé (naposledy v roce 2019 na akci "Zpoguj se do bezvědomí a to fest vole! 3").
P.S.: Bermudskéj kvádr vydali před 7 lety splitko s následujícími Blank Out.

/// Blank Out ( Punk / Kolín )
Služebně nejmladší kapelou byli Blank Out z Kolína (vznik 2011), kteří však byli zdá se největším jménem tohoto večera. Chlapi hrávají mnoho koncertů za rok včetně předních tuzemských punkových festivalů a pro letošek vyráží dokonce na Evropské turné (BALKAN TOUR) po boku kapely Lidské Zdroje. Toto turné čítá 10 zastávek, v 11ti dnech, při kterých navštíví Rakousko, Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko a Srbsko.
I přes to všechno jsem Blank Out znal jen skrze přidávání jejich jména do zdejších událostí a ani poslech mne nenabídl nějakou známou skladbu. Na stranu druhou mne zaujal jak textovou stránkou, tak řekněme šlapavým melodičtějším punkem. Set však dostal špinavější, ostřejší zvuk, který vlastně perfektně pasoval k této akci a zpětně jej lze vyzdvihnout nad zvuk předchozích kapel, které jej měly o poznání čistější. A tak celý set vyzněl tvrdě až jsem koketoval s myšlenkami o hardcore punku. To mi částečně vyvracelo i zpěvákovo triko s mými oblíbenými The Interrupters. Avšak jak set začal, tak po dvou skladbách skončil skrze výpadek elektřiny na celé stage. Hledání problému zabralo dobrých 10 minut, kdy to vypadalo na "spálený" odposlech, ale nakonec to asi bylo cosi v zadní části stage. Po nahození stage byl ještě krátký problém se světly, ale kapela chtěl hrát klidně i bez nich. Šlo vidět, že hlavně ze sebe potřebují vydat nahromaděnou energii, která z nich sršela již jen od pohledu. Následující zvuk byl ještě ostřejší, ale stále povedený kdy šlo rozpoznat skladby jako "Zkáza", "Pátek 13.", či "Neber zpět". V posledním zmíněném songu nastal pokus o wall of death, který se však nesetkal s pozitivní odezvou a tak se jelo dál klasické pogo, které občas podpořil i zpěvák/basák, který si do něj sem tam odskočil. Kapela i mezi songy vzpomínala na dobu kdy zde hrávala a také na zesnulého Petra Hoška, který je svou kapelou Plexis významně ovlivnil. Na jeho počest tak zazněl song "Špek", který zněl hodně tvrdě až mne to překvapilo, protože takto si koncert Plexis nevybavuji. Samotná koncovka setu oprášila i jakýsi song z nějakého splitka (očekávám z toho s kapelou Bermudskéj kvádr) a tu ještě následoval zcela poslední vál. 
Jednalo se o velmi dobrý set, kterému pomohl zvuk a opravdu velmi energický zpěvák, který měl i takovou zajímavou drsnou auru.

Celý večer skončil k 00:45 ráno, což je poměrně pozdní čas, ale ten zde letěl velmi rychle. Ani mi nepřišlo, že je tolik hodin, protože zde byla velká pohoda v čele se skvělými kapelami i dobrým pivem.

V průběhu večera jsem se dozvěděl několik milých zpráv (ve zdejším klubu by v dohledné době mohla zahrát Insania + 4.5. zde opět zazní punk), ale i těch nemilých, kdy v březnu prý končí ve Velkém Meziříčí legendární Rock Depo (eviduji tam akce i v dubnu tak uvidíme..).