Tremor (Gentrify the Mind tour)

obsah aktuální k datu - 15.2.2020
Tremor (Gentrify the Mind tour)
datum
14.2.20202020-2-142020-2-14
místo
Trumpetka Třebíč Leopolda Pokorného 18, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 35 lidí
žánr
psychedelic/stoner/space rock, punk rock / punk, rap / hiphop, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
150,- Kč
ceny
pivo Heřman 11,5 35,- Kč / Pivo Telč 12 (pivovar Trojna) 33,- Kč / pivo Kozel 11 ? ,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

oficiální start 20:00
Koonda holaa 20:10 - 21:00 ( country/psychedelic / Teplice )
Tremor 21:00 - 22:30 ( Hard rock - Punk - Funk - hip hop / Berlín - Tel Aviv )

Na Trumpetku jsem dorazil kolem 19:30, abych v poklidu vše stíhal. Po krátkém pokecu s pořádajícím Radkem jsem si dal pivko a k baru poslouchal zvučení kapely Tremor, která se sem vrátila skoro přesně po roce. Do hospůdky se postupně začali scházet návštěvníci koncertu, ale nadále přetrvávaly obavy, aby jich bylo alespoň 30. Nakonec jich mohlo být (při setu Tremor) odhadem 35. V tento den možná pár lidí "odvál" koncert "Loretta & Endless Melody" na Béčku. Sice lidí co si poslechnou Lorettu i Tremor tolik nebude, ale i kdyby to bylo 5 lidí tak by to bylo na Trumpetce znát. Každopádně účast byla slušná.

U pořadí kapel byla otázka, zda má začít Koonda holaa se svým akustickým setem, či Tremor. Důvodem byla nutnost ukončit koncert do 22:00 skrze rušení nočního klidu. Na to jsou lidé v okolí dosti "hákliví" a velmi často čeká v okolí Trumpetky městská policie, zda zazní ještě nějaký tón po 22h. Tudíž kdyby šel Koonda holaa druhý, tak by to přetažení času mělo vadit méně, jak u tvrdých Tremor. Nakonec se rozhodlo, že první půjde Koonda holaa, protože jeho set byl neměl po Tremor cenu, jak sám řekl. Prý to tu Tremor "rozmrdají" a co on pak.

/// Koonda holaa ( country/psychedelic / Louny )
Po krátké zvučení se tento známý muzikant usadil na stoličku a spustil svůj akustický set. Ten byl logicky odlišný vůči setu co předvedl na Jean festu v roce 2019. Osobně jsem od akustické formy měl vyšší očekávání jak od té "klasické" formy. 
První skladba byla dosti pomalá až bych řekl "vybrnkávačka" co mne příliš neoslovila a i lidí zde bylo jen asi 10. Možná byla využitá na nastavení všech krabiček u nohou, kde byl nějaký ten looper a další efekty pro následující skladby. V těch se posluchači rozrostli na odhadem 20 - 30 kusů. To už Kamil hrál i skladby co od něj znám. A to například skvěle otextovanou skladbu "Čas", či skladbu kde se mi nedaří najít její název (zpívá se v ní "oh father father"). Dále zazněla i skladba od Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka". Z lidí poté zaznělo i "Moskva slzám nevěří", což mi utkvělo v hlavě, ale nevěděl jsem co to je. Teď zjišťuji, že to je skladba od kapely "Šanov 1", ač mám za to že ji nezahrál. Jako přídavek zazněla předělávka od nějakáho brita/Angličana (jméno už nevím) a poté vynikající skladba "I came to this country".
V setu samotném nastalo i dost průpovídek, kdy například sám sebe uvedl "většina z Vás mne již zná a ti co ne, tak já jsem Jamal Abdul Kebab a zahraji Vám nějaké písničky z notýsku.". Či, že by byl rád aby si od něj lidi koupili nějaké desky a podobně, protože jeho dcera se ráda obléká a on to musí nějak platit. Hlavně jsem rád, že si odpustil nějaké rýpance/prasárničky jako na Jean festu alá "já jsem teplý Kamil z Teplic", či nějaké pozvání do "backstage" atd.. . Vím, že je to sranda/odlišování proč ne, ale přijde mi že to vždy mění příjemný pocit z hudby jako takové.
Celkově tento set krásně gradoval jak hudebně, tak atmosférou. Opravdu skvělý, až intimní, set. Závěrečné ovace byly velmi pozitivní a hlasité. Přecijen v Třebíči je Koonda holaa velmi často a má zde i mnoho známých a kamarádů.Potěšilo, že i členové kapely Tremor za ním šli a velmi jej chválili. A když jim řekl, že takto běžně nehraje, že hrává s jinou aparaturou, kytarami i na velkých akcích, tak na něj hodně koukali.
Mimo jiné si hudbu užívala i Aira Zoe (předskakovala Tremor loni), či pan Pavel Hlaváč (asi nejuznávanější hudebník na okrese již mnoho let), či kytarista skvělé Třebíčské kapely Permon Balet Superstar.

/// Tremor ( Hard rock - Punk - Funk - hip hop / Berlín - Tel Aviv )
Po krátkém dozvučení (velmi hlasité) a doplnění piv již spustili svůj set tito "Izraelci". Ono těžko je lokalizovat jen do Izraele, protože jeden z členů je dokonce Mexičan a celá kapela se dala dohromady v Berlíně, kde členové studují. Vůči sestavě z loňského setu zde proběhla jedna změna v sestavě (na pozici basáka). Na Trumpetku zavítali v rámci svého turné "Gentrify the mind tour 2020", které je zaválo i do Polska, Rakouska, či Švýcarska. V České republice hráli jen zde, protože to tu mají rádi od loňského koncertu. To potvrzovala i kapela, která se hojně bavila s návštěvníky i při setu zmiňovala jak to na Trumpetce milují a to jak skrze lidi, pořádajícího Radka, i atmosféru místa.
Set samotný působil od loňska vyzráleji. Hudebně se chlapi posunuli kupředu, ale lehce se naopak snížila živelnost. Přecijen hrát 5 koncertů v 5 dnech, pak si dát 2 dny pauzy a hned zas 5 koncertů v 5 dnech? To není vůbec sranda zvláště s přejezdy v dodávce. Tento koncert byl třetí v druhé půlce turné (12.2. Vídeň, 13.3. Krakow, 14.4. Třebíč, 15.5. Drážďany, 16.5. Berlín a konec). Zvláště na zpěvákovi tak šla vidět únava kdy mnohdy po skladbě potřeboval pár vteřin, aby se srovnal a vydýchal.
Setlist byl protkán všemi skladbami z alba "Hum of the Voiceless" i z nového "Gentrify the Mind" (leden 2020). Dokonce zde zazněla i skladba, kterou zde loni nehráli a kapela je rád, že ji zde mohla zahrát. Než nastala poslední skladba, tak zpěvák postupně ulehl na zem, mikrofon pohodil vedle sebe a vypadal jak kdyby zkolaboval/zemřel. Nešlo ani vidět zda dýchá. Takto tam ležel skoro 10 minut kdy v tom čase kapela nadále hrála až "orgasmické" vyhrávky. Dost lidí po zpěvákovi pokukovalo a čekali co bude. Ten se naštěstí zvedl, nasadil si tradiční kuklu a s kapelou dali poslední nakopávací song plný energie.
Konec tohoto skvělého koncertu byl až v 22:25, což mne překvapilo skrze, zmiňovaný, noční klid. Každopádně výborná hudba a mile rád si na ně zajdu znovu. A to nemám rád hip hop, který je v jejich hudbě hodně znát. 
Zajímavé bylo, že jsem zaslechl názory, že zní jako Rage Against The Machine. Tuto legendu nějak naposlouchanou nemám, tak nemohu soudit. Dále chválím velmi povedený vzhled triček, kdy byly na výběr jak motivy z prvního alba, tak z nvého. Triko vycházelo tuším na 250,- Kč.