Vinyla 2021 - Severní nástupiště // Billow | Kabinet Múz

obsah aktuální k datu - 8.10.2021
Vinyla 2021 - Severní nástupiště // Billow | Kabinet Múz
datum
7.10.20212021-10-72021-10-7
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 150 lidí
žánr
alternative/indie/pop rock, folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
120 Kč (1. vlna) / 140 Kč (2. vlna) / 170 Kč (na místě)
ceny
pivo Chotěboř NA.EX (4,4%) / 52,- Kč (malé 42kč) /// pivo Obora IPL (4,7%) / 58,- Kč (malé 48kč) /// pivo Pilsner Urquell (láhev, 0,33l) / 45,- Kč /// Cider (0,33l) / 45,- Kč /// rozlévané víno 1dcl / 33,- Kč /// maté coffein limo (0,33l) / 49,- Kč /// šatna / 20,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:15 - otevřeny dveře do sálu
20:30 - Billow ( Dream pop/indie / Veselí Nad Moravou )
21:45 - Severní nástupiště ( Country/folk - Praha )

V poslední době je fůra koncertů a tak si člověk musí vybírat kam půjde. Na této akci mne lákala kapela Billow, kterou jsem objevil na soupisce festivalu Okolojeles. Na něj byl plán vyrazit právě skrze tuto kapelu, ale nakonec se v tomto termínu jelo na Obscene Extreme. Tudíž mne nadchlo, že Billow mám možnost vidět v Brně a zvláště v Kabinetu, který této hudbě velmi svědčí.
Do Brna jsem vyrazil hned z práce, aby se stihl sraz před koncertem v Piváriu Zelená kočka. Zde jsem ochutnal "Beskydský pivovárek Tibet (Red ALE 16)" za 68,- Kč, který mne moc neoslovil. Následně klasiku "Lucky bastard IPA 15" za 72,- Kč, která byl solidní. Odtud již směr Kabinet múz jenž leží jen asi o dvě ulice od pivária.
Po příchodu zde mohlo být, i s venkovní zahrádkou, jen 30 lidí. Není to moc, ale bylo teprve po 19h a první kapela měla hrát až v 20:30. Čím víc se blížila 20h, tím více se scházeli lidé. Všichni od pohledu velcí pohodáři, kteří si jdou užít pohodový až snový koncert. Tudíž základ koncertu byl.

/// Billow ( Dream pop/indie / Veselí Nad Moravou )
První kapela a hned osobní headliner večera. Jak jsem zmínil výše, tak je znám vlastně jen půl roku, ale i tak je již mám velmi rád. Hodně často poslouchám jejich album s názvem III, či sleduji záznamy koncertů na Youtube.
Při pohledu na kapelu mne hned zarazilo, že nemají bubeníka. Vím, že jej neměli, ale měl jsem za to, že ho již mají. Což je velká škoda, protože automatický bubeník není nikdy to pravé ořechové. Na stranu druhou v tomto žánru bubeník stejně nepředvádí nějakou osobitou virtuozitu a tak se zde dá "automat" tolerovat. Druhé co zarazilo byl zvuk, který měl z počátku dost vytaženou basu. Toto dunění bylo opravdu silné a dosti to kazilo tuto niterní, hravou a zároveň vyklidněnou hudbu. Naštěstí asi u druhé skladby se zvuk zlepšil a fandové si tak mohli naplno užívat tento snový set. Ten krásně gradoval i nasazením na stage, kdy se dosti odvázala i samotná zpěvačka Lenka. Ta sem tam až hopsala po stage, či pěla pod ní před fandy. Ti ji překvapili, protože odhadem 1/3 jich seděla na zemi. Což okomentovala tak, že vždy rádi hrají v místech kde lidé stojí. Ovšem zde to lidé vzali po svém, což je fajn a proč ne. Opravdu skvělý set z kterého jsem znal asi 3/4 skladeb. A to například pohodový song "Rollercoaster".
Celkově vynikající snový zážitek plný pozitivní atmosféry. Škoda jen, že lidé nesmyslně nevytleskali kapelu k přídavku. Ostatně hráli pouze asi 35 minut, což není moc.
Po koncertě jsem se zastavil za Lenkou pro fotku a pokec. I ten se nesl na vlnách pozitivna, kdy se ráda vrátila ke zmiňovanému setu na festivalu Okolojeles. I zmínila Skalákův mlýn v Meziříčku, či jejich koncerty až v dalekém Berlíně. Skvělý pokec a snad zas někdy brzo pod pódiem.

/// Severní nástupiště ( Country/folk - Praha )
Jméno této kapely mi cosi říkalo, kdy faktorem bylo čekám kvalitní vydavatelství "Silver Rocket". Avšak předposlech mne velmi překvapil, protože by mne nenapadlo, že uslyším takto specifický folk, který až koketuje s country. Což mne moc nebavilo, ale i tak jsem věřil tomu, že živě by to mohlo být fajn.
Na začátku setu zaujalo, že kapela neměla ve svém středu obě muzikantky, protože prý nemohly. I tak na stage stálo hned 7 muzikantů. Absentovala klasická bicí souprava, kterou nahradil bubínek "přes krk". Dalším překvapením bylo, že se zvýšil počet fandů v sále z asi 100 (na Billow) na asi 150. Jde vidět, že tato kapela má solidní zvuk. Ze skladeb si vybavuji "Jedenáct druhů koření", "Hora horí", "Píseň mrtvého koně" (super refrén „Radši mě střílej do nohy než sám sebe."), či "O krysách a o vlcích". Právě tato skladba má pocházet z jejich dema a zároveň mne opravdu bavila. Dále zaznělo i pár skladeb od nějaké kapely, které prý říkají "Hrobníci". Bohužel netuším jak zní "ofiko" název dané skupiny.
Samotný set hodnotím vcelku pozitivně. Z kapely dýchal klid, pohoda, přirozenost... I tak jsem se fandou nestal, ale co není může být. Tak třeba někdy příště.

Z koncertu se vyrazilo o něco dříve, aby se stihla jedna z posledních "šalin", tudíž se přišlo o asi 2-3 skladby poslední kapely.
Celkově tento koncert hodnotím velmi pozitivně a i další den z něj mám takový až hřejivý pocit.