Vinyla 2022: NĀV + ŁŪT

obsah aktuální k datu - 22.9.2022
Vinyla 2022: NĀV + ŁŪT
datum
20.9.20222022-9-202022-9-20
místo
Kabinet múz Brno Sukova 49/4, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
až 50 lidí
žánr
black metal, atmospheric black metal, doom metal, sludge metal
profily hodnocených kapel
vstupné
170,- Kč (předprodej) / 200,- Kč (na místě)
ceny
pivo Chotěboř NA.EX (4,4%) / 52,- Kč /// pivo Obora IPL (4,7%) / 58,- Kč /// maté (točené) / 55,- Kč /// šatna / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 dveře do sálu
20:45 Łūt ( Sludge/Drone/Doom Metal / České Budějovice )
21:45 Náv / Nāv ( Black Metal / Jindřichův Hradec )

Delší čas jsem nezavítal do Brna a koncert dvou mých oblíbených kapel byl ideální příležitostí to změnit. Navíc právě tuto dvojici jsem vynechal letos v lednu právě zde v Kabinetu múz, kde je navíc podpořila skvělá Slať. Tentokrát zahráli "jen" Náv a Łūt, což je dostačující s ohledem na koncert "v týdnu" a ranní návrat do pracovního režimu.
Po příjezdu se vyrazilo s kamarády do hospody Schrott, kde jsem ochutnal trojici piv a to "Wywar / Hell Bastard Screaming Bitch 15°" (zvláštní až nakyslá IPA moc mi to nejelo), "Thrills/Schrott/Maltworm/JBM - SERIAL KILLER BLOODY IPA 12°" (Zde mne zaujala růžová barva, ale chuť byla strašně nevýrazná.) a na závěr "Velbloud APA 12ka" (solidní). A odtud na 20h směr Kabinet múz, ale jak jsem zistil, že se bude hrát až od 20:45, tak jsem ještě protáhl pokec před samotným klubem.

/// Łūt ( Sludge/Drone/Doom Metal / České Budějovice )
Jako první šla novější kapela, která vznikla z rozpadlých Tosiro. Ti ukončili činnost skrze zpěváka, který byl již unavený vším tím koncertováním a tak si zbytek kapely (Wíťas, Džouza, Toki) založil Łūt. Hudebně jsou zde odlišnosti, kdy Łūt ubrali HC vlivy a naopak ještě více zpomalili, dodaly více sludge prvků a dosti "zhroubly" vokál (hostující z Náv). I tak bych obě kapely ponechal v podobné žánrové škatulce a hlavně oba hudební přístupy mne baví, tudíž očekávání od setu byla dosti vysoká.
Bohužel na jejich set dorazilo málo lidí, kdy u prvních skladeb zde mohla stát odhadem 20ka fandů a v koncovce bylo těch 40-50 kusů, což je dosti nízké číslo. Každopádně tento faktor nikterak nesnížil atmosféru, natož zvuk celého setu. Ostatně obojí je dlouholetou chloubou tohoto prostoru a i proto si Łūt ani nevezli vlastního zvukaře. A tak i jejich set disponoval skvělým zvukem, který byl stejně kvalitní jak metr od stage, tak vzadu na úrovni zvukařů. Nejvíce na něm oceňuji, že byl čitelný, hutný a až takový mohutný. Ač drobná výtka k němu nastala, když kapele hostoval na vokálu Ivarg z kapely Náv. Jeho výsledný hlas byl slitý dokupy až z něj vznikal řekněme "prostorový hukot". Z repráků se tak linula až taková totální temnota, které však nebylo moc rozumět. Druhým drobným zádrhelem setu se stal problém s bicími, kdy se cosi stalo s virblem (prostě buben) a bylo tak potřeba si půjčit náhradní od Víti (snad mám poznačeno dobře a logicky tipuji na bubeníka z Náv). Avšak ihned po úspěšné výměně nastala skladba, která byla až zatěžkávací zkouškou tohoto bubnu. Byla to totiž opravdu pořádná "sypanice", která mi až nezapadala do konceptu celé kapely. Což nesnižuje její kvality, ale za sebe jsem rád, že byla pouze jedna.
Celkově to byl výborný set, který skončil kolem 21:20 a dokonce zde byla předčená má očekávání. V neposlední řadě kvituji trika členů (kapely Inter Arma a Entombed).

/// Náv / Nāv ( Black Metal / Jindřichův Hradec )
Jako druhá šla kapela, kterou lze považovat za jednu z komet na tuzemské black metalové scéně. Jejich debutové album "Smrtci" spatřilo světlo/tmu světa teprve v roce 2019, ale hned v roce 2020 na ně navázalo "Arcizlo". A právě poslední album, těchto Jihočechů, se dokonce umístilo i v cenách Břitva 2020. Ostatně naprosto poprávu, protože hudba této smečky je opravdu vynikající. Sem tam se na mysl derou i kapely jako Mgla, či Uada s tím, že Náv není jejich "další kopírkou". Naopak v jejich hudbě je až osobitý rukopis, který baví a to i za světla na festivalu, což u tohoto žánru není pravidlem. Což jsem si ověřil v roce 2021 na festivalu MetalGate Czech Death fest, kde jejich set patřil mezi to nejlepší z celého ročníku.
Zdejší set měl vůči tomu "v Kostelci" výhodu tmy a naprosto skvělé atmosféry. Prostě Kabinetu múz stačí "zhasnout" + "pustit trochu kouře" + "decentní osvětlení" a máte základ super atmošky. A to když doplní palba v podání Náv, kteří nehrají "obyč rouhačský staroškolský black", ale dokáží se svými songy pracovat, tak máte výborný výsledek. A to přesně nastalo i zde, kdy pomalejší songy až vybízeli zavřít oči a pomalu snít. Opačné emoce vzbuzovala větší část setu, která byla nefalšovanou blasphemyckou palbou. Při ní člověk snadno sklouzl k "headbangingu" až z toho mohl kde koho bolet krk. Prostě skvělá muzika s kterou si páni muzikanti hrají a výsledkem je Arcizlo.
Závěrem zmíním, že kapely si oblékají trika svých vzorů. Pokud to platí i pro Náv, tak se nedivím tomu co hrají, když zde šlo vidět kapely Master´s hammer, Impulsealer, či Neurosis. Ostatně minimálně jeden člen má ve svém "osobním CVčku" perfektní kapely Five Seconds to Leave a Nod Nod. Tudíž samé skvělé kapely.

Celkově vynikající akce, která dohrála kolem 22:20. Já však ještě v klubu zůstal skrze pohodový pokecem s kytaristou Tokim kapely Łūt. Zde mimo jiné zaznělo, že se jim v Kabinetu múz velmi líbí. Či to, že v Českých Budějovicích je pomalu problém si někde zahrát, ať skrze náklady, či skrze malou kapacitu.