Øblast + Vadum v Jihlavě

obsah aktuální k datu - 5.3.2023
Øblast + Vadum v Jihlavě
datum
3.3.20232023-3-32023-3-3
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 40 lidí
žánr
post metal / post hardcore / Psychedelic metal, grindcore/goregrind/crust
profily hodnocených kapel
vstupné
100,- Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 42,- Kč (0,4 l) /// maté (různé druhy, 0,3 l) / 60,- Kč /// cider (Tátův sad) / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:30 Øblast ( Grindcore / Jihlava )
21:30 Vadum ( Post Hardcore / Havlíčkův Brod)

Po krátké koncertní pauze jsem vyrazil podpořit scénu do Jihlavy a to již tradičně na Café Etage. Zdejší kavárna stále častěji pořádá různé zajímavé koncerty a stále více tak navazuje na tradici vynikajícího klubu Bezvědomí. Ostatně ještě aby ne, když v čele Etage stojí Štěpi stejně jako tomu bylo "na Bézu".
Na zdejším koncertu mne lákala celá soupiska, která však dostala 1.3.2023 tvrdou ránu odpadnutím kapely Terminal. Tyto VelMezáky jsem naštěstí viděl již mnohokrát a zdejší set si určitě vynahradím ještě mnohokrát v budoucnu. Základem však je, že i zbývající dvojice kapel je skvělá a tak nebyl důvod se jakkoliv strachovat o zábavu, či "kulturní zážitek".
Na akci jsem tradičně vyrazil rovnou z práce a opět proběhl i předsraz v hospodě BeerTime na nějaká ty lepší pivka. Tentokrát jsem zde ochutnal dvojici piv a to "Chroust - Madame Wu" (Session IPA 11ka) a "Falkon - Podobraz" (West Coast Double IPA 20ka - 9,6% alkoholu). Obě pivka mi chutnala, ale bylo potřeba se šetřit na akci samotnou a tak nejlépe hodnotím samotný pokec s kamarády, které potkávám vlastně jen když jedu do Jihlavy.

Po příchodu na Etage jsem znal pomalu většinu zdejších fandů a člověk se rázem cítí "jako doma", což je vždy skvělý vklad k úspěšnému večeru.

/// Øblast ( Grindcore / Jihlava )
Jako první nastoupila Jihlavská kapela Øblast, kterou eviduji až od konce roku 2022. Tehdy mi tato trojice byla dosti tajemná, protože jsem netušil kdo zde vlastně hraje ač se zmiňovaly místní kapely Raving Ed a E.R.C.P. . Po pohledu na kapelu jsem vlastně neznal pouze bubeníka, protože ten prý bubnoval právě v E.R.C.P., které vůbec neznám.
Odložený start na 21h byl plně dostačující, protože se očekávalo, že chlapi dají tak 15-20 minut a budou mít odehrány veškeré songy. Ostatně venku mají ofiko "pouze" 3 skladbové demo s prostým názvem "Demo 2022". To zní opravdu skvěle a v neposlední řadě má skvělý obal, který doporučuji shlédnout na kapelním Bandcampu. Avšak zpět k samotnému setu, který byl pekelně rychlý, tvrdý a nestrpěl žádné kompromisy. I se kloním k tomu, že se kapela vzhlédla v klasickém Švédském zvuku, tak jak bylo uvedeno v události k jejich prvnímu koncertu. Ten proběhl zde v prosinci 2022. A tak tento koncert byl zdá se teprve druhým, ale na výkonu to nebylo znát. Ostatně chlapi již nějaký ten rok hrají a jednoduše umí. I zvuk mi přišel na zdejší prostor solidní, ač tedy zpěvák Ondra měl po koncertě ohlasy, že jeho vokál nebyl moc slyšet. Osobně mi přijde, že byl zastřenější jak na Bandcampu, ale rozumět mu šlo.
Celkově výborný set, který kvitovala odhadem 30ka fandů. Mě nezbývá než se těšit na příště, které bude tipuji dosti blízko.

/// Vadum ( Post Hardcore / Havlíčkův Brod)
Vadum zdá se nehrají moc dlouho, ale i tak jsem je zde viděl již po třetí a pokaždé zde na Etage (naposledy jako support kapely Slať v září 2022). Kde kdo by mohl očekávat přesycenost jejich muzikou, ale ta se zde nekoná. Ostatně jejich jediné album "Sestupy do míst bez řádu a krásy" (nazkoušeno na přelomu 2020 a 2021, vydáno v roce 2021) mne nadále baví a sem tam si jej rád poslechnu. I živě mají dané skladby velkou dávku energie. Ostatně tvrdá a až taková zádumčivá hudba mne vyloženě baví a Vadum tím jen potvrzují své kořeny, které leží v kapelách Sakala a Toufar.
Celý set jsem si užíval s pomalu zavřenýma očima společně s odhadem 40kou fandů. U nich mne mile překvapilo, že se všichni taktéž bavili a pohupovali do rytmu skladeb. Přeci jen podobné kapely a žánry nepatří mezi nějaké "mainstreamové" v rámci metal/hc vod. Avšak i podobné kapely umí dostatečně přitvrdit a zrychlit kdy se rázem baví i nejeden grinder, což se zde opět potvrdilo. Vše podpořil solidní zvuk, který byl ještě o chlup lepší jak od Øblasti. Ostatně i tentokrát se zde jelo bez zvukaře, ač zde mezi fandy byl zdejší mistr zvuku Vencl, který zvučil na zmíněném Bezvědomí, ale zvučí i na Obscene Extreme a Brutal Assault (již asi ne). Celý set zakončila tuším skladba "Všichni jsme pohroma", protože se již blížila "policejní hodina". Ta jejich odhadem půl hodinka utekla jako voda a já mohu jen a pouze tleskat a děkovat za opětovně skvělý koncert.

Akce skončila tedy kolem 22:00, ale tím že byl pátek, tak jsem ještě poseděl se známými a kamarády na nějakém tom pivku. Rázem se hodiny nějak začaly zrychlovat až bylo nějak 00:30 a já raději vyrazil k ubytování a pohodlí postele.