9th Space travel Jihlava 2024

obsah aktuální k datu - 18.2.2024
9th Space travel Jihlava 2024
datum
16.2.20242024-2-162024-2-16
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
až 60 lidí
žánr
death metal, thrash metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
160 Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 46,- Kč (0,4 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

19:00-19:40 Solution of Panic ( Violence Thrash / Prostějov )
20:00-20:40 Marastic Blues ( Experimental Hardcore / Dobronice )
21:00-21:40 Space Hamster ( Progressive metalcore-death metal / Brno )

Koncem února 2024 bohužel končí Jihlavské Café Etage (ukončení smlouvy a jiné plány majitele s daným prostorem) čímž naváže na smůlu majitele Štěpiho, která jej provází již od konce Bezvědomí (ukončení smlouvy od majitele skrze tréninkové prostory hokejistů), jeho přesuvu do hospody Bioskop (covid + odejití ze strany města) a teď končí i kapitola Café Etage... Poslední zdejší večírek tak bude 24.2.2024, ale v ten den nedorazím, protože mne zde láká pouhá jedna kapela. Tudíž koncert Space Hamster byl vlastně mojí rozlučkou s Etage, které se však nezúčastnila kapela BNSU (pár dnů před akcí odpadli).
Na akci jsem tradičně vyrazil autobusem rovnou z práce a před koncertem jsem opět zaplul do Beer time na pivo, jídlo a pokec. Tentokrát jsem ochutnal dvojici piv a to "Chroust/Falkon - Continental Fresh Hop" (Fresh Hop IPA 13ka, 5,5%) a "Sibeeria/Au Baron (Francie) - Lager De Grade" (ležák 13ka, 5,7%). Obě piva mne nějak moc neoslovila, ale alespoň se ochutnaly.
Do Etage jsem dorazil až těsně před 19h, ale hrát se začalo naštěstí o něco později a byl tak čas pokecat s fůrou známých a kamarádů.

/// Solution of Panic ( Violence Thrash / Prostějov )
Jako první jsem shlédl premiérově Prostějovské Solution of Panic, které jsem do tohoto setu evidoval pouze jménem skrze akce na tomto webu. Předposlech jejich jediného alba "Revenge from the Grave" (2023) však dopadl velmi dobře. Jejich Thrash metal se nebojí vsouvat tu a tam i Death Metalové prvky a celkově působí hodně živelně a tak jsem se velmi těšil jaké to bude živě. Naštěstí po celý večer vládl solidní zvuk, o který se zdá se hojně staral kytarista z Space hamster, a tak měli i SoP ideální základy nasypat svůj metal do asi 50 fandů (jedna z top účastí v historii Etage). Již úvodní tóny sváděly k vytvoření kotle, ale ten bohužel nevznikl a tak si zpěvák Petr dělal takový svůj soukromý circle pit. Ostatně šlapavost a chytlavost vládla celým setem, ač sem tam bylo pár skladeb řekněme monotónnějších. Ze setlistu nemám poznačeno moc skladeb, ale zazněly minimálně skladby "Kriminal SS", "Ježíšova krev" (prý nejstarší song) a jako poslední měl být cover od Stormtroopers of Death alias S.O.D. (nepoznal bych avšak zpěvák to řekl kamarádovi).
Celkově se jednalo o velmi povedený set od kapely, která moc nehrává mimo Olomoucký a Jihomoravský kraj, což se čekám brzi změní. V listopadu na křtu jejich desky zahráli Faüst a hlavně Exorcizphobia, kteří jě mohou porůznu doporučit. Ostatně "Exoška" si je letos bere na Pilníkofest, který tuším pořádají, a kdo ví třeba se z Solution of Panic stanou další Refore, kteří zažívají velký boom možná i skrze Exorcizphobia, kteří je místo sebe dohodili na MetalGate Czech Death Fest 2019 a od té doby mi přijde že Refore stoupají vpřed.
P.S.: Zaujalo ne, že zpěvák měl tradiční thrash nášivky Anthrax, Destruction atd.. a proti tomu měl kytarista například Burzum. I přes tento kontrast to celé perfektně šlapalo a i lidsky to byli v pohodě "týpci".

/// Marastic Blues ( Experimental Hardcore / Dobronice )
Jako druzí šli Marastic Blues, které jsem viděl na "Christmas Enema Party 5" (2017) kde ještě využívali automatického bubeníka. Tato skutečnost mi vadí snad u všech kapel a to zvláště živě a i proto jsem se jejich tehdejším setem příliš nebavil. Od zdejšího jsem také moc neočekával, ale když jsem před setem zjistil, že koncem roku 2023 kapelu posílil bubeník Denis (Choked by Own Vomits, Kandar, Slať, Space Hamster, ex-Somnus Aeternus, ex-Mincing Fury, ex-Genital Destruction) tak jsem zpozorněl. Denis je vynikajícím bubeníkem různorodých stylů, ale do žánrového zaměření Marastic Blues zapdá naprosto geniálně. To potvrdil i samotný set, který ve vysokém tempu korzoval mezi grindcore a hardcorem. Já se tak tímto koncertem velmi bavil stejně jako odhadem 60ka fandů. Setlist kapela postavila hlavně na skladbách z nového alba "OTRAVA PŘELUDEM" jehož křest proběhne 23.2.2024 na "Mókoň Párty vol.17". Z této desky zazněla například skladba "V oku tornáda" a možná i předposlední song, který  mne lehce zarazil vyzněním alá Rage Against the Machine, ale zas proč ne.
Suma sumárum výborný set, který mne velmi mile překvapil. Jeho koncovka v 21:20 byla kapánek pozdější, ale to "sekera" vznikla již na počátku celé akce a na stranu druhou v sobotu večer nikdo nikam nespěchá.
P.S.: Kapela zvolila i oblečení žánrových model Gride, či legendaárního festu Fekal party.

/// Space Hamster ( Progressive metalcore-death metal / Brno )
Space Hamster měli hrát od 21:00, ale skrze prodlevy to stihli kolem 21:30, což znamená velmi krátkou zvukovku z které však nadále udrželi velmi solidní zvuk. Ten je u jejih hudby nutný, protože kapela přistupuje k "death metalu" dosti progresivně a tak nejeden muzikant v publiku dumal co vlastně tato parta hraje. Avšak co čekat od "křečků z vesmíru".. ti logicky musí hrát tak trochu jinak... Já se jejich progresivním přístupem až překvapivě bavil, což emočně navázalo na doposud jediné společné shledání v rámci Antitrend open air festival 2021. Tam kapela zahrála i skrze pořádajícího Motoráka (Mincing Fury, Spineless Fuckers), či bubeníka Denise, který také hrával v Mincing Fury. Avšak jasným faktorem je i hudební stránka, která je dosti progresivní a zajímavá což potvrdil i Jihlavský set jenž očekávám hojně čerpal z posledního EP "EON" (listopad 2023). A čerpání to bylo opravdu výživně "corovaté", "death metalové", zábavné a hlavně perfektně zahrané. Bavili mne i pohledy na usměvavé členy, Motoráka s jeho tradičním odběhnutím až k baru (za neustálého hraní na kytaru)... No prostě parádní set, který předčil má nadprůměrná očekávání a byl zakončen skladbou "In the Maze".
P.S.: Zaujalo mne, že členové kapely neměli různá kapelní trička a tak osamocenou kapelou byli kytaristovi MÄRNØ.

Kapely podaly výborný výkon, lidí došlo hodně (na zdejší poměry) a hlavně i následná afterparty byla výživná. Odchod k domovu nastal až v 00:30, což je na mne také skvělý výkon a já mohu jen pozvat fandy na zdejší poslední akci (24.2.2024) v jejímž čele budou St.Mincer. Či na 23.3.2024 na DIRTY GRIND PARTY 2024, kterou pořádá právě zdejší Štěpi.