Bambulkyně Dobrodružstvá, St. Mincer, Extreme Age - Jihlava 2023

obsah aktuální k datu - 6.2.2023
Bambulkyně Dobrodružstvá, St. Mincer, Extreme Age - Jihlava 2023
datum
2.2.20232023-2-22023-2-2
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 40 lidí
žánr
thrash metal, grindcore/goregrind/crust
vstupné
150,- Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 42,- Kč (0,4 l) /// maté (různé druhy, 0,3 l) / 60,- Kč /// cider (Tátův sad) / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 - open
19:00 - 20:00: Extreme Age / XAge ( Thrash Metal/Hardcore / Vysočina )
20:00 - 21:00: St. Mincer (Grind / Praha )
21:00 - 22:00: Bambulkyne dobrodružstvá ( gore'n'roll / Praha )

Čtvrteční termín koncertu není zrovna ideální, ale když Vám kolem projíždí Bambulkyně Dobrodružstvá a St. Mincer, tak proč je nepozvat aby si zahráli. Jako support se zvolila lokální kapela XAge (dříve jako Extreme Age) a já neměl důvod tuto akci nepodpořit.
Tradičně jsem vyrazil hned z práce do Jihlavy s tím, že již v 6:20 druhý den budu mizet zpět do práce. Po příjezdu byla dodržena i další tradice to návštěva nejlepší místní hospody s "lepšími pivy" a to Beer Time. Zde jsem ochutnal dvojici piv a to "Haksna - Nest In West (West Coast IPA 15ka)" (nadprůměrná IPA od za mě neznámého pivovaru) a "Sibeeria - No Coast, No Problem (West Coast IPA 14ka)" (klasicky výborná Sibeeria). Vše doladil chutný hermelín a již byl čas se s partií zvednout a vyrazit do klubu.

/// Extreme Age / XAge ( Thrash Metal/Hardcore / Vysočina )
Jako první šla kapela, která vznikla v roce 2020 jako "Extreme Age", kdy tento název odkazoval na kapelu "Extreme" v které dříve působili 2 zdejší členové. Avšak tím, že "Extreme" nadále fungují, i po odchodu těchto muzikantů, tak mi přišel takto zvolený název až jako parazitování na jménu Extreme. Tento pocit umocnil i fakt, že kapela hraje i věci "z dob Extreme" (viz Brutar Assfalt 2020 + 2021 + 2022). Avšak kapela v roce 2022 provedla změnu názvu na "XAge", což je za mne správně, ač logicky bylo lepší to udělat již v roce 2020. Další argument popírající můj názor s "parazitováním" ukázal i tento koncert, kdy kapela doporučovala koupi nové desky kapely Extreme.
Na skupině je také zajímavé personální složení, kdy zde jsou 2 "starší kusy" a 2 "mladé kusy". A co víc, tak je zde i vazba otec (Radek Dolejší) a syn (Max Dolejší). Muzikantsky to kapele solidně šlape, ale i tak očekávání od zdejšího koncertu nebyla nějak přehnaně vysoká.
Již na začátek setu dorazilo odhadem 40 lidí, což kapelu velmi potěšilo, protože opticky zde bylo skoro plno. Navíc i někteří fandové měli na sobě jejich merch, což muzikanty vždy potěší. A tak byl položen solidní základ k tomu, aby chlapi začali sypat mnoho skladeb, které si fandové náležitě užívali. Z nich si vybavuji věci "Fuck it", "Technological Death" (cover Extreme z roku 2019), "Human Suicide" (asi opět cover z téhož alba), či "Behind The Gates Of Hell". Dokonce zazněla i skladba "On and On", která měla v ten den klipovou premiéru na Youtube. Co se zvuku týče, tak ten byl solidní čemuž jednoznačně pomohl kapelní zvukař (prý Vašek?). Ač drobná vada zde byla když Max a Radek měli společný vokál, tak v té situaci nebyl Max skoro slyšet (asi metr před kapelou). Každopádně zdejší prostor se nezvučí snadno.
Celkově tento set hodnotím pozitivně po všech stránkách, ale všemu dominoval vynikající bubeník.

/// St. Mincer (Grind / Praha )
Jako druhá šla pro mne neznámá kapela z Prahy. Jejich jméno lehce eviduji z webu, ale nikdy jsem je neslyšel až do přípravy na tento koncert. Ostatně chlapi se složili až v roce 2021 z členů kapel Menstrual Soup a Bambulkyne dobrodružstvá. A co víc, tak debutové EP "SELF DEHUMANIZATION" si sami vydali až v červenci 2022. Předposlech tohoto EP dopadl řekněme průměrně, kdy se zde jede klasický "tupa tupa rytmus", které mnohdy sklouzává k pěkné grindové palbě. A tak jsem se na jejich set těšil nejvíce z celého večera.
Avšak hned z počátku setu nastalo zklamání, kdy v Etage nebylo ani zdaleka tolik lidí jak na první XAge. Mohlo zde stát odhadem 25 lidí, což moc nechápu. Na stranu druhou i tak vznikl krátkodobý kotel ve dvou lidech, což je zas na "palec hore". Ostatně tato muzika k těmto kratochvílím svádí, ač já si to tentokrát odpustil. Ze setlistu si vybavuji pouze song "Lobotomy TV", ale v tomto žánru nejde až tak o názvy, či texty zde jde prostě o nářez. A ten zde byl opravdu velký od celé kapely z které vlastně od vidění z festivalů znám kytaristu Jardu. Ten měl výhodu, že hraje i v následujících Bambulkyne dobrodružstvá a tak po setu nemusel nic skládat.
Celkově povedený tvrdý set, který hlavně nebyl jen o tupějším "tupatupa", což vždy potěší.

/// Bambulkyne dobrodružstvá ( gore'n'roll / Praha )
Největším jménem byly Bambulkyne dobrodružstvá, které prý vznikly na základech kapely "Backstreet Boys revival". To nevím zda je vtip, či pravda, ale i spolu s přezdívkami členů (Honič Třásní, Princezna Prasomila, Vousatá Labuť) je jasné, že zde jde primárně o zábavu. Prostě goregrind plný vtipu a tvrdosti, který v našich končinách hodně proslavují Gutalax, či Spasm. Sám tedy preferuji grindcore "sypanice" jak "tupa tupa" gore srandy, ale proč ne. I to je možná důvod, proč jsem nikdy Bambulkyne dobrodružstvá neslyšel, ač je pár let eviduji i skrze splitko "Xanax" (2021) s jejich kamarády z kapely Amoclen.
A tak jsem moc nevěděl co od tohoto setu čekat a o to více jsem byl překvapen. Sranda oblečky (Teletubbies) se daly očekávat, ale ty jim vydržely tak 3-4 skladby a rázem tam chlapi běhali v tangách... A než se člověk stihl rozkoukat, tak zpěvák běhal po klubu zcela nahý. Jako proč ne sranda to je, ale jako chlap jsem zrovna všechno vidět nepotřeboval. :D Raději se tedy vrátím k základu koncertů a to hudbě, která zde byla, dle očekávání, tvrdá ale hlavně veselá. Až bych styl označil za "happy goregrind", který není extra rozmanitý ani nějak technický, ale prostě baví. Bonusem bylo hostování zpěváka z St.Mincer (Radek) u jedné skladby, kterou si prý sám napsal. Bylo tam cosi o "čoko díře", ale hlavně to byl opravdu totální bordel/noise nevím jak to popsat až uši bolely. Obdobně kapela zakončila celý set, lehce po 22h, kdy jsme se s fandy po sobě až koukali, že padla 22h a kapela se toho randálem opravdu nebojí.
Celý set se tedy povedl, ale i zde jsem se zatvrzelým fandou nestal. I tak až bude někdy příležitost, tak kapelu podpořím.
P.S.: Očekávám, že se hodně hrálo z jejich nového alba "Chaloupka Děda Jozefa" (14.12.2022).

Po koncertě jsem ještě vydržel na pokec, ale škoda byla, že již nebylo pivo. To "padlo" hrubo v půlce koncertu, kdy čerstvě naražený sud byl špatný a tak se dopili záložní lahváče a pak již pivo nebylo. Naštěstí je na Etage široký sortiment v kterém si každý najde to své. Co se kapel týče, tak jsem spokojen ač ani jedna z nich není, a asi ani nebude, nějakou mojí srdcovkou.