Bastardi a Hnusnej Konec na SPINu

obsah aktuální k datu - 18.12.2022
Bastardi a Hnusnej Konec na SPINu
datum
17.12.20222022-12-172022-12-17
místo
SPIN - Sports & Pub Třebíč M. Majerové 397, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 50 lidí
žánr
rock, punk rock / punk, celtic rock / celtic punk
profily hodnocených kapel
vstupné
dobrovolné
ceny
pivo Dalešice 10 / 37,- Kč /// pivo Dalešice 11 / 45,- Kč /// pivo Plzeň 12 / 55,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

19:00 HNUSNEJ KONEC ( Rock / Třebíč )
xx:xx MORAVIAN BASTARDS ( Celtic punk/rock / Vysočina )

O této akci jsem se dozvěděl odhadem 1-2 týdny zpět a jasným lákadlem byli Moravian Bastards. Na ty jsem zlákal i pár lidí z okolí a tak jsme alespoň lehce zvedly návštěvnost akce. Tu očekávám snížil konkurenční koncert kapely Paradoxx na Béčku. Na Bastardy i Paradoxx bych očekával podobné fandy i podobnou návštěvnost, tudíž si obě akce uzmuly nějaké ty návštěvníky. I já sám jsem plánoval jít po delší době na Paradoxx, ale plány změnilo potvrzení koncertu Bastarů na SPINu.

/// HNUSNEJ KONEC ( Rock / Třebíč )
Celou akci otevřela, kolem 19:30, akustická kapela o které jsem nedokázal najít zhola nic na celém internetu. A tak jediné drobné informace jsem zjistil od Frenka z Moravian Bastards, ale i tak byla pro mne kapela nadále "zahalena tajemstvím". I na svém webu jsem o nich nalezl pouze to, že občas hrají na "Lucky's - Original Irish Pub".
Tato trojice hraje akusticky, kdy mají kytaru, basu a místo bicích využívají Cajón (dřevěná bedna na které bubeník sedí). Hudebně se zde jede primárně na vodách rocku, kdy se většinou přehrávají cizí skladby, ale občas zazní i jejich vlastní. Část převzatých skladeb jsem dokázal i rozpoznat a to "Waldemar Matuška - Slavíci z Madridu", "Tři Sestry - Modlitba pro partu", "David Kraus - Nevinná", "Ivan Hlas - Na počest hrdinům", či minimálně jednu skladbu z prvních alb kapely Chinaski. Tudíž dosti široký záběr skladeb v kterých zvláště neseděla skladba od Waldemara Matušky. I přes tuto výtku mne jejich set bavil jak kvalitou hudby, tak tím klidem který z jejich hudby šel. A tak se není čemu divit, že hrávají různě po barech a hospodách, protože toto je ideální podkres k posezení s přáteli. Člověk se nestihl ani nudit za tu jejich odehranou hodinku.
Celkově tedy povedený set, který byl z počátku až moc nahlas, ale to nic nemění na jeho kvalitě. Děkuji a třeba někdy příště.

/// MORAVIAN BASTARDS ( Celtic punk/rock / Vysočina )
Tato kapela vznikla teprve v covidovém roce 2020, ale již poměrně hojně koncertuje. Bastardi si jako žánr zvolili řekněme "Celtic punk/rock" a i v setlistu občas dají nějaký ten cover od žánrové modly Dropkick Murphys. A i tyto skladby zní parádně, protože v kapele mladí, ale zároveň zkušení muzikanti, kteří prošli kapelami jako Endless Melody, Bod varu, Vjetef, Puls, či Pefr Jam. Jejich kvality potvrzuje i to, že si zahráli před žánrově spřízněnými kapelami jako The Cloverhearts, či dokonce The O'Reillys and the Paddyhats. A tak jsem se na toto mé třetí setkání (naposledy Polanka summer fest 2022 + 2021) moc těšil.
Avšak těšení se před setem změnilo v obavy. Důvodem byl strach o zvuk a délku samotné zvukovky. U zvuku jsem se obával totálního rachotu, kde nepůjde nic rozpoznat, protože již akustická předkapela zněla dosti hlasitě. A délka zvukovky se odvíjela od toho, že kapela skládala komplet vše včetně bicích, kdy nic nebylo předpřipraveno. Naštěstí obě obavy se nenaplnily a byl zde jak solidní zvuk, tak rychle sestavená "stage".
Samotný set otevřela, kolem 22h, tradičně skladba "The Lonesome Boatman", kterou proslavili hvězdní Dropkick Murphys. Na ni navázal i další jejich cover a to "The Boys Are Back" a v koncovce i song "Blood". Cover okénko se následně krátce uzavřelo, aby dalo prostor vlastní tvorbě, kterou tvořily skladby jako "Barrels Of Whisky", "Mám", "Maria", "I Will Drink", "Lepší nebudem", či "Fill The Glasses". Zazněla i jedna zcela nová píseň, kterou teprve dvakrát zkoušeli ve zkušebně. Ta zněla trošku jinak jak ostatní skladby, ale i ona byla zábavná. Ostatně i celý set byl tradičně skočný a energický, ač tedy kapela neměla moc prostoru nějak více divočit. Drobnou vadou byl problém s nehrající harmonikou, který vyřešila zapůjčená bedna od "předkapely". Ostatně zvuk byl opravdu výborný za což si zaslouží pochvalu mladý kapelní zvukař (syn akordeonisty Miloše). Kvalitu setu potvrzovaly i pohledy na roztančený bar a odhadem 50ku bavících se fandů v okolí. A právě proto kapela dala i přídavek, kterým bylo opáčko skladby "I Will Drink". Volba na tento song padla prý proto, že se kapele líbilo jak zpívala celá hospoda.
Za mne opravdu skvělý set, který mne mile překvapil zvukem i novým bubeníkem, který do kapely skvěle zapadl. Avšak drobná vada zde byla a to pozice ploužáku "Mám" v odhadem 1/3 setlistu. Opět mi zde nesedl, protože skladby okolo něj jsou skočné a divoké. Tudíž fandové začnou pomalu hopsat pak "stop" a jdeme se "ploužit", pak zas "start" a jdeme divočit, což ne každý fanda zvládne "lusknutím prstů". Tudíž i přes kvality tohoto songu bych jej osobně dal spíše jako poslední song. Po něm se stejně děkuje a nastává přídavek, tudíž je skočnost tak jako tak přerušena.
Závěrem zmíním, že fandové byli tak nadšení, že se hojně fotily s kapelou a jejími členy. Možná se tak i loučili, protože toto byl poslední kapelní koncert tohoto roku. Mě nezbývá než se těšit na další setkání, které očekávám nastane někdy v roce 2023, kdy reálně vypadá oslava dne svatého Patrika (17.3.).