Eight GT Core + ONA - Třebíč 2023

obsah aktuální k datu - 11.12.2023
Eight GT Core + ONA - Třebíč 2023
datum
9.12.20232023-12-92023-12-9
místo
starý klub "B" Třebíč V. Nezvala 68, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 40 lidí
žánr
hardcore
profily hodnocených kapel
vstupné
150 Kč
ceny
pivo Bernard 11 / 45,- Kč (0,5 l) /// Frisco / 40,- Kč /// panáky od 42,- Kč (božkov a dražší)
autor
giovanni

PROGRAM:

21:30 - Eight Gt Core ( Progressive hardcore / Třebíč )
23:30 - ONA (Hardcore-metal / Třebíč )

V tento termín jsem plánoval vyrazit do Brna na mé oblíbené LAMBDA a FDK, ale nakonec jsem v tento den zvolil hned dvě akce v Třebíči. Tou první byl koncert kapely Moravian Bastards v rámci akce "Vánoční náměstí Třebíč" na kterou plynule navázala tato akce dvou zajímavých Třebíčských kapel.
Kromě kapel mne lákala i samotná návštěva nového klubu "Na Béčku", který se nachází v prostorách kde dlouhé roky sídlil nejlepší Třebíčský klub "Béčko". Ten tyto prostory opustil v roce 2021 (skrze jiné plány majitelů s tímto objektem). Od října 2022 si našel nové prostory a postupně začal měnit své jméno na "Béčko u Lípy", aby se změnil nakonec na "Art rock bistro U Lípy". Přesně nevím proč se vzdali jména "Béčko", ale toho právě využili noví provozovatelé původního objektu a ti svůj klub pojmenovali prostě "Na Béčku". Tím vznikli trošku potíže s tím kde se ta či ona akce koná, když každý má zafixované Béčko s původní budovou potažmo v poslední době se řeklo "Akce je na Béčku.. Jako na starém? Ne jak se přesunuli na Domcích jak je Bernard... U Lípy...". A teď to jsou zase věty typu "Aha jsem myslel, že to tu nefunguje.. tak to je super, že je Béčko zpět...", či "tak když toto je Béčko, tak co je to na těch Domcích?" No prostě v tom teď lidé mají "guláš", ale až se zajede pojem "Art rock bistro U Lípy", tak se zmatky snad vyřeší.

Vkopíruji sem vyjádření Venci Bartoše, které má předejít nějakým sporům ("Na Béčku" to sdíleli na Facebooku).
"
Vážení hudební přátelé,
hudební klub Na Béčku opravdu neprovozuji a ani do budoucna určitě nebudu a zároveň jsem definitivně vyloučil název Béčko ze všech svých aktivit!
Provozuji hudební klub Art Rock bistro U lípy v Třebíči a děkuji tímto za zveřejnění této informace
Václav Bartoš
"

Každopádně za mne je konkurence vhodná a ideální by bylo kdyby se oba kluby v pohodě udržely na klubové mapě. Bohužel v Třebíči nejsou nějak vysoké návštěvnosti, ale kdo ví třeba jim nový klub pomůže. Zdá se, že zde budou pořádat i tvrdší akce, které moc často nejsou v "Art rock bistro U Lípy" a tak by si kluby snad nemusely nějak zásadně "překážet". Čas ukáže...

Do klubu jsem vyrazil z náměstí ihned po konci setu Moravian Bastards a tak jsem dorazil již v 19:30. Po zasednutí k baru jsem odposlechl, že se plánuje začít hrát až v 21:30 "aby došli lidi". Beru, že lidé jsou zvyklí, že start v 20h znamená spíše 21h, ale 21:30 bylo překvapením. Dalším překvapením byla absence šatny a také vstupného. Na vstup mi bylo řečeno "až přijdou kluci" ti od pohledu přišli, ale že by si obešli klub a ty co nemají pásku požádali o vlez to ne... Dosti zvláštní postup a tak jsem se "šel udat", abych danou akci podpořil. Další drobným překvapením byla nezkušená obsluha na baru, kde byla zdá se matka (v pohodě rychlá a uměla) s nejspíše svými dvěma dětmi. Omladina byla kapánek pomalejší, tichá a mnohdy zmatená (typu chlapi si objednají 2x Zacapu a klouček vezme do ruky půllitr a kouká.. tak je zákazníkem znavigován k láhvi..), ale to se zkušenostmi podá.


/// Eight GT Core ( Progressive hardcore / Třebíč )
Jako první šli Eight GT Core, kteří svůj set odpálili v 21:40 songem "Štvaná zvěř" na který navázala hned další pecka "Zastav!" na kterou kapelu dorazila podpořit i zpěvačka Silva (ONA, Latexjesus, Bohemian Metal Rhapsody). Tím jsem si zavzpomínal na poslední setkání s touto bandou letos na DomečekTek 2023, kde jsem poprvé viděl i nového kapelního zpěváka. Na následující skladbu "V klidu žít!" již Silva pařila pod pódiem, ale později se ještě na dvě skladby vrátila. zaznělo i mnoho songů, které jsem neznal ("Sám" atd..) a také nové skladby, které jsou prý "v progresu". Ty nové věci mi však přišli dosti hozené kamsi k deathcore, což bude tipuji invence bubeníka, který měl čepici deathcoreistů Cabal. I využití angličtiny mne příliš neoslovilo, protože Eight GT Core mají solidní české texty a za těch 11 let na scéně stejně brázdí "jen" Vysočinu a tudíž nelze čekat, že je bude milovat kdosi ze zahraničí. Každopádně set to byl velmi povedený a i zvuk zde byl solidní (Prý jej měl dělat Kadrnoška, ale zvukařem na akci byl již nějaký mladík), ale doposud jsem nepochopil zapnutou "diskokouli". Ta mršila atmosféru ve "velkém stylu" a když už ji zvukař (?) konečně vypl, tak pro jistotu zapnul "laser kouli co se divoce točila"... Každopádně i přes tyto nesmysly se jednalo o povedený set, ač nový zpěvák za mne ještě musí zapracovat, aby se vyrovnam původnímu zpěvákovi.
Set ukončila opětovně zahraná pecka "Zastav!", která dozněla v 22:30.

/// ONA (Hardcore-metal / Třebíč )
ONA dokončili svoji zvukovku kolem 23:30 a se slovy "Jsme kapela ONA a jsme ztama" odpálili set songem "Parasite", který následoval "Attention Whore", tudíž setlist byl zdá se stejný jako nedávno na "Art Rock bistro U Lípy". Start setu měl velmi ostrý zvuk, kdy zvláště basa a bicí "trhaly fandy na kusy". Od dalších skladeb se zvuk srovnal a hlavně byly komplet vypnuty ty "diskokoule", což již sledovalo odhadem 40 fandů, kteří pařili tak jak kdyby se mělo rozjet nějaké to pogo/kotel. Pokusil jsem se to rozjet, ale fandové si dál pařili "jednočlenná poga" a tak z toho nic nebylo, což mi ani nevadilo skrze "stroboskopy" u stage, kde při pohybu nebylo moc vidět. O to více jsem se mohl zaměřit na samotný set, který měl nadále tvrdý a čitelný zvuk (pochvala) a hlavně velkou dávku energie. Ta sršela hlavně ze Silvy, která skladbu "Push The Finger Against The Wall" označila dokonce za motivační věc. Tu následovalo mnoho skladeb jako například "Lullaby", či "Radiolink" (nový song). Kapela neubrala z tempa ani v samotné koncovce, kdy dokonce dali i přídavek, kterým byl nový song "Lucid creator" (má pojednávat o "lucidních snech").

Dle očekávání se jednalo o výborný koncert, ale i tak jsem očekával vyšší návštěvnost jak 40 lidí. Dříve na obě kapely chodívalo k 60 lidem, ale pořád lepší než těch 30 kusů v listopadu na "Art Rock bistro U Lípy".