Grind v Etage 2024

obsah aktuální k datu - 7.1.2024
Grind v Etage 2024
datum
5.1.20242024-1-52024-1-5
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 30 lidí
žánr
grind
profily hodnocených kapel
vstupné
160 Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 46,- Kč (0,4 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 - Open
20:00 - Hystos ( Grind / Nová Paka )
21:30 - Aggressive Tyrants ( Goregrind-Grindcore / Světlá nad Sázavou )
22:00 - Afterpárty

První koncertní zastávkou roku 2024 se stala grindová veselice v Jihlavském Café Etage. Dle plánů zde měli zahrát Aggressive Tyrants, Hystos a Ejakulující kokos, ale poslední zmínění nakonec nedorazili. Svoji účast odřekli až v den konání koncertu skrze zdravotní problémy. I tak jsem do Jihlavy vyrazil rovnou z práce a přes tradiční zastávku v BeerTime (tentokrát "Mazák - Extra Hořká" = 11ka / ležák / 4,6%) jsem do klubu dorazil kolem 18:30. Skrze posuv začátku koncertů k 20h zde mimo Štěpiho nikdo nebyl a i lidé se scházeli velmi pozvolna. Naštěstí kolem 20h zde bylo odhadem 30 fandů (bez kapel), což je na zdejší poměry solidní číslo.

/// Hystos ( Grind / Nová Paka )
Jako první začala logicky ta služebně mladší kapela (vznik 2019) kterou byli Hystos. Chlapi v minulosti uváděli jako "své město" Nový bydžov, ale v posledních letech uvádějí o 33km vzdálenější Novou Paku. Z to měli do Jihlavy +/- 160km, což stojí za pochvalu zvláště, když hráli pouze "za cesťák" a ještě sebou dovezli Lectera a jeho stánek s distrem.
Doposud jsem viděl pouze 2x v roce 2021 na festivalech MetalGate Czech Death Fest a Obscene Extreme. Od obou setů jsem příliš nečekal, ale ve výsledku jsem se i vcelku bavil a tak i na Etage jsem čekal solidní set. Jeho problémem však byl zvuk, který zásadně ovlivnila poslední zdejší akce, kterou byl Silvest. Po něm zůstaly různě pomotané kabely, které byly i jinak zapojeny a podobně. Tudíž se vše muselo nějak porovnat, aby se vůbec mohlo zvučit. Samotný set započal kolem 20h a výsledný zvuk byl solidní co se týče kytar i bicích, ale vokál byl velmi nečitelný a mnohdy způsobil i nepříjemné pískání beden. Tento neduh se snažil řešit Jindra z Aggressive Tyrants, ale i přes veškerou snahu se vokál moc nezlepšil. I přes to šlo rozumět některým názvům skladeb jako "Příčina smrti neznámá", "Honzíkova cysta", "(Od)červená karkulka", "I lost my head", "Osudová chyba patologa Slavíčka" či "Křeč". Celý set se nesl v klasický goregrindových vodách kde nelze čekat nějaké velké virtuozity a hraje se klasicky "tupa tupa". I tak je to poměrně zábavný žánr, který zde rozjel mini kotel o dvou až třech lidech mezi kterými byla, dle očekávání, i Jindrova žena (snad jsem jejich vazbu identifikoval správně). Tradičním bonusem byl cover kapely Root a to legendární song "Hřbitov", který i tentokrát odzpíval hostující Lecter. Sice od prvních tónů nebylo jasné kdo jej odzpívá, ale nakonec se chlapi domluvily.
Suma sumárum se jednalo o řeknem nadprůměrný set, kterému dodával "něco navíc" Mexický člen kapely, který byl pěkně divoký a hovorný.
P.S.: Možná skrze nej měl zpěvák kapelní triko s Mexickou legendou Brujeria.

/// Aggressive Tyrants ( Goregrind-Grindcore / Světlá nad Sázavou )
Hlavním tahákem akce byli Aggressive Tyrants, kteří jsou zásadní kapelou pro celou Vysočinu a zároveň významnou až republikovou kapelou v "gore vodách". Ostatně chlapi hrají již od roku 1993 a tak loni oslavili krásných 30 let na scéně ke kterým si nadělili nové album "Ve jménu sexu". Pro mne osobně bylo toto shledání již 13-té a AT tak jsou jednou z mých nejčastěji viděných kapel. Ve většině případů jsem je potkal v rámci Vysočiny, ale poslední setkání bylo na Obscene Extreme 2022.
Od setu jsem nečekal nic nového, ale těšil jsem se, protože i přes goregrind základ mne AT baví. I zde nelze mluvit o nějaké velké virtuozitě, ale vůči Hystos mi jejich set přišel lépe zahraný a zvláště mne bavil bubeník Jarda, který dal krásně vyniknout své dvojšlapce kterou spustil pěknou palbu. Ostatně celkově tito "prasáci" měli lepší zvuk jak Hystos a to dopomohlo i zvětšení kotle, kde se mohlo pohybovat kolem 5 lidí. Ti si tak zapařili na songy jako "Chtělo By To Obměnit", "Zabijáci od řeky jizery", "Sežral babu k večeři", "Ladislav Hojer", "Sexuální Vraždy Páchané Na Pracovišti", "Ve jménu sexu", či cover od další "HavlBrodské" legendy Našrot. Po krátkém přemlouvání došlo i na legendární pecky "Detoxikace" a "KO ko ko ko ko ko dák!!", které následovaly i další bonusy kde jeden byl nějak "Suffer... children". Z tohoto výčtu skladeb je zřejmé, že se hojně hrálo i z nového alba "Ve jménu sexu", které vyšlo teprve před měsícem. Tyto skladby do setlitu perfektně pasují a mohu říci, že celý set mne velmi bavil. Výsledku pomáhá i pohodovost všech členů kapely (basák Roman, kytarista a zpěvák Jindra, bubeník Jarda) a to jak při koncertě tak i mimo něj.
Na závěr mne nadchlo, že prý již 3.2.2024 zahrají Aggressive Tyrants po letech v Třebíči po boku Devotion, což mne těší a hlásím, že budu "na značkách".

Poté co dozněli poslední tóny jsem se ještě na asi hodinu zdržel v klubu na poslední pivko a pokec. Ostatně tento večer byl velmi povedený a nebyl důvod z něj prchat nějak brzo zvláště, když jej následovala sobota.