Mr.Cook + Moravian Bastards + Midnight Madness

obsah aktuální k datu - 20.2.2022
Mr.Cook + Moravian Bastards + Midnight Madness
datum
19.2.20222022-2-192022-2-19
místo
domeček u nádraží Stařeč Stařeč Nádraží 145, Stařeč
město / obec
Stařeč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 60 lidí (celkově - najednou max asi 45)
žánr
heavy metal / hard rock, punk rock / punk, celtic rock / celtic punk, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
100,- Kč
ceny
pivo Bernard 11 / 35,- Kč /// nealko pivo Birell (plech, 0,5l) / 30,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

21:00 MORAVIAN BASTARDS (Celtic punk-rock / Třebíč)
22:30 MIDNIGHT MADNESS (hard rock-metal / Třebíč)
00:00 MR.COOK (Alternative rock / Třebíč)

Až minulý týden se mi podařilo vyrazit na koncert (Heathen Assault over Brno III) a to po dlouhých 3 měsících. Tudíž možnost na něj navázat hned za týden se hodila. Dalším faktorem byla lokace v "domečku", který znám pár let tak, že se zde dělají zajímavé underground akce. A navíc je to jedno z posledních míst v okolí Třebíče, kde se hraje (pomíjím letní open air akce) "undergroundově". Avšak hlavním argumentem byla účast kapel Moravian Bastards a Mr.Cook, které mám jednak rád a druhak v nich mám vždy po jednom kamarádovi.

Samotný domeček je zajímavým místem, které mi utkvěl v hlavě hlavně tím, že se sem přesunul můj oblíbený festival "Jean fest". To mne, a zbytek vesnice, moc nenadchlo. Důvod je ten, že do Kožichovic jsme to měly pěšky kousek a Stařeč je již na "pěškobus" poměrně daleko (kór na noční návrat lesy). Důvody tohoto přesunu mám z doslechu, ale je to takové to "jedna paní povídala". Ostatně zde nejde o Jean fest, ale o samotný koncert.

/// Moravian Bastards (Celtic punk-rock / Třebíč)
První šli Bastardi, kteří vznikli teprve na jaře 2020, tudíž v dobách od kdy ve světě vládne covid a dost kapel spíš zvažuje konec. Jenže bastad dělá vždy věci jinak a tak oni hold začali. Dále místo řekněme klasických 4 členů hrají hned v 6. Místo "klasického" rocku, či punku šli do řekněme atypičtější (v ČR) odnože "Celtic punk-rock". Tudíž jejich vzory jsou světové hvězdy jako Dropkick Murphys, The Rumjacks (ostatně na ty se byli nedávno inspirovat v Brně), Fiddler's Green a mnoho dalších. Na české scéně se zařadili po bok kapel jako Pirates of the Pubs, Budweis drunken bastards, či Cheers!. Venku mají "jen" 3 songy, které mají svoji kvalitu a zaujali mne i bez ohledu na přátelství s Frenkem.
Členové kapely působí v mnoha kapelách a to Endless Melody (bubeník Dan), Gender Question (bubeník Dan), Bod varu (kytarista Vašek), Vjetef (akordeonista Miloš), Puls (akordeonista Miloš), Pefr Jam (basák Frenk). Zajímavostí je určitě to, že akordeonista Miloš je otcem flétnistky a zpěvačky Anny.
Opravdu pěkný zástup lokální scény. O to víc mrzí, že živé setkání nastalo až zde. V plánu jsem dosud měl koncerty v Doubí a Mohelně v roce 2021. Jenže Mohelno zrušil covid a do Doubí mi něco vlezlo.
Samotný set začal informací, že toto je jejich letošní první koncert a moc se sem těšili. Hned z kraje odpálili dvě pecky od výše zmíněné hvězdy jakou jsou Dropkick Murphys. Jednou u nich byla "The Boys Are Back". V dalším průběhu zahráli i další cover songy jako "The Dirty Glass", či "The Lonesome Boatman". Celý set protkaly i všechny 3 "originální bastardí" songy, které se s "Dropkikama" skvěle doplňovaly. Trošku navíc působil "oplodňovák" s názvem "Mám". Což o to, je to povedený ploužák, ale do té dravosti a energie zbytku setu to moc nesedí. Když už tak jej za mě hrát na závěr jako "loučení". Setu nejvíc uškodily problémy s přeparkováváním auta (pokud jsem zaslechl dobře). V půlce setu tak musel odejít zpěvák prý na "pár minut", ale vrátil se až za +/- 15 minut. Do té doby kapela sázela vtípky (hlavně bubeník), ale dali i "Queen - We Will Rock You" co odzpíval basák Frenk, či "Vysoký jalovec", či nějaký song co se hraje na masopustu. Tudíž chválím improvizaci u které si lidé i dobře zazpívali, ale přeci jen to setu uškodilo. Po návratu zpěváka zazněla premiérově i jejich vlastní skladba "Lepší nebudem" (snad to mám správně).
I přes přetržení to byl povedený set a již se těším na příště.To nastane zdá se letos hned 2x (Polanka summer fest + Svatováclavská zábava Chlum). Ač nic neslibuji. :)
P.S.: Dík za placku za dvacku!

/// Midnight Madness (hard rock-metal / Třebíč)
Další banda hraje od roku 2014, ale i přes dvě setkání se do nich moc nemohu dostat. Předposlechy na Bandzone dopadají průměrněji, ale i při pohledu do reportů to živě naopak baví (naposledy Třebíč 2018). K jejich setu jsem tedy přistupoval beze strachu, ale i bez větších očekávání.
Hned od startu byl skvělý zvuk, který krásně podtrhl tvrdost samotné kapely. Velkým kladem byly zajímavé české texty, které nepotlačily agresivitu hudby, ale zároveň ani hudba nezatlačila je samotné. Ze skladeb mne nejvíce bavil song "Hodiny". Z ostatních si pamatuji "Čaroděj", "Bílá paní", či "Mrtví nespí" (ten byl zahrán znovu jako přídavek). Lidé se velmi bavily až to zavánělo "pogem", ale místa bylo opravdu málo. Zazněl i song o hře "Mincraft", který působí vtipně, ale za mě zbytečně snižuje tempo setu. Zas proč to nedat na závěr jak odlehčení. Každopádně set mne opět mile překvapil a příště na chlapy půjdu již s očekáváními. Díky!

/// Mr.Cook (Alternative rock / Třebíč)
Cooky jsem již skoro 2 roky neviděl, ač doposud se mi je zadařilo vidět 4x. Poslední setkání proběhlo v Chlístově na "covid" verzi skvělého Chlístovského hejku, kde to byl tradičně kvalitní upřímný set. A přesně to jsem očekával i zde.
Od zvukovky zaujal bubeník, který měl několik "hadrů" Americké metalcore/deathcore smečky Emmure. Samotný set proběhl opět s výborným zvukem a nadále roztancovanými fanoušky. Jejich úsměvy nenavozovala jen kvalitní muzika, ale i Romanova pohodová komunikace (zvláště u uvádění songů). Těch kapela stále nemá moc, ač uvádí že mají nový song pojmenovaný "Nová". Ten jsem však již znal a dokonce se zdá, že je z roku 2019. Na Chlístově 2020 jej Roman též uváděl jako novinku, ale z kapely dostal hlášku, že prý ten song slyšeli lidi již loni (tudíž rok 2019). Tak třeba letos klapne složení nové pecky a to optimálně i s těmi "screamo" prvky, což kapele dodává další rozměr agresivity. Je však třeba říct, že i z těch pár skladeb vznikají zábavné sety. A když je ještě čas, tak lze zahrát i nějakou pecku znovu. K tomu se schylovalo i tentokrát, ale mezi fandy nastal spor "s nasazování kapuce", až se málem rozjela bitka. Než se vše zažehnalo, tak byla nálada tak pokažená, že ani nemělo cenu přidávat další flák a tak kluci postupně začali balit. Škoda takové koncovky, ale nedá se nic dělat.

Po koncertu v domečku zůstalo odhadem 30 lidí popíjet, což mile překvapilo. Jako organizační překvapení beru, že všechny kapely si vezly kompletní bicí. Čekal jsem, že minimálně kopák zůstane "Pefrovský" již od Moravian Bastards, aby se ušetřila logistika po areálu a každá kapela měla jednodušší cestování.

Suma sumárum skvělá akce ve stísněnějším prostoru s tunou známých a kamarádů. Kaňkou je určitě přepůlený set "bastardů" a závěrečná "pošťuchovačka". Tento sumář nic nemění na faktu, že se sem rád podívám i někdy příště. Opravdu stylový undergroundový "klub"!