Naqoy (HUN) & Průmyslová Smrt v Jihlavě 2023

obsah aktuální k datu - 17.4.2023
Naqoy (HUN) & Průmyslová Smrt v Jihlavě 2023
datum
15.4.20232023-4-152023-4-15
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:45
návštěvnost
až 40 lidí
žánr
industrial metal, hardcore, grind, ambient / dark ambient / dark folk
profily hodnocených kapel
vstupné
160,- Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 42,- Kč (0,4 l) /// maté (různé druhy, 0,3 l) / 60,- Kč /// cider (Tátův sad) / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 otevřeno
19:45 The Psychiatric Tissues (experimental noise / Hradec Králové)
xx:xx Průmyslová smrt ( Violence-Hardcore / Jihlava )
xx:xx Naqoy (elektronic noise, post punk, industrial / Maďarsko)

S účastí na tomto koncertě jsem příliš nepočítal, protože předposlech kapely Naqoy mne příliš nenadchnul. Avšak pár týdnů před začátkem se k této akci připojila domácí pecka Průmyslová smrt a v tu chvíli jsem věděl, že dorazím.
Po příjezdu se vyrazilo na tradiční degustaci piv do BeerTime, kde jsem ochutnal "Thrills - Have I Nice Journey" (Oat Cream IPA 13ka, 6,5%) a "Matuška - Road To Tokyo" (rýžový ležák 11ka, který vznikl skrze účast Českého národního baseballového týmu na World Baseball Classic). Obě piva byla dosti specifická, kdy první mělo v sobě oves a druhé rýži, ale chuťově byly fajn. Nemohu říci, že jsem byl unešen, ale za zkoušku to stálo.


/// The Psychiatric Tissues (experimental noise / Hradec Králové)
Poslední potvrzenou kapelou bylo toto duo z Hradce králové, které zároveň otevřelo celou akci. Událost je popisovala jako improvizační experimentální duo v podání ultra rychlých bicích a noise gearu. A zároveň je přirovnala k "Lighting Bolt", kteří mi tedy nic neříkají. Ostatně v "noise" vodách se vůbec nepohybuji, protože tento žánr mi obecně přijde jako prostě "bordel bez ladu a skladu". Což potvrdil i předposlech The Psychiatric Tissues kde mne zaujali "pouze" rychlé bicí víc nic.
Zdejší set potvrdil vše výše popsané, kdy efekt znásobilo i dosti hrubé nazvučení. To se tentokrát obešlo bez zvukaře, ale i s ním by to byl rachot, který mne moc nebavil jak pár metrů od kapely, tak u baru. Kamarád si je naopak překvapivě pochvaloval, ale já zde nenašel nic co by mne oslovilo. Celkově jsem rád, že jsem viděl noise kapelu, ale žánr jako celek zůstává mimo můj zájem.

/// Průmyslová smrt ( Violence-Hardcore / Jihlava )
Obecným tahákem byla domácí Průmyslová smrt, která v Jihlavě nehrála zdá se od roku 2019, což se letos muselo změnit skrze jejich 20-té výročí vzniku. Oficiální oslava proběhne až 7.10.2023 (v Jihlavě), ale i tento koncert se dal považovat za "předoslavu" jejich výročí. Bohužel kapelu dorazilo podpořit pouze odhadem 40 fandů. Mezi nimi bylo mnoho fandů, kteří kapelu viděli již mnohokrát (u mne například 18-té setkání) a ještě ji mnohokrát uvidí. Důvodem jsou jak kvality samotné kapely, tak provázanost členů s Jihlavskou hudební scénou na které mají mnoho kamarádů a známých. 
Zdejší koncert nadále probíhal bez zvukaře, což se projevilo na úvodních skladbách v kterých několikrát začal "pískat reproduktor" atd... Po rychlé korekci beden se již jelo bez podobných problémů, ale zvuk i nadále nebyl z nejlepších (v první řadě). Po přesunu do zadnější části byl zvuk již o poznání lepší. Ostatně i zvukaři mají tento prostor problém nazvučit, protože nikdy nebyl koncipován na koncerty, ale jako kavárna. I tak si zpětně nevybavuji ani název skaldby, ale lze očekávat, že se hojně hrálo z jejich posledního alba "Pedagogika poražených" (2022). Samotný set byl příkladně tvrdý a plný energie, kterou ze sebe vypouštěl zpěvák Mičl svým typickým obcházením jako "lev v kleci. K této kratochvíli neměl moc prostoru, ale ten nebyl ani na vznik případného kotle. O to více tak lidé vnímali hudbu samotnou a texty, které mají jednoznačně co říci.
Celkově povedený set, ač jsem již zažil i lepší v jejich podání.

/// Naqoy (elektronic noise, post punk, industrial / Maďarsko)
Jako poslední šla Maďarská kapela Naqoy, která pochází přímo z Budapešťe. Jihlavská zastávka proběhla v rámci jejich turné po České republice, kdy ve 4 dnech navštívili i Všetaty, Prahu a Kostelec nad Černými lesy. Jak jsem psal v úvodu, tak předposlech jejich muziky (na Bandcamp) mne příliš neuhranul skrze mix žánrů (ambient, industrial, punk, či noise) které jdou v součtu mimo mne. Až mi občas naskočily žánrově spřízněné kapely Godflesh a Jesu, které tedy ještě tak nějak beru, ale fakticky je neposlouchám, což logicky platí i o Naqoy.
Start setu zaujal na první pohled tím, že kapela nebyla duem, ale triem. A hlavně na "první poslech" se celkově zlepšil zvuk, který byl nadále poměrně hutný až kovový, ale to patří k industriálnímu řekněme metalu. Právě ten mi zde přišel jako základ většiny skladeb, které čerpaly z repetivnost motivů tohoto žánru. A právě to mne překvapivě bavilo, až jsem se nejednou "meditativně" zasnil. Na tomto základu se vrstvily další zvuky, které se napříč skladbami měnily a celý set tak působil dosti rozmanitě, hluboce, hutně a tvrdě. Vše dokreslovaly i promítané klipy/animace za kepelou. V těch se objevily i kontrastní věci jako "záběry cestování po Maďarsku kdesi z 80-tek", či "záběry na Tibetské mnichy". Jeden z posledních songů okořenil i vokál, který byl zdá se Maďarsky. Na úplný závěr si kapela neodpustila až noise song, který dal vzpomenout na první kapelu večera. V této skladbě byl využit dokonce i megafon, což mne tedy trošku vyděsilo.
Celkově velmi povedený set, který předčil má očekávání. Škoda jen, že na něj zůstalo jen odhadem 20 lidí.

Celý večer hodnotím veskrze pozitivně, kdy kladem byly jako vždy kapely, ale i celá řada kamarádů a známých.