Post hardcore večer v Etage

obsah aktuální k datu - 7.4.2022
Post hardcore večer v Etage
datum
6.4.20222022-4-62022-4-6
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
až 30 lidí
žánr
post metal / post hardcore / Psychedelic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
100,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 39,- Kč (0,4 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 Vadum (post hardcore / Havlíčkův Brod)
21:00 Un Automne de plus (post hardcore / Francie)

I o mém druhém zdejším koncertě jsem se dozvěděl pouhý týden dopředu. Což však nic nezměnilo na mém zájmu podpořit "klub" i kapely.
Po příjezdu, z práce, a ubytování jsem tradičně vyrazil do hospody "Beer Time", kde jsem si pochutnal na "Čestmír Inhale/Exhale IPA 15ka". Po dvou rychlých pivkách už byl čas na přesuv do blízké Etage. Uvnitř jsem viděl jen 3 fandy a členy obou kapel, což byl dosti tristní pohled, když bylo 19:30 a akce měla začít v 20:00. Naštěstí postupně pár lidí došlo a tak návštěvnost byla ucházející. Dorazilo i několik kamarádů a známých, což se vždy hodí.

/// Vadum (post hardcore / Havlíčkův Brod)
Jako první šli pohrobci kapely Toufar. Obě kapely jsou si hudbně blízké, jsou z HavlBrodu a dokonce v nich působí několik stejných členů. Až člověk dumá proč se z Toufar staly Vadum. Zvláště, když v Brodě působila i vynikající Sakala, která již roky nefunguje, ale i část jejich členů působí ve Vadum. Každopádně jako Toufar jsem chlapy viděl 2x a to naposledy na "Grill mosh party part. II." v roce 2019 a do dnes si vybavuji toto setkání. O existenci Vadum jsem do této akce nevěděl, ale poslech jejich, zdá se, debutového alba "Sestupy do míst bez řádu a krásy" (srpen 2021) mne nadchl. Kvalitní atmosferická hudba, která se nebojí přitvrdit a to vše podtržené výborným vokálem a texty. Vše se potvrdilo i tento večer, kdy byl i solidní zvuk. Jako bonus působila divokost kytaristy, který se pomalu válel po zemi, či padal do lidí. Upřímnost, živelnost, hrubost, ale i kvalitní muzikantská práce. Co psát víc? Lidé se bavili a v první řadě si je užívali i Francouzi Un Automne de plus. V Brodě prostě post-hc umí!

/// Un Automne de plus (post hardcore / Francie)
Hlavním jménem byli tito Francouzi, které jsem neznal vůbec. Avšak je nutné zmínit, že Francouzská scéna je velmi kvalitní napříč žánry a "post hc vody" nejsou výjimkou. Viz koncert neznámé kapely "Dead Like Me" v Jihlavě v roce 2018, kde bylo jen asi 10 lidí, ale byl to vynikající zážitek. A to v podobných vodách ční taková Francouzská jména jako Celeste, The Great Old Ones, Deluge (Déluge), či Ingrina. Prostě jeden z nejrozmanitějších států v Evropě, ne-li na světě, který mám stále raději.
Co se týče Un Automne de plus, tak ti se rozhodli vyrazit na Evropské turné "Trojan horse Europe Tour 2022" (Německo -> Jihlava -> Maďarsko -> Slovensko -> Švýcarsko) a to prý po nějakých "miniklubech". Což ostatně splňuje i Etage jakožto kavárna. Samotný předposlech mne zaujal takovými až "rozjímavými polohami", které dokreslovala strašně zajímavá Francouština. Tudíž očekávání byla solidní a bylo mi jasné, že živě to bude ještě lepší.
Od startu mne zaujalo, že hráli jen ve třech a i tak nic neztratili na tvrdosti, či rozmanitosti setu. Menší vadou bylo, že prý v Praze zapomněli počítač se samply, tudíž se bez nich museli obejít. A hlavně po koncertě se museli sbalit a vyrazit zpět do Prahy. Zdejší vystoupení zvládlina i tak výbornou. Převážně se jelo v instrumentálních polohách, ale sem tam nastalo i očekávané screamo (v podání basáka). Celkově příjemný set plný energie, který skončil s krátkým přídavkem přesně v 22:00.

Z muzikantů dorazila akci podpořit například zpěvačka kapely Kannout Gabriela, kterou tradičně doprovodil její manžel. Po krátkém pokecu jsem mimo jiné zjistil, že jako kapela hybernují, protože jim odešel kytarista.