Prakrti v Třebíči 2023

obsah aktuální k datu - 18.2.2023
Prakrti v Třebíči 2023
datum
17.2.20232023-2-172023-2-17
místo
Café Art Třebíč Blahoslavova 88/19, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 45 lidí
žánr
folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
dobrovolné
ceny
pivo Dalešice - Májový ležák 13 / 48,- Kč (malé 38 Kč) /// pivo Dalešice 11 / 45,- Kč (malé 35 Kč) /// víno (rúzné druhy 0,1l) / 29,- Kč /// točená limonáda / 36 Kč (0,5l) 26 Kč (0,3l) /// domácí limonáda / 59 Kč /// coca cola, kinley tonic atd... / 39 Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 - 21:30 Prakrti ( Alternative folk / Třebíč )

O účasti na tomto koncertu jsem dlouze přemýšlel od chvíle, kdy jsem na něj náhodně narazil. Pro účast zněla zajímavá specifická hudba, nové koncertní místo (ještě jsem tu nebyl ač kavárnu znám) a hlavně koncertně volný víkend. Proti stála hlavně obava o kapacitní parametry kavárny. Ta mi dle mnoha fotek připadala, že je zde jen pár stolů a bar, kdy jsem kapacitu na sezení odhadoval do 25 lidí. Tu kapacitu by snížila i samotná kapela a tak jsem přemýšlel, zda to má vůbec cenu. Avšak den před akcí jsem narazil i na další fotografie z kterých byla vidět i druhá místnost, která má dokonce stylové menší pódium a i kapacitně vypadala tak akorát. A právě tento faktor mne hlavně zlomil k účasti na této akci.

Očekával jsem, že na 19h vyrazím sám, ale nakonec se ke mě připojili i dva kamarádi, což velmi potěšilo. Avšak po příchodu do kavárny se naplnily mé původní obavy o kapacitu. "Koncertní místnost" je na podobné kapely dostatečně prostorná, ale byla plná stolů a tak nebylo ani kde stát. Sezení mělo kapacitu odhadem 40 lidí,které se rychle zaplnilo i rezervacemi. My rezervaci logicky neměly, ale naštěstí se poblíž nás uvolnil jeden stůl z kterého bylo navíc skvěle vidět aniž by nás limitoval sloup uprostřed místnosti. Tato místnost byla velmi stylová a zapadala do rázu celé Židovské čtvrti (památka UNESCO) a to zvláště překrásnými obloukovými stropy. Avšak na koncertě jde primárně o zvuk a ten jsem příliš dobrý nečekal. Což se i tak nějak potvrdilo, kdy občas to byl až přehnaný rachot z basy a bicích/perkuse, ale jakmile se trochu bedny stáhly, tak bylo vše v pohodě. Tudíž není to prostor pro nějaký "nářez", ale na pohodovou, či dokonce akustickou, muziku ideální.

/// Prakrti ( Alternative folk / Třebíč )
Kapela jejíž zvuk jsem hodnotil v úvodu vznikla až v prosinci 2020, tudíž je jednou z těch, které vznikly v "době covidové". Jméno "Prakrti" má pocházet z hindštiny (kořeny v Sanskrtu) a jeho překlad je "přirození", či "příroda". Už jen tento úvod s pohledem na žánr ( alternative-folk) jasně naznačoval, že zde půjde až o meditativní zvuky, kterými se bude prolínat éterický vokál. A přesně to jsem si potvrdil i u předposlechu na Bandzone, kdy kvituji i hluboké a poutavé texty. Ty odhaduji vychází z buddhismu a to například skrze název skladby "Tohle Je Zen".
I samotný koncert potvrdil tu pohodovou atmosféru, klid, líbezný vokál a takovou vyrovnanost. To dokreslovalo i velmi jemné osvětlení, kde byla nasvícená "pouze" ozdoba za kapelou, která mi připadala jako "lapač snů". Lapač to asi nebyl pokud kapela tíhne kamsi k budhismu/hinduismu, ale to nic nemění na jeho ideálním vzhledu, který podtrhával atmosféru. Toto osvětlení mi dělalo potíže jakožto fotografovy a i proto je zde jen málo fotek, ale zase o to více jsem měl čas vnímat hudbu samotnou. Tam zazněla většina skladeb, které jsem měl naposlouchané z Bandzone jako "Sen", "Dech", či "Vědomí". Na samotný závěr šla "Tohle Je Zen" po které byl již "pouze" přídavek, kterým byla asi jejich první skladba "Přirození". Tak se kapela měla prapůvodně jmenovat a asi i proto vznikla tato skladba. U ní mne potěšilo, že již několik fandů zlehka tancovalo, což pomohlo celému, již tak pozitivnímu, vyznění. Ač jeden z kamarádů měl překvapivě opačný názor, kdy mu hudba přišla až depresivní. K jeho názoru se jednoznačně nekloním, protože toto byla krása a jsem nadšen, že jsem sem vyrazil.

Celkově tedy výborný večer, ale nějakou další návštěvu budu hodně zvažovat. A to právě skrze koncepci místnosti na koncerty, kdy si opravdu není kam stoupnout. Za mě by bylo ideální pro potřebu koncertů dát 2 zadní stoly pryč, či na sebe "za sloup". Tím se rázem uvolní vzadu prostor kam si může stoupnout i 20 lidí místo 8 sedících.

P.S.: Zpěvačka Eva je opravdu krásnou ženou, která navíc působila velmi mile a sympaticky. Ostatně i jako zbytek kapely, který byl až tak "hodný", že si ani neřekli o dobrovolný příspěvek. Ten jsem jim vyloženě musel vnutit, protože jim "bylo trapné" si o příspěvek říci. Za mě příště dát ke stage "klobouk" jednou jej v koncovce zmínit a hotovo. Každá kapela má nějaké náklady a proč si neprokrýt alespoň z části.