Slať na Café Etage

obsah aktuální k datu - 3.9.2022
Slať na Café Etage
datum
2.9.20222022-9-22022-9-2
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 30 lidí
žánr
stoner metal, sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, psychedelic/stoner/space rock
profily hodnocených kapel
vstupné
100,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 39,- Kč (0,4 l) /// maté (různé druhy, 0,3 l) / 58,- Kč ... ceny přesně nevím
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 VADUM ( Post Hardcore / Havlíčkův Brod)
21:00 Slať ( Sludge-Stoner Rock / Brno )

O této akci jsem věděl již od května 2022 z festivalu Nice To Eat You Deathfest, kde mi to prozradil Denis. Ten na dané akci hrál s Kandar a zároveň přes jeho kontakty na Jihlavu šla domluva tohoto koncertu Slaťe. Oficiální zveřejnění nastalo až odhadem 3 týdny před akcí, kdy problém byl hlavně v hledání druhé kapely. Ostatně v Jihlavě moc lidí nechodí a tak nešlo vzít kapely co žádají více jak "cesťák". Nakonec padla volba opět na Vadum z blízkého HavlBrodu, kteří se zde již osvědčili.
Na koncert jsem vyrazil přímo z práce a po příjezdu jsem zašel tradičně do Beertime na sraz s partií. Zde jsem ochutnal pivka "Falkon - Ummagumma" (Hazy IPA 17ka) a "Chroust - Kaja" (ležák 12ka). Mé chuťové buňky nebyly nějak extra nadšené, ale pivka byly fajn. Za to hermelín byl opět vynikající.
Po přesuvu na Etage v "klubu" nebylo moc lidí, ale již zde byly obě kapely a k nim i další známí. Tudíž nastaly první pivka, pokec a jednoduše pohoda. Ostatní fandové se začali scházet až na 20h, kdy měli kapely hrát.

/// VADUM ( Post Hardcore / Havlíčkův Brod)
Jako první šli Vadum, které jsem zde viděl v dubnu na akci "Post hardcore večer v Etage". Do té akce jsem je neznal, protože jsou novější kapelou, která vznikla z exčlenů skupin Sakala a Toufar. Což byly výborné kapely a tak bylo zřejmé, že i Vadum budou stát za to. To potvrdil jak poslech jejich debut alba "Sestupy do míst bez řádu a krásy" (srpen 2021), tak právě zdejší dubnový koncert. A tak i tentokrát byla má očekávání poměrně vysoko. Avšak již od zvučení vznikly obavy o zvuk, protože zde absentoval zvukař. Což není nikdy ideální a zvláště v tomto prostoru, který nikdy nebyl koncipován pro koncerty.
Zvuk byl nakonec vcelku průměrný, ale důležité je, že šlo rozpoznat jednotlivé skladby či nástroje. Ostatně tím, že chlapi mají jen pár skladeb to nebylo až tak náročné. Set provázalo tradičně solidní nasazení jednotlivých muzikantů, kteří se do té hudby umí položit i pohybově. A to zvyšuje efekt jejich hutnějších skladeb, ke kterým skvěle kontrastují až snové pomalejší pasáže. Jednoduše vynikající hudba a doufám, že je někdy uvidím v nějakém "pravém klubu".

/// Slať ( Sludge-Stoner Rock / Brno )
Slať vznikla až v roce 2021 a tak bude podobně stará jako Vadum. Ovšem ve svém středu má členy, a ex členy, mnoha skvělých kapel (Nikander, Gospel of the Future, Choked by own vomits, Kandar, Mincing Fury atd...). A již jen proto logicky byla brána za "větší kapelou" této akce. Avšak růst jejich jména nestojí pouze na historii členů, ale hlavně na hudbě samotné, která naprosto skvěle kombinuje sludge a stoner metal/rock. Je příkladně hutná, tvrdá, ale i tak trochu "happy". V neposlední řadě jsou zde kvalitní texty a hlavně jejich přednes. Celé to podtrhává i takřka nulová komunikace s publikem, která dělá set celistvým a tím ještě zintenzivňuje celý zážitek. Avšak i Slať neměla nelepší zvuk zvláště, když jej porovnám s jejich březnovým koncertem v Brně. I zde je nutné zmínit, že tento "klub" nikdy nebyl klubem a nazvučit tento prostor není vůbec jednoduché. Tudíž na zdejší podmínky byl zvuk ještě solidní. I proto jsem rozpoznal většinu setlistu v kterém zazněly skladby z jejich Dema (září 2021), ale zdá se i odhadem dva nové kusy. Škoda jen, že skladeb nemají více a tak tento zážitek skončil již po asi 30 minutách. Až jsem si říkal, že mohli klidně dát i něco od Nikander.

Akce tedy skončila již před 22h, ale tím jak zde byla fůra známých, tak se ještě posedělo. Rázem se člověk až diví, že se čas překlápěl k 1h ráno. A to byl nejvyšší čas na odchod, když člověk pije již od 16h.
Celkově vynikající akce a mile rád si sem zase zajedu na nějaký koncert.