Stoner večer v Etage: Zombiero Martin (ITA), Greynbownes

obsah aktuální k datu - 26.11.2022
Stoner večer v Etage: Zombiero Martin (ITA), Greynbownes
datum
25.11.20222022-11-252022-11-25
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
až 20 lidí
žánr
psychedelic/stoner/space rock, punk rock / punk
profily hodnocených kapel
vstupné
100,- Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 39,- Kč (0,4 l) /// maté (různé druhy, 0,3 l) / 58,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

18:00 dveře
20:00 Greynbownes ( Alternative stoner rock / Olomouc )
??:?? Zombiero Martin ( post-punk/stoner rock/ Itálie a Praha )

Stoner rock/metal kapely poslouchám v posledních letech poměrně často a z toho důvodu jezdím na žánrový festival Keep It Low do Mnichova. A tak mne "Stoner večer v Etage" mile potěšil zvláště proto, že tento "klub" mám rád, znám zde jak fandy tak majitele a je navíc vcelku blízko od domova. A tak nebylo o čem a hned po práci jsem vyrazil směr Jihlava.
Po příjezdu jsem klasicky vyrazil na pivo do Beertime. Zde jsem ochutnal "Falkon - Tyjátr IPA 14ka" a "Falkon - Stalker IPA 16ka" z nich vyhrál Stalker, ale oba byly velmi chutné a dobře pitelné. Poté nastal rychlý přesun do "Pivnice u Johanna" za kamarády, kde jsem si k pokecu dal místní klasiku Ježek 11, ač jsem vážně zvažoval Budvar. Po slabé hodince jsem již uháněl na Etage, abych zde byl před 20h, kdy se plánoval start.
Po příchodu do "klubu" mne zklamalo, že vyjma kapel zde bylo jen asi 8 lidí. Toto číslo vzrostlo max na 15-20 lidí, což je opravdu tristní návšteva. A k tomu mne překvapilo, že nově byla stage na vyvýšeném place u klavíru. Zajímavá změna, která umožní vidět kapelu až od baru, ale zároveň 80% lidí kapelu vidí z boku. Na tuto změnu jsem si zvykl poměrně rychle a ve finále s ní nějaký problém nemám. Zvukově celý tento koncert nebyl bůhví co, ale ušlo to zvláště, když zde absentoval zvukař.

/// Greynbownes ( Alternative stoner rock / Olomouc )
Jako první šli Greynbownes z Olomouce, kteří vznikli teprve na přelomu zimy 2014 a jara 2015. Hrají tedy řekněme 8 let, ale já je znám nejspíše teprve od roku 2020, kdy měli hrát v Brně na akci "Red Mode Fest 2020". Jenže v té době řádil covid a akce byla nakonec zrušena avšak já si z ní odnesl znalost této kapely. Od té doby jsem kapelu spíše evidoval, ale zároveň ji nijak moc neposlouchal. To změnil jejich online koncert v rámci vynikajících "Fakin sessions" z Kyjovských zkušeben. Od té chvíle jsem se do jejich hudby víc a víc ponořil a to hlavně skrze album "Bones And Flowers" (2021), které je v posledních týdnech u mne často přehrávané. A tak je jasné, že mne Jihlavská zastávka tohoto turné nadchla.
V rámci setu zazněly jak skladby ze zmiňovaného alba "Bones And Flowers", tak z debutu "Grey rainbow from bones" (2018). Z něj si vybavuji song "What is at stake", který mi dal vzpomenou několika riffy až na legendární Rage Against The Machine, či Beastie Boys. Obě kapely jsou žánrově a vším jinde jak Greynbownes, ale mě prostě napadly tak je zmiňuji. Zbytek setlistu jsem převážně znal, ale jména bych "nedal" a tak jsem si playlist vyfotil a najdete jej ve fotogalerii na odkazu výše. Ostatně celý koncert skvěle fungoval a tomu pomohlo i velmi decentní osvětlení (ač mi dělalo potíže s focením). Vše jednoduše fungovalo a to i s různými nástroji, kdy oba kytaristé i na část setu změnily své nástroje za jiné.
Celkově vynikající set, který naprosto bezezbytku splnil vysoká očekávání. A mohu říci, že kvalita této kapely je opravdu vysoko a jednoznačně má patřit do hledáčku žánrových festivalů jak u nás (Stone Smoker například), tak v zahraničí. Ostatně na menším žánrovém festu v Polsku si již zahráli a to na "Mountain Jam Generator Party". Z tuzemských festů hráli například na velmi zajímavém Oakfestu.

Po koncertě jsem ještě pokecal se zpěvákem kapely, který mimo jiné tvrdil, že není snadné si zahrát na zdejších žánrových akcích. A Polská zastávka tohoto turné s Zombiero Martin vznikla tak, že zpěvák pochází z Českého Štětína. Tudíž má kontakty i na sousední "Polský" Těšín, protože tyto města dělí pouze řeka Olše. Opravdu pohodový pokec za který děkuji.

/// Zombiero Martin ( post-punk/stoner rock/ Itálie a Praha )
Jako druhá šla Italská kapela, která vznikla ve městě Fano v roce 2012. Avšak začátkem roku 2021 se přesunuli do Prahy. Tato zásadní změna proběhla včetně vzniku nového materiálu a změn v sestavě.
Samotný koncert započal kolem 21:45, ale to zcela nikomu nevadilo. Žánrově se zde víceméně opustily "stoner rock vody" s kterými se spíše pouze "koketovalo" a primárně zde byl post-punk. Tento žánr příliš nemusím a zároveň neznám mnoho stěžejních jmen této scény, ale předposlech Zombiero Martin nedopadl zle. Poslechnout jsem mohl pouze debut "Fur Laboratory Skin Maker" z roku 2015. Ze zmíněného debutu zazněli i některé skladby, které jsem byl schopen rozeznat. Ve zbytku setlistu (opět ve fotogalerii výše) očekávám byli i některé nové songy z připravované desky. Celý set mi přišel jako takový divoký progresivní punk, který mne až překvapivě bavil.

Celkově se jednalo o komornější, ale zároveň výbornou akci. Ostatně to je zde vlastně již pravidlem a tím se pomalu stává i zdejší afterparty po ukončení samotné hudební produkce. Tu jsem tentokrát příliš neprotahoval a kotvy jsme s kamarádem zvedali kolem 00:30.