Sunday noise grinding night

obsah aktuální k datu - 12.9.2023
Sunday noise grinding night
datum
10.9.20232023-9-102023-9-10
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
až 30 lidí
žánr
hardcore, grindcore/goregrind/crust
profily hodnocených kapel
vstupné
150 Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Budvar 33 / 42,- Kč (0,4 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

18:30-18:40 ØBLAST ( Grindcore / Jihlava )
19:00-19:25 The Owls ( crust/grind/black/noise / Orlová )
19:45-20:10 Průmyslová smrt ( Violence-Hardcore / Jihlava )

Nedělní termín koncertu je velmi neobvyklý a to zvláště, když se jedná o koncert tuzemských kapel. I přes to jsem nad účastí nikterak neváhal a vydal se směr Jihlava. Po příjezdu jsem si zašel nafotit "Nasypaný čaj & Kultivovna" kde se za 2 týdny bude konat skvělý koncert (bohužel mi nesedí termínově) a následně na předsraz do "Dělňáku" (Dělnický Dům Jihlava). Tam jsem stihl pouhou jednu Plzeň a již byl nejvyšší čas k přesunu na Etage.
Po příchodu jsem se sotva stihl pozdravit s kamarády a již se začalo zvučit. Fakticky to byla má premiéra s opětovně vráceným "pódiem" do rohu klubu. V této pozici probíhali první zdejší koncerty a když to vezmu kolem a kolem, tak obě pozice měly své klady i zápory. Avšak pokud se zaměřím čistě na akustiku, tak současná podoba má nejvyšší potenciál udělat dobrý zvuk. Zvláště, když se zakryla okna závěsy a hlavně se strop polepil "jehlany". Ostatně i samotné sety potvrdily zlepšený zvuk, ač velký vliv na to měl i zvukař.

/// ØBLAST ( Grindcore / Jihlava )
Jako první šla zdejší kometa jménem Øblast, kterou jsem doposud viděl pouze jednou (zde v březnu). V jejím středu jsou ex-členové kapel Raving Ed + E.R.C.P. a i to jim dopomohlo k ráznému vstupu na tuzemskou scénu, kde je lze potkávat stále časti i mimo Vysočinu. Set otevřela pecka "Dotek lidskosti" z jejich prvního dema, kterou následovaly skladby z posledního dema, které nese prostý název "II." a tak zazněly kusy jako "Co bude včera", "Jak chutná smrt", či "V poušti zoufalství". Celý set byl nekompromisní a měl i obrovskou porci energie, kterou umocňoval zpěvák Ondra svým tradičním zpěvem přímo v prvních řadách fandů. Odhadem 30ka fandů (včetně kapel) se nadmíru bavila, ale i tak set skončil po asi 10 minutách skrze hubenější repertoár. I za takto krátkou chvíli šlo rozpoznat velmi dobře nastolený směr hudby a hlavně kvalitativní růst této smečky.
Již se těším na 16.9.2023 do Štok, kde si dám další opáčko tohoto výborného setu.

/// The Owls ( crust/grind/black/noise / Orlová )
Jedinou neJihlavskou kapelou byli The Owl, kteří vznikli již v roce 1994 jako sólo projek. Od roku 2021 se k Paulovi přidali Blanka s Tomášem z čehož pramenila změna názvu na The Owls. Hudebně se zde jedná o rozmanité spojení crust, punk, grind, atmo black, noise... no prostě široká paleta stylů, která neskutečně mění tempo a náladu stejně jako můj údiv a nadšení.
K setu jsem tedy přistoupil velmi rozvážně a o to větší pozitivní šok jsem prožil, protože toto byl exklusivní rozmanitý hc/grind. Na žánrové mantinely se zde příliš nehledělo a tak bych tuto palbu klidně označil za "atmosferický/progresivní grindcore". Všemu dopomohla i barva Blančina hlasu, která mi dokonce občas evokovala Mel Mongeon (Fuck the Facts)... I zbytek kapely hrál na výbornou a to je třeba zmínit, že zde byla pouhá jedna kytara a jedny bicí a i tak to byla velmi rozmanitá záležitost.
Celkově výborný výkon, kterému stačila pouhá půlhodina, aby mne nadchl.

/// Průmyslová smrt ( Violence-Hardcore / Jihlava )
Hlavním tahákem večera byla Průmyslová smrt, která v letošním roce oslaví již 20 let na scéně. Slavit se bude 7.10.2023 v Jihlavě, kde však bohužel nebudu (jedu na festival Keep It Low Festival) a tak jsem zdejší akci bral za "osobní oslavu".
Set započal kolem 20:00 a hned z kraje šla pecka "Otcové a dějiny", kterou následovaly pecky jako "Znásilňování okolností", "Infiltrace", "Lobotomie konzumem", či "Pád světa". Z toho je zřejmé, že nosným prvkem tohoto setu bylo výborné album "Pedagogika poražených" (2022). Jeho kvality umocnil i velmi solidní zvuk (na zvukově obtížný prostor), který hlasitě oceňovali všichni fandové. Ti solidně zaplnili blízký prostor u kapely, kdy až omezily Mičlovo tradiční obcházení, ale i tak zde bylo jen odhadem 30 fandů. Novinkou bylo, že většinu "úvodů" si vzal na svá bedra basák Petr a musí se nechat, že to bylo velmi pohodové a vtipné povídání (že by to byla ta jeho matcha s ledem do půllitru...? :) ).
Celkově se jednalo opět o ultrarychlý, tvrdý set, který zároveň měl i nadhled... No prostě "typická Průmka", která nikdy nezklame.

Kapely dohrály kolem 20:30, což byl naprosto optimální čas s ohledem na ranní vstávání do práce. Samotnou akci hodnotím velmi pozitivně, ale nadále moc nechápu, že chodí stále tak málo fandů. Nezbývá než věřit, že alespoň na tu oslavu 20 let Průmyslové smrti dorazí mnohem početnější zástup fandů.