Thalia Zedek band (USA) - Jihlava

obsah aktuální k datu - 25.2.2022
Thalia Zedek band (USA) - Jihlava
datum
23.2.20222022-2-232022-2-23
místo
Café Etage Jihlava Jihlava Masarykovo náměstí 39, Jihlava
město / obec
Jihlava
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 30 lidí
žánr
alternative/indie/pop rock, rock
profily hodnocených kapel
vstupné
200,- Kč
ceny
pivo Budvar 33 / 39,- Kč (0,4 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 Pavel Švanda
21:00 Thalia Zedek band /US/

O této akci jsem se dozvěděl pouhý týden dopředu, ale jak něco pořádá Štěpi, tak to je vždy záruka kvality. Což potvrzuje množství akcí, které pořádal a pořádá napříč Jihlavou. Nad všemi ční jeho, bohužel uzavřený, klub Bezvědomí. Toho je velká škoda, ale i občasné akce zde na Etage jsou fajn náplastí na skomírající Jihlavskou hudební scénu.

Hvězdou tohoto večera byla šedesátnice Thalia Zedek (ročník 1961), která svoji kariéru odstartovala již v roce 1980 a drží se v řekněme "Alternative rock" vodách. Sám jsem ji vůbec neznal, ač ji prý uznával i slovutný Kurt Cobain z Nirvany (pár dnů zpět by měl 55.narozeniny). Předposlech mne velmi rychle oslovil svojí melancholií, která však pulsuje až k příjemným vyhrávkám.
Natěšený jsem tedy byl a tak jsem hned z práce vyrazil směr Jihlava. Po ubytování se vyrazilo s partií tradičně na "lepší pivka" do mého oblíbeného podniku Beer Time. Zde jsem ochutnal "Falkon&Chroust - Continental Modern IPA - 15ka", která mne lehce zklamala a tak jsem přesedlal na "Falkon - Severka" (13ka ležák), který byl super. Po pár pivkách, pokecu a dokonce i náhodném shledání s kamarádem Krajhym, se vyrazilo kolem 19:30 směr Etage.

/// Pavel Švanda ( rock/folk / Vysočina )
Předskokanem byl tento písničkář, kterého jsem neznal. A dokonce o něm nic neprozradil ani "strýček Google", tudíž jsem netušil koho ani co čekat. Nakonec se jednalo o řekněme šedesátníka, který hrál sám na kytaru. Žánrově bych jeho muziku zařadil někam na pomezí folk/country/rock. Samotné skladby se zdáli jako jeho vlastní a velmi chválím jejich lyriku. Ostatně i Pavlův přednes byl velmi kvalitní. Z textů skladeb jsem vytušil, že nejspíše pochází z Jihlavy, ale potvrzené to nemám. Přítomné členy kapely Thalie Zedek potěšil, že sem tam přeložil úvody jednotlivých skladeb do angličtiny. Z kapely si jej nejvíce užívala houslistka.
Celkově upřímný pohodový koncert, který se hodí do kavárny k oddechu po dnu v práci.

/// Thalia Zedek band ( Alternative rock / USA )
Thalia svůj set započala několika skladbami a až poté se dostala k úvodnímu slovu. Poděkovala, že si zde může zahrát a že je poprvé v "tomto městě". Což kapánek zklamalo. Nikdo po ní nechce češtinu, ale zkusit říci "Jihlava" si myslím není tak složité a lidi to ocení. Z playlistu jsem znal několik skladeb, které jsem si před koncertem pouštěl z Youtube. Mezi nimi byly i skvělé songy "Smoked" a "Afloat". Celý set se poklidně linul a potvrdil očekávaný mix klidu, melancholie a kvalitní muzikantské práce. Mohu jen souhlasit s názorem, že tato hudba je blízká i takové hvězdě jakou je Nick Cave. Prostě hudba plná emocí, která má "hlavu i patu".
Celý zážitek dokreslovala pohledná slečna, která se do hudby vlnila jako by byla na festivalu typu "Stone Smoker", či "Keep It Low". Po koncertě mi slečna nepřekvapivě potvrdila, že na "Stone smoker" jezdí od roku 2021 a je z něj nadšená. Na závěr setu si fandové dokázali vyžádat přídavek, který skončil přesně v 22:00. Tudíž ke spokojenosti okolních domů skrze rušení nočního klidu. Za drobnější vadu považuji, že zvuk byl dosti nahlas.
Po koncertě se mnoho fandů vydalo ke stolu s merchem. Kde si většina z nich, od Thalie, nakoupila desky, ale i nějaké to CD.

Následná afterparty pokračovala jak v dobách, kdy fungovalo Bezvědomí potažmo hospoda Bioskop. Aneb výborná volba hudby z repráků a do toho fanda z Příbrami sedl za piáno a začal hrát. No prostě pohoda při které čas utíká jako voda. Pohled na hodiny, které ukazovali půlnoc mne rázem překvapil, protože ráno jsem již v 5:20 měl budík, abych v 6:20 odjížděl autobusem do práce. Moc jsem toho tedy nenaspal, ale za ten zážitek a pokec s kamarády to jednoznačně stálo.