Tomáš Kočko & Orchestr - MFF Brno 2020

Mezinárodní folklorní festival Brno 2020

obsah aktuální k datu - 29.8.2020
Tomáš Kočko & Orchestr - MFF Brno 2020
datum
28.8.20202020-8-282020-8-28
místo
Dominikánské náměstí Brno Dominikánské nám. 196/1, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
14:30
návštěvnost
asi 100 lidí
žánr
folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
zdarma
ceny
pivo Albert "Šalina" 11 / 40,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

14:30 - 15:30 Tomáš Kočko & Orchestr ( World Music / folk / ethno - Frýdek-Místek)

Tomáše Kočka znám odhadem 2 roky a již mnohokrát mi unikl, ač byl řekněme poblíž. Buď nevyšel čas, či zasáhla epidemie koronaviru. Až teď se ledy hnuly a já se na něj mohl s chutí podívat. A to nehrál v zrovna ideálním čase.

Skrze start v 14:30 jsem musel prchat z práce na vlak již v 11:08, ale naštěstí mám možnost to nějak vyřešit. Po příjezdu do Brna jsem se stavil do místní Středověké krčmy na "Svoboďáku", kde jsem si dal menu, Poutníka 12 a hlavně místní "pivo" Korma. Pivo jsem dal do uvozovek, protože to je mix piva a medoviny. Moc jsem z toho nadšený nebyl a to mám rád jak pivo, tak medovinu, ale za zkoušku to stálo. Celkově jsem s krčmou spokojený, protože je zde hlavně příjemné a specifické prostředí. K tomu zde hraje i ideální hudba pro takový podnik a to kapely jako Faun, Deloraine, Beltaine, Loreena McKennitt a další.
Po cestě z krčmy na Dominikánské náměstí jsme se stavily na "Svoboďáku", kde byly opět jakési menší "slavnosti piva". Zde jsme okusil pro mne neznámý pivovar Stern. Což má být nový Brněnský pivovar. Okusil jsem jejich IPA pojmenovanou "Shiva" a byla solidní. Vybavení pivem jsme úspěšně došly na místo koncertu. Do necelých 20 minut začala hrát kapela a to již dorazila i poslední členka party. Hodně dalších lidí mělo o Tomáše Kočka zájem, ale termín nebyl zrovna nejideálnější. Hold v pátek lidé odjíždí z Brna a v 14:30 je dost z nich ještě v práci.

U koncertu mne trošku zklamalo, že zde bylo mnoho židlí na sezení. Raději na koncertě stojím poblíž pódia, jak "sedím na zadku" a i kapely to mají raději. Na stranu druhou v tento čas byl vyšší potenciál na účast starších lidí, či matek s malými dětmi. Tento předpoklad se potvrdil, ale i tak dorazily lidé napříč generacemi. Ti se postupně začali spokojeně vlnit a hopsat, což bylo skvělé pozorovat. Kapela vše podporoval jak kvalitní hudbou, tak skvělými průpovídkami mezi skladbami.
Hudební stránka věci byla opravdu příjemná, kdy se zde přirozeně pulzuje mezi folklórem, až dechovkou, až pomalu k rocku. Ovšem nejvíce chválím skvělou textovou stránku skladeb. Z nich zaznělo mnoho skvělých jako například "Do návu", "Srbská", "Juráš", či "Velesu". Na dvě písničky zde hostovala Linda. Jednou z posledních skladeb byla "Na vrch lopeníka" po té kapela odešla z pódia, ale potlesk ji nahnal zpět sotva za minutu. Poté zazněly další skvělé skladby, kdy úplně poslední byla "Moravská". Opravdu vynikající set, který měl trvat pouhou hodinu, ale nakonec měl hodinu a půl. Jeho čas utekl jako voda a ač jsem jeho část prokecal, tak jsem naprosto nadšený. Již se těším na další setkání.
Potěšil i výběr piva, které se u tohoto koncertu točilo a to velmi povedená Albert "Šalina" 11.

Po koncertě se zašlo za Tomášem Kočkem pro fotku a pár vět. Poté již bylo na programu navštívit blízký "Pub u Dvou přátel", pochutnat si zde na pivech (Pivečka - jasmínová APA = asi "Pivečka Jasminum Officinale" + Brewniverse Butch IPA). Opět jsem spokojen. Škoda jen, že se přiblížil čas odjezdu vlaku a tak jsme musely toto příjemné sezení ukončit. 

Celkově skvělé odpoledne s výbornou společností, hudbou, zábavou a pivem.