Vánoční náměstí Třebíč 2022 - Ondřej Fencl a Hromosvod

obsah aktuální k datu - 14.12.2022
Vánoční náměstí Třebíč 2022 - Ondřej Fencl a Hromosvod
datum
13.12.20222022-12-132022-12-13
místo
Karlovo náměstí Třebíč Karlovo náměstí, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
16:30
návštěvnost
až 30 lidí
žánr
rock, folk rock / neo folk / folk
profily hodnocených kapel
vstupné
zdarma
ceny
svařák (0,2l) / 50 až 60 Kč /// horká medovina (0,2l) / 50 Kč /// bramborák / 70 Kč /// trdelník / 80 Kč /// bramborové spirály / 70 Kč (malé) až 90 Kč (velké) /// záloha na kelímek / 50 Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

ZŠ Horka-Domky Třebíč
MŠ Obránců Míru Třebíč
Ondřej Fencl a Hromosvod ( Folk rock / Praha )

Do potvrzení mi byla kapela Hromosvod neznámá a to včetně jejího frontmana Ondřeje Fencla, který ji založil již v roce 1994. Avšak v programu mne zaujal žánr "folk rock" a tak jsem dal šanci předposlechu z Youtube. Ten dopadl až překvapivě skvěle, kdy se na mysl draly i taková jména české scény jako Michal Prokop, či Luboš Pospíšil. A právě tyto dvě jména zde sedí i skrze muzikanty této kapely, protože část kapely hrává právě s Lubošem Pospíšilem a dle informace z okolí s ním hráli i loni na Chlístovském hejku. Dalším neméně zajímavým členem je bubeník Tomáš Marek, který hrál v kapelách jako Lucie, Wanastowi vjecy, Koller band, Krucipüsk, Lenka Dusilová a navíc je ještě aktivní v kapele Petry Janů. Jednoduše Hromosvod je kapela plná skvělých muzikantů a zároveň koncertuje v solidní míře (asi 3-4x za měsíc).

Tento koncert měl započít již v 16:30, ale to koncertem dětí ze zdejších Základních škol. Naštěstí na webu Hromosvodu jsem nalezl, že kapela by měla hrát od 17:00. A tak jsem se zdržel v práci a v klidu si došel na náměstí na +/- 16:30. Jen to mne nenapadlo, že samotný koncert započne až v 18:00. Po promrzlé 1,5h proběhlo velmi rychlé zvučení, protože část kapely zde měla hrát předešlí den s kapelou Lucie revival. Ze setlistu jsem znal překvapivě většinu skladeb jen z několika poslechů na Youtube a o to více jsem se bavil. Zazněly skladby jako "Ramzová", "Na kraji nebe", "Nedělní Večery", "Andělé", "Urpín", či "Magnety". Jako závěrečný přídavek zazněla skladba "Zemřelý město". Veškeré songy zněly opravdu skvěle a lidé se bavili, ač to na pohybu nebylo moc znát přes tu zimu. I v prostoru mezi skladbami zde byla ideální dávka humoru i profesionality, kdy šlo vidět že v kapele jsou jen a pouze pohodový muzikanti. Velkým bonusem pro jejich set byly "ohřívače" podél stage bez kterých by čekám měli velký problém odehrát tento chladný set.

Závěrem mne zaujalo, že tento koncert měl proběhnout již v roce 2020, ale odložil jej covid. Dále, že v Třebíči hráli naposledy v roce 2009 na Béčku. A hlavně, že by v příštím roce měla kapela vydat nové album. A logicky mne zaujala i pohledná "stářnice" Hana Kašpárek Vyšínská s houslemi.

Celkově tento set hodnotím velmi pozitivně, kdy dokonce předčil má poměrně vysoká očekávání. Ze setu si odnáším velmi pozitivní pocity, klid a pohodu. I přes tu kadenci koncertů, které chodím si na tento ještě nějaký čas rád vzpomenu. A tak předpokládám, že toto nebylo mé poslední setkání s touto výbornou kapelou!
Záporem setu je jednoznačně tristní návštěva, kdy na kapelu z té +/- 100ky rodičů (podporovali své děti na pódiu) zůstala u stage sotva 30ka, což je opravdu špatné. A to tento koncert byl zcela zdarma.