Vánoční náměstí Třebíč 2023 - Moravian Bastards

obsah aktuální k datu - 10.12.2023
Vánoční náměstí Třebíč 2023 - Moravian Bastards
datum
9.12.20232023-12-92023-12-9
místo
Karlovo náměstí Třebíč Karlovo náměstí, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
18:00
návštěvnost
120 až 400 lidí (v různých částech různě)
žánr
punk rock / punk, celtic rock / celtic punk
profily hodnocených kapel
vstupné
zdarma
ceny
svařák - 50-60 Kč (0,2l)
autor
giovanni

Jednou z mých letitých tradic je navštěvování koncertů v rámci akce "Vánoční náměstí Třebíč". Letos mne zaujali hlavně Moravian Bastards, ale v tento termín jsem plánoval jet do Brna na koncert vynikajících LAMBDA a FDK. Jenže situaci zcela změnilo potvrzení dvou dalších koncertů a to 8.12. Łūt v Jihlavě a dále 9.12. Ona + Eight GT Core v Třebíči (link jde do události - až bude report tak přelinkuji). A tak jsem se rozhodl podpořit kamarády/známé a zároveň lokální scénu a vyrazil tak do Jihlavy a Třebíče. Ve výsledku to byla volba správná, protože Brněnský koncert byl zrušen skrze nemoc (přeji kapelám brzké uzdravení).

/// Moravian Bastards ( Celtic punk/rock / Vysočina )
Kulturní program měl započít v 16:30, ale obdobně to bylo loni a já tam stál "jak trubka" od 17:00 do 18:00 než začne koncert "Ondřej Fencl a Hromosvod". Letos jsem si to pohlídal a zjistil jsem si (přímo u kapely), že se start plánuje v 18:00 a tak jsem vyrazil na 17:45, aby se předešlo potížím s parkováním (nebylo skoro kde zastavit) a stihl se dát jeden svařák. Jenže když už jsem si vystál dlouhou frontu u stánku, tak jsem zjistil, že jim došel a teprve jdou vařit další... To znamenalo odchod směr kapela s prázdnýma rukama...
Zdejší set proběhl skrze městskou podporu místních kapel, kterých se zde již vystřídala celá řada (z těch co mají vazbu na Bastardy lze zmínit Pefr Jam a Katie). Letos se konečně dostalo i na Moravian Bastards a já si tak mohl připsat "šestou čárku", která navázala po pouhých dvou týdnech na předchozí setkání v Třebenicích. Tam jsem poprvé viděl nového kytaristu Vojtu, který do kapely perfektně zapadl jak lidsky, tak muzikantsky. I Třebíčský set odehrál perfektně jak kdyby v kapele působil od počátku. Větší problémy měla Anička s její flétnou, kterou nehezky ovlivňovala zima (asi -3 stupně) a tak ne vždy hrála tak jak by ona sama chtěla. To šlo rozpoznat již u zvukovky, která mne celkově moc neseděla výsledným zvukem. Ten ovlivňovalo i různé "lupání" z beden, jakési dozvuky až jsem měl pocit, že je jedna z beden "mrtvá" (z pohledu na stage vpravo dole). Ostatně celá zvukovka se protáhla tak, že se hrálo až v 18:15, ač sama kapela cílila na 18h. I přesto byl celkový zvuk spíše podprůměrný a mnohdy byl potíž i s kombinací vokálů, kde tu či onen nevynikl, či se slil do jiného... I tak se daly rozeznat veškeré skladby kde zazněly například "Lepší nebudem", "Slivovitz", "Barrels Of Whisky", "Maria", či "Fill The Glasses". Neopomněly se ani věci z připravovaného alba jako "Captain in the jail", "Lonely boozer", "Oustside pub drinkin´ laws", či "1746". To vše sledovalo odhadem 300-400 lidí z kterých do samotného konce vydrželo asi 120. To tvrdé fanouškovské jádro dělalo hodně povedený humbuk mezi songy a i při nich se bavili poskakováním, tleskáním, ale i zpěvem. Za to zaslouží velkou poklonu zvláště s ohledem na počasí. Bavila se také kapela k čemuž jí dopomohly i teplomety pro každého z členů (zvláště Frenk jej musel mít naplno když tam byl jen v sukni.. či je otužilcem). Závěrečnou třešničkou na dortu byla dvojice skladeb "I will drink", a "Farewell", které dozněly kolem 19:15.

Celkově se jednalo o povedený set, ale předchozí shledání byla lepší. Faktorem nebyla ani tak zima, ale spíše podprůměrný zvuk. Škoda, že nebyl k dispozici Milošův syn, který kapele dělává zvukaře a jde mu to vždy na výbornou. Logicky je otázka co by zvládl pokud byla ta bedna opravdu špatná a navíc prý po koncertě shořel mixpult... Každopádně jsem rád, že jsem zde byl a nezbývá než se těšit na příště, což bude zdá se až v březnu na St.Patrick´s day 2024.