Winter Attack 2024

obsah aktuální k datu - 4.2.2024
Winter Attack 2024
datum
3.2.20242024-2-32024-2-3
místo
starý klub "B" Třebíč V. Nezvala 68, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
20:00
návštěvnost
asi 60 lidí
žánr
death metal, grind, punk rock / punk
profily hodnocených kapel
vstupné
180 Kč
ceny
pivo Bernard 11 / 52,- Kč (0,5 l)
autor
giovanni

PROGRAM:

20:30 - Namrous konspirace ( Alternative punk / Lukov )
21:55 - Devotion ( Death Metal / Třebíč )
23:10 - Aggressive Tyrants ( Goregrind / Světlá nad Sázavou )

Jakmile v Třebíči pořádá akci místní kapela Devotion, tak to vždy stojí za to i skrze častou kooperaci s legendárními Aggressive Tyrants. S těmi si zde zahráli v letech 2017 a 2022, aby pak byli asi klíčovým kontaktem pro Brutar Assfalt 2022 kam AT dorazily na poslední chvíli jako náhrada za odpadnuvší kapelu.
Tudíž pro obnovu tradice "tvrdých akcí" v Třebíči byli AT jasnou volbou a tou byl i prostor Béčka na Stařečce, kde se v minulosti konala celá řada skvělých akcí. Od té doby jsou pro většinu místních obyvatel "Béčka" dvě ("Na Béčku"Art Rock bistro U Lípy), což alespoň rozšiřuje možnosti zábavy pro místní scénu. Důležité je i zmínit, že se oba kluby doplňují a doposud neeviduji v jeden den dva žánrově příbuzné koncerty, což je jen dobře.

Akce měla oficiálně začít v 20:00, ale očekávalo se, že start bude tak kolem 21:00. Avšak po mém příchodu již byl bar solidně osetý fandy (odhadem 30 lidí), na place již zvučili Namrous konspirace a já se tak přidal do fronty na pivo. Za barem byla pouze jedna barmanka, které mladé posily dorazily až k 20:30, což tedy moc nevyšlo. Musí se však nechat, že od posledního shledání se omladila již otrkala a fungovala spolehlivě. Druhou věcí co by bylo dobré doladit byl opětovně vstup, kdy kolem 20h u něj nikdo nebyl a až kolem 20:10 začal pořadatel obcházet lidi do čehož mu logicky vstupovali další a další noví, tudíž v tom byl solidní guláš. A tak i zde by bylo fajn být na tu 20h připraven, ať nejsou zmatky holt "metalisti" chodívají běžně na čas, aby si dali v poklidu nějaké to pivko.
Jako taková poslední drobnost je absence šatny, kterou nahrazují věšáky naproti baru... Mnoho lidí si na "nehlídaný" věšák nerado dává věci a spíše upřednostní "pohození" bundy poblíž na lavici v sále. Věřím, že většina fandů by šatnu, za řekněme 20kč, rádo využilo což při řekněme 60 lidech udělá klidně 1000 kč. Pokud by šatnu a vstup obsluhoval jeden člověk, tak se za mne vyplatí. Každopádně organizace se vůči poslednímu shledání zlepšila.

/// Namrous konspirace ( Alternative punk / Lukov )
Jako první tedy šli řekněme "punkáči" z Lukova u Moravských Budějovic, které jsem znal pouze jako pořadatele "Namrous fest". Před akcí jsem si je tedy potřeboval naposlouchat, ale jejich nahrávky mne příliš neoslnily. Zdejší set však dostal velmi solidní zvuk, který mne bavil a zároveň mi umožnil poznal songy jako "Už jsme tady zas", "Motýle", "Syn punku", "Dievča ze Slovenska", "Včelky", "Tvaroh", "Eúropská únia", či "Narodil se anarchista". Zajímavé bylo, že hned několik songů zaznělo se Slovenskými texty, které občas zpíval i hlavní kytarista, který byl/je prý členem kapely Kúrovec. Další zajímavostí byla bubenická posila kapely, kterou byl Pavel Němec (Devotion, ex-Ocelot) jehož NK využily na odhadem 5 songů napříč setem. Nejzajímavějším kusem byla věc "Traktor", která byla coverem legendární pecky "Sepultura - Territory" avšak s texty o traktoru. Tento song mne velmi pobavil, ale opět ukázal, že pokud má kapela za zády Pavla tak je mnohem kvalitnější, jak když u zbytku songů bubnuje jejich zpěvák.
Celkově se za mne jednalo o řekněme průměrný set, který však ostatní fandy (odhadem 50ks) velmi bavil až dokonce roztočili i menší pogo. Po něm následoval i přídavek, kterým byla již jednou zahraná skladba "Matka příroda", která dozněla kolem 21:15.
P.S.: Zpěvák mne potěšil trikem lokální punkové pecky Bermudskéj Kvádr.

/// Devotion ( Death Metal / Třebíč )
Jako druzí nastoupili pořadatelé akce, kteří svůj set odpálili něco málo před 22h. Intrem do tohoto setu byl nový vál "Dekapitace", který pochází z jejich loňského singelu. Na ten navázaly klasické pecky jako "Vlčí komando", "Systém", či "Richard Chase 1978-2021". Set provázel nadále velmi solidní zvuk a hlavně na něj dorazilo nejvíce lidí z celého večera (asi 60 lidí). Do těch se valil song za songem bez nějakých zbytečných průpovídek, "tanečních kreací" na stage.. ostatně jak se na Death metal sluší a patří. Obdobně vystupují i například basákovi oblíbení Pungent Stench (měl jejich triko), či jiné death metalové modly k jimž kapela vzhlíží. O to zajímavěší byly dva kapelní covery kde prvním byla opět pecka "Sepultura - Territory" a druhým songem byla pocta legendárním Master's Hammer. Snad se mi již podařilo rozklíčovat, že hrávají skladbu "Géniové".
Opětovně (naposledy Brutar Assfalt 2022) se jednalo o vynikající set, který by si zaloužil účast na nějakém metalovém festivalu i mimo hranice okresu potažmo kraje. Třeba tomu drobně pomůže moje koupě jejich pohledného trika, které se budu snažit vozit co nejčastěji na menší žánrové festivaly a kdo ví třeba se to chytne.
P.S.: Část setu jsem jen poslouchal k pokecu s klukama z Aggressive Tyrants, tudíž omluva kapele. 

/// Aggressive Tyrants ( Goregrind / Světlá nad Sázavou )
Tito prasáci započali svůj set kolem 23h hodiny novou skladbou "Ve jménu sexu". Ta pochází ze stejnojmenného alba, kterým vlastně oslavili 30 let na scéně (vznik v roce 1993). Oni sami toto výročí popsali jako "30 let análního sexu a goregrindu". Na druhý song se již konečně začali scházet fandové, kterých dorazilo překvapivě méně jak na předchozí kapely a tak zde byla odhadem pouhá 40ka fans. Ti dostali k poslechu až překvapivě solidní zvuk, který však některým fandům příliš nešmakoval. Ostatně v čistším zvuku vyniká vlastně monotónnost celého goregrindu, který tak potřebuje možná trošku hrubší zvuk, který z setu udělá chlívek. Ze setlistu zazněly skladby "Ladislav Hojer", "Vložky" (prý velmi starý song co dává vzpomenout na jejich jediný set na Brutal Assaultu = rok 1996), "Sexuální Vraždy Páchané Na Pracovišti", cover od HavlBrodské legendy Našrot, či "Detoxikace". Fandové se velmi dobře bavili a dokonce se v půlce setu zvedla účast na nějakých 50 fandů, což není mnoho, ale na zdejší poměry se to dá. I skrze hlasitou odezvu chlapi přidali hned několik přídavků, kterými byly skladby "Stopy lejna", "Chtělo By To Obměnit", "KO ko ko ko ko ko dák!!", "Vraždy z milosti" (?) a na samotný závěr zazněl i druhý kapelní cover a to "Napalm Death - suffer the children". Tímto songem kapela zvala fandy na jejich koncert v Brně, kam však bohužel nevyrazím. Jako poslední zazněla skladba "Tomáš Posejpal", která dozněla kolem 00:15 ráno. Následovalo již jen rozloučení s kapelou, kamarády a vzhúru na cestu domů.
Celkově se jednalo o výborný výkon, který tak navázal již 14-tý "korálek" na společná shledání s touto partou pohodářů (naposledy před měsíce v Jihlavě).

Celou akci lze hodnotit velmi pozitivně, kdy se postupně zajíždějí organizátorské věci i zvuk. A hlavně sety Devotion a Aggressive Tyrants potvrdily proč mám tyto bandy rád. Nezbývá než věřit, že těch asi 60 fandů akci zaplatilo a pořadatelé tak budou mít další důvod k tomu uspořádat nějaké další "tvrdé" akce.