Antitrend open air festival 2023 (vol. 19)

obsah aktuální k datu - 26.6.2023
Antitrend open air festival 2023 (vol. 19)
datum
24.6.20232023-6-242023-6-24
místo
veřejné kluziště Žabčice Žabčice u Brna Nádražní 365, Žabčice u Brna
město / obec
Žabčice u Brna
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
13:00
návštěvnost
380 lidí (odhad)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grind
vstupné
500 Kč / 23 EUR
ceny
Pivo (Starobrno 11 / Březňák 11 / Platan 11 / Černá hora 11) 50,-, Točená limonáda 30,- (0,5l), Klobása 70,- Kč, Vepřevé/kuřecí maso + obloha + chléb 100,- Kč, Párek v rohlíku 35,-, polévka 50,- Kč, bramborák 60,- Kč, čočkový salát s tofu 50,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- menší festival tudíž jde vidět vlastně odkudkoliv dobře
- levné jídlo
- kamené záchody v restauraci
- výběr z 4 druhů piv (Starobrno, Březňák, Platan, Černá hora)

Obecné zápory:

Ani klad ani zápor:

- menší prostor na stanování, kdy se dá postavit max 30 stanů když dobře.

Počasí:

Kolem 19 stupňů a spíše vedro až zamračeno.

Program:

13:00 - 13:30 Leptospirosy
13:45 - 14:15 Macabre Demise (DE)
14:30 - 15:00 Melmosh (AUT)
15:15 - 15:45 Fatality
16:00 - 16:30 Bowelfuck
16:45 - 17:20 Poppy Seed Grinder
17:35 - 18:15 Gorgatron (USA)
18:30 - 19:10 Animals Killing People (USA)
19:25 - 20:05 Visions of Disfigurement (UK)
20:20 - 21:00 Ingrowing
21:15 - 21:55 Spineless Fuckers
22:10 - 22:50 Rottenness (Mex)
23:05 - 23:45 Craniotomy (SK)
00:00 - 00:40 Basement Torture Killings (UK)
00:55 - 01:30 Murder Rape Amputate

V termínu Antitrendu je každý rok i jiný skvělý festival a to Chlístovský hejk. Tuto termínovou kolizi vždy řeším tak, že jedu do Žabčice a zbylé dny jsem v Chlístově. A nejinak tomu bylo i letos, kdy jsem se čtvrtek a pátek užil hejkala a v sobotu vyrazil za jinou "kulturou" na Antitrend.

Ani letošní ročník Antitrendu se neobešel bez změn v sestavě.
16.5.2023 odpadla kapela LUDRA (změna bubeníka), kterou nahradila kapela MACABRE DEMISE (DE).
21.6.2023 odpadla kapela CYNESS (nemoc kytaristy), kterou nahradila kapela CRANIOTOMY (SK).
23.6.2023 odpadla kapela Mincing Fury (zdravotní indispozice bubeníka), kterou nahradila kapela Spineless Fuckers.

/// Leptospirosy ( Grind / Jižní Morava )
Můj odvoz vyjížděl v 13:15 z Brtnice, tudíž dolet byl plánován kolem 14:45. A tak nebylo reálné tuto kapelu vidět. Napravit bych to měl na Power Grindcore 2023 v Brně.

/// Macabre Demise ( Brutal Death Metal / Německo )
Můj odvoz vyjížděl v 13:15 z Brtnice, tudíž dolet byl plánován kolem 14:45. A tak nebylo reálné tuto kapelu vidět.

/// Melmosh ( Progressive metal grind / Rakousko )
Příjezd nastal dle předpokladů kolem 14:45 a tak jsme stihly posledních 15 minut této Vídeňské sebranky. Již pohled na stage dal jasně najevo, že zde půjde o grind v ryzí podobně, který podporují vtipné oblečky. Avšak hudba této bandy je přeci jen pestřejší jak obyčejný "tup tupa grind", což mne mile překvapilo. I tak se zde nejednalo o nic na co budu roky vzpomínat, ale na start dne solidní set, který pobavil a dokonce roztočil i menší kotel. Mohlo zde stát odhadem 200 lidí, což ujde na jeden z prvních slotů.

/// Fatality ( Death Metal / Hrušovany u Brna )
První kapelou, která mne letos zajímala byli Brněnští Fatality, které znám dlouhé roky. Avšak doposud mi unikali i přes to, že každoročně pořádají zajímavý festiválek "Fatal flesh feast". Ostatně kapela aktivitou zdá se nějak nehýří a to jak koncertně, tak tvorbou alb. Poslední album jim vyšlo již v roce 2014 a to nese název "Bloody Hate".
Zdejší set dostal od startu do vínku zvláštní zvuk. Ten mi přišel, takový utažený, že jste si pro něj museli dojít alespoň do půlky plácku před stage. Jakmile toto člověk udělal, tak jej lze chválit. Co se hudby týče, tak se zde jednalo o klasický death metal řekněme nadprůměrných kvalit. Zklamalo mne, že kapelu podpořila asi polovina lidí co předchozí Rakušáky, protože lokální kapely by mělo podpořit více fandů. Avšak kladem určitě je účast Radima ze Spasm, který ve Fatality působil jako zpěvák do roku 2004 a sem dorazil jako fanoušek. Co se setlistu týče, tak jsem si poznamenal nový song "Temptation" (snad správně) a poslední song "Burn".
Zajímavostí je, že v kapele je poměrně krátce nový zpěvák Vojta Misař (Asgard).

/// Bowelfuck ( Grindcore / Praha )
Prvním osobním headlinerem byli Pražáci Bowelfuck, které jsem doposud viděl hned 5x (naposledy "Power Grindcore 2020+2021 (vol. 8)") a pokaždé to byl prvotřídní masakr. Přesně to jsem očekával i zde, ale nadále byl "utažený zvuk", který snižoval agresivitu, kterou tato trojice vytvářela. Opět po nějakém tom kroku kupředu byl již zvuk ucházející a i fandové se rozhodli roztočit menší kotel. Ten jsem chtěl podpořit, ale pohled na hodiny mne zastavil, protože jít tam na pár minut nemělo cenu. I tak to byl jeden z nejlepších setů letos, který to zvládl i s "pouhou" jednou kytarou, což jen podtrhává kvalitu jednotlivých členů. Spolu se mnou bylo nadšeno odhadem 350 lidí, což značí že lidé konečně dojeli.
P.S.: I kapelní merch stál za to, protože zde šlo vidět trika Birdflesh, Distaste, či kšiltovku Brutally Deceased.

/// Poppy Seed Grinder ( Death Metal / Hardcore / Praha )
Moc nechybělo a letos zde nezahráli ani Poppy Seed Grinder, kterým ze zdravotních důvodů absentovala dvojice Štěpán (bicí) a Bára (vokál). Avšak Popíci nechtěli zrušit další koncert a tak oslovili svého bývalého zpěváka Eddieho, který nabídku na výpomoc přijal. Místo Štěpána jsem očekával novou bubenickou posilu Martina, ale nakonec z toho byl "jen" bicí automat. Každopádně jsem měl možnost si zavzpomínat na Popíky s Eddiem, což byly má první 4 shledání (poslední 2 byly již s Bárou - viz třeba MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021).
Samotný set se nadále potýkal s "utaženým zvukem", ale opět to napravilo několik kroků vstříc pódiu. Ty nebyly zcela snadné, protože zde nadále bylo poměrně dost lidí. Po přesuvu jsem měl možnost porovnat vokály Báry a Eddiho a musím říci, že jsem si potvrdil, že Bára se mu s přehledem vyrovná a tak si PSG vybrali kvalitní zpěvačku. Samotný výkon byl pěkně tvrdý a přímočarý až z toho vznikl menší kotel.
Celkově se jednalo o velmi solidní set, který nebyl snadný pro tyto pořadatele "Krhanice Open Air".

/// Gorgatron ( Death Metal / USA )
Gorgatron dostali jako první "neutažený zvuk", který měl energii i za +/- půlkou betonového plácku. Z počátku sice nebyl až tak čistý, ale to se po chvíli srovnalo a konečně šlo zvuk vlastně plně pochválit. Rázem byl výsledný nářez "o level jinde" a i já se bavil o něco více jak minulý týden na "MetalGate Czech Death Fest 2023". Ač i tam se jednalo o kvalitní set a tak se jen potvrzuje, že tito Amíci prostě umí. Ostatně hrají již od roku 2005 a ne nadarmo mne baví i barva hlasu jejich zpěváka (Karl Schmidt), která mi připomíná až George "Corpsegrinder" Fisher (Cannibal Corpse). Na samotný závěr zazněl cover skladby od Sepultury, aby ji následoval dokonce přídavek přídavku, protože byl stále dostatek času.
Suma sumárum i tentokrát se jednalo o jeden z nejlepších setů ročníku (jako na CDF) a nezbývá než se těšit na třetí opáčko na Obscene Extreme. Všechny tato shledání jsou v rámci turné s parťáky Rottenness.

/// Animals Killing People ( Brutal Death Metal/Grindcore / USA )
I Amíci měli prostorovější zvuk a dokázali toho využít, protože to byla opravdu rychlopalba v podání jejich bubeníka (Wilson Rairán). Ani zbytek kapely nezaostával v agresivitě, ale i tak celý set působil poměrně monotónně. Co se letošního setlistu týče, tak mám poznačenou pouze skladbu "Human Disgusting Species".
Ve výsledku set dopadl obdobně jako na "Nice To Eat You Deathfest 2017", kde mne kapela též zcela neuhranula.
P.S.: Od NTEY 2017  je v kapele nový basák Oli Sucio.

/// Visions of Disfigurement ( Slam/Brutal Death Metal / UK )
Tito Britové letos slaví 10 let na scéně, ale já je již viděl na "Nice To Eat You Deathfest 2019" a již tehdy mi přišli jako "tupý slam". A tak jsem v Žabčicích zvolil posezení u večere a pohled s poslechem na vzdálenost 3/4 areálu. To co jsem slyšel mne nijak neuhranulo, abych běžel ke stage. A tak jsem si dál jen pár fotek z velké dálky a spíše se věnoval pokecu s kamarády.

/// Ingrowing ( Death Metal/Grindcore / České Budějovice )
V březnu 2023 se na pódia vrátila jihočeská grindová legenda Ingrowing a to v původní sestavě (Vlakin - Pouzar - Zbyňa). Tato událost nadchla nejednoho fanouška a to zvláště poté, kdy se Ingrowing potvrdili na mnoha skvělých festivalech. Sám jsem je po návratu viděl minulý týden na "MetalGate Czech Death Fest 2023" a ještě letos si je zopakuji na Obscene Extreme a Power Grindcore. Ostatně této kapely není nikdy dost a i proto byl jejich zdejší set jedním z vrcholů.
Hned v úvodu děkovali za pozvání s tím, že se sem vrací po asi 12 letech (naposledy zde byly 2007 dle zpracované historie festu na tomto webu = po 16-ti letech dokonce) a poté již začali zase pálit ostrými. Až to vypadalo, že spěchají když je asi 20 minutová sekera, ale jejich hudba je prostě tak rychlá. Opět se zvuk vrátil k "utaženější formě", ale ze zkušeností jsem věděl kam jít, tak v pořádku. I fandů dorazila hromada (k 400 odhaduji) a ti si tak poslechli pecky jako "Underture" a tuším "Ethereality Section". Jeden ze songů (tuším "Caterpillar in Toast") byl věnován i zpěvákovi Topimu (Kandar, Hadí Mord, Pigsty, Pure, ex-Mincing Fury), který sem dorazil jako fanda. Ostatně celý setlist byl skvěle zahraný a vcelku mu pomohlo i decentní osvětlení bez nějakých divokých efektů. I kotel se rozjel a tak nemám tomuto zážitku co vytknout.

/// Spineless Fuckers ( Goregrind / Brno )
Aneb last minute náhrada za bratrské Mincing Fury, které postihla zdravotní indispozice bubeníka. SF jsou s Mincing Fury velmi provázaní, tudíž zde nebyl větší problém je potvrdit. Pár fandů mne u prvního songu pobavilo hláškou "Vrátit vstupný!" (skrze neúčast Micinek). I tak byla na jejich set nejvyšší návštěvnost i největší kotel, kterého jsem se na asi půlku zúčastnil. Co se týče zvuku, tak ten byl naprosto parádní a tak šlo snadno rozpoznat songy jako "Nasťa", "Okurková sezóna", "Markyz de Sade do lesa jde", či dopředu oznámený cover od Mincing Fury a to "Kačenka". Na asi 3 skladby kapelu podpořil hostující zpěvák Kurare (Kuře), který v minulosti v kapele zpíval. V současnosti to je herec v Plzni (Adam Rezner) a jak vidno, tak na vokálu nic neztratil. Navíc se okrajově známe z jednoho prastarého diskuzního fóra, tak jsme prohodili pár vět.
Celkově vynikající set, který navázal na ten z Power Grindcore 2022.

/// Rottenness ( Brutal Death Metal/Grindcore / Mexiko )
Tato kapela hraje již od roku 1994 a naší republiku letos brázdí po boku Gorgatron. Obě kapely pojí členská provázanost, ale Mexičané jsou hudebně blíže Grindu jak Death Metalu. Jejich vstoupení jsou zdá se poměrně oblíbená, protože jich mají za sebou velké množství včetně velkých festivalů (Obscene Extreme, Meh Suff, Bogota Deathfest, Chicago Domination Fest, Maryland Deathfest). I za mne zde kvalita jednoznačně je, což mi potvrdil i jejich set na "MetalGate Czech Death Fest 2023". A stejně jako tehdy, tak i tento set odstartoval zpěvák v tradiční Mexické masce, která navodila atmosféru pravého Mexického grindu (klidně vzor přímočařejší Brujeria). Dle očekávání tato kombinace ihned roztočila kotel (přidal jsem se asi na 1/3) a i zbylé fandy velmi bavila. V jedné skladbě mne překvapilo zpěvákovo frázování, které mi dalo vzpomenout dokonce na Johna Gallaghera (Dying Fetus). Zvláštní to připodobnění, ale možná to způsobil nadále kvalitní zvuk. Ze setlistu opět nemohu zmínit ani jeden song, ale lze očekávat, že se hrálo z jejich posledního alba "Violentopia" (2022).
Opravdu výborný set a již se těším na jeho "opáčko" letos na Obscene Extreme.

/// Craniotomy ( Brutal Death Metal / Slovensko )
Craniotomy jsou asi největší Slovenskou kapelou co se týče Brutal/Slam Death Metalu a i já sám jsem je svého času poslouchal. Avšak od té doby uplynulo hodně let a teď je spíše vynechávám. Tudíž je využívám na oddech v silných soupiskách, ale zároveň se neostýchám si nějaký ten jejich set odstát někde v povzdálí. Vadí mi zde až přílišný vliv "slamu", který je pro mne stravitelný pouze v malých dávkách, což pro tyto Slováky neplatí. A i dnes jsem měl v plánu je vynechat, ale delší pokec u zvukařů tomu chtěl, že již začali hrát a já byl pořád u stage. Tak jsem tedy nakonec shlédl celý koncert, který měl hned dvě zajímavosti. Tou první byla absence stabilního zpěváka (bohužel neznám jeho náhradu) a druhou byla koncovka setu, kdy sestavu na asi 2 songy doplnil pořadatel Reef (Mincing FurySpineless Fuckers). Každopádně samotný set mne nějak neuhranul, ale co je potěšitelné, tak to nebylo něco před čím bych prchal. Tudíž za mne v pohodě set, který předčil ten poslední z květnového Nice To Eat You Deathfest 2023. Opět zde neeviduji jaké songy chlapi hráli, ale očekávám, že většina byla z posledního alba "Ripped Out by Violence" (2022).
P.S.: Craniotomy byli přidáni jako náhrada za odpadnuvší Němce Cyness. A ač je nemám extra naposlouchané, tak jsem se na jejich set těšil. U nich nezbývá než se těšit na některý z dalších ročník Antitrendu kam je pořadatelé chtějí znovu pozvat.

/// Basement Torture Killings ( Death Metal/Grindcore / UK )
BTK se v posledních letech objevují stále častěji a já tak dumám proč tomu tak je. Hudba to není špatná, ale zároveň my nepřijde nějaká světoborná, tudíž takový průměr... A tak mne napadají jejich masky, ale ty také nepůsobí prvotřídně... Pak již zbývá "jen" zpěvačka Beryl (Millie Crampton / ročník 1989), která možná naláká o pár fandů více jak jiná podobně kvalitní kapela. Případně dvojice zajímavých spoluhráčů a to basák Anthony Ridout (ex-Cenotaph, ex-Bloodshot Dawn) a bubeník Ewan Ross (ex-Black Skies Burn (živě), ex-Eye of Solitude (živě)). Ostatně ani živě na "Nice To Eat You Deathfest 2020 + 2021 + 2022" mne to jako celek moc neuhranulo a to jsem čekal i zde.
Tudíž k setu jsem přistupoval poměrně zdrženlivě a i tentokrát jsem dostal řekněme průměrný death/grind. Meryl se snaží vypadat jako kombinace Lary Croft (z hry Tomb Rider skrze pásek na stehně) a hororové postavičky Chucky. Avšak celé mi to dokupy přijde asi jako film "Dům tisíce mrtvol". Aneb fajn film pár dobrých momentů, ale v součtu prostě průměr. Prostě BTK nejsou špatní, ale nepotřebuji je vídat nějak častěji.
P.S.: Opět se zde pár nějaký plyšák, protože jsem viděl odhazování plyšových částí, ale jak byl velký netuším. Střeva a podobně jako na NTEY jsem neevidoval.

/// Murder Rape Amputate ( Grind / Ostrava )
Na závěr ještě padla volba na půlku setu těcho Ostraváků, které jsem viděl jedinkrát na "MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021". Jedná se o poměrně novou Ostravskou kapelu, která je složená z členů (a ex členů) kapel jako Rubufaso Mukufo / Spasm / Carnal Diafragma / BBYB. Tudíž základ zde je v kombinaci s maskami pro ten pravý Ostravský gore. A přesně to i tato banda hraje a i proto se ihned roztočil kotel, ač bylo již 1:30 ráno. A k tomu se na stage objevili i fanynky Marceli. I já jsem se poměrně bavil, ale začala sílit únava a tak jsme na sebe s řidičem koukli, rozloučili se s posledními přeživšími a vyrazili směrem k domovu.
Věřím, že chlapi uvidím letos na "Obscene Extreme 2023", ale jejich slot v pátek v 02:35 (respektive již v sobotu) je masakr tak to negarantuji. Za to na "Power Grindcore 2023" plánuji na oba dny, tak bych je měl vidět. No uvidíme.

Odjížděli jsme hrubo v 1:40 ráno a tak jsem se u dveří domu objevil k 3h ranní, což je na mne dosti pozdní doba, ale za tuto skvělou akci to rozhodně stálo.

- top kapely festu (za mě): 
1. Ingrowing 2. Bowelfuck 3. Rottenness 4. Spineless Fuckers 5. Gorgatron
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Melmosh