Brutal Assault 2012 (vol.17)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Brutal Assault 2012 (vol.17)
datum
8.8.2012 - 11.8.20122012-8-82012-8-11
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
Asi 18.000 lidí
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, avantgarde metal, industrial metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore
vstupné
1050,- Kč (1. předprodej) až 1550,- Kč (poslední předprodej), ? (na místě)
autor
giovanni

Obecné klady:

- Ponechán princip zálohovaných kelímků. Co se tácků ze dřeva týká tak proč ne.
- nezvýšená cena za žeton
- Odbavení u vstupu (kontrola lístku + pásky) byla svižná bez front (ale ve středu to byl prý pravý opak zvláště u e-tiketů).
- Zvětšení stanu za přírodní tribunou a vznik nového sezení mezi klidovou zónou a kamenným barem.
- Ve finále i vznik Budvar stage, ač střety nějaký byly, ale obecně měl člověk alternativu.
- Další ladění vzhledu BA. 1. kamenný bar (řetězové koule uvnitř, pentagramové mříže v oknech, venkovní nápis PUB v sudech) 2. orlice u vstupu 3. Rozsekané panenky u autogramiád. 4. Oběšenec u Autogramiád/horroru 5. voják na rohu u hlavní stage.
- vznik DVD BA 2011 (budu kupovat později po vyhlášení ankety - náhoda je blbec co kdyby se na mne usmálo štěstí) Jen 2h záznamu jsou velmi málo tak uvidíme.
- počasí: občas zapršelo, ale to nebylo na škodu a celkově bylo pod mrakem. = ideální počasí

Obecné zápory:

- Horror Cinema se opět nězvětšilo (i pár židlí navíc by bodlo).
- Dle reakcí středeční odbavování lidí po příchodu na BA (kontrola lístků, náramky).
- Tradiční pytle na odpadky pro lidi v kempu nebyly. I bez výkupu by si je kde kdo vzal a nebyl by všude v kempu bordel.
- Vojenský prostor poblíž bokového vstupu (Mnoho let stanujeme na jednom místě a letos byl problém, že tam se stanovat nemůže a tečka dejte si odchod. A po zbytek festu tam stany, co se na vojáka vybodly, zůstaly a my jak trubky chodily kamsi dozadu do kempu zbytečně.).
- Informace o změnách lineupu byly takřa stále v rozmístěných TV což bylo super, ale člověk u podia pomalu ani nevěděl, že nějaká změna bude, protože na obrazovce to běhalo málo často (méně jak na předešlých ročnících).

Otazníky:

- Pivo (Chutnalo mi víc jak předchůdce/G , ale nejsem na Budvar zvyklý a měl jsem z toho pěkné problém se žaludkem, až jsem se na pivo vybodl a poslední den pil pouze Kofolu. = Pivo lepší, ale osobně mi dělalo problémy tak nevím.)

Čtvrtek 9.8.

Noostrak, Trollech, Brutally Deceased, Totem, Toxic Holocaust - Byly jsem na cestě. Zajímaly mne pouze první 3 kapely takže škoda.

/// Arkona
- Hráli, když jsme stavěly stan a moc jsem to nevnímal. Takže nehodnotím. Nebýt vojáků tak jsem konec viděl, protže nás vypoklonkovali z našeho stanovacího místa.

/// General Surgery
- Neviděl jsem je opět skrze vojáky a nucený přesun stanu kamsi do pryč. Jak jsem byl nasraný, že GS neuvidím, tak jsem je poslouchal tak na půl. Líbili se mi a o to víc jsem byl nasraný, že tam ještě nejsem.

/// Crowbar
- Stihl jsem jen kousek a vcelku mne překvapili. Ani jsem na ně jít nechtěl, ale nakonec jsem rád, že jsem je viděl.

/// The Black Dahlia Murder
- Chtěl jsem je vidět, ale potuloval jsem se po areálu a relaxoval.

/// Corrosion Of Conformity
- Plánováni jako jasná pauza, ale nakonec jsem je kousek viděl a mile mne překvapily. Pohodový old schoolový metal na nic si nehráli a zahráli to co od nich fanoušci čekali a i mne si tím získali.

/// Lock Up
- Naprostý masakr (jak jinak) co k nim víc psát? Snad jen bych řekl, že víc mne bavili naposledy (2010) což bylo možná způsobeno tím, že minule hráli za tmy. Každopádně velká spokojenost.

/// Swallow The Sun
- Když hráli z posledních dvou alb, tak jsem nebyl moc nadšen. Jakmile zahráli něco ze starých fláků tak tento koncert byl naopak naprosto geniální a úžasný. = StS před 2009 a po jsou velký rozdíl.

/// Heaven Shall Burn
- Chtěl jsem kousek vidět, ale nakonec jsem šetřil síly. = pauza

/// Krisiun
- Konečně na BA dorazili poté co asi předloni odřekli účast. Zahráli vynikající set, kde jsem snad nenašel kaz. Prostě nelepší Brazilská kapela se předvedla tak jak se očekávalo.

/// Ministry
- Hudebně jde tato kapela mimo mne, ale skrze její jméno jsem tam chvíli postával a pak šel do stanu šetřit síly. Tudíž jsem logicky nebyl nadšen.

/// Dimmu Borgir
- Dorazily jsme pozdě a tudíž jsem, z mé pozice, takřka nic neviděl a tak jsem vyslyšel asi po 2 skladbách kamaráda a šel na pivo čímž jsem se zpětně moc nepotěšil.

/// Sick Of It All
- pauza

/// Samael
- Neplánoval jsem na ně jít, ale nakonec jsem viděl konec a opět mne potěšily. Vyloženě nejsou můj šálek kávy, ale nikdy mne nezklamou a rád se na ně podívám.

/// Nile
- Má srdcovka na scéně. Výborný koncert od začátku do konce jen škoda smůly co se jim lepila na paty a i mne trošku rozhodila (rozbitá kytara, ulomená jedna šlapka) a tudíž jsem očekával ještě o něco více. Každopádně jsem nadšen, že jsem je viděl.

/// Arcturus
- Výborná kapela, ale na živo mne neuchvátili bez ohledu na historii kapely a jejich členů. Viděl jsem asi 2 skladby a vyrazil spát do stanu.

Klubová stage:
Zajímaly mne zde pouze 2 kapely
/// Inquisition
- Vynikající kapela a vše okolo, ale byl zde na mne moc přepálený zvuk + jsem stál u zadní zdi stage a tam bylo takové dusno, že ze mne lilo a to v kombinaci s těmi žaludečními problémy znamenalo, že jsem odešel předčasně a i proto viděl Samael.

/// Pigsty
- Šli proti Nile = logicky jsem byl na Nile. = smolný střet.

Pátek 10.8.

/// Cattle Decapitation
- Čekal jsem od nich ranní masakr a přesně to jsem dostal. Rychlost zde byla na prvním místě a to nejen hudebně, ale i slovně mezi skladbami. Výborný start dne.

/// Bleed From Within
- pauza

/// Vildhjarta
- pauza

/// Warbringer
- Výborný koncert oblíbené thrasovky, ale ten v roce 2008 mne dostal mnohem více. Asi to bude tím, že tehdy jsem je neznal, ale letos jsem je měl i naposlouchané a věděl jsem co čekat. Každopádně za ně spokojenost.

/// Norther
- Nebavili mne naposledy na BA (ani jsem na ně nešel) a ani letos tomu nebylo jinak. Šel jsem na ně pouze z toho důvodu, že se budou rozpadat a tak si mohu říci, že jsem je viděl.

/// Incantation
- Vynikající death, který se mi velmi zalíbil. Znal jsem jen pár skladeb a tudíž jsem je moc neznal, ale o to víc se mi líbili. paráda.

/// Insomnium
- Jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Doufal jsem v jejich top skladu Mortal Share a tu jsem i dostal s další hromadou pecek. U skladeb z One For Sorrow (2011) jsem se nebavil toto album mne celkově nebaví a naznačuje posuv Insomnium někam jinam (Kam snad nepůjdou, ač to není zlé, tak Insomnium jsou Insomnium v tom co hráli do 2011 byla jejich síla.). = výborný koncert s několika rušivými elementy.

/// Kampfar
- Před BA jsem si je naposlouchal dost jsem se těšil, ale koncert mne moc nestrhl a již v půlce jsem odešel na pauzu. Zklamání.

/// Darkest Hour
- pauza

/// Vallenfyre
- Přišel jsem na konec a neměl jsem vysoká očekávání a čekal průměrný koncert, který neurazí. Nakonec se z nich stalo příjemné překvapení které sice shánět nebudu, ale nelitoval jsem příchodu na tuto kapelu.

/// Morgoth
- Jen lehce mám tuto legendu naposlouchanou a čekal jsem solidní porci deathu s tím, že bude na festu mnohe lepších kapel. Dostal jsem ale takový nářez až jsem se sám divil. Prostě výborný překvapivý koncert.

/// Suicidal Angels
- pauza

/// Hatebreed
- pauza

/// Municipal Waste
- Viděl jsem úplný konec a nebavily mne.

/// Napalm Death
- ND zahráli přesně to co od nich člověk čekal = perfektní grindcore s obrovským nasazením. = Klasicky výborné představení.

/// Amon Amarth
- Asi 20 minut jsem je pouze poslouchal a na závěr jsem viděl odhadem 2 skladby. nebyl jsem nějak moc nadšen, ale alespoň jsem je viděl. Čekal jsem asi o něco víc. Těžko soudit, kdybych tam byl celý set tak bych měl názor možná pozitivnější.


/// Machine Head
- Obdobně jako u Ministry jsem viděl kousek spíše z úcty ke jménu jak k hudbě = nebavili mne.


/// Converge
- Šel jsem na Paradise Lost a viděl jsem konec hudba mne nebavila, ale co mne překvapilo byla hostovačka Tomase Lindberga (Lock Up, At The Gates).

/// Paradise Lost
- Zvučení v době kdy měla kapela hrát byl hnus kór, když to trvalo asi 10 minut a na pódiu pobíhal jediný zvukař. Z počátku rozhozený Nick Holmes z hlasitého zvučení Gorguts až tak, že je mikrofonem seřval ať si to ztlumí. Pak měl Nick solidní hlášky. Co se hudby týče tak staré fláky drtily ty nové obrovskou silou a z těch nových byly zvoleny často ty nejlepší kusy. Nejlepší bylo, že jsem si asi v 3/4 koncertu říkal, že by mohly dát As I Die a jen jak mi to proběhlo hlavou, tak za minutu začali hrát tuto skladbu. Spokojenost.

/// Gorguts
- Moc je nemám naposlouchané a když tak album Obscura. Celkově výborný koncert, ale byl jsem tam jen z počátku a pak je sledoval v TV.

/// Pig Destroyer
Spěchal jsem na klubovou stage, tudíž jsem je viděl jen necelé 2 skladby a ač jsem se na ně hodně těšil, tak nemohu moc soudit.

Na klubu mne zajímala jediná kapela:
/// Et Moriemur
- Vynikající česká kapela, kterou jsem poznal nedávno. Doomu bylo letos málo a tato kapela byla opravdu vynikající a strčila Paradise Lost do kapsy i s rádoby doomaři z Vallenfyre. Znám jediné album, ale i přes to jsem se po celou dobu bavil bez ohledu na pokročilé ráno.

Sobota 10.8.

/// Ahumado Granujo
- U většiny skladeb mne hodně vadí ty elektro začátky, ale když je pominu, tak to je velmi zajímavá domácí kapela a jsem rád, že jsem je viděl. Kecy kolem skladeb jsem očekával a často i pobavily.

/// Gods Tower
- Vcelku jsem byl na ně natěšen, ale zklamali a skoro mne nebavili. I nejlepší skladbu (The Eerie) zahráli podivně.

/// Ingrowing
- Luxusní domácí kapela a tím pádem geniální vyplnění prostoru v programu. Hudebně skvělý a kecy okolo též (,,My jsem kapela TBA,, ,,Až budete někdy hrát na Brutalu, tak nechlastejte před koncertem Jegera.,, atd..). Navíc jsem byl nadšen, protože ve středu jsem nebyl a i přes to jsem je mohl vidět.

/// Skarhead
- odpadli

/// Be'lakor
- Kapela, která neurazila, ale ani nenadchla. Prostě takový průměr, který si člověk poslechne, ale čeká na další kapely. Tudíž naplnili průměrná očekávání.

/// Aborted
- Na ně jsem se hodně moc těšil a byli opravdu luxusní. Od začátku jsem se obával, protože nové album má být přiblížením se deathcorové vlně (Což nechápu a více méně se bojím posoudit = sehnat si album.), tudíž jsem si nebyl s Aborted na 100% jistý. Pár skladeb mne tak moc nestrhlo, ale zbytek byl skvělý.

/// The Safety Fire
- pauza

/// Textures
- Slyšel jsem do stanu a nezněli zle.

/// Norma Jean
- pauza

/// Sólstafir
- Přišel jsem až na konec s tím, že nečekám něco extra, ale opak byl pravdou. Velice poutavá hudba s solidní zvláštní silou, která mne hodně bavila. Příjemné překvapení.

/// Kylesa
- Viděl jsem pouze 2 skladby pouze skrze 2 bubeníky a zpěvačku skrze nic jiného jsem tam nešel. Nějak moc mne tato kapela nenadchla, ale poslechnout to šlo.

/// Finntroll
- V roce 2008 se mi hodně líbili a letos jsem vyrazil pouze na konec skrze nabitý program. Koncert byl ucházející a člověka i bavil, ale nebylo to něco extra holt v tomto žánru je mnoho lepších kapel. Pobavil ,,mosh pit,, vzadu, který byl velmi poklidný a neagresivní, kdy tam lidé pobíhali ve vláčku a tancovali, prostě "pohoda jazz".

/// Immolation
- Luxusní death a právěm jeden z vrcholů festivalu. Co víc o tomto kultu psát?

/// Six Feet Under
- Chris Barnes má stále jeden z nejlepších vokálů, ale hudba SFU mne až tak moc nebere. SFU mají kvalitu, ale cítím tam ty hopsavé/chytlavé rytmy a ty u mne SFU devalvují. Koncert měl i přes to všechno sílu a byl jsem rád, že jsem ho odstál celý.

/// Agnostic Front
- pauza

/// At The Gates
- Pro mne asi nejlepší koncert na festivalu (Což bych čekal u jiné kapely, ač mám AtG hodně rád.) celý set byl vynikající a hlavně skladby z Slaughter of the Soul jsem si opravu užil. Jednoduše dokonalost.

/// Immortal
- Skrze únavu jsem tam byl odhadem 1/3 setu a tato kapela jen potvrdila svoji špičkovou kvalitu. V 2009 mne Immortal nadchli více jak letos, ač mnoho lidí tvrdí jak letošek byl v jejich podání lepší jak tehdy.

/// Moonspell
- Miluji skladbu Alma Mater, ale tak dlouho jsem nevydržel u této kapely. Stál jsem zde jen 2 skladby a pak mazal pryč na Shape Of Despair. Co se té krátké chvíle týká tak mne koncert nechytl, ale věřím, že kdybych tam byl do konce tak bych měl názor kladnější.

/// Godflesh
- Po Shape Of Despair jsem dorazil na konec a ač zahráli z mnou slyšených skladeb pouze 1 co jsem dopředu znal tak mne koncert velmi zaujal. Atmosféru umocnily haluzoidní videa na obrazovce (jako měli již dříve Ulver a tuším i Neurosis). Jen škoda, že Godflesh neměli proti Shape Of Despair moc šancí jinak bych na ně stál bez debat celou dobu.

/// Virus
- byl jsem na Tortharry

/// Sodom
- Šel jsem vyčerpaný spát a z toho mála co jsem slyšel jsem byl spokojen.

Na klubové stage mne zajímaly pouze:
/// Cult Of Fire
- šli proti At The Gates = neviděl jsem z nich ani minutu.

/// Shape Of Despair
- Prvotřídní Doom Metal se skvělou atmosférou, kdy člověk ani nemusí ty muzikanty vidět a stejně je nadšen. Vcelku mne překvapilo, že zde bylo hodně lidí, protože jsem čekal, že funeral doom tak moc netáhne, zvláště proti Moonspell, a opak byl pravdou. Škoda je, že na vokálu nebyl již Pasi Koskinen, ale Henri Koivula ho zastoupil si myslím skvěle. Jsem rád, že jsem identifikoval Natalie Koskinen a že předvedla to co jsem od ní očekával.

/// Tortharry
- Vnikající koncovka mého dne a celého festu. Viděl jsem je nedávno a teď opět potvrdily svoji pozici jedné z nejlepších tuzemských kapel. Řeči kolem festu byly velmi dobré a pokorné jak vůči BA tak vůči fandům. Překvapilo rozdávání 2 CD mezi fandy, ale myslím si, že to byl dobrý reklamní tah.