Heathen Assault over Brno (vol. 1)

obsah aktuální k datu - 29.12.2019
Heathen Assault over Brno (vol. 1)
datum
16.2.20192019-2-162019-2-16
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
15:30
návštěvnost
asi 300 lidí (Kapacita omezena na 400)
žánr
black metal, pagan/folk metal
vstupné
300,- (do 1.10.2018), 340 (do 9.2.2019 - já) / 400 (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 35,- Kč ; pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 35,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

15:00 Doors
15:30 - 16:10 Alphayn (PAGAN METAL - Rakousko / odpadli a všechny časy se posunuly o 30 minut dopředu)
16:40 - 17:20 Wolfarian (FOLK METAL - Česká Republika)
17:50 - 18:30 Deloraine (WITCHER FOLK - Česká Republika)
18:50 - 19:35 Heathen Foray ( PAGAN METAL - Rakousko )
19:55 - 20:40 Saille (BLACK METAL - Belgie)
21:00 - 21:50 SSOGE (DOOM / FOLK METAL - Česká Republika)
22:05 - 23:05 Bucovina (FOLK/BLACK METAL - Rumunsko)
23:30 - 00:30 Ultar (BLACK METAL / Post-Black Metal - Rusko)

První kapelou měli být Alphayn, ale ti skrze nemoc zpěváka odpadli 15.2. .To znamenalo, že všechny ostatní kapely posunuly své sety o 30 minut dříve. Což stejně moc vliv nemělo, prtože už v půlce lineupu byla "získaná" 30 minutovka pryč a koncert ještě skončil později.

První na řadu šli Wolfarian, které znám delší dobu, ale nikdy jsem je neviděl. Už na ně mohlo být v klubu klidně 200+ lidí. Ostatní kapely měly lidí +/- podobně. Každopádně tento folk metal mě velmi baví a to platilo i o zbytku diváků. Rychle se rozjel slušně velký kotel čítající asi 20-30 hlav. Dokonce proběhla i "wall of death". Holt Brněnská kapela v Brně. Celý koncert byl příjemně roztančený, pozitivní, plný energie a kvalitního zvuku. Po koncertě jsme krátce pokecaly s basákem a zpěvačkou. Ta pobavila, tím že hraje v metalové kapele a ani si to neuvědomuje. Neznala ani SSOGE a vlastně sama říkala, že nezná žádnou metalovou kapelu, ale když teda v té metalové hraje tak je vlastně metalistka. Zajímavá to diskuze plná úsměvů. Pokračováním bylo řešení společné fotky, kdy asi první 6 fotek nedopadlo. Na 6 byla Hanka "mázlá" a já jen asi na 1. Až sedmý pokus se ujal. I na to proběhla zábavná diskuze, že ona je mázlá normálně. I že jí dost lidí podezírá, že na něčem jede, ale ona se prostě jen baví a usmívá. Holt je na jiné vlně. Opravdu skvělá diskuze plná smíchu. :) I s basákem pobavilo jak ho rozrušovaly pohledné slečny v sále, že se několikrát přistihl jak se zakoukal a při tom začal dělat muzikantské chyby.

Místo Deloraine jsme šly o patro níže na večeři a pivko. Poté co jsme dojedly jsme nakonec šly zpět a tak jsm mohly vidět asi půlku jejich setu. Deloraine jsou kapela z členů kapel Tezaura, či Misty Ways.. Jejich žánr je těžké určit nejspíše folk metal, možná folk rock. Každopádně kapela čerpá inspiraci z knižní série "Zaklínač", kterou napsal polský spisovatel Andrzej Sapkowski. Naposlouchání před akcí mne moc neoslovilo, ale živě to bylo o dost lepší. Ve finále to byla nejslabší kapela večera, ale i tak předčily má očekávání tudíž spokojenost. i zde bylo lidí jak na Wolfarian. Zde opět vidím faktor Brněnská kapela v Brně.

Další v pořadí byli Heathen Foray z Rakouska s jejich Pagan metalem. Velmi brzo šla rozpoznat hudební inspirace v Amon Amarth. Z desek mne kapela nijak neuchvátila. Spíše takový tuctový metal, ale živě to dopadlo nad očekávání. Z počátku se prali se zvukem, kdy byl hodně vytažený vokál a bicí, ale to se postupně odladilo. Proběhl zde i jeden letec.

Další v pořadí byli Saille z Belgie a jejich podání Black Metalu. Dříve zde byly i vlivy melodického black metalu, ale časy využívání kláves jsou již pryč. Nejsem velký zastánce kláves, ale starší alba je měli využité velmi vkusně a dělaly Saille osobitou tvář. Poslední dobou od této kapely spíše ustupuji a její poslech upozaďuji. V roce 2017 jsme je viděl poprvé na MetalGate Czech Death fest a tam mne spíše zklamaly. Zde jsem se tedy jejich setu logicky obával. Mohl dopadnout opět tak, že budu zklamán, ale věřil jsme, že v klubu to bude dobrý zážitek. A to se jen potvrdilo. Méně lidí, světla, efekty atd.. kapele hodně pomohly (tehdy na CDF hráli někdy odpoledne). I tak zde stálo nejméně lidí ze všech kapel (Kromě Ultar, ale ti byli holt poslední po půlnoci..). Nadále přetrvával kvalitní zvuk a já byl celkově velmi spokojen.

Následovali Silent Stream Of Godless Elefy (SSOGE), kteří byli hlavní support hlavní hvězdy celé akce kterou byla kapela Bucovina. Na SSOGE si myslím přišla velká většina fanoušků. I přes jejich velký historický žánrový vývoj od Doom metalu přes Doom/Death, Doom/Folk až do současné podoby kde je převaha Folk metalu s tím, že "folku" zde přibývá. Každá vývojová fáze má něco do sebe a právě to dělá SSOGE tak skvělou kapelou a proto ji znají i za našimi hranicemi. Doposud jsem je viděl vždy na festivalech, tak jsem čekal jak bude jejich hudba fungovat v klubu. A mohu jen a pouze chválit vše fungovalo na výbornou, ač mi kapela přišla lehce unavená. Po většinu koncertu propagovaly skladby ze své poslední desky "Smutnice". A naposlední skladbu jim přišla na pódium zazpívat Míša skladbu "Za nevěstou". Ta Míša je prý dlouhodobá spolupracovnice SSOGE. Tři vokály v jedné skladbě byly až moc, ale slušné.

Následovala hlavní kapela tohoto večera i celého turné a to Rumunská kapela Bucovina, která hraje Folk/Black metal. Když se řekne Rumunsko, tak nejznámější kapelou jsou Negura Bunget, kteří smrtí zakladatele (Negru) ukončili činnost. Na druhém místě ve známosti bude nejspíše právě Bucovina. Kapela je specifická tím, že své texty má v jakémsi zapomenutém Rumunském jazyku. A na nejnovější album "Septentrion" tomu není jinak a právě skrze jeho propagaci se vydaly na turné čítající 10 zastávek (Rakousko, Německo, Polsko, Česká republika). Oficiální support byli Saille a SSOGE. Na Bucovinu se v poslední době vyskytují názory, že v nové tvorbě kopíruje sebe sama, ale já se i na novém albu bavím. Živý koncert tuto spokojenost jen podtrhl. Dokonce i zvuk byl povedený i přes to, že měli vlastního zvukaře se svým mixážním pultem. Přecijen zvuč klub který člověk nezná není jednoduché, ale zde to do sebe krásně zapadlo. Koncert byl opravdu výborný ani jsem od něj tolik nečekal.

Poslední kapelou večera byli Ultar z Ruska. Tato Black metalová kapela moc nekoncertuje a u nás byla vůbec poprvé. Bohužel pro ně se celý lineup zdržel a začínat mohli až kolem půlnoci. Navíc jejich žánrová odlišnost byla pro hodně lidí oželitelná a vůči předchozím kapelám zde mohla být asi tak poloviční účast. Od kapely jsem toho moc nečekal. Dle naposlouchání mi přišli jako průměrný black metal / Post-Black Metal který má zajímavou atmosféru skladeb, ale možná až moc často omílané prvky co tu atmosféru tvoří. Živě mne překvapila tvrdost kapely, kdy se trošku ztrácela ta atmosféra, kterou zas naháněl silný kouř a totálně bílé tváře všech členů kapely. Celkově jsem se bavil, ale už jsem měl vcelku upito, tak bych ten set moc nepitval. :)

Z klubu jsme odcházely něco po 1h.