MetalGate Czech Death Fest 2017

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2017
datum
15.6.2017 - 17.6.20172017-6-152017-6-17
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 1300 návštěvníků (odhad ; méně lidí jak loni)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, atmospheric black metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore
vstupné
? (první vlna na Brutal Assault 2016), 600,-Kč (2.vlna), 700,-Kč (3.vlna) na místě 800,- Kč
ceny
1ž = 14,- Kč /// veškeré pivo + malinovka - 2ž ; Víno 2dcl (veltlýn zelený atd.. v hospodě v areálu 2ž) ; hospoda jídlo (utopenec, polévka atd.. 3ž , klobása 4ž, smažák 9ž, řízek + salát 8ž, plněné knedlíky 6ž, výpečky 7ž, atd..), CDF cathering (smažák 5ž, nakládaný hermelín 4ž, utopenec 4ž, guláš/řízek/atd.. 7ž + asi příloha) Zábrodí jídlo 75 - 110,- , polévka 30, snídaně 30 - 40,-
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (veškeré v přepočtu za 28,- Kč což je festivalový podprůměr)
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu v kamenné hospodě (průměr v přepočtu asi 100,- Kč za solidně velkou porci) a festivalový cathering, který byl také solidní (zde bylo jídlo za podobnou cenu)
- nadále fungující hospůdka v Zábrodí s pivkem i za 21,- a širokým výběrem jídla do 100,- i snídaněmi (párky, vajíčka atd..)
- nadále prohořívací klády na zkrášlení večerní atmosféry či ohřátí
- po skončení hudební produkce vždy 1 film (letos Matrix a Deadpool)
- vtipné pivní soutěže (hod sudem, lahváč na ex - rekord 9s) či hudební (rychlost bubnování, síla řevu) uváděné hercem z Okresního přeboru (Leoš Noha alias zdravotník Adolf „Áďa“ Větvička)
- uklízecí čety po kempu každé ráno

Obecné zápory:

- letos vůbec nebyla IPA
- špatné počasí jen ve čtvrtek teplo jinak vesměs podmračeno s přeháňkami. Počasí se umoudřilo až v neděli tudíž v den odjezdu
- zpoplatněné stanování (200,- pod stromy a 100,- mimo ně i v novém kempu)
Není problém ty peníze vynaložit, ale raději dát o 100,- dražší vlez jak na místě požadovat po lidech prachy když už mají lupen...
- všechny kapely hráli hodně nahlas i v noci a nešlo moc spát ; film po nich snad ještě víc (proč?)
- čtvrtek zásah vrtulníku v areálu (Luboš kamarád Romana skočil do vody má 4 žebra v prdeli a není jisté zda nebude ochrnutý)
- v 7.00 v neděli se začnou bourat stage, což s ohledem na menší stage znamená tupé rány tak brzo skoro vedle stanu..
- stále obří velikost žetonů. Mírný posuv je vznik "10žetonu", který byk vymyšlen skrze merch, ale šel využít i na koupi jiných produktů

Ani klad ani zápor:

- zdražení žetonu z 12,- na 14,- . Není to tak drastické, ale je to zdražení.
- 2. stage (na jednu stranu víc kapel a tedy zábavy na stranu druhou více přesuvů)

Zajímavost:

vypito 130 sudů piva (dle ofiko after videa)

Čtvrtek - 11.6.2017

/// VOLUPTAS (CZ)
První kapela festu a hned první příjmené překvapení. kapela má hrát "Black/doom/alternative" a bylo to opravdu sem tam tvrdé, pak zase pohodovější až zajímavé (samo pohodovější je doom :) ). Tudíž spokojenost.
/// SECRET OF DARKNESS (CZ)
Již jsem je viděl potřetí na tomto festu jezdí zdá se ob rok. Někdo by řekl, že je to až přehnanné opakování, což je pravda, ale nic to nemění na vysoké kvalitě této kapely. Hudebně, vzhledově i vystupováním si kapela zaslouží jen potlesk. Zvláště se mi líbí norské vlajky na ramenou zpěváka. Zazněly i nové skladby.
/// NAHUM (CZ)
Druhé setkání s touto kapelou. Od posledně jsem je více naposlouchal a byl jsem na vážkách zda se zlepšily, či to bude to co naposledy a výsledek byl obdobný a to death metalový nadprůměr.
/// SHAARK (CZ)
Další na řadu šla stará thrash metalová kapela Shaark, která je dle poslechu z webu velmi inspirovaná brazilskou Sepulturou. Na živo tomu bylo přesně tak. Kvalita byla vysoká, ale pořád se člověk bránil myšlenkám jako "Sepultura 2 / cover atd.." tudíž menší osobitost kapely ji spíše ubližovala. Dále bylo na pováženou k čemu má kapela 2 totožné vokály? Kdyby každý zpěvák měl jinou barvu hlsu, tak proč ne, ale 2 totožné barvy? Každopádně ve výsledku jsme se na ně těšil a vlastně jsme dostal co jsem čekal a jsem spokojen.
/// SAILLE (BE)
Tento belgické meloblack jsem si čas zpět hodně oblíbil a potvrzení na CDF mne tehdy nadchlo. Poslechy starších alb mne baví, ale čím novější album tím víc ztrácím tu osobitou a atmosferickou tvář kapely a dostávám "jen" kvalitní, ale tuctový meloblack. Živě se to jen potvrdilo a ani kvalitní vytupovaní, komunikace atd.. to nezachránily. Bohužel jedno ze zklamání festivalu.
/// SELF-HATRED (CZ)
Mladá nastupující kvalitní doomová kapela, která je protkaná i zkušeností jako je bubeník Michal "Datel" Rak a dále je protkána zkušenostmi z dalších českých doomových kapel (Llyr a Et Moriemur). Základ to je skvělý, první album je již na světě a poslouchá se velmi dobře (navíc je vydal asi nejzásadnější doom metalový label a to ruský "Solitude Productions"). Co živě? Radost poslouchat. Kapele to skvěle šlape, moc toho nenamluví a ani to statické vystoupení není špatně. Tudíž za mne velká pochvala, těším se příště a doufám, že to bude za tmy.
/// STÍNY PLAMENŮ (CZ)
Lord Morbivod je významná postava na české scéně (Trollech, Umbrtka, Stíny plamenů, Quercus, War for war) a ač od něj preferuji jednoznačně Trollech, tak právě Stíny jsou jeho asi druhý nejvýznamnější projekt. O osobitosti kapely, která vypráví příběhy z kanálů, kanalizačních systémů a tvorů žijících zde netřeba moc psát. Hudebně to je nadprůměrný black bez zbytečných keců, který se občas změní na slušný nářez. Celkově hodně lidí a předčená očekávání.
/// ARCH OF HELL (CZ)
Tuto Brněnskou kapelu znám delší dobu a již dlouho u mne její kvalita klesá. Starší věci mne baví, ale čím novější tím horší až lacinější. Ani krásná zpěvačka s kvalitním vokálem a klávesačka to nezachrání ani živě. Nasazení se kapele upřít nedá, snaha o přitvrzení mužským vokálem s průměrným "kvičákem" též ne, ale jak jsem psal výsledek je slabý. Měl jsem chuť i odejít, ale 30 minut set je dost krátký. Každopádně 7 členů kapely je opravdu hodně.
/// TORTHARRY (CZ)
Dorazila jedna z nejvyšších návštěv v rámci celého ročníku. Chlapi předvedli klasicky kvalitní vystoupení v kterém lze málo v čem překvapit. Ač letos přidaly na asi 3 skladby mexické masky, které si přivezli z mexického turné. Hodnotím tedy tradičně jako profesionální výkon a výborný nářez.
/// MALLEPHYR (CZ)
Tento death/black znám delší dobu, ale pořád jsme se do něj z nějakého důvodu nemohl "dostat". Tak jsem doufal, že živák to "rozsekne" a to se i stalo. Zvuk byl povedený, efekty v rámci tmy taktéž. Hudba super, bubeník úžasný a nasazení celé kapely také. Jako jediný zápor beru vokál, který mi moc nevyhovoval jeho barvou. Kadopádně předčená očekávání.
/// ENTOMBED A.D. (SWE)
Viděl jsem ještě jednotné Entombed, ale dnes to jsou 2 kapely kdy ti co mají původní jméno stagnují a tato část koncertuje a vydává alba. Očekávání tedy byla jak se patří na headlinera festivalu (obecného ne osobního) a to vysoká. Výsledek byl, že zde bylo vcelku málo lidu (max jak na Tortharry) a ve výsledku mne hudba nestrhla. Entombed pro mne nebyly srdcovka, ale i tak jsem čekal o dost víc. Takže zklamání. O to větší škoda, že jsem na ně měl před tímto festem jen samá pozitivní hodnocení jak je to na živo pecka.
/// NUCLEAR (CL)
Jako Chilský thrash se mi prvně vybaví Criminal, ale hned v závěsu právě Nuclear. Ty jsem viděl na Brutalu a hodně mile překvapily. Zde jsem tedy čekal vysokou kvalitu a tu jsem i dostal. Lidé se bavily, rozjel se slušně velký mosh kterého jsem se i zúčastnil, i přez zrádný kopeček před stage. Opravdu pecka a tleskám. Na závěr zahráli cover z alba skupiny Death "scream bloody gore" prý skrze úžasné místo a Chucka (dumám co má Chuck společného s CDF ale to je asi fuk).
/// GORGONEA PRIMA (CZ)
Známá kapela co míchá industrial, elektro a prý i black. Z poslechů to byl za mne velký odpad. Živě totéž disko/techno sample, automatický bubeník pak nějaká snaha, statické.. nevím co zde kladně hodnotit. Víc jak pár skladeb jsem nedal.

Pátek - 12.6.2017

/// ALL FRIENDS DEAD (CZ)
cíleně neviděl (hospoda U Prouzú v Zábrodí ; já, pavel, roman, alena s přítelem)
/// DENOI (CZ)
cíleně neviděl (hospoda U Prouzú v Zábrodí)
/// SOUL DECODER (CZ)
Nějaký podžánr deathcoru jde opravdu mimo mne jako celý deathcore. Kapelu jsme viděli jen proto, že jsme se dříve vrátily do areálu.
/// AWRIZIS (CZ)
Již jsem je na CDF viděl a překvapivě mne bavily. Letos tedy byla i nějaká očekávání, ale ač se set povedl, tak jsem čekal o něco více. Každopádně zpěvák je zajímavou postavou, protože to je "Frodys", ktrý byl i v Dissolving of Prodigy.
/// DISFIGURED CORPSE (CZ)
Tuto českou death metalovou hvězdu jsem neviděl již od roku 2009. Což není zase tak divné, protože mezi lety 2011 a 2016 si dali pauzu. V současnosti to kapele stále skvěle šlape. Dorazilo i dost lidí ač jim půlka setu propršela. Překvapilo, že zpěvák slízal k lidem přez zaplachtované repráky a při tom mu spadl mikrofón na zem a ihned poté dostal hodně seřváno od zvukaře, který mu to zopakoval ještě jednou i po setu.
/// ARMADA (MX)
"This is war 666" aneb průměrný death metal s zajímavou nálepkou, že je z Mexika víc nic. Již roky tato kapela jezdí na festy do ČR, takže potkat je není nic složitého, ač já je zde viděl poprvé.
/// -----
Zde měli hrát Grunt, ale nestihli přijet. Program se neposunul a Grunt hráli nakonec jako poslední tento den.
/// INGROWING (CZ)
Tato grindová úderka měla větší personální změny, kdy se jim vrátil bubnovat Jirka "Jurgen" Zajíc. Dále nehrál na kytaře zaneprázdněný Rob, které formou hostování nahradil Erik. Kapela odehrála opět skvělý koncert a i jejich "suché" řeči mezi skladbami byli povedené. Již poněkolikáté tleskám.
/// HORRIBLE CREATURES (CZ)
Tato mladá thrasová kapela má dle mne velký potenciál i vysokou kvalitu. Do potvrzení na tento fest pro mne byly neznámou, ale o to víc jsme se těšil až je uvidím. Klukům to hrálo skvěle i lidí se sešlo vcelku dost. Proběhl i kotel a dokonce jeden letec. Letcem byl nějaký kamarád kapely a ten stejný člověk i pokaždé rozjížděl kotel. Tato skutečnost ve mne trošku vzbudila pozornost, zda to není kamarád k tomu "určený" kapelou, ale věřím že vše bylo z vůle toho chlapa.
/// SEDNA (IT)
Italský "Experimental black metal" kde hraje na basu nádherná Elyza Baphomet. Kapela hrála skladba za skladbou, totálně bez keců což skvěle podpořilo atmosféru. Hudba, zpěv i minimum pohybu ještě celý set zlepšilo. Tudíž luxus a hodně příjemné překvapení se super zážitkem jako bonusem. Jen škoda že nehráli později. Tma, či alespoň šero, by jim hodně prospěla.
/// POPPY SEED GRINDER (CZ)
Na tento death metal s core prvky dorazilo, dle očekávání, hodně lidu. Za mne byl jejich set slabší jak v květnu na Nice To Eat You Deathfest. Ale zase byli lepší vůči poslednímu vystoupení na CDF. Každopádně lidi se bavily, pařilo se jak to jen šlo, ale za mne takový nadprůměr, kdy jsem čekal něco víc.
/// ABYSSIC (NO)
Jeden z až headlinerů ročníku skrze to, že tam mají i prvky funerla doomu. Ač tato kapela je dosti nová, tak mne dost baví jak hudebně, tak vzhledem (taláry s kapucemi, basák měl klasikou obří basu), ale na živo to bylo jedno velké zklamání... Basa zde byla "na opírání" a nebyla vůbec slyšet. Když již byla slyšet, tak zvuk byl pro basu typický ale dost rozladěný. Kapela také hecovala lidi, aby ukazovali "parohy" a dále až moc mezi skladbami kecala. Klávesák se pořád snažil tvářit strašně tvrdě.. Celý set lehce pršelo. Zklamali i lidi, kteří si rozjeli trapný pomalý mosh.Takže to byla fakt síla a až koncovka setu výkon pozvedla. I tak největší zklamání ročníku.
/// DYSTOPIA (NL)
Jen poslech do stanu k jídlu a pak poslední skladba živě => nehodnotím.
/// SHINING (NO)
S touto kapelou jsem měl již roky "problém" sem tam mne baví, pak zase vůbec. Daná skladba baví další na albu ne... Celkově jsem na ně zde šel spíše ze zvědavosti s nějakými průměrnými očekáváními. Výsledek byl až překvapivě pozitivní. Kapela měla až rockový šmrnc, zpěvák sem tam použil i saxofon a dále uměl i skvěle komunikovat s lidmi. Kapela jako celek měla skvělé nasazení. Atmosféra tedy byla vynikající jen lidu bylo opět, na jednoho z headlinerů, málo.
/// DAERRWIN (CZ)
"Post black metal/shoegaze" zní hodně zajímavě, ale podobně jako Voluptas první den jsem od této kaely čekal, že živě by mohla být zajímavá. kapelu táhl její komplětně "pokérovaný" zpěvák, který k zajímavému vokálu doplňoval i super pohyby až pózy. Atmosféra plná kouře byla příjemná a toto slovo vystihuje i celý set. Překvapení.
/// OTUS (CZ)
Toto "prostě disko" jsem slyšel jen do hospody tak raději nehodnotím.
/// GRUNT (PT)
Hodně jsem se na ně těšil v klubu byli skvělí. Jenže jejich posuv lineupem, až na tak pozdní hodiny v kombinaci s chladnou nocí, únavou udělal své. Měl jsem problémy do nich vydržet, ale ustál jsem to. Za to byl "odměnou" špatný zvuk a kapela, která chvílemi ukrutně pařila a pak spíše čuměla, že je před ní spíše jen tuna mrtvol jak kotel. Takže zklamání. Poslední skladbu jsem již doposlouchal jen do stanu,což bylo +/- v 01:20 ráno.

Sobota - 13.6.2017

/// NEW HATE FORM (CZ)
Tento progresivní death mne po potvrzení zaujal a dufal jsem, že živě to zaujetí přetaví do obliby této kapely. Clkový sumář zní "nic extra". Kapela hraje stejné postupy pořád dokola takže i za těch 30 minut dokázala až nudit. Škoda, ale někdy příště jim i tak dám další šanci.
/// ANIME TORMENT (CZ)
Velice často koncertující kapela kterou jsem viděl poněkolikáté. Jejich modernější pojetí deathu s nějakými core prvky baví jak kdy v jak které skladbě. Celkově je považuji za pouhý průměr a to se potvrdilo i zde.
/// NBF (CZ)
Sice zpěvák Maty z Gutalax i tak hardcore => pauza na oběd
/// BLOODPHEMY (NL)
Tento holandský death se založil sice v roce 2000, ale za 3 roky existence z toho víc jak demo nebylo. Kapela tedy fakticky pořádně funguje od roku 2015. Tudíž mladá kapela. Každopádně hrají slušně, komunikace s publikem taky vše funguje jak má, ale není tam nic osobitého nic "navíc". Takže tleskám za snahu a chuť, ale víc jak průměr to není.
/// DROM (CZ)
Tento "Post-metal/sludge/dark hardcore" jsem těsně minul na Brutalu a pak letos v květnu v klubu (má účast na Nice To Eat You Deathfest), tak zde jsem je konečně viděl. Bohužel jim propršel celý set, tudíž před nimi stálo méně lidu. Každopádně to bylo výborné vystoupení, ač u mluvených částí skladeb bych uvítal o něco lepší zvuk. Celkově velká spokojenost, ale věřím, že hrát za tmy či někde v klubu, tak by to bylo ještě mnohem lepší.
/// THE CORONA LANTERN (CZ)
Co k této Doom/Sludge metalové kapele s frontwoman (Dahlien - Keep On Rotting, Diligence) psát. Znám jejich album hodně moc a hodně se bavím, živé vystoupení se skvělým zvukem to vše umocnilo. Minimalistické pohyby "stejnokroj" všech členů vyjma Dahlien paráda. Oblečení Dahlien hodně povedené a její výrazy a pohyby jakbysmet. Za mě vše sedělo vše bylo ideální jen mohu po několikáté zmínit, že hrát v noci tak by to bylo ještě lepší, ač zase šlo Dahlien vidět... Nejlepší set ročníku!
/// BLUES FOR THE REDSUN (CZ)
"Sludge/drone/ambient/funeral" aneb strašně široká škatulka, která možná postrádá nějaký ten "post". Každopádně po jejich setu na Brutalu jsem se těšil, že menší fest i stage jim pomůže a budu se více bavit. Očekávání se potvrdila, ale stále čekám, že to dokáží ještě lépe. Překvapil mne člen kapely na zemi s elektro krabičkou, který tam pořád něco nastavoval, aby v druhé půlce setu mlátil do země kusem dřeva..
/// DEMIMONDE (CZ)
cíleně neviděl (hospoda U Prouzú v Zábrodí)
/// KING KEPORKAK (CZ)
cíleně neviděl (hospoda U Prouzú v Zábrodí)
/// GUTALAX (CZ)
Setkání číslo 7. Co k nim pořád psát prostě prasečinky, sranda, toaleťáky létající vzduchem a zábava všude okolo. Ač jedna atypičnost se stala a to, že byli jen ve 4 (Kohy v práci - prý jim jeho housle budou chybět). za mne opět spokojenost, ale jak je vídám mnohokrát (jen letos jsem je viděl po 3 a ještě je uvidím nejspíše na Brutalu) tak se mi lehce přejídají.
/// BETWEEN THE PLANETS (CZ)
Kapela alá Modern day babylon, ač žánrově to je "Ambient/djent/mathcore" tak ta škatulka s tím mathcorem se naštěstí nepotvrdila. Postupně jsem se do nich dostal víc a hodně mne bavily. Pro hodně lidí to byl "kulturní šok" (hráli po Gutalax a po jejich setu šla další "prasečina" a to Ahumado Granujo). Pobavilo u zvučení zpěvu, že ho nemají že mají spíše jen řeči.
/// AHUMADO GRANUJO (CZ)
Dal jsem je jen půlku nějak moc ten jejich disco grind nemusím, ač uznávám jejich oblíbenost a jejich velké jméno. Údajně byl hodně dobrý mosh.
/// PROFANITY (DE)
Nadprůměrný death metal z Německa. Vystupování velmi statické o to více pobavil "kouř z hlavy" zpěváka. Vystoupení mělo tedy nadprůměrnou úroveň a potvrdili se očekávání poté co jsem je viděl na Nice To Eat You Deathfestu 2016.
/// HYPNOS (CZ)
Jak Profanity byly nadprůměr, tak Hypnos mne tímto setem překlopily ke slovu špička (možná moc silné, ale je to první co mne napadlo). Design nového alba s maskou půsbí i živě skvěle k tomu kouře na dotvoření atmosféry atd... K tomu ta hudba, výborné mluvení mezi skladbami. Prostě vše na té nejvyšší úrovni. Za mě tedy smekám a KONEČNĚ jsem viděl Hypnos že mne "posadily na prdel" předchozí 2 setkání na Brutalu za parných dopolední/odpolední mne nějak zásadně nenadchly takže teď už nadšení nastalo.
/// MARTYRIUM (MT)
Očekávaná bída, pózéřina a soustava toho nejblbějšího co může black nabídnout, ale to co nastalo živě... Automatický bubeník, 2x ženský vokál (jedna pomalu kulturistka a druhá byla jak nějaký komparz i víla), všichni muzikanti zmalovaní jak od dítěte a též očividně "baštící" nějaké steroidy... Hudebně to byla snaha o Cradle of filth, ale ta se fakt nepovedla. Fakt čekal jsem to zlé, ale toto? Nikdy víc... Dle referencí jiných lidí to bylo tak 50 na 50 někdo hltal ty ženské členky a hudbu řešil méně jiní nadávaly jako já.
/// DIABOLICAL (SWE)
Před festem jsem tento Death/thrash znal velmi okrajově, ale pár poslechů mne dsti zaujalo. Před setem jsem čekal nářez a místo toho se celý set nesl spíše v záhrobnějím pojetí deathu a to bylo hodně super i s ohledem na mrak kouře na pódiu, že člověk spíše viděl jen siluety. Opět zde bylo málo lidí tento ročník měl na headlinerech vždy málo lidu a zde jich bylo méně jak půlka placu mezi zvukaři a pódiem, což je hodně špatné. Každopádně vynikající set a jsme moc rád, že je fest potvrdil.

- top kapely festu (za mě):

1. THE CORONA LANTERN 2. HYPNOS 3. SEDNA 4. DIABOLICAL 5. SHINING 6. SELF-HATRED 7. NUCLEAR 8. DISFIGURED CORPSE 9. DROM 10. INGROWING

- zklamání festu (za mě):

1. ABYSSIC 2. SAILLE 3. ENTOMBED A.D. 4. GRUNT

- příjemné překvapení festu (za mě):

1. SEDNA 2. SHINING 3. DAERRWIN 4. BETWEEN THE PLANETS 5. VOLUPTAS