Heathen Assault over Brno (vol. 2)

obsah aktuální k datu - 17.2.2020
Heathen Assault over Brno (vol. 2)
datum
15.2.20202020-2-152020-2-15
místo
Melodka Brno Kounicova 685/685/20, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
15:00
návštěvnost
400 lidí (Kapacita omezena na 400 a při koncertě v 22:40 napsali "vyprodáno")
žánr
doom metal, black metal, pagan/folk metal
vstupné
540 (20€ - předprodej do 8.2.2020 - já) / 650 (25€ - na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 35,- Kč / pivo Dačický ležák 12 (Březňák) 35,- Kč / pivo Starobrno drak (láhev 0,5l) - 40,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

15:00 Doors
15:15 - 15:45 Embrace The Darkness - MELODIC DOOM/DEATH METAL (CZ) - 30m
16:05 - 16:40 Wolfarian - FOLK METAL (CZ) - 35m
17:05 - 17:40 Ymyrgar - PAGAN FOLK METAL (TUN) - 35m
18:00 - 18:35 Desire For Sorrow - MELODIC BLACK METAL (CZ) - 35m
19:00 - 19:40 Cruadalach - MODERN FOLK METAL (CZ) - 40m
20:05 - 20:45 Horn - EXPERIMENTAL BLACK METAL (DE) - 40min
21:10 - 21:55 Ellende - ATMOSPHERIC BLACK METAL (AT) - 45min
22:25 - 23:10 Kalevala - FOLK METAL (RU) - 55 min
23:45 - 01:15 Moonsorrow - PAGAN BLACK METAL (FI) - 90 min

Po cestě vlakem do Brna mne překvapila novinka u ČD a to "ČD minibar". Na Vysočině se služby moc nezlepšují (nejstarší vlaky atd..) a tak to bylo vítané zlepšení. Sice jsem služby nakonec nevyužil, ale někdy příště proč ne. Byl zde v nabídce plechovkový Budvar 10 za 28,- Kč (v obchodě má aktuálně cenu 20,- Kč), či Plzeň za 42,- Kč.
Na Melodku jsem dorazil v asi 15:10 a čekala mne dlouhá fronta až pomalu na ulici. Na to, že už v 15:15 měla začít hrát první kapela tak možná i lehké podcenění otevíračky v 15:00. Ve frontě byl čas zjistit, že hospoda pod Melodkou se již nejmenuje "Kometa pub Kounicova", ale nově "restaurace Stadion".

/// Embrace The Darkness (MELODIC DOOM/DEATH METAL - CZ)
První šla na plac tato takřka domácí kapela pocházející z nedaleké Kuřimi. Nikdy jsem je neviděl, ač jejich logo eviduji po koncertních plakátech již pár let. Navíc jejich zpěvák je Aleš "Seth" Krupica, který zpívá také v death metalové kapele Phylactery. Dále mi utkvěl v hlavě i tím, že pořádal své narozeniny na Melodce od názvem "Seth's Birthday Massacre". Tudíž žánrově i sestavou zajímavá kapela, ale moc jsem nevěděl co čekat jak je nemám naposlouchané.
Bohužel měli jen 30 minut set a z toho jsem přišel o dobrých 10 minut stáním ve frontě u vstupu a ve frontě na šatnu. Zvuk na to schodiště u vstupu byl pravdu hodně špatný, ale na place byl již tradičně skvělý. Kapale ihned zaujala tím, že má ve svém středu i houslistu. Právě housle dávaly celému setu takové příjemné a uklidňující tóny. Sem tam jsem cítil i nějaké folk metalové polohy, ač to bylo jen pouhé koření této hudby. Ta půlhodinka utekla jako voda a já se hodně bavil. Velmi příjemné překvapení. Mohlo zde být odhadem 1/2 placu tudíž řekněme 200 lidí což je krásné číslo na první kapelu.
Zajímavostí bylo, že zpěvák Set měl košili "Melodka". Její důvod se objasnil krátce po koncy koncertu, kdy nastoupil za bar "točit pivo". Když jsem se s ním krátce bavil, tak prý "nejsou lidi" a tak šel pomoci.

/// Wolfarian (FOLK METAL - CZ)
Na Wolfarian vždy dorazí hodně lidí a to ze dvou důvodů. Tím prvním je, že jsou "Brňáci" a druhým, že jejich hudba je krásnou kombinací pohody, tance a historie. Vše se potvrdilo i tentokrát a v sále bylo asi 3/4 kapacity, tudíž odhadem 300 lidí, což je v 16h opravdu skvělé číslo. Potěšilo to i kapelu, která zmínila že tu je opravdu hodně lidí a moc za to děkují, protože tolik lidí tu není na mnoha jiných akcích. Zvuk byl nadále skvělý a kapele to skvěle hrálo a proběhly i tradiční skladby jako "Old Traveller", či "Dhá Lasair". Očekávám, že zazněla i nová klipovka "Farewell", ale musím se přiznat, že část setu jsem prokecal. Celkově výborný set stejně jako loni. I okolí se náramně bavilo a vepředu dle očekávání valil velmi povedený kotel.
Po koncertě proběhlo tradiční foto s Hankou s krátkým pokecem, který byl opět plný úsměvů a cenzurování fotek.

/// Ymyrgar (PAGAN FOLK METAL - TUN)
Tuniskou kapelu jsem ještě nikdy neviděl a to bylo asi hlavní lákadlo této kapely pro většinu návštěvníků. těch zde mohlo být obdobně jak na Wolfarian, což mne tedy lehce překvapilo. Překvapená byla i kapela, která asi před tak početným publikem běžně nehraje a hodně lidem děkovala. Samotná kapela je zajímavá i vysokým počtem členů (7), kdy zde najdeme klávesistku, ale také houslistu. Hudebně to byl spíše pagan metal, kdy vokál občas přecházel až k black metalovému výrazu. Dále uvedly jednu skladbu slovy "A teď zahrajeme písničku která je o ... fakt nevím o čem, ale je fakt super a zabavna.". Tato skladba začala jako "odrhovačka" a postupně se zlepšovala a já zde pořád cítil Rusko. Tak je klidně možné, že to byl cover od kapely Kalevala, protože obě kapely spolu zdá se jedou turné. Společně mají hrát 18.2.2020 v Praze. I na tuto kapelu se rozjel kotel.
Celkově to byl slušný set od kterého jsem nic nečekal.

/// Desire For Sorrow (MELODIC BLACK METAL - CZ)
Tato kapela vznikla v roce 2009 a postupně jí bylo "všude plno", což je možná tím že jsou pod labelem MetalGate. I skrze tento label jsme je viděl na MetalGate Czech Death Fest 2014 a tehdy jsem se nebavil. Od té doby jsem na kapelu několikrát narazil a vždy jsem se jí vyhnul, či mne nebavil poslech na netu. Obecně mi přijde, že kapela má o sobě vyšší mínění než jakou má kvalitu. Kapela využívá pohledného oblečení, praporů i warpaintu, ale celé mi to přijde takové umělé až občas pózerské.
A tak jsem místo kapely šel o patro dolů na večeři. Po návratu jsem stihl jen asi 2 skladby a nízká očekávání se jen potvrdila.

/// Cruadalach (MODERN FOLK METAL - CZ)
Tito Pražáci nikdy nebyli skoupý na experimenty, ale vždy byl jejich pevný základ folk metal. Kapelu za mě táhl vynikající bubeník Michal "Datel" Rak a s ním charismatický zpěvák Radalf. V roce 2015 jsem si jejich set na MetalGate Czech Death fest velmi užil. Zásadní změnou byl rok 2016, kdy kapelu opustila zmiňovaná dvojice a s nimi kytarista Tomáš "Ante" Nejedlý. Nový vokalista Petr Caisl posunul výraz kapely blíže hardcore a celá kapela postupně jde ve vývoji stále dál. Mne ten žánrový přerod vůbec nebavil, ač set na Chlístovském hejku 2017 nebyl až tak špatný. Tento den jsem tedy čekal, zda ta sestupná tendence bude pokračovat, či mi naopak sednou.
Kapela nastoupila v 9 lidech, ač by jich mělo být 8. A k tomu zde proběhla hostovačka Viky (pražsko/faerská zpěvačka Viktorie Surmøvá), která jim pomáhá, protože jim z kapely tak něj odešla "Aisha" (předpokládám houslistka Eliška Kasprzyk). Překvapil mne i velmi mladý bubeník, který tedy již nebyl Tomáš Kasprzyk. Ty změny v sestavě se událi zdá se koncem roku 2019. Tudíž další změny v sestavě mne spíše ještě více vyděsily jak set dopadne. On i vokál Viky není špatný, ale nějak mi do té hudby neseděl. Další obavy byly když jsem viděl triko kytaristy s kapelou Dog Eat Dog, či zpěvákovo triko First Blood. i z tohoto bylo patrné k čemu kapela tíhne. Další problém byl zvuk, kdy nestíhali zvukovku a už pomalu museli začít hrát. Tím pádem byla dosti utažená flétna, ale taky mne překvapilo, že zde byly 2x housle, což jsem moc nepochopil. Skladby hráli převážně z nové tvorby jako například klipovku "Brave New Dawn". Z "Randalovi doby" zazněla další klasická klipovka "Life-Worshipping Bastards".
Celkově tedy zklamání, ač musím uznat, že zde bylo dost faktorů které setu nepomohly. Bohužel příště Cruadalach klidně vynechám.

/// Horn (EXPERIMENTAL BLACK METAL - DE)
Tato Německá kapela je vlastně "one man projekt" muzikanta, který vystupuje pod přezdívkou Nerrath. Sám hraje v mnoha kapelách z kterých znám pouze doom metalovou kapelu Cross Vault. V Horn má k sobě pro koncertní potřeby další spoluhráče. Zdejší koncert byl kapelní premiérou v České republice. Muzikanti měly na hlavách kapuce po vzoru kapel jako Mgla, či Uada.
Samotný set byl dost ovlivněný i pagan metalem a tak bych se přikláněl k žánrovému označení "Pagan black metal". Jinak hudba byla dosti nevyhraněná, protože se zde střídaly vysokorychlostní black metalové blasfemie, staroškolský středně tempý black a pak mnohdy postupy co odkazují až na nějaký Německý folklór. Tu folklórnost krásně okomentoval kamarád, který to označil pomalu za Oktoberfest. Jindy byl rytmus zas rozjuchaný až jsme vymyslely další přídomek a to "blackotéka".
Tudíž celkově dosti rozporuplný výkon, kdy se střídal krásný "dřevní" black a pak zas pomalu ptákovina.

/// Ellende (ATMOSPHERIC BLACK METAL - AT)
Tyto Rakušany jsem do potvrzení neznal. Každopádně Atmospheric Black Metal mám hodně rád a tak jsem se těšil jak kapela zní. Předposlechy překvapivě nedopadly dobře. Nedařilo se mi do kapely proniknout (hodně jsem přehrával album Todbringer z roku 2016). A tak nastal den koncertu a já se sice těšil, ale měl jsem trošku obavu zda se do kapely "dostanu". Výhodou bylo, že mi kapelu hodně vychválil kamarád, který je viděl nedávno ve Vídni a prý jsou naprosto skvělí a určitě mne budou bavit. I mne upozornil na obří zpěvákův náhrdelník, který je celý kostěný. Celý set jeho slova jen potvrdil hudba byla naprosto famózní, krásná, čistá. Byl to pomalejší atmo black, či "Ambient Post-Black Metal" (tak uvádí metal-archives) a já se hodně bavil. Většina skladeb byla nejspíše z posledního alba Lebensnehmer (2019), které jsem si při psaní recenze pustil a velmi se bavím.
Zazněla i jedna nádherná instrumentální skladba, která se dala označit až za "oplodňovačku", kterou si "blackař" pustí po celodenním poslechu Mayhem.
Vadou na tomto setu bylo, že kapela zahrála jen 35 minut místo plánovaných 45 minut. Důvodem byl asi časový skluz programu.

/// Kalevala (FOLK METAL - RU)
Na tuto Ruskou kapelu, která má ve svém čele pohlednou zpěvačku (Ksenia Markevich) se těšilo mnoho lidí. Já se do nich na předposlechy příliš nedostal, ale obecně je Ruský (potažmo slovanský) folk metal kvalitní tak proč ne. Kapela se snažila i hecoval lidi věčným "davaj davaj davaj" a svoji hudbu okořenila i tahací harmonikou. Dalším obohacením sestavy, pouze pro tuto zastávku, byl dudák jménem Konstantin Bublikov (asi z kapely "El Mental"), který se na okamžit stal i plavcem mezi lidmi. Zazněla i klipovka "Nagryanuli", která má v současné době již přes 3 milióny shlédnutí (video vloženo v roce 2015). Celkově to byl slušný skočný set, ale za mě je v Rusku a okolí vícero lepších kapel a to jak velkých alá Arkona, tak menší alá Grai, Anabioz či Alkonost.

/// Moonsorrow ( PAGAN BLACK METAL - FI)
Jako poslední nastoupil headliner akce a to tito Finští velikáni, kteří hrají od roku 1995 a jejich hudba je opravdu rozmanitá. Různá alba mají různou rytmiku i náladu, ale pořád lze poznat že to je od Moonsorrow. Měl jsme tu čest je vidě 2x na festivalu Brutal Assault (2010 a 2016), ale to bylo vždy za světla a tudíž od klubovky jsem čekal i víc. Očekávání se potvrdily set to byl opravdu tvrdý a krásný zároveň, kotel bouřil a lidé se bavily. Zaznělo mnoho výborných skladeb, ale ta nejlepší šla až jako přídavek a to nesmrtelná "Sankarihauta". Koncert byl vynikající a mohu říci, že byl i lepší než ty co jsem od nich viděl na zmiňovaném festivalu Brutal Assault.
Bylo zde skoro plno, ale dalo se hýbat tudíž i z tohoto ohledu spokojenost.

Akce skončila asi v 1:40, tudíž z klubu jsem odcházel něco po 2h ranní skrze čekání, až opadne fronta na šatnu, poslední pivo a loučení se s kamarády. Skvělá akce.