MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021

obsah aktuální k datu - 25.6.2021
MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021
datum
17.6.2021 - 19.6.20212021-6-172021-6-19
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
začátek akce
15:00
návštěvnost
asi 1000 návštěvníků
žánr
death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, grind, hardcore
vstupné
900,- (první vlna na Brutal Assault 2019 - po Brutalu zůstalo asi 40ks), 1000,- (2. vlna), 1100,- (3. vlna)
ceny
1ž = 18,- Kč /// veškeré pivo + malinovka - 2ž ; Plzeň v hospodě 3ž, Víno 2dcl (v hospodě v areálu 2ž) ; hospoda jídlo (běžně 7-10ř třeba výpečky za 8 atd..), cathering na ploše (burger 9-10ž, sýrové tousty a různé jejich variace 5-6ž, bramborák 3ž, utopenec 3ž, párek v rohlíku 2ž, klobása 5ž, tlačenka+ocet+cibule 5ž, škvarky 3ž, káva 2ž, Hranolky 4ž, nachos s dipem 4ž Smažák hranolky 7ž, kuskus falafel/kuřecí 7ž, atd... )
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u pódia.
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu v kamenné hospodě (průměr v přepočtu asi 140,- Kč za solidně velkou porci) a cathering, který byl také solidní (zde bylo jídlo za podobnou cenu)
- nadále fungující hospůdka v Zábrodí s pivkem a širokým výběrem jídla včetně snídaní
- nadále prohořívací klády na zkrášlení večerní atmosféry či ohřátí
- po skončení hudební produkce byla 1 den disko afterparty
- Kompletně zrekonstruované záchody a sprchy s nadále pravidelným úklidem
- Kropení fanoušků vodou v předních řadách skrze velmi teplé dny

Obecné zápory:

- nadále zpoplatněné stanování za 200,- Kč
Není problém ty peníze vynaložit, ale raději dát o 100,- dražší vlez jak na místě požadovat po lidech prachy když už mají lupen... Vítka platí i nadále.
- stále obří velikost žetonů. Sice existuje "10žeton", ale stále to chce zmenšit.
Kdyby byly poloviční bylo by to úplně super. Případně vznik 5 žetonu by pomohl a dokonce by i snížil množství vytištěných papírů, tudíž i náklady.

Ani klad ani zápor:

- opět zvýšená cena žetonu z "loňských" 16kč na 18kč
- solidní pivo APA došlo v sobotu podvečer
- program je opravdu obří
Osobně bych se vydal cestou "alá Brutal". Tudíž velký program ponechat a k němu menší kartičku na krk pouze s hracími časy, či nějakou otevíračkou, případně termínem soutěže. Ostatně se mi zdá, že tuto kartičku šlo zahlédnout u členů kapel. Chápu, že to je zase nějaký náklad nahoru, ale za mě drobná věc co lidi potěší. Vláčet se s tím obrem není ideál a hledá se vůči kartičce taky déle, tudíž lidi méně vnímají kapely, což je škoda.

Počasí:

Přes den až 32 stupňů, v noci kolem 20 stupňů. (hodnoty ve stínu)

Program:

viz fotogalerie pod článkem

Skrze epidemii koronaviru bylo přeloženo z původního termínu (18.6.2020 - 20.6.2020) na rok 2021.
Následně situace stále nebyla ideální a tam byly zrušeny vystoupení všech zahraničních kapel. Tudíž ročník byl čistě z kapel z Česka a Slovenska.

Z původní soupisky tedy odpadly kapely:
----------------
ABRUPT DEMISE (NL), ARMADA (MX), BELPHEGOR (AT), CARONTE (IT), CLITGORE (RO), CUT UP (SW), DOWNFALL OF GAIA (DE), DYING FETUS (US), IMPALED NAZARENE (FI), MISERY INDEX (US), PLANET HELL (PL), PROCH (PL), SABIENDAS (DE), SKELETAL REMAINS (US), SODOMIZED CADAVER (UK), STILLBIRTH (DE), THE OCEAN (DE), VOLTUMNA (IT), ZHRINE (IS)
+ DEFLORACE (CZ), FROM VOID TO ABYSS (CZ), KRYPTOR (CZ), SECTESY (CZ), STERCORE (SK)

Ty nahradily kapely:
--------------
DEBUSTROL (CZ), ROOT (CZ), MALIGNANT TUMOUR (CZ), FLESHLESS (CZ), MADE BY ZERO (CZ), MURDER RAPE AMPUTATE (CZ), POPPY SEED GRINDER (CZ), SHAARK (CZ)

Na festival se vyrazilo vlakem, kdy je to vlastně poslední festival kam takto jezdívám. Cesta ubýhala slušně i přes výluku z Chrudimi do Pardubic. Cesta z Olešnice též proběhla skvěle, protože se narazilo na partu pohodářů a hned se šlo lépe. V areálu již bylo několik známých a tak se dala krásně ukrátit chvíle než začnou hrát kapely. Po roce až dvou, co jsem většinu kamarádů neviděl, si bylo opravdu o čem povídat. Zvláště vzpomínat na kamaráda Jaka, který absolvoval CDF v roce 2019 a již žádný ročník nikdy nenavštíví. :( Kamarádi potěšili, že mu dali zalaminovat fotku a pověsili ji na zábradlí před stage jako vzpomínku na tohoto skvělého chlapa, kterého od vidění znal čekám každý návštěvník této veselice.

Čtvrtek

/// PROLAPSED (CZ) - Brutal Death Metal
Skvělý start celého festivalu. Překvapili občasnou až válivostí evokující old school death metal v trošku moderním hávu. Pak zas sypanice a stalé na vysoké úrovni. Celkově skvělý výkon a potvrzení kvalit z posledního setkání na Antitrendu v roce 2020.

/// ANIME TORMENT (CZ) - Deathcore
Tuto Litoměřickou kapelu potkávám poměrně často, ale až do posledního setkání (Nice To Eat You 2020) mne moc nebavily. Přeci jen deathcore vlivy nejsou moc pro mě, ale právě tehdy mne "konečně" zaujaly. Tudíž jsme měl očekávání co na CDF a mohu říct, že i zde povedené. Nebyl to za mě výkon někde na vysoký post v žebříčku, ale povedený "corovatý death". Kapela propagovala své nové EP "Void Terror", které vyšlo v únoru 2021. Novinka proběhla v sestavě kapely, kdy byl představen nový kytarista (bohužel mi uniklo jeho jméno).

/// DYSANGELIUM (CZ) - Death Metal
Počasí bylo stál úmorné a tak jsem tento velmi solidní death z Pardubic lehce oželel. Stavil jsem se pouze na 1 song a "zbaběle" jsem prchal zpět pod pivní stan a kapelu jen poslechl. Každopádně i z poslechu chválím a příště snad v ideálnějších podmínkách. Ostatně chlapy mám rád, ale i při posledním setkání (CDF 2016) jsme se bavil.

/// NÁV (CZ) - Black Metal
Aneb první z osobních headlinerů ročníku a zároveň první kapela s kterou jsem ještě nikdy neměl tu čest ji spatřit na vlastní oči. Tato trojice je z Jindřichova hradce a produkuje opravu znamenitý black metal. Na tuzemské scéně mne nenapadá podobně znějící black, a to tu je fůra skvělého blacku. Potvrdil to i set, který byl opravdu skvělý, že jsme dokonce přestal vnímat to velké vedro. Vynikající hráčské výkony v čele s perfektními bicími. Hudba byla navíc velmi variabilní.
Vynikající set, který dal v určitých polohách vzpomenout i na žánrové veličiny jako Mgla potažmo Uada. Ne nadarmo se jejich album "Arcizlo" umístilo cenách Břitva 2020 v kategorii "BLACK & DOOM METAL" na 4. místě. Už se těším na příští setkání!

/// INPAIN (CZ) - Alternative metal
Z kapely jsem zahlédl jen asi 2 songy a spíš ji jen okrajově poslouchal k pokecu u piva. Na nějaké hlubší hodnocení to není a tak jen zmíním, že chlapi pocházejí z Hronova a pořádají festival "Railfest".

/// MEAN MESSIAH (CZ) - Industrial Death/Thrash Metal
Velmi zajímavá kapela, kterou kamarád označil za "Devin Townsend pro chudé". V jejím čele je skvělý muzikant a producent Dan Friml. Bubnuje zde Jiří Willander z kapely Consequences a celé to prostě "progresivně šlape" i po odchodu Veroniky Smetanové. I tak to není vyloženě můj šálek kávy a tak jsem kapelu jen na dálku poslouchal a spíš ji ani nevnímal. Tudíž mé poslední setkání zůstává na CDF 2018. Plus konstatování k jejich albu "Divine Technology", které se umístilo v Cenách Břitva 2020 na 9. místě. A v kategorii "DEATH & THRASH METAL" na 2.místě.

/// MALIGNANT TUMOUR (CZ) - Crust Punk/Heavy Metal
Malignanty mám hodně rád a to zvláště naživo bohužel ani jejich set jsem neabsolvoval. Což mrzí dvojnásob, protože jejich set byl velmi pozitivně hodnocen snad každým s kým jsem se bavil. Tak hold příště. Členy kapely šlo vidět často v areálu.

/// TORTHARRY (CZ) - Death Metal
Pořádající Tortharry potkávám každý rok zde, každý rok se bavím. Naposledy na Nice To Eat You 2020 byli výborní. A očekávání byla i letos skrze fungl nové album "Altairs of Ignorance" (2021). Avšak stejně jak jak u předchozí kapele i zde jsem absentoval. Jeden z kamarádů set hodnotil tak, že ač jej Tortharry moc nebaví, tak tento set byl zatím asi nejlepší a, že se bavil. Tudíž opět škoda, ale co už... Dana a spol ještě uvidím mockrát.

/// SHAARK (CZ) - Thrash Metal
První thrash dne, nové album "Deathonation", ale já již spokojeně spal. Jeden z kamarádů hodnotil, že jsem o moc nepřišel, ale i tak jsem zde plánoval být. A tak nezbývá než vzpomenout na set z CDF 2017, kdy jsem je viděl naposledy.

Pátek

Čtvrtek byl náročný moc jsem těm kapelám nedal a cíl byl to tento den napravit. Avšak soupiska zde byla za mne asi nejslabší ze všech dnů i tak jsem vlastně stihl tak nějak všechny kapely.

/// MURDER RAPE AMPUTATE (CZ) - Grind
První šla na řadu nová Ostravská kapela složená z členů (a ex členů) kapel jako Rubufaso Mukufo / Spasm / Carnal Diafragma / BBYB. Již jen tento výčet kapel prostě zaujal. Goregrind je dosti monotónní žánr, ale zde nejde o nějaké dokonalé kompozice, ale primárně se zde jde po pořádné zábavě. A té zde bylo opravdu vrchovatě. Zvláště chválím kvalitní vokál. Skvělý start dne a těším se na příště.

/// SILENT GENERATION (CZ) - Death Metal/Deathcore
První z řady kapel, které jdou žánrově mimo mne. Avšak zastavil jsem se na asi 2 songy a mohu konstatovat, že se to dalo. Chlapi předvedly vysoké nasazení, podpořené výborným zvukem. Což znamenalo i kotel o odhadme 10 lidech, což je slušný výkon v takových teplotách. Nadále však šly žánrově mimo mne a i s ohledem na "pařák" jsem zvolil ústup pod pivní stan a jen je doposlouchal.

/// SOUL DECODER (CZ) - Melodic Death Metal/Metalcore
Další z kapel co šla mimo mě stejně jako při posledním setkání na CDF 2017. Na kapele je nejzajímavější soupiska, kde je zpěvák z Liquid Space 9, bicí z Insistent, či kytara z Diligence. Samotný set jsme pouze poslouchal na dálku a za mě nic extra. Avšak kdo má rád deathcore tak si určitě pošmákl, protože set zněl hodně tvrdě.

/// MADE BY ZERO (CZ) - Metalcore
Obdobně jak u předchozí kapely, jen zde není zajímavost v soupisce. Chlapy jsem zahlédl na CDF 2018, kdy jsme si je značil že "ušlo". Jenže letos byl pořád solidní pařák, tak jsem je cíleně vynechal a pouze poslouchal na dálku. Zde se přiznám, že jsme je ani moc nevnímal, protože jsem je spojil s pauzou na oběd.

/// ARCH OF HELL (CZ) - Melodic Death Metal
Další řekněme spřízněná kapela s předchozí pro mě "nezajímavou" trojicí. Avšak AoH mají několik výhod. Jednak je znám již hodně let, kdy mne hudebně zaujaly. Sice od té doby už uplynulo hodně vody a kapelu takřka neposlouchám. Jenže v hlavě je mám pořád zaškatulkované, že to není zlé a mám tendenci je vidět, když je možnost. Sice je možné, že odejdu zklamaný jako naposledy na CDF 2017, ale i tak jim šanci dám zase. Prostě vzpomínky + obliba v Brněnské scéně + pohledná zpěvačka Tereza. Set samotný jsem dal z větší části, ale opět jsem nebyl nějak nadšený. Provázelo jej neustálé horko, až moc "elektro vlivů" a "hudby z pozadí".
Musí se však nechat, že jednotliví členové podali hudebně kvalitní práci i příkladné nasazení (zvláště zpěvák). Nu hold zkusím příště. Členy kapely šlo vidět často v areálu.

/// MATER MONSTIFERA (CZ) - Black Metal
Nastal čas na druhého osobního headlinera ročníku. Tyto "blackaře" mám rád již od prvního alba "Zrozen z hříchu" (2005), kde mne nejvíce bavila skladba "Nevinnost". Pozdější tvorba mi přijde hudebně kvalitnější i vyzrálejší. Ač ve starší mi přišlo více atmosféry, čitelnější skvělé texty (když pominu že si je člověk někde přečte). Do alba "Vězení bizarních bohů" (2017) se však postupně dostávám a tak jsme se velmi těšil co set samotný. Ten provázel skvělý zvuk, kde byly solidně čitelná slova skladeb i z nového alba. Tudíž za něj velká pochvala. Velmi solidní nasazení kapely (v rámci žánru). Co se playlistu týče, tak se logicky hrálo hlavně z nového alba, ale na závěr zazněl i skvělý song "Beletseri". Kapela také věnovala skladbu "Srdce vzkříšené ohněm" na Slovensko. zde má být nemocný Lukáš Harín, ač toto jméno se mi nedaří dohledat. kdyby šlo o "Juro Immortal Haríň", tak u něj zase nenacházím nic o nemoci. Nu každopádně věnování proběhlo, set byl skvělý a já jsem rád, že jsem si jej užil ač jsem byl lákán partií na cestu směr oběd. Těším se na příště a třeba na festivalu Apocalyptic Form Of Death s kterým má kapela co dočinění.

/// DOOMAS (SK) - Melodic Doom/Death Metal
Doom metal miluji a Doomas patří na CZ/SK scéně mezi nejvýznamnější kapely. Avšak mě prostě hudebně nebaví. Co naplat, že uznávám jejich zpěváka (Peter "Doomas" Beťko) co dělá pro celý metal (festival Gothoom a podobě)... Prostě jsem je vynechal, ale příště v příznivějších podmínkách jim tu šanci určitě dám. Poslední setkání "z očí do očí" se tedy datuje až na CDF 2018.

/// POPPY SEED GRINDER (CZ) - Brutal Death Metal
Tuto přední tuzemskou BDM kapelu jsem viděl mnohokrát, ale vždy jsem tam měl nějaké to hudební "ale". Aneb bavil jsem se, ale něco mne tam vždy nesedělo. To změnil rok 2020 a výměna na pozici zpěvu, kdy do kapely přišla Bára. Hned první setkání na NTEY 2020 mi ukázalo, že ona je "trefou do černého". Její hlas je opravdu vynikající a tak jsem se velmi těšil na celý set. Ten již tradičně disponoval skvělým zvukem, který umocnilo skvělé nasazení kapely v čel právě s Bárou. Bylo skvělé pozorovat lidi jak se až diví, jak drtiví má vokál až pohledy typu "co se to děje?". Vcelku rychle se rozjel i kotel i přes neustále pražící slunce. Za mne osobně vynikající set a jeden z nej letos.
Po setu pár lidí kritizovalo kapelu, že tam "vždy byli chlapi a teď tam je baba, že to prostě tak nemá být atd..". Za mě, kdyby tito pánové zavřeli oči, tak nepoznají, že je na vokálu žena. Bára hravě strčí do kapsy kdejakého chlapa. Kdyby "Popíci" jejím příchodem "vyměkli" tak pochopím "kritiku", ale zde to není ten případ.

/// DAERRWIN (CZ) - Post-Black Metal/Shoegaze
Zrovna podobným skupinách bych vždy přál noc, protože ta by jejich set posunula ještě výše jako na CDF v roce 2017, či v klubu též v roce 2017. Ostatně kapela se s tímto slotem popasovala náramně a předvedla jeden z nejlepších setů letos. Jejich hudba krásně korzuje mezi skvělými pomalejšími vyhrávkami až po ultra rychlý black, to vše skvěle dokresluje xZdenxův vokál a jeho pohyby. Ty jsou dosti specifické a pomáhají i atmosféře samotné. A tu tento set jednoznačně měl! Chlapi posléze zůstaly na festivalu a ochotně se bavili s fanoušku a u toho působili hodně v pohodě. Zajímavostí je, že zpěvák "xZdenx" hrával v rozpadnuté kapele Born Again.

/// BIG BOSS BAND (CZ) - Black Metal/Doom Metal/Rock
Big Boss je jedna z nejvýznamnějších postav v českém metalu, avšak věk nikdo nezastaví. Možná i skrze ten věk si udělal tento "projekt", který je spíše rozjímavý, pomalejší a set je často dost ukecaný. V roce 2018 mne příliš nebavil a tak jsem jej letos rovnou vynechal. Poslech pod pivní stan působil hodně mdle, což potvrdily i kamarádi co se šli podívat na stage. Dle jejich slov "uspávačka o ničem".

/// DEBUSTROL (CZ) - Thrash Metal
Tato významná thrashová kapela je pro mne až kontroverzní. Kapelu vede kytarista Kolins, kterého zná kde kdo hlavně z kapely Harlej. A stejně jako Harlej objíždí rockové festivaly, tak je objíždí i Debustrol. A jindy zase tuto kapelu vidíte třeba na Brutal Assault, či na Nice To Eat You Deathfest. Tudíž zahraje "pro masy", ale i pro "extrémy". Nic proti Harlej (rád si na ně zajdu), či Rockfestům (jezdil jsem roky třeba do Dačic), ale přeci jen překryv Rockfestů a metalových festivalů je takřka nulový.
Druhá kontroverzní věc je za mne v textech. Na albu "Válka" z roku 2016 ční skladba "Zakuklenci". Ta mne až zklamala a pomalu připomněla kapelu Ortel a její hru na obyč rockovou kapelu "se správným názorem" (ač znám lidi z NS scény co na ně chodili sami do doby kdy Ortel uspěl v Českém Slavíku, začali jej řešit média, nastoupilo hnutí SPD a podobně... A hle najednou Ortel zná kde kdo a chodí na něj víc lidí než kdy dřív.). Právě song "Zakuklenci" mi přijde strašně laciný cílící na "migrační krizi", která se v ČR projevila asi nejvíc tím, že český důchodce pokácel český strom, na české koleje, před projíždějící vlak, s českými cestujícícmi a snažil se to "hodit" na migranty. Kapela však proti arabům vystpuovala i dříve například ve skladbě "Aláhova krev", ač je nemám tolik naposlouchané, tak se musí nechat, že "nešijí" jen do arabů, ale i do lidí (jako takových), trendů, Krista a podobě.
Za mě jako ve všem není nic černobílé jak mezi bělochy, tak mezi černochy, či araby atd.. jsou super lidi i totální kre.éni, tak to prostě je. Třeba v některých etnikách je poměr o chlup jiný, ale vždy to tak je. I mezi metalisty je dost blbců a mrak skvělých lidí... Každopádně ta "laciná skladba" mne dost odklonila od této kapely.
I tak jsem vyrazil na asi 2 skladby, které mne moc neoslnily a příště je s čistým svědomím vynechám. Ono i to "túrování motorovky" po dobu skoro 2 minut bylo opravdu "mistrovské". Co naplat, že se v cenách Břitva 2020 jejich album "33 let Antikrista" umístilo na 3. místě v kategorii "NEŘADOVÉ ALBUM ROKU". Či, že na jejich set stál jeden z nejvyšších počtů návštěvníků celého ročníku, či že vesměs kapelu chválili... Za mě prostě ne.

/// POSTCARDS FROM ARKHAM (CZ) - Progressive post rock
Velmi progresivní koncovka dne pro mne nebyla zrovna ideální. Kapele sedla noc, kterou si i zasloužila, ale po tolika různých žánrech je těžké se naladit na  takovou porci vyhrávek a vjemů. Dal jsem tedy jen půlku setu a zbytek si doposlouchal po cestě do stanu. Frodys (Awrizis, Primary Resistance, krátce Dissolving of Prodigy) také velmi děkoval lidem co jim přispěli na film. Na samotný závěr zazněla fungl nová skladba jejíž název si nepamatuji.
Celkově povedený set stejně jako naposledy na CDF 2018.

 

Sobota

Aneb za mě nejsilnější den celého festu bez ohledu na silné sluneční paprsky.

/// HYSTOS (CZ) - Grind
Aneb opět gore po ránu. Ostatně proč ne. Kapela pochází z Nového Bydžova a mluví o sobě jako o česko-mexické kapele skrze to, že je v jejím středu právě Mexičan. ten dokonce je schopný lámaně mluvit česky, což vždy potěší. Ač v kapele jde hlavně u hudbu a ta je zde plně v rámci grindu, tudíž nic extra objevného. Nějaké ty srandčiky typu "Dáme si song který má 22 minut" a "nečekaně" měl asi 8s. Případně zajímavé názvy skladeb jako "křeč", či vyloženě Španělské názvy skladeb. Zazněl i fungl nový song jehož název byl nějak "... Migrena, smrad, kolaps". Na poslední skladby kapelu podpořil hostující vokalista, který se podílel vokálem i na songu "Hřbitov" od kapely Root. Tuto skladbu prý milují a rádi ji hrají, ač zde zazní večer v originálu.
Suma sumárum solidní set na začátek dne a rán na ně mrknu na Obscene extreme 2021.

/// CRANIAL CARNAGE (CZ) - Brutal Death Metal/Grindcore
Tuto kapelu znám pár let, ale nikdy jsem se do ní moc nedostal. Přijde mi taková průměrná, max lehce nadprůměrná, což platilo při posledním setkání na NTEY 2017, tak i letos. Řekněme statičtější nadprůměrný výkon kapely. Budiž. Zaujalo, že kapela hrála v 4 členech, ač by jich mělo být 5.

/// NUUMMITE (CZ) - Post Rock/Metal
Tato Pražská kapela se pojmenovala po vzácné metamorfované hornině, která se nachází v oblasti Nuuk (Grónsko). Hudebně je to skvělý instrumentální post rock/metal, který i "odpoledne" zněl naprosto skvěle. Kapela nehraje "jen" post rock s vyhrávkami, ale nebojí se i hrábnout do strun, což samo o sobě nalákalo hned několik posluchačů. Bohužel je dorazilo podpořit odhadem jen 20 lidí přímo na sluníčko (k nim dost lidí různě ve stínu "na dálku"). Za mě vynikající set a již se těším na podzim, kdy jim vyjde debut album "Celestial Triarchy".

/// ELBE (CZ) - Post rock-psychedelic
Na vlnách "alternativní muziky" v rámci tohoto festivalu se pokračovalo i nadále a na stage nastoupili Elbe ze Šumperka. Tato kapela existuje poměrně krátce (rok 2017), kdy byly triem a vydali skvělé album Sudety (2018). Toto album mne nadchlo svojí atmosférou, reálností a akustikou. I živě v roce 2018 na CDF byli skvělí.
Posléze nastaly v kapele změny, kdy se z trojice stala hned pětice. Z akustické hudby, hudba s vokálem. A do víceméně post rocku se začaly vkládat až black metalové, či death/doomové, polohy. Ostatně vokál zde zastává Insomnic, tudíž vokalista skvělých Somnus Aeternus, který nově nastoupil i k Doomed. Výsledný set byl velmi povedený, ač stále se tak nějak srovnávám, protože u Elbe mne více bavila poloha "Sudety (2018)" jak "Eschatology (2020)". Avšak to chce jen čas i nové album, a na něm postavený set, je výborné jen prostě trávím ten hudební přerod/vývoj. Nová řekněme temnější, tvrdší podoba v čele s "doomovým zpěvákem" znamenala i song pro fandy Shape of despair, který jim pomohla nazpívat zpěvačka z Arch of hell. Ostatně spolupráce se nabízela, když Insomnic je z Olomouce, Elbe z blízkého Šumperka, Somnus Aeternus z Brna, Arch Of Hell z Brna a hlavně i Insomnic hrával v Arch of hell v počátcích kapely jako bubeník.
Zajímavostí je, že v cenách Břitva 2020 bylo jejich album "Eschatology" na 8. místě. A v kategorii "BLACK & DOOM METAL" na 2.místě.

/// INNERSPHERE (CZ) - Melodic Death/Thrash Metal
Tuto kapelu vídám na soupisce mnoha festivalů i kapel, což podtrhuje i vznik nového alba "Omfalos" (2021). Kapela mne zaujala členy, kteří mají vazby na mé oblíbené kapely Llyr (basa, bicí) + Return to Innocence (kytara). Celý set nebyl špatný, ale tak nějak potvrdil má až průměrná očekávání právě z předposlechu nové alba. Kapela je to kvalitní, ale asi jí musím dát ještě více poslechů.

/// DEAD CARNAGE (CZ) - Death Metal
Tato kapela vznikla v roce 2013 a tvoří ji členové z Antigod / Disfigured Corpse / Bloody Obsession, či vokál ex-Silva Nigra. Velmi lákavý mix muzikantů, který mám již pár let rád. O to víc mrzelo, když jsme je v roce 2015 na CDF nestihl vidět skrze zpožděný příjezd na festival. Letos jsem si to vynahradil a jsem nadšen. Opravdu pěkný ryzí staroškolský death. Žádné kudrlinky prostě přímo na věc a to prostě platí. Bavilo to i fandy, kteří rozjely kotel o odhadem 20 lidech, což je velmi pěkné číslo na stále vysoké teploty.

/// HNUS UMÍRAJÍCÍ (CZ) - Black/Doom Metal
Tato kapela je vcelku často zmiňována a hodně chválená za svůj osobitý "ksicht" až jedinečnost. Tehdy mne na nic zaujal jejich žánr "Black/Doom Metal", kdy mám rád obě složky a to zvláště doom. Bohužel předposlech před CDF 2019 mne zklamal a i tehdejší set mne nebavil, ač byla opravdu silná průtrž mračen a slyšel jsme je "na dálku".
Letos jsem si dal asi půlku setu a mohu konstatovat, že je zde víc black metalu (alá Norsko/Švédsko) jak doomu. K tomu nějaký ten warpaint. I vystupování působí "blackověji". Celé mi to přijde trošku nevyhraněné i kdybych to bral čistě za black. Celkově takový průměr, ale tak nějak nevím co si o nich myslet.

/// TENGRI (CZ) - Alternative post rock
Kapela vznikla již v roce 2010, ale dosud se mi ji nepodařilo vidět živě. A až letos se je zadařilo vidět a očekávání byla vysoká po poslechu alb a to zvláště jejich split s kapelou Drom pojmenovaném "Ur" (2020). Toto album mimochodem skončilo na 2. místě v kategorii "MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU" v cenách Břitva 2020. Kapela hraje svůj post rock obohacený o housle velmi kvalitně a lze i evidovat vlivy jejich inspirující kapely, kterou jsou Neurosis. Živě jsem byl překvapivě zklamán. Zvláště z počátku setu mi přišly housle rozladěné, či příliš vytažené. Zde bych však neodsuzoval zvukaře, ale housle jako takové. Mám za to, že pár let zpět o nich mluvil nějaký člen kapely, že když je velké teplo tak se housle složitě ladí, ale nepotvrzoval jsem si to. V pozdější fázi setu se zvuk zlepšil, ale celkově jsem lehce zklamán.

/// DROM (CZ) - Post rock-hardcore
Tito Liberečáci byli můj osobní headliner. A to jak skrze dvě setkání v minulosti (CDF 2017 + v Jihlavě 2019), tak skrze to, že je velmi často poslouchám. A i tento set byl naprosto skvělý. Měl vynikající zvuk, energii, nasazení, upřímnost... no prostě jednoduše bavil. Mám za to, že se končilo skvělou skladbou "Hrob z ledu a kamení", ale ruku do ohně bych za to nedal. Set i přes silné slunko sledovalo asi 30 pečících se fandů podpořených kropením od security a dalšími desítkami fandů pozorujících koncert z různých menších oáz stínu. Opravdu výtečný set, který čerpal i ze split alba "Ur", které vytvořily s kapelou Tengri. S tímto albem mimo jiné bodovali v cenách Břitva. V kategorii "MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU" byli na 2.místě a jejich famózní klip ke skvělé skladbě "Ostny v dlani" skončil 1. v kategorii "VIDEOKLIP ROKU".
Při loučení požádaly fanoušky, ať mají rádi naši planetu, protože ji máme jen jednu a ať neřešíme sračky. A já se již těším na Summer Moshpit party 2 ve Věžničce u Polné, kde je opět uvidím!

/// BRUTALLY DECEASED (CZ) - Death Metal
Tato Pražská parta je za mě jednou z nejlepších, ne-li nejlepší, českou death metalovou kapelou. Za mě mají parametry alespoň Evropské úrovně. Vekým faktorem je za mě zpěvák Žlababa, který je pro mě nejlepší death zpěvák v ČR. Samotný st byl již tradičně drtící od startu do konce stejně jako všechny jejich sety, které jsme měl tu čest vidět (naposledy NTEY 2020). I tak jsem po dvojsetu Tengri+Drom na sluníčku jsem celý set Brutally Deceased nedal a začátek setu jsem si krátce nechal utéct, abych pošetřil síly. Celkově to byl jeden z nejlepších setů ročníku, který zakončil cover od Marduk z "Panzer division marduk", který prý mají prostě rádi.

/// FLESHLESS (CZ) - Death Metal/Grindcore
K této legendě už vlastně roky nevím co psát. Když je vezmu jako death, tak v ČR najdu oblíbenější kapely. Když jako grind, tak obdobně. Avšak oni jsou kvalitní ať se na ně člověk podívá odkudkoliv. Sety nikdy nezklamou jak muzikantským umem, tak vokálem prostě ničím. I letošek vše potvrdil opravdu set, který měl neskutečnou energii. Tu možná dodal výborný zvuk, který zněl až prostorově čímž vypadal tak nějak monumentálně. To nezůstalo bez reakce a rozjel se solidní kotel klidně o 20 kusech, což vůbec není zlé na počasí, které lidí ubijí ač jen stojí natož běhat. Tudíž velmi povedený set, stejně jako na NTEY 2020. No a již se těším na NTEY 2021, pokud na ně samo nenarazím ještě dřív někde jinde.

/// V.A.R. (CZ) - Thrash Metal
Tuto Libereckou legendu jsem v posledních letech viděl hodněkrát (naposledy NTEY 2020), ale mě prostě nebaví a tak jsme je letos jen poslouchal do pivního stanu a na hodnocení to fakt není. Zajímavostí je, že v časopisu Pařátu (č.100) bude CD "A TRIBUTE TO V.A.R. – Variatorum" (účast 14 CZ a 1 Sk kapely).

/// ROOT (CZ) - Black Metal
Big Bosse jsem s jeho sólovým projektem vyignoroval v pátek, ale můj vztah k Root je o dost jiný. Nejsme nějaký zatvrzelý fanda, ale vždy si na ně rád zajdu. Znám pár skladeb i texty tak proč ne. I poslední setkání na Rock Heart 2018 dopadlo dobře, tak proč ne letos. Avšak jsme se zakecal u piva a ve finále jsem stihl asi 2 skladby, takže na nějaké hluboké zamýšlení nad setem to fakt není. Tak hold někdy příště.

/// GUTALAX (CZ) - Goregrind
Další z kapel, kterou vídám strašně často a již není co nějak nově napsat. Křemžáci naběhnou na stage rozjede se velký kotel, který Vás chtě nechtě vtáhne. Začnou létat toaleťáky, všichni se baví, smějí a paří "o sto šest"... Jasně není to nejpromyšlenější hudba s milionem vyhrávek, či obří variabilitou, ale to ani nikdy nebyl cíl této party. Základ je se bavit a hrát tvrdě, což se zde děje mírou vrchovatou. Za mě tedy zas pecka, kterou jsem půlku strávil v kotli. Zde jsem natrefil i na "wall of death", tak super. Lidí zde mohlo být obdobně jako na Debustrol případně Root, takže zájem o Gutalax prostě stále je. Což ostatně potvrdilo i poslední setkání na NTEY 2020.

/// THE CORONA LANTERN (CZ) - Doom/Sludge Metal
Další z osobních headlinrů ročníku a úplná koncovka celého festu. Zakončovat ve vodách doom metalu je za mne vynikající volba, ač kontrast Gutalax vs. The Corona Lantenr je dost velký. Čekal jsme tedy velký odliv fandů, ale překvapivě zde zůstalo hodně lidí. Těžko soudit, zda to byli fandové "Corony", či je zaujala v sestavě skvělá Dahlien (Diligence, ex-Keep On Rotting, ex-Abnormality (živě)). Či tam byli lidi, protože "v té kapele hraje pěkná baba". Kdo ví každopádně účast hojná vždy potěší. Kapela prezentovala nové album "Certa Omnibus Hora" (2020), které zase postupuje v hudebním vývoji dál od "Consuming the Tempest" (2015). I zde jsem spíše zastáncem staršího kousku diskografie, ale i nové album je dosti zábavné, ač jsem se do něj dostával přeci jen o něco déle než jsme čekal. Ostatně toto album se umístlo v cenách Břitva 2020 v kategorii "BLACK & DOOM METAL". Plus v kategorii "VIDEOKLIP ROKU" se umístil jejich klip "Through This Swamp Of Oblivion" na 5. místě.
Nu zpět k setu samotnému. Ten byl perfektní od samotného nástupu na stage. Světlo, kouře, kapuce, Dáji klobouk to vše krásně navodilo atmosféru, kterou logicky plně podpořila i hudba samotná. Skvělý zvuk je na této akci již běžnou složkou. Takže vše bylo jak mělo, ač jsme byl občas až překvapen občasnou tvrdostí setu. Což však přisuzuji spíš své lehké únavě. Suma sumárum skvělé druhé setkání (poprvé na CDF 2017) a velmi se těším na příště. Jeden z nejlepších setů ročníku.

- top kapely festu (za mě): 
1. THE CORONA LANTERN 2. DROM 3. NUUMMITE 4. DAERRWIN 5. NÁV 6. BRUTALLY DECEASED 7. POPPY SEED GRINDER 8. ELBE 9. GUTALAX 10. DEAD CARNAGE 11. TENGRI 12. MATER MONSTIFERA
- zklamání festu (za mě):
že jsem nedal MALIGNANT TUMOUR + TORTHARRY
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. MURDER RAPE AMPUTATE