MetalGate Czech Death Fest 2026 (vol.17)

obsah aktuální k datu - 25.6.2026
MetalGate Czech Death Fest 2026 (vol.17)
datum
18.6.2026 - 20.6.20262026-6-182026-6-20
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
začátek akce
12:00
návštěvnost
asi 2.500 lidí
žánr
death metal, black metal, atmospheric black metal, thrash metal, death/doom metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, hardcore, grind, crossover / crossover/thrash
vstupné
2200 Kč (1.vlna předprodeje) / 2400 Kč (2.vlna předprodeje do 31.3.2026) / 1500 Kč (na místě - sobota)
ceny
pivo Primátor 11 - 50 Kč /// pivo Primátor (IPA Tchýně / APA / černé / pšenice) - 55 - 65 Kč /// ginger beer (ruzné druhy) - 70 Kč /// párek v rohlíku - 60 Kč /// snídaně vajíčka kolem 100 Kč /// snídaně párky kolem 70 Kč /// klobása - 120 Kč /// všemožná jídla 180-220 Kč (v hospodě i na louce + jen burgery logicky kolem 300) /// v Zábrodí U Prouzů pivo Krakonoš 12 asi 40 Kč (nevím kolik Bernard) a obědy kolem 170 Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž jen menší fronty a žádné sáčkování u pódia.
- Komfortní záchody a sprchy s pravidelným úklidem.
- Jídlo přímo v areálu jak ze stánků, tak přímo v restauraci, tak v restauraci v Zábrodí (asi 300m z areálu).
- nadále "cashless" systém
Mnoho lidí jej nemá rádo, ale šetří se řešení papírových lístků, zvyšuje se bezpečnost v areálu (zlodějům je čip s penězi k ničemu = mají menší potencionální "zisk"), zvyšuje se rychlost odbavení.
- vznik "aplikace"
Kamarád si na webových stránkách stáhl program jako ikonu v mobilu, která formou jednoduché tabulky ukazovala aktuální program. Dokonce se jeho obsah měnil dle změn v sestavě. Aneb jednoduchá záležitost co dobře fungovala. Možná by to nebylo od věci promovat, aby to fandové věděli.

Obecné zápory:

- nadále zpoplatněné stanování (600 Kč)
Vůči loňsku se zvedla cena za stan z 400 Kč na 600 Kč, což mi přijde už hodně. Ostatně když si zavzpomínám na mé první festy tak člověk měl "hluboko do kapsy" a tak si dovezl peníze aby měl na cestu na fest a zpět + na nějaké to jídlo a pití v areálu... Tak nějak si to spočítá a najednou bum 600 Kč stan o čemž roky nikde nevídám info... Pro mnoho lidí to může být útrata v areálu na celý den, při těch v pohodě cenách, a najednou jsou ti lidé překvapeni... Aneb buď zvednout cenu lístků třeba o 500, nechat stany zdarma a za auto třeba jen 200 Kč... A nebo to alespoň pár dnů dopředu párkrát zmínit, že za auto to bude 400 Kč, za stan 600 Kč... U toho se samo dá i "vymluvit" na to, že to "navíc" jde do kempu, který si nemůže říci fixní částku když neví kolik je v areálu stanů a aut...

Ani klad ani zápor:

- program je opravdu obří
Osobně bych se vydal cestou "alá Brutal". Tudíž velký program ponechat a k němu menší kartičku na krk pouze s hracími časy, který šlo vídat u kapel. Tudíž grafika a vše je jen místo loga kapely se nechá díra, či napíše "host"... Samo jsou to nějaké náklady nahoru, ale vůči celku by to byla čekám minortiní záležitost.

Počasí:

Od čtvrtka bylo slunečno s 26 stupni ve stínu (přes den) a 19 stupni v noci kdy se postupně trošku zatáhlo a bylo až ideálně. Pátek byl pařák od rána do noci, kdy teploty šplhaly k 30 stupňům a v noci přes 20. Sobota byla obdobná do osudových 18h kdy se areálem prohnala silná bouřka s kroupami, která zničila několik stanů, ale také poškodila stage, vybavení na stage a zrušila koncovku setu.

Program: (upraven dle změn přímo na festu)

Čtvrtek / Thursday – 18. 6. 2026
12:00 – 12:30 TRIGONUM MORTIS
12:50 – 13:20 CHOKED BY OWN VOMITS
13:40 – 14:10 SEARCH AND DESTROY
14:30 – 15:00 ARCH OF HELL
15:20 – 15:50 HORRIBLE CREATURES
16:10 – 16:40 LANDSCAPE OF SHADOWS
17:00 – 17:45 DARKFALL (AT)
18:05 – 18:50 OMEGA DIATRIBE (HU)
19:10 – 19:55 HYPNOTIC SCENERY
20:15 – 21:00 ROTPIT (SE)
21:30 – 22:30 DISBELIEF (DE)
23:00 – 00:00 POSSESSED (US)

Pátek / Friday – 19. 6. 2026
10:30 – 11:00 BJES
11:20 – 11:50 FATALITY
12:10 – 12:40 DESTROY!
13:00 – 13:30 VANGUARD
13:50 – 14:20 MADE BY ZERO
14:40 – 15:10 THY LEGION (MT)
15:30 – 16:00 SHINIGAMI (NL)
16:20 – 16:50 COLOSALIST
17:10 – 17:50 ATROX TRAUMA (HU)
18:10 – 18:55 RADIATHOR (NL)
19:15 – 20:00 TORTHARRY
20:30 – 21:30 SARCOFAGO (BR)
22:00 – 23:00 BLOODBATH (SE)
23:30 – 00:30 AVULSED (ES)

Sobota / Saturday – 20. 6. 2026
10:30 – 11:00 MOHYLA
11:20 – 11:50 SARCOM
12:10 – 12:40 SOUL MASSACRE
13:00 – 13:30 SACROFUCK (PL)
13:50 – 14:20 NAHUM
14:40 – 15:10 MELANCHOLY PESSIMISM
15:30 – 16:05 FRACTURED INSANITY (BE)
16:25 – 17:00 INSANIA
17:20 – 17:55 FLESHLESS
18:25 – 19:05 REDZED
19:25 – 20:05 MACERATION (DK)
20:25 – 21:10 DYSANGELIUM
21:40 – 22:40 ASPHYX (NL)
23:10 – 00:10 TSJUDER (NO)

MetalGate Czech Death Fest je jedním z mých nejoblíbenějších festivalů od roku 2013, kdy jsem měl konečně možnost jej navštívit. Od té doby se vždy těším na červen a cestu "na Broďák", která byla v plánu i na letošek i přes to, že jsem potřeboval omezit hned dvojici festů (volba padla bohužel na Nice To Eat You Death Fest a Obscene Extreme) abych získal více dovolené na plánovanou dovolenou, s milou společností, která nebude festivalem/koncertem.
Co se týče letošních změn v sestavě, tak odpadly tři kapely, kdy Avernal (Argentina - zrušili celé své turné z ekonomických důvodů) a HORRIBLE CREATURES (nečekané rodinné důvody - náhrada EXORCIZPHOBIA) odpadli ještě před samotným začátkem a Holandští ABRUPT DEMISE až přímo na festu (nahradili je Polští SACROFUCK). Otázkou je jak brát poslední pětici festivalu (Redzed, Maceration, Dysangelium, Ashpyx a Tsjuder), která zahrát určitě chtěla, ale bohužel to nešlo o čemž více níže.

Čtvrtek

Pro letošek jsem měl možnost vyrazit na festival již ve středu odpoledne, ale to by znamenalo další noc ve stanu na karimatce... A tak jsem i letos zvolil tradiční vlak s odjezdem v 6:50 ráno, který mne měl přes čtveřici přestupů dopravit do Olešnice v 11:44 (Červený Kostelec měl dojet v 11:48 a navíc to je odtud dál). Tento příjezd se neslučoval s možností vidět první kapelu (30min pěšky do areálu, páska, nabít čip, postavit stan atd..), ale na druhý slot to mělo klapnout...
Samotná cesta hned od začátku nabírala zpoždění, které se pohybovalo kolem 8 minut, což nevypadalo moc dobře skrze několik kratších přestupů. Nakonec však vše klaplo a já do Olešnice dojel víceméně na čas. Cesta do areálu měla trvat 30 minut, ale přidal jsem do kroku, až jsem do cíle dorazil v 12:00. Tou dobou se zde tvořila velká fronta, která však byla na lístky na ročník 2027 a tak mé odbavení opodál proběhlo velmi rychle. Opětovně mne však překvapila taxa za stan, kdy 600 Kč mi přijde hodně, ale co už.

/// TRIGONUM MORTIS ( Black/Death Metal / Vysoké Mýto )
Trigonum Mortis fungují od roku 2019, ale nikdy jsem si je nenaposlouchal, což změnilo jejich potvrzení. K poslechu padla volba na "Fall into the Dark Age" (2021), ač v rámci setu měli propagovat hlavně novinku "Antinferno" (2026). Poslech to byl solidní, ale jejich slot od 12h se bohužel neslučoval s výše zmíněným příchodem do areálu v 12:00, nutností postavit stan, nabít čip atd... Aneb snad někdy.. někde...

/// CHOKED BY OWN VOMITS ( Death Metal/Goregrind / Rakovník )
Již v druhém slotu nastoupila výtečná parta Choked by Own Vomits, která drtí ušní bubínky od roku 2004. Letos jim navíc vyšla nová deska "The Dream You Never Wake Up From", která byla limitována na 69 kusů "Japonské edice" jenž se váže k jejich Japonskému turné. Na něm tato parta odehrála hned 9 koncertů ve třech týdnech po boku mnoha zajímavých kapel. Na zdejším setu tak šlo očekávat zvláště nové skladby, které nejspíše byli k mání, protože kapela již stihla vydat i "Evropskou verzi" této kvalitní desky.
Co se samotného setu týče, tak jsem stihl již od jeho zvukovky s kterou kapela nebyla příliš spokojena. Z mého laického pohledu byl zvuk od počátku setu kvalitní, ač tedy byl řádně "ohulený". O to více mne potěšilo, že kapelní set pozorovalo odhadem 120 fandů, kteří se nezalekli pařáku ani takto brzkého slotu. Za to si mohli rochnit v tvrdém old school grindu, který bavil snad všechny na place. Ostatně v kapele najdeme samá zajímavá jména jimiž jsou Květák (kytara, vokál), Denis (bicí /  Kandar, Slať, Space Hamster, ex-Somnus Aeternus, Marastic Blues, ex-Mincing Fury and Guttural Clamour of Queer Decay, ex-Genital Destruction) a Tele (basa / Depths Above, Desert Witch, Tele). Škoda jen, že nevím jaké skladby hráli, ale poslední věcí měla být titulka jejich poslední desky a tudíž "The dream you never wake up from". Nad tím vším čněla kapelní plachta, která zdá se pocházela z nějakého Japonského festu na kterém si zahráli.
Celkově se jednalo opětovně o parádní set (předchozí/čtvrté shledání bylo na Nice To Eat You Deathfest 2023) až je škoda, že část kapely odjížděla zpět na Brno již krátce po odehrání setu.

/// SEARCH AND DESTROY ( Melodic Deathcore / Plzeň )
Obecně nejsem fandou Deathcore a tudíž ani této party, kterou jsem zde krátce shlédl v roce 2023. A tak jsem místo jejich setu zvolil posezení a pokec s přáteli.

/// ARCH OF HELL ( Symphonic/Melodic Death Metal / Brno)
I v dalším slotu byla kapela, která pro mne byla oželitelná... Ač obě má společná shledání (naposledy zde v roce 2021) nebyla špatná, ale pro letošek jsem se rozhodl pokračovat v pokecu a posezení. Tak třeba někdy v Brně...

/// EXORCIZPHOBIA ( Thrash Metal / Trutnov )
V tomto slotu měli hrát Horrible Creatures, které jsem neviděl od jejich zdejšího setu v roce 2022. Avšak 13.6. kapela zrušila účast, skrze nečekané rodinné důvody, s čímž se festival popasoval náramně skrze potvrzení EXORCIZPHOBIA. Tato energická parta funguje od toku 2005 a její hudba šlape jak z desek (včetně letošní novinky "Neurosis Unbound"), tak hlavně živě což jsem si do zdejšího setu ověřil hned 6x (naposledy zde v roce 2023).
Má koncertní očekávání byla tak vysoká až jsem ke stage cílil s předstihem, což se mi i vyplatilo. Chlapi totiž svůj set odpálili o chvilku dříve, což však nikterak nezaskočilo fans, kteří takřka zaplnili plac před stage. K tomu dopomohli i mraky, které z parného dne utvořily až ideální podmínky. A tak nebyla nouze o občasný kotel, pařící fanoušky a hlavně všeobecné úsměvy a nadšení. To umocnil již velmi solidní zvuk, který měl stále dostatek síly, ale zároveň již "nebolel".
Celkově mi tato dávka energie bodla poté co jsem celé dvě hodiny strávil pokecem s přáteli.

/// LANDSCAPE OF SHADOWS ( Metalcore/deathcore / Velká nad Veličkou )
Aneb další parta, která hraje mé neoblíbené žánry... Snažil jsem si je naposlouchat, ale příliš jsem se nebavil a tak jsem zvolil opětovně relax a pokec.

/// DARKFALL ( Melodic Death/Thrash Metal / Rakousko )
V tomto slotu měli nastoupit OMEGA DIATRIBE, které jsem plánoval vynechat. Avšak ti si prohodili slot s Darkfall a já tak uháněl zpět ke stage i přes to, že tato parta není až tak moc známá i přes vznik v 1995. U nás se povědomí o jejich existenci neustále zlepšuje jak skrze množství tuzemských koncertů (mé poslední/čtvrté shledání proběhlo zde v roce 2023), tak hlavně skrze stále lepší kvalitu jejich hudby.
Zdejší set však opětovně dostal dunivější zvuk, se kterým jsem se pral asi půlku setu. Poté již kapela mohla naplno ukázat své vysoké kvality, kde mne nejvíce bavil bubeník Thomas Leitner (ex-Harakiri for the Sky (živě), ex-Lychgate (živě)). Zlepšení zvuku se projevilo i na vzniku kotle, který si tak naplno užíval skladby jako "Only Death Is Real", či "Tides of War" z čehož plyne, že kapela hrála i nejnovější singely, které zdá se předznamenávají vznik nové desky, která naváže na "At the End of Times" (2017).
Za mne se opětovně jednalo o parádní set, který si dokonce možná letos zopakuji v rámci Metalstorm 2026. Ač účast na tamním festivalu slibuji již pěknou řádku let...

/// OMEGA DIATRIBE ( Groove Metal / Maďarsko )
Další zahraniční kapelou ročníku se stali Omega Diatribe, kteří fungují od roku 2008. Avšak poslech jejich kombinace Djentu a Groove Metal mne nějak moc nezaujal a já tak celý set vynechal.

/// HYPNOTIC SCENERY ( Atmospheric Death/Doom Metal, Gothic Metal / Havířov )
Hypnotic Scenery vznikli v roce 1991 a začali se věnovat Death/Doom Metalu po boku dalších zásadních kapel jako Dissolving of Prodigy, Euthanasia, Silent Stream of Godless Elegy, či třeba Love History. A tak nepřekvapí, že Hypnotic Scenery pochází z Moravskoslezkého kraje, který byl v té době pro Doom Metal "zemí zaslíbenou". Samotná kapela fungovala až do roku 2005 kdy se, po řadě personálních změn, na celých 20 let zcela odmlčela. Její návrat na scénu potěšil nejednoho tuzemského fandu Doom Metalu, ač nová sestava disponuje "pouze" původními kytaristy, které však doplnily výtečné posily. Na basu zde hraje Hadgi (Disfigured Corpse, Felisha, ex-Bigotry, ex-Antigod, ex-Dissolving of Prodigy), bubnuje Ferenc (Dead Carnage, Disfigured Corpse, Isacaarum, ex-Antigod), na klávesy hraje Lucie Tomanová (ex-Euthanasia) a vokálu se chopil Sikki (ex-Euthanasia, ex-Dissolving of Prodigy).
K setu jsem nevěděl jak přistupovat, protože i přes moji lásku k Doom Metalu (včetně tuzemského) jsem se do Hypnotic Scenery nikdy zcela neponořil. A navíc jsem se obával o nízkou návštěvnost... Obavy se však ukázaly jako liché již od zvukovky, která nalákala solidní zástup fans (asi půlka placu). Avšak ani zvuk HS nebyl z počátku příliš povedený kdy byli "utažené" klávesy a naopak zde byl až příliš "vytažený" vokál. Tyto faktory tak zintenzivněly můj rozpolcený pocit, kdy kapela hraje Doom Metal, ale možná až příliš rychle ale zároveň ne tak tvrdě, aby to pro mne byl typický Doom/Death Metal. To platilo jak pro skladby z legendární desky "Vacuum" (1995), tak pro ty z následující "Deeper and Deeper" (1997)... Vše "okořenil" kamarád, který set přirovnal k mé nepříliš oblíbené kapele Crematory... A tak jsem v průběhu koncertu dumal jak moc se bavím až jsem si stihl poznačit pouze skladbu "Sic Itur ad Astra"... Aneb část setu mne bavila, část řekněme průměr a ve výsledku jsem nadále rozpolcen... Nezbývá než si tuto kapelu znovu poslechnout a připravit se lépe na jejich podzimní turné po boku Colosalist, které se mi snad podaří navštívit.
P.S.: Zdejší náznaky kotle mne opravdu nebavily... Tato kratochvíle je obecně chvályhodná, ale k Doom Metalu to fakt nepasuje...

/// ROTPIT ( Death Metal / Švédsko/Německo )
Tato mezinárodní kapela vznikla teprve v roce 2020 kdy ji založili Ralf Hauber (zpěv / Revel in Flesh) a kytarista Jonny Pettersson (Revel in Flesh, Wombbath, ex-Berzerker Legion, ex-Gods Forsaken, ex-Just Before Dawn, ex-Massacre). Ti se postupně obkopili dalšími muzikanty a vydali již dvě Full-length alba, kdy poslední nese název "Long Live the Rot" (2024). Na něm kapela prezentuje hnilobný Death Metal, který není daleko od kapel jako Undergang a tak jsem se u letmého předposlechu logicky bavil.
Na počátku setu měla kapela opětovně nepříliš ideální zvuk, který vygradoval jeho kompletním výpadkem v rámci třetí skladby. Po návratu zvuku mne celý set zněl spíše jako "tupa tupa goregrind / gore kolovrátek" jak nějaký výše zmíněný hnilobný Death Metal. A tak mne ani nenadchla skladba "Eat or Be Eaten", kterou kapela věnovala nepříliš početnému kotly. Postupně jsem se i já sám začal kapelou alespoň lehce bavit i skrze song "We Rot"... Celkově se však jednalo o maximálně průměrný set...

/// DISBELIEF ( Death/Thrash Metal / Německo )
Tato zásadní Německá Death Metalová parta funguje již od roku 1990 a ač se žánrové vyvýjí kamsi ke škatulce "Death/Thrash/Sludge Metal", tak má nadále silné jméno na "Death scéně". Já je však nemám příliš naposlouchané i přes to, že mne baví jejich zpěvák Karsten Jäger (ex-Morgoth), kterého jsem v jejich čele měl shlédnout na Nice To Eat You Deathfest 2023. Tehdy byl však jejich set zrušen a tak se mé premiérové shledání s Disbelief odložilo až na CDF 2026.
Samotný set nalákal takřka plný plac mezi zvukaři a stage, ale já na něj dorazil s lehčím zpožděním. Můj pobyt na něm však byl plný diskuzí s kamarády, kdy jsem upřímně většinu skladeb vnímal sotva na půl. V těch několika skladbách, kterým jsem věnoval plnou pozornost, mne dle očekávání nejvíce zaujal zpěvák Karsten Jäger, ale že bych byl nějak unešen čímkoliv jiným to tedy upřímně ne... Ohlasy na set v dalších dnech byly veskrze pozitivní, ale u mne to tak nebylo.

/// POSSESSED ( Death/Thrash Metal / USA )
Jedním z taháků nejen čtvrtku, ale celého festivalu byli legendární Possessed, kteří fungují již od roku 1982. Právem je tak lze považovat za jedny ze zakladatelů celého Death Metalu, ač již v roce 1987 ukončili činnost, aby se mezi lety 1990 a 1993 vrátily a poté se opětovně rozpadly až do reunionu v roce 2007. Všechny tyto změny zažil již pouze jediný původní člen jímž je zpěvák Jeff Becerra, který se však dokázal obklopit kvalitními muzikanty což potvrdilo i poslední kapelní album "Revelations of Oblivion" (2019) na kterém z aktuální sestavy nepůsobil pouze bubeník Chris Aguirre II (ex-Hirax).
Na zdejší set dorazil ještě početnější zástup fans, který dostal opravdu luxusní zvuk. V něm se snoubila agresivita hudby, kytarové až orgasmické vyhrávky, perfketní vokál... No prostě naprostá bomba, která zněla pomalu jako z desky. I v setlistu zazněla celá řada výtečných skladeb jako třeba legendární flák "The Exorcist". No zkrátka a jednoduše vynikající set na který budu ještě dlouho vzpomínat i proto, že předčil i ten z Brutal Assault 2023.
P.S.: Zvuk byl výtečný jak u zvukařů, tak v předních řadách.

Po konci poslední kapely se ještě pokecalo s kamarády s tím, že jsme očekávali "afterparty" s reprodukovanou hudbou. Ta pro letošek nenastala, ale vlastně to nebylo od věci, kdy alespoň měli lidé ve stanech klid. Kvituji i to, že se v kempu (alespoň pod stromy) netvořily hloučky s repráky naplno ještě v ranních hodinách.

Pátek

V rámci ranního pokecu jsem se doslechl informaci, že prý byla zvýšena kapacita festivalu na 2.500 lidí a to již snad od loňska. Prý je tato hodnota již opravdu finální v což i já doufám.

/// BJES ( Post-Black Metal / Kolín )
Pátek otevřela kapela Bjes, která se od roku 2018 věnuje žánru Post-Black Metal. Ten hrají na velmi vysoké úrovni, což potvrzuje výtečné album "Končina" (2018). Na něm mne taktéž baví poutavé texty v češtině až se mi na mysl dere přirovnání Bjes k Heiden. A tak zde "nebylo o čem" a já mířil vstříc hned prvnímu slotu dne.
Milým překvapením setu byl od počátku výtečný zvuk, který měl mimo jiné hutný a zároveň dostatečně čitelný vokál. Rázem tak tato zahalená kapela dokázala vytvořit luxusní atmosféru i přes vysokou teplotu. Ta neodradila početný zástup fans, kteří se na tento set vydali a rozhodně nelitovali. Ze setlistu si vybavuji několik nových skladeb, ale poznačenou mám pouze starší věc "Labyrint života" po které kapelu doplnila doprovodná zpěvačka v až svatebních bílých šatech. Tento kontrast vůči černým kápím kapely působil skvěle, a když se k tomu přidal její parádní vokál, tak člověku až naskakovala příjemná "husí kůže". Vše vygradovala poslední skladba při které zpěvačka přešla z jemných melodických vokálních linek do skřeků po kterých se sesunula na zem, až jsem si vzpomněl na obdobnou záležitost, kterou si pamatuji v podání zpěváka Aaron Stainthorpe (ex-My Dying Bride).
Celkově se jednalo o výtečný set, který potvrdil má vyšší očekávání. Ostatně v kapele působí zajímavé duo Daviddius (bicí / Sukkhu) a Ulwerson (kytara / ex-Dærrwin) což tu kvalitu vlastně osvětluje.

/// FATALITY ( Death Metal / Hrušovany u Brna )
Druhý slot obsadila "Brněnská" Death Metalová legenda hrající od roku 1995 a tedy Fatality. I přes stáří kapely a solidní koncertní aktivitu je nadále jejich poslední deskou "Bloody Hate" (2014), kterou nazpíval Lukáš "Satan" Hort. Toho jsem v kapele neviděl při mém doposud jediném shledání v rámci Antitrend open air festival 2023 kde v kapele působil Vojta Misař (Leptospirosy, ex-Asgard).
První pohled na stage mne zarazil právě tím, že na stage nebyl Vojta, kterému jsem ihned psal co se děje a on že v kapele není už přes rok. Tato informace mi jaksi unikla (až při psaní reportu jsem to opravoval na metal-archives) a o to více mne kapelní set překvapil. Musí se však nechat, že Satan má kvalitní vokál a i jeho nasazení, kdy více času strávil na zábradlí mezi fans jak na stege, bylo příkladné. Set jako celek ukázal sílu Moravského Death Metalu, ale že bych jej bral za něco úchvatného co by prorazilo do festivalové top10 to úplně ne. Ostatně i fans po Bjes výrazně ubylo, ale já i tak nebudu váhat s účastí na jejich setu v rámci Antitrend open air festival 2026 kam byli na poslední chvíli doplněni.
P.S.: Satan měl v jednom oku nějakou čočku kdy byl jeho pohled až zneklidňující.

/// DESTROY! ( Melodic Thrash/Groove Metal / Beroun )
Jako další byli v lineupu Destroy!, kteří mají stále větší ohlas na scéně skrze mládí sestavy kde je nejstarším členům 20 let. Letmí poslech jejich tvorby mne však nějak zásadně neuhranul a to včetně Českých textů skladeb... A tak jsem tuto partu oželel.

/// VANGUARD ( Melodic Death Metal / Brno )
Druhou Death Metalovou kapelou dne byli opět Brňáci a to Vanguard, kteří fungují od roku 2013. Již od svého vzniku kapela hojně koncertuje, vydává alba (poslední "III: Pyrrhic Sequence" z roku 2023) a navíc ještě pořádá vlastní festival Front line fest. Aneb jdou do toho naplno, což se projevuje i na kvalitních koncertech, které jsem doposud viděl hned tři (naposledy na Nice To Eat You Deathfest 2025).
I set Vanguard provázel pařák, ale ke stage se postupně přesouvali další a další fandové až zde byla velmi solidní účast s ohledem na slot a teploty. Kapela se do toho o to více opřela svým "corovatějším" Death Metalem, který měl fůru energie. Z té se musel zpěvák Tomáš občas až vytancovat, ale i tak zvládal své vokální linky na výbornou což potvrdily mimo jiné pecky "Exomorphic Cascade" (prý nejbaroknější věc) a "Iron Sky". Fans to vše ocenili menším circle pitem a to zvláště na "taneční věc" jménem "Demigod".
Opětovně se tak jednalo o výtečný set, který potvrzuje růst této kapely.

/// MADE BY ZERO ( Metalcore / Uherské Hradiště )
Made By Zero jsem již v minulosti shlédl, ale nikdy to nebylo něco co by mne "posadilo na zadek"... Navíc obecně nemám rád metalcore (čest výjimkám) a tak jsem tento slot využil na oddech.

/// THY LEGION ( Blackened Death Metal / Malta )
Žánrově i zemí původu by mi tato parta měla sedět, ale předposlech jejich tvorby mne nějak zásadně neuhranul. Výsledku nepomohli ani kytarista Emanuel Portelli (Hemplifier) a bubeník Clayton (ex-Abysmal Torment (živě)).

/// SHINIGAMI ( Death/Thrash Metal / Holandsko )
Po 2h pauze mne ke stage přilákala neznámá kapela Shinigami, která od roku 2014 hraje "Death/Thrash Metal". V jejím středu lze nalézt zajímavé muzikanty jakými jsou bubeník Daan Klemann (ex-Braincasket (živě)), či kytarista Rutger van Noordenburg (Berzerker Legion (živě), ex-Bloodphemy, ex-Pestilence). Předposlech jejich tvorby nezněl špatně, ač kapela vydala jen pouhá dvě EP.
Skrze pařák jsem však set z počátku jen poslouchal do stínu a až asi od druhé skladby jsem zacílil ke stage na které vyčníval energický zpěvák George Oosthoek. Ten svým neustálým pohybem strhával fans k menšímu kotly, který však rozměrově bohužel korespondoval s návštěvností setu. Na přímém slunci jej mohlo sledovat jen do 50 lidí, ale je logické, že neleze stát od rána na takto silném slunci (kvituji kropení od festivalové crew). I tak kapela hrála naplno což dokázaly skladby jako "Miyamoto Musashi - Master of Swords" (prý rychlejší věc), či "Crushing Titans" (prý taneční věc). Já se tak až překvapivě solidně bavil a opětově se tak potvrdilo, že Holandské kapely prostě umí.
P.S.: Název "Shinigami" (či 死神) se do češtiny překládá jako "bohyně smrti".

/// COLOSALIST ( Pagan/Doom Metal / Ostrava )
A již byl čas na jednoho z osobních headlinerů ročníku a to Ostravské Colosalist. Tuto kapelu založil v roce 2013 Petr Staněk (zpěvák / LiveEvil, ex-Silent Stream of Godless Elegy, ex-Memoria (živě)), který se postupně obklopil výtečnými muzikanty jimiž jsou Filip Chudý (basák / ex-Dying Passion, ex-Memoria, ex-Silent Stream of Godless Elegy, ex-Dissolving of Prodigy), Zuzana Zamazalová Klementová (zpěv/housle / ex-Silent Stream of Godless Elegy), Jan Jaglarz (bubeník / Euthanasia) a Tomáš Paulus (kytara). V této sestavě kapela vydala své debutové Full-length album "Two Suns" (2025), kterému se hned dostalo mnoha pochvalných recenzí včetně ocenění za album roku v Cenách břitva. Pro mnohé jsou Colosalist odezvou na SSOGE, ale hudebně jsou to jasně oddělené kapely a to i vůči době kdy tam Petr, Zuzana a Filip působili (zjednodušeně do roku 2001). Sám jsem si tuto kapelu velmi oblíbil a i obě dosavadní shledání dopadla na výtečnou (naposledy v Brně loni v listopadu) a nic menšího jsem nečekal ani od CDF. Jedinou otázkou tak byl slot v 16:20, který není pro Doom Metal zrovna přívětivý...
I přes neustávající "pařák" se již na zvukovku začalo scházet hojně fanoušků, kdy na start setu zde byl solidně zaplněný plac. První skladba se rozezněla bez Zuzany avšak s ještě ne zcela ideálním zvukem (přišlo mi zde dosti výrazné echo). Od druhé skladby si vše sedlo i včetně houslí a vokálu v podání Zuzany, která precizně dokresluje celý obraz kapely. Nejvýraznějším důkazem byl vrchol setu jímž byla vynikající klipovka "Die Inside Me" z níž mi i zde naskočila příjemná "husí kůže". Díky ní jsem až přestal vnímat vedro a najednou mi bylo až optimálně díky čemuž jsem se ještě více ponořil do tohoto parádního setu. Avšak i na něm šly nalézt drobné vady, které však zapříčinili samotní fans různým "hecováním", či vytvořením rádoby vtipného "vláčku"... Nad to však bylo nutné se "povznést" a užít si poslední skladby setu, který provázely chladivé závany větru. Po konci setu proběhlo předání výše zmíněné Ceny Břitva, kterou kapele předal kapelní manažer (snad si to pamatuji dobře) Michal "Datel" Rak (Et Moriemur, ex-Dissolving of Prodigy, ex-Self-Hatred, ex-Silent Stream of Godless Elegy, ex-Cruadalach) a Hadgi (Disfigured Corpse, Felisha, Hypnotic Scenery, ex-Dissolving of Prodigy, ex-Bigotry, ex-Antigod).
Celkově se zde jednalo o jeden z nejlepších setů ročníku navzdory počasí a brzkému slotu. Již se těším na listopad, kdy se mi snad povede vyrazit na jejich turné po boku Hypnotic Scenery.

/// ATROX TRAUMA ( Thrash Metal / Maďarsko )
V dalším slotu naskočili Maďarští Thrash Metalový Atrox Trauma, které jsem do zdejšího potvrzení ani neznal bez ohledu na jejich vznik v roce 2008. A tak bylo potřeba si pustit jejich hudbu kdy má volba padla na debutovou desku "On the Line of Nothing and Something" (2022). Na ní kapela prezentuje výtečný a až překvapivě variabilní Thrash Metal s Death Metalovými vlivy, který mne zaujal.
V plánu jsem měl shlédnout půlku jejich setu, ale nakonec jsem jej celý prokecal a tak bohužel není co hodnotit.

/// RADIATHOR ( Thrash/Death Metal / Holandsko )
Na Thrash Metalové vlně pokračovali i Radiathor, kteří vznikli již v roce 1989. V té době však vydali jen dvě dema a pak se po nich slehla zem až do roku 2016 kdy kapelu obnovil její spoluzakladatel Walter Tjwa (ex-Sinister). Po jeho boku stanuli zpěvák/basák Ralph de Boer (Bodyfarm) a bubeník Marco de Groot (ex-Houwitser) a společně vytvořili vlastně debutové Full-length album "Decay by Greed" (2018). Avšak festivalový úvodník zmiňoval, že kapela chystá novou desku s novými členy jimž jsou Rutger van Noordenburg (ex-Pestilence) a Joey van Kempen (ex-Mandator) aneb do samotného setu jsem nevěděl kdo zde vlastně hraje...
Set od startu pěkně odsýpal a sledovalo jej překvapivě hojně lidí, kteří si zdá se vyslechly i jeden cover od Sinister. Po něm se kapela zdá se již více věnovala vlastním věcem, které velmi pěkně šlapaly v spíše Death/Thrash Metalovém rytmu, který pozvedávaly hlavně výborné bicí. Jednalo se tak o povedený set, který mne bavil.

/// TORTHARRY ( Death Metal / Hronov )
V dalším slotu nastoupili Tortharry aneb výtečný Death Metal, který funguje od roku 1991 bez jakéhokoliv kompromisu. Kvalitativně se tato parta může rovnat různým zahraničním kapelám, ale i žánrovým legendám a tak právem na svém festu zaujímá sloty před největšími jmény daných ročníků. I mě osobně doposud bavilo všech 16 shlédnutých setů (naposledy loni zde) a to včetně dvou posledních kde kapela prezentovala skladby z poslední desky "Paměť kamenů" (2024). S tou se upřímně nadále peru, kdy mi na ní nesedí má jinak velmi oblíbená Čeština... 
Na tento set dorazil dle očekávání takřka plný plac před stage, který víceméně ihned roztočil solidní kotel a hlasitě kvitoval jednotlivé skladby. Z počátku kapela vytasila anglicky zpívané věci, které mne velmi potěšily, ale mezi ně krásně zapadly i nové české kusy. Některé jsem dokonce rozpoznával textově, což mne lehce překvapilo když dané album nemám příliš naposlouchané. Set však nijak nezpomaloval kdy jej okořenily i solidní ohňové efekty jejichž žár šel pocítit až ke zvukařům. Zvukově se zde jednalo o výbornou práci, která jen potvrdila, že Tortharry mají vysoké kvality, které jsou alespoň Evropské úrovně.
Celkově se jednalo o další z řady výborných setů této party pořadatelů.

/// SARCÓFAGO / The Laws ( Black/Thrash/Death Metal / Brazílie )
Kapela Sarcófago vznikla v roce 1985 a záhy se stala až kultovní Black/Thrash/Death Metal kapelou, která ovlivňila celou řadu služebně mladších kapel Mne osobně tento boom minul, ale ani tak mi jméno Sarcófago neuniklo i přes ukončení činnosti kapely v roce 2000. Zdejší potvrzení samotných Sarcófago nejednoho fanouška nadchlo, ale zároveň překvapilo... Postupně se jméno potvrzené kapely upravilo na The Laws And Gerald Minelli Performing Sarcofago, tudíž zde na stage nastoupil kapelní zakladatel Gerald Incubus s kapelou The Laws. Setlist měl být postaven na kultovní debutové desce "Sarcófago - I.N.R.I." (1987), která má i po letech sílu a netřeba domýšlet jaký poprask musela udělat v době svého vzniku...
Můj příchod na set se lehce opozdil a od počátku mne nedokázal odtrhnout od myšlenek na koncovku Bloodbath + Avulsed. A tak jsem se u setu překvapivě moc nebavil, ač zde byl solidní zvuk, temná atmosféra, dvojice vokálů... Suma sumárum mne tato "legenda v novém kabátě" připomněla tuzemské Master´s hammer, ale že bych byl "v sedmém nebi", že jsem většinu tohoto setu shlédl? To ne a tak na ně znovu nevyrazím v rámci letošního Brutal Assault.

/// BLOODBATH ( Death Metal / Švédsko )
Po Brazilské legendě nastoupila ta Švédská, která sice vznikla "až v roce 1998", ale pro mne osobně se jedná o zcela zásadní Death Metalovou kapelu. Bloodbath zbožňuji od prvních desek bez ohledu na to jací výteční muzikanti tu danou skladbu nahráli. Do dnešních dnů je v kapele jediný zakládající člen jímž je kytarista Anders Nyström (ex-Bewitched, ex-Katatonia) jehož doplňují bubeník Martin "Axe" Axenrot (Hellbutcher, ex-Opeth, ex-Witchery, ex-Nifelheim), zpěvák Nick Holmes (Paradise Lost) a basák Joakim Antman (Lik). I tak kapela příliš netlačí na koncertování ani na tvorbu nového materiálu, kdy poslední deskou je "Survival of the Sickest" (2022).
Zdejší set logicky nalákal velký zástup fans, kteří dostali luxusní zvuk v němž vyzněla zvláště řada starých pecek. Mezi nimi nelze opomenout legendární "Cry My Name", "So You Die", či "Eater"... Ostatně celý setlist fungoval na výbornou i skrze výtečný Holmesův vokál a také jeho charisma. I fans se náramně bavily, kdy roztočili velký kotel, obohacený o dva nafukovací dinosaury, který však postupně zachoval rozměr, ale klesl zde počet fans. Za mne se i tak jednalo o jeden ze dvou nejlepších setů ročníku a nejspíše i nejlepší set od Bloodbath, který jasně předčil mé poslední nepříliš uspokojivé shledání na Brutal Assault 2022.
P.S.: Druhý den jsem nejednou zaslechl hodnocení tohoto setu jako "průměr / ok" a podobně, což mne až zaskočilo... ač samo každý jej mohl vnímat jinak.

/// AVULSED ( Death Metal / Španělsko )
I v slunné části Evropy lze tvořit výtečný Death Metal, což Avulsed dokazují již od roku 1991. V jejich čele od té doby ční nezaměnitelný zpěvák Dave Rotten (Christ Denied), který kolem sebe již vystřídal celou řadu muzikantů. Současnou sestavu tvoří zcela neznámí muzikanti, kteří kapelu posílili v letech 2024 a 2025. Od té doby kapela po devíti letech vydala novou desku "Phoenix Cryptobiosis" (2025) z které jsem očekávám nějaké songy slyšel při posledním shledání na Brutal Assault 2025.
Set Avulsed pokračoval v rudém oparu jaký měli na stage Bloodbath, ale zvukově zde nastal znatelný propad. Avšak největší vadou setu byla jeho slabá energie, kterou neutáhl ani jinak energický Dave... Ten zde v roce 2016 předvedl nespočet akcí co posílilo celý set, ale letos to lze přirovnat k poslednímu shledání na Brutalu kdy jsem také nebyl zcela nadšen z tohoto až "ukázněného" setu. A tak jedinou "neukázněnou" záležitostí bylo klasické pití krve z jakéhosi srdce z nejž byli i kropeni nejvěrnější fans... A tak jsem spíše zklamán ač mnoho mých přátel bylo naopak spokojeno...
P.S.: Kapela zvala zdejší fans na jejich listopadové turné, které zavítá i do České republiky.

Sobota

Sobotní ráno ozvláštnila možnost si od 9:30 zacvičit jógu. S ní osobní zkušenost nemám, ale osud tomu chtěl a já skončil sedět v chill out zóně zrovna ve chvíli kdy se začali scházet zájemci o tuto kratochvíli. Těchto fans mohlo být klidně přes 20, což mne velmi mile potěšilo. Cviky to pro mnohé z nich nebyly nijak nové ani složité, kdy volba padla na "Pozdrav slunci". Ten okořenil svých příchodem nafukovací dinosaurus, který se občas snažil o některé části, což působilo velmi komicky.
Já se však upínal ke stage, ale také k předpovědi počasí... Mnozí se obávali kolem 18h o déšť, který by mohly provázet kroupy a jiní tvrdili, že padne max pár kapek... Avšak pohled na oblohu byl v této chvíli takový, že bylo jasno a ještě vyšší teplota než v předchozích dnech. Tak jako tak se očekával další náročný den.

/// MOHYLA ( Melodic Death Metal / Praha )
Mohyla funguje teprve od roku 2024 při poslechu jejich debutového alba "Aberration" (2026) mi zněli jako zkušená kapela co hraje Melodický Death Metal Švédského střihu. Na mládí členů však odkazuje implementace moderních prvků, které mne naštěstí takřka nevadily. Ostatně v kapele jsou muzikanti se zkušenostmi z kapel jako Thanallian, OdraedirInnerSphere, či Welicoruss a tak lze žánrová rozkročenost očekávat.
Ani výše popsaná fakta nepřesvědčila více jak dvacítku fans (několik dokonce s kapelním trikem), která byla ochotná zajít na první slot dne a stát při tom na přímém slunci. I tak se kapela snažila co to šlo včetně velmi energického zpěváka, jímž je Švédský rodák Dániel Gardenö, který uváděl skladby poměrně solidní Češtinou. I skrze to jsem zjistil, že kapele chyběl jeden z kytaristů (pobyt v nemocnici), ale také názvy několika skladeb jako "Last of Our Kind", "One Last Breath", či "Until the Time Is Gone". I přes tak nízký počet fans se občas roztočil menší circle pit, který tak byl alespoň drobnou odměnou pro kapelu jejíž set byl velmi solidní. Jeho koncovku obstarala titulka jejich nové desky s názvem "Aberration".
P.S.: Booklet alba "Aberration" (2026) vytvořila výborná malířka JanaVe Art, která před pár lety navštívila i tento festival.

/// SARCOM ( Death Metal / Praha )
I druhý slot obsadil Pražský Death Metal, který na Broďák dovezli Sarcom se vznikem v 90. letech. I přes stáří kapely v jejich diskografii svítí pouze demo "Compound to Decay" (2000), ale festivalový úvodník zmiňuje nový materiál, tudíž se možná blíží nějaká novinka. Změnou však neprochází sestava v níž nalezneme členy Shampoon Killer, či ex-člena Poppy Seed Grinder.
Na tento set dorazilo odhadem padesát fans co se hrdě postavili na přímé slunce, ale ani tato návštěvnost nebyla na nějaké oslavy. I tak se kapela snažila co to šlo až její set vyzněl tvrději než jsem očekával, což bylo hlavně skrze výtečný vokál. Ostatně ten byl nejvýraznějším článkem kapely i skrze jeho neustálý pohyb a nasazení, které taktéž setu prospělo.
Celkově se jednalo o kvalitní Death Metal, ač jsem pár skladeb neviděl skrze snahu uspořit nějaké ty síly na zbytek dne.

/// SOUL MASSACRE ( Death Metal / Havířov )
V Death Metalu se pokračovalo i nadále skrze Soul Massacre, kteří mne zaujali již od jejich vzniku v roce 2014. Tehdy jsem se dostal k jejich splitu s Dead Carnage, z roku 2016, kde mne velmi zaujal vokál zpěvačky (Nikol ''Dru'' Palmová). Tu v kapele nahradil Štěpán Ryšánek (ex-Antigod) s kterým kapela nadále roste, což potvrdil i poslech jejich poslední desky "Feast for Kings" (2025). A já se tak hodně těšil na to, až je premiérově uvidím naživo.
Bohužel při příchodu ke stage mne zarazilo, že kapela hraje ve čtveřici a není zde zpěvák. Mé úvahy co se stalo mi osvětlil kamarád, který slyšel informaci, že zpěvák před setem zkolaboval (z horka) a tak byla kapela nucena odehrát set instrumentálně. Dokonce měla proběhnout nabídka zda si to s nimi někdo nechce odzpívat, ale poměrně logicky do toho nikdo nešel... A tak jsme si mohly užít dosti atypický instrumentální Death Metalový koncert, který dostal velmi solidní zvuk, který vytáhl kvality jednotlivých muzikantů ještě výše. Tuto technickou a zároveň tvrdou lahůdku si tak vychutnávalo asi 60 fanoušků, kteří se nadále smažili na přímém slunci a k nim další desítky ve stínu, či pod slunečníky. I já se tímto setem bavil, ale příště doufám, že bude kapela komplet.

/// SACROFUCK ( Death Metal / Polsko )
Po odpadnutí Abrupt Demise se přeskládal lineup a do něj naskočili Polští Sacrofuck, kteří fungují od roku 2006, ale dosud jsem o nich neslyšel. A ani živě jsem jim šanci nedal, protože sil nebylo na rozdávání, bylo třeba si dát oběd a hlavně do konce dne bylo v plánu vynechat jen dvojici kapel...

/// NAHUM ( Death/Thrash Metal / Ostrava )
Po krátké pauze jsem se opětovně vrátil ke stage na které nastoupili Nahum. Tato parta funguje od roku 2004 a krom stále se zvyšující kvality jejich hudby i hojně koncertuje. I proto jsem na ně zavítal již podeváté (naposledy letos na Heathen Strike Over Brno) a i tentokrát šlo očekávat hlavně věci z poslední desky "Old World Dead" (2025).
Nahum dokázali nalákat tařka plný prostor před stage, což jen potvrzuje jak kvalitně hrají. A ani zdejší zvuk je nikterak nezahanbil a kapela se tak do toho mohla opřít naplno skrze skladby jako "Conspiracy of Shadows", "Through the Rotting and Cremation" (snad poznačeno dobře), "Old World Dead", či "Hatekiller". Fandové se náramně bavili, což logicky dalo vzniknout solidnímu kotli, který v tak parném dnu nebyl ničím jednoduchým. Kvality kapely nepotvrzuje jen jejich hudba, ale i upřímná slova mezi songy kdy nejzásadnější bylo, že se na CDF vždy rádi vracejí a že to tu mají rádi.
Opětovně jsem se jejich setem bavil a nezbývá než se těšit na příště.

/// MELANCHOLY PESSIMISM ( Experimental Technical Death Metal/Grindcore / Vyškov )
Death Metalový den pokračoval s další tuzemskou legendou jíž jsou Melancholy Pessimism, kteří zde měli propagovat zvláště jejich poslední desku "Butchery Is Our Strategy" (2025). Tu jsem do zdejšího setu bohužel neslyšel, ale to nikterak nesnižovalo má očekávání, protože všech šest shlédnutých setů bylo výtečných ať se konaly kdekoliv (naposledy zde v roce 2023).
Před začátkem jejich setu na mne bohužel dopadla únava a tak jsem začátek setu pouze poslouchal do pivního stanu... Ke stage jsem se i tak vydal na pár skladeb, ale to je prostě málo na takto kvalitní kapelu... Tu na slunci podporovalo hodně lidí, kteří si zvláště užívali jejich nejstarší skladbu "Melancholy Pessimism" z roku 1992.
Tudíž mi nezbývá než se této partě za tu absenci omluvit a sám sobě si to vynahradím co nevidět na Antitrendu.

/// FRACTURED INSANITY ( Technical Brutal Death Metal / Belgie )
Fractured Insanity fungují od roku 2004, ale do zdejšího potvrzení jsem o nich nikdy neslyšel. Avšak Death Metalové party z "Beneluxu" jsou zárukou kvality, což potvrdil i poslech jejich poslední desky "Age of Manipulation" (2025), která mi zněla jako velmi solidní technický Death Metal. Nejednalo se o něco co by mne vyloženě "posadilo na zadek", ale za cestu na jejich set to rozhodně stálo.
Samotný set však nalákal nižší návštěvnost než předchozí kapely, ale ti co na něj vyrazily nelitovali. Kapela předvedla technický Death Metal, který dostal hutný a zároveň tvrdý zvuk ve kterém jsem si rochnil. Ano tu a tam jsem očekával ještě rychlejší skladby, ale i bez toho byly schopny roztočit menší kotel což je fajn. Mezi skladbami do lidí kapela házela i mokré míčky, děkovala za podporu undergroundu, či že zde absolvují první koncert v České republice. Svůj velmi povedený set uzavřeli skladbou "Man Made Hell".

/// INSANIA ( Crossover / Brno )
Insania vznikla v roce 1987 a je uznávána napříč republikou, ale přeci jen na "tvrdě metalových" festivalech mnohdy vytváří diskuze o tom zda se tam hodí. I já sám jsem při prvních třech krátkých shledáních spíše "brblal", ale zdejší set v roce 2018 mne již začal lámat na staru Insania. Definitivní zlom udělal jejich set na Chlístovský Hejk 2021, který mi utkvěl v hlavě s tím, že jsem si sem tam pustil i nějaký kapelní song. A tak jsem dokonce vyrazil na kapelní koncert (Třebíč 2024) aneb opětovně se potvrdilo, že člověk se vyvíjí a mění se i chutě. I proto jsem v takto nabitím dnu mířil na Insania bez ohledu na preference ostatních fans.
Při cestě ke stage jsem dumal zda tam vůbec někdo bude stát, ale první pohled ukázal velmi pěkně zaplnění plac. Fandové navíc hned od první skladby "Haka starýho Nicka" rozjeli kotel, který v průběhu setu rostl stejně jako jejich nadšení. Tomu pomohly i další skladby jako "Joe si nepohlídal záda", "Jedeme peklo", či "Ať kypí žluč" (top skladba za mě) které dostaly velký a kvalitní zvuk. Mnoho fans v okolí dokonce zpívalo společně s Polym, či spokojeně skákalo aneb parádní odezva, kterou nadále gradovaly skladby "Večer, kdy Freud zpíval basem", "Nebe a Nietzsche", "Volný radikál" a "Placatej svět"... Vše podpořili i Polyho vtípky při uvádění skladeb typu "bratři a sestry..", kropení fans od festivalové crew, ale i to že se v koncovce lehce zatáhla obloha. To už však byl nejvyšší čas na poslední song jímž se stala "Božská komedie".
Za mne se zde opětovně jednalo o výborný set, ač ohlasy na něj byly jak jinak než různorodé... Někteří se klonili k mému názoru a jiní hlásali "nejhorší kapela z Brna" / "nejhorší kapela festu" a podobně... Avšak každého věc co se mu líbí a kdo má rád Insania si prostě pustí "Ať kypí žluč" a hotovo...

/// FLESHLESS ( Death Metal/Grindcore / Děčín )
Fleshless jsem doposud viděl hned 20x (naposledy Antitrend 2024) a tak jsem se je rozhodl oželet. Důvodem byl hlavně našlapaný den, který mne od první kapely (10:30) vázal ke stage až do konce Insania (17:00)... Nejsem sice nějak starý, ale 6,5h v kuse u stage je prostě moc a tak jsem musel něco vynechat. Ostatně Fleshless hojně koncertují a není problém je zase někdy vidět... Ostatně v tomto slotu jsem plánoval oželet i původně oznámené Holanďany ABRUPT DEMISE, kteří mne zde v roce 2022 poměrně bavili.

Při Fleshless jsem se vydal do Zábrodí na tradiční zastávky U Prouzů kde jsem měl v plánu dát večeři, pokecat si a hlavně zde přečkat i Redzeda. Posléze již byl plán na návrat na poslední silnou čtveřici kapel (Maceration, Dysangelium, Ashpyx a Tsjuder), ale vše se začalo měnit kolem 18h. Na ten čas se od rána tu a tam hrozilo škaredou bouřkou, ale radary ještě před 18h hlásaly že nás vše míjí a bude klid... Jenže po chvíli šlo z okna vidět silný vítr, provazce deště a kroupy... To jsem si ještě říkal, že to nebude tak hrozné kdy po 19h vyrazím ke stanu vezmu si bundu a hurá ke stage kde bude max padat pár kapek...
Cestou k areálu jsem potkal kamaráda, který tvrdil, že se již nebude hrát, že stage nejede atd... V blízkosti areálu jsem již viděl různé odtahovky, popadané větve a hlavně i z dálky šlo vidět, že stage nesvítí... V tu chvíli jsem si říkal ok nahodí to a holt bude trošku skluz... Jenže ouha prý napršelo do mixu který nefunguje (část informací mluvilo o jeho nevratném poškození a tudíž ztrátě přes milion... jiní že je opravitelný) i tak by člověk v areálu zůstal s kamarády... Jenže to by mě a kamarádovi nesměla na stan padnou poměrně tlustá větev, která mi stan totálně zbořila, kamarádovi vážně poškodila a tím umožnila proniknutí vody do našich stanů... Aneb v té chvíli mi bylo fuk zda se bude/nebude hrát, šlo mi o to zachránit věci ze stanu, vyhodit co je na odpis (včetně stanu) do kontejneru a řešit kde se vyspím... Po vyhození stanů nám naštěstí kamarádka našla ubytování v České Skalici v hotelu Holzbecher.. Aneb pobrat co se dá, rozloučit se, sehnat taxi a odjezd... Moc děkuji taxikářům i samotnému hotelu za ochotu vézt lidi s mokrými věcmi a dokonce je i ubytovat (samo za peníze)...

Mrzí mne, že jsem neviděl Maceration (stará kapela co jsem moc neznal a zněla dobře), Dysangelium (solidní tuzemský Death kde měla navíc proběhnout svatba), Ashpyx (jedna z mých nejoblíbenějších kapel nejen v Death Metalu) a Tsjuder (jedna z mých nejoblíbenějších klasických Black Metalových kapel), ale krom Maceration jsem je všechny již párkrát viděl a věřím, že ještě uvidím. A co si budeme povídat základ byl, že snad všichni v areálu zůstali zdraví a že se vše zvládlo... Aneb v roce 2027 znovu na značkách, ač upřímně budu zvažovat zda nezměním polohu stanu na tu jakou jsem měl v roce 2013 (od 2014 bývám pod stromy), ale na tyto myšlenky mám rok čas...

Co se ranní cesty domů týče, tak nás vzal kamarád autem až do Jihlavy, tudíž ideální záležitost odkud mne čekal již jen jeden vlak domů...

- top kapely festu (za mě): 
1.  POSSESSED 2. BLOODBATH 3. COLOSALIST 4. BJES 5. TORTHARRY 6. EXORCIZPHOBIA 7. DARKFALL 8. NAHUM 9. FRACTURED INSANITY 10. VANGUARD
- zklamání festu (za mě):
1. AVULSED 2. ROTPIT 3. DISBELIEF
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. FRACTURED INSANITY 2. BJES 3. RADIATHOR

Fotogalerie

program program