Obscene Extreme 2022+2020

obsah aktuální k datu - 23.7.2022
Obscene Extreme 2022+2020
datum
13.7.2022 - 17.7.20222022-7-132022-7-17
místo
na Bojišti Trutnov Královédvorská 90, Trutnov
město / obec
Trutnov
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
začátek akce
10:00
návštěvnost
asi 5000 lidí (odhad)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, thrash metal, grindcore/goregrind/crust, hardcore/punk, punk rock / punk
vstupné
1700 Kč (1. edice - 500ks - vyprodáno 19.9.2019), 1900 Kč (2. edice - max do 31.12.2019), 2100 Kč (3. edice - max do 6.6.2020), 2200 Kč (na místě)
ceny
Radegast 10, Kozel 11 světlý/černý, Gambrinus 11, Radegast 11 / 50,- Kč /// Plzeň / 65,- Kč /// piva od minipivovaru Proud (Flowing stream, APA, Witbier, Yuzy, Ventil 11, atd..) / 60-65,- Kč /// točená limonáda (malina/cola) / 45,- Kč /// různé "záladní jídlo" 130-160,- Kč (hermelíny s topinkou, sýry v housce, langoše, palačinky, nudle, brambory se zeleninou, bramboráky atd..) /// burgery (všemožné) kolem 200,- Kč + jedne burger jen za 90,- Kč (tuším loni to měl být tofu)
autor
giovanni

Obecné klady:

- obstojné počasí
- Vřelá, přátelská a pohodová atmosféra.
- Když člověk sedí na tribuně, tak odkudkoliv vidí na stage. A tak se dají šetřit síly a zároveň podpořit kapely.
- Cashless. U vstupu žádný příchod/odchod, u terminálů taky vše na 1 kliknutí.
- pivo od minipivovaru Proud
- Blízká benzinka ONO, kde se dá obstojně najíst, dát si pivo (Krakonoš 12ka jen za 23kč), či zajít na záchod.
- Město je blízko, kdy na náměstí se dá zajít za asi 10 minut. V obdobné vzdálenosti je i místní pivovar Krakonoš.

Obecné zápory:

- Nezrekonstruovaný areál, který se sem tam rozpadá.
- Absence "placených záchodů" kde je jistota úklidu i toaleťáku. Tudíž často člověk hledá záchod, kde je toaletní papír.
- Kemp převážně do kopce, tudíž tam člověk ve spánku klouže dolů

Ani klad ani zápor:

- dražší festival
Přeci jen jídlo většinou 150kč a víc, pivo 50kč a víc není málo. Na stranu druhou i menu v hospodách dnes pomalu nejde pod 120kč a točené pivko taky málo kde seženete pod 30kč. S ohledem na to, ty ceny ještě ušly.
- špatná čitelnost programu pro fandy
Zde hlavně žánry nešly skoro přečíst. Naopak pochvala za program na obrazovce + obří vylepené tabule.
- Vegetariánský/veganský festival.
Je to festivalová tradice, ale masožravec se může najíst mimo areál, či se na pár dnů stát vegetariánem a pojídat třeba sýry. Já letos v areálu jedl vlastně vegansky a mnoha jídel jsem se mohl "užrat" a to jsem masožravec.
- Velká pařba na kapely kdy je běžně tuna lidí na stage.
Pro člověka co chce stát a nerušeně pozorovat kapely zápor, ale pro lidi co se jdou bavit klad. Já mám rád stage bez lidí, ale zde se bavím i těmi lidmi, takže zde za mě jednoznačně "lezte na stage!".
- Freak festival
Pití slané vody je leda snaha vidět někoho blít... Řezání prdelí rákoskou zas zvláštní zábava, závody v popelnicích je dobrá prdel atd... Zvláštní zábava i pro mě, ale proč ne. Když to vidět nechcete, tak nemusíte.
- Obdobně ty Sado-maso show v jeden den po kapelách. Zas mnohdy dost nechutné, či až moc zvrácené. Možná by bylo lepší 2 z 3 show odebrat a dát místo nich o 1 kapelu víc jak toto. Ač zas kdo to vidět nechce může jít pít, či na afterparty.

Počasí:

Asi 23 stupňů přes den a 12 v noci (průměr a bráno ve stínu).
Celkově bylo zvláštní počasí, protože přes den mělo slunko velkou sílu. Avšak ve stínu bylo vcelku chladno skrze studený vítr. Navíc páteční a sobotní noc byly zvláště chladné, kdy teploty padly jen k 10 stupňům. Sem tam padlo pár kapek, ale ve čtvrtek k večeru pršelo dosti intenzivně (asi 2 hodiny).

Poslední "velký Obscene Extreme" proběhl v roce 2019. Od té doby svět svírá epidemii koronaviru, která fakticky přeložila ročník 2020 na rok 2022. V roce 2020 proběhlo Na Bojišti několik koncertů na podporu OEF a v roce 2021 proběhla "zmenšená" verze, kde hráli prim České a Evropské kapely. A tak až rok 2022 dovolil pořadatelům otevřít náruč jak mimoevropským kapelám, tak fandům. I tak prý například Japonské kapely nemohly přijet skrze různé restrikce.
Celkově mi letošní ročník přišel, že má nižší návštěvnost i přes skvělý lineup. Ač ten byl sem tam až kritizovaný, protože se v něm stále častěji objevují death metalové kapely. Sám mám tento žánr rád a jednoznačně na OEF patří, ale je otázka zda v tak vysokém počtu. Třeba ve čtvrtek od 17h 5x death metal. A v ostatní hlavní dny v hlavních časech 2x-3x death. Já za tyto legendy děkuji, ale přeci jen OEF vždy byl hlavně o grindcore, goregrind, powerviolence, hc/punk, crust atd... sem tam příměs divokého thrashe, nějaký ten death, ale primárně ty "core prasopaly". I proto možná v areálu bylo vidět méně masek, více "padesátníků s death legendami na triku" a v dopoledních hodinách bylo "mrtvěji" u stage i v návštěvnosti.
Každopádně lineup je takový jaký si přeje zdejší oslavenec Čurby. Jsou to jeho narozeniny a sám je ztělesněním OEF. Komu se lineup nelíbí, tak klidně může vyrazit za hranice na "konkurenční akce k OEF" typu "Grind The Nazi Scum", "Masters of the Unicorn", "Flesh Party Open Air", či jakoukoliv jinou menší grind akci u nás (třeba Antitrend). Já ovšem zůstanu věrný Obscene Extreme.

Skrze překlady soupisky, fakticky od roku 2020, proběhla celá řada změn.
Z různých důvodů, i skrze epidemii koronaviru, odpadly v březnu 2022 kapely:
AÇÃO DIRETA, BAIXO CALAO, ENTRAILS, FLESHGRINDER, INFESTATION, KLUVIM, M.O.D., VOMIT REMNANTS

V květnu odpadly další kapely (nahrávání cd a podobně):
Abu Ghraib, FORGOTTEN SILENCE, PURE

V červnu další kapely:
Beggar, DESALMADO, FAILURE, TERVEET KADET, VARUKERS, INTERNAL BLEEDING, ORIGIN, D.I.S., PYREXIA

Přímo na festu odpadly kapely:
CONVULSE (náhrada druhý set kapely OVERCHARGE), INFEKCJA (náhrada Blitzkrieg Boyz)

Středa

/// MASÁŽ ( jazz-grind / Prachatice )
Celý festival "divných riffů" otevřelo opravdu divné spojení grindu a jazzu. Tento projekt vznikl v roce 2013 a mezi jeho členy jsou Čert, Michal (Gride) a Ivana Boreš. Velmi poutavý základ, ale tento hudební mix mne opravdu nechytl a to mám rád obě jeho složky. Lehce se mi na mysl drala má kritika Perfecitizen, kteří též do své hudby zakomponovávají až jazz. Jenže v jejich podání to je stále masakr, ale Masáž je taková pomalost co sem tam přepne na grind. Navíc výraz Perfecitizen mi přecijen sedí víc, a to nejsem fanda. Být to jiný den, či poslední kapela, tak Masáž klidně vynechám.
Vše výše zmíněné potvrdil i samotný set, který byl rozmanitý a divoký. Bylo opravdu složité se do něj dostat, protože zde člověk nikdy neví kdy se přepne do "vybrnkávaček" a kdy nastane bicí kulomet. A tak jsem část setu prokecal s kamarády.

/// CHLAD ( Doom Metal / Frýdlant nad Ostravicí )
A již byl čas na doom metal jehož obdoby budou tento den převažovat. A musím říci, že tento subžánr je můj nejoblíbenější, ač na OEF vůbec nepatří. Avšak je zde festival "divných riffů", tak proč ne. Samotní Chlad vznikli teprve v roce 2017, ale sám je znám odhadem 2 roky, kdy s nimi byl rozhovor v Pařátu + tam měli tuším i přiložené CD. A hlavně mne baví jak jejich hudba, tak textová stránka. Ostatně muzikanti zde jsou zkušení, kdy jejich nejznámější kapelou byli Virtual Void. Do té kapely jsem se nedostal, ale zato Chlad je pro mne lahůdka. Hodně je zde cítit klasický doom metal vzor staré Candlemass (samo odmysleme Messiahův vokál), Pentagram, The Obsessed, či třeba má srdcovka Warning (ač Chlad je méně "tklivý").
Hned od startu setu mne zaujalo, že zpěvákem byl bubeník. Jeho nazvučení však bylo takové zvláštně prostorové s jakýmsi dozvukem. Na Bandcamp je dozvuk trochu jiný, ale hlavně tam pasuje a posouvá skladby "éteričtěji" do dáli. Zde však byl jakoby "oddělený" od samotné kapely. Dále mi občas naskočilo sousloví "hutnější XIII.století", což je velký kontrast vůči Stoner/Doom Metalu. Ze setlistu jsem znal většinu věcí, ale názvem dám zpětně pouze závěrečnou "Dech severu". Navíc zazněla i novinka z připravované desky "Hasnoucí slunce" (?).
Celkově slušný set, ale očekávání byla přeci jen výše. Avšak je třeba dodat, že podobným kapelám sedí tma a kouř, kdy Chlad nedostali ani jedno.

/// VOLE ( punk/hardcore / Praha )
O této kapele slýchám stále častěji a to nejen skrze jejich vyšší počet odehraných koncertů. No prostě jejich věhlas roste, ač fungují teprve od roku 2016. I tak jsem je spíše přecházel, ale předposlech před OEF mne poměrně zaujal. A hlavně byla jistota, že na ně dorazí pravověrný fandové OEF a užijí si je tento den nejvíc. Až dumám proč jsou ve festivalu "divných riffů". Jako jsou víc punk, ale i tak bych si je dokázal představit v "hlavním programu".
Samotný set hned od startu nasadil pekelně špinavý zvuk, který byl plný energie. Tu podpořilo i vysoké pódiové nasazení, velká dávka nasranosti, agrese a osobitosti. Klobouk dole a za mě jedno z největších překvapení ročníku! Jinak zaujalo, že kytarista takové kapely má triko blackařů Mayhem.

/// MORBID EVILS ( Sludge/Doom/Death Metal / Finsko )
Jak se toto jméno objevilo na scéně, tak mne ihned dostalo. Jasným kladem je Keijo Niinimaa (Goatburner, Rotten Sound, ex-Nasum), ale když si ho odmyslím, tak ta hudba má prostě "koule". To je těžkotonážní doom/death s sludge prvky. Navíc kapela se nezdá příliš koncertně aktivní a tak jsem nadšený, že jsem je zde mohl vidět. No prostě lahůdka, kterou jsem dopředu bral za jednoho z osobních headlinerů celého festivalu!
I u jejich setu mne zklamala absence kouře, když už měli denní slot. Respektive sem tam pár mráčků nastalo, ale i vůči dalším dnům a podobným slotům to bylo nic. To setu lehce uškodilo a tak jsem musel mít většinu setu zavřené oči, abych neideální podmínky trošku vyrovnal. Hodně mne překvapilo, že na takovou kapelu dorazilo minimum lidí. Dokonce jich bylo méně jak na Chladu a to jsem čekal, že "Rotten Sound" efekt tu zafunguje. Což však nic nemění na vysoké kvalitě setu a splněných očekáváních. Ve Finsku prostě umí.
Drobnou zajímavostí bylo, že kapela nepila pivo, ale místo toho cider a rum.

/// BELZEBONG ( Stoner/Doom Metal / Polsko )
Až pátou kapelu jsem již viděl živě (Brutal Assault 2019). tehdy to byl vynikající zážitek zahalený hustým nazelenalým kouřem a mnoha fandy, kteří si jejich set užívali i s nějakým tím hulením v ruce. Ostatně i k těmto kratochvílím tento válivý až "happy" styl svádí. Co na tom, že chlapi hrají čistě instrumentálně, když jednoduše umí i v tak úzké žánrové škatulce. Ano je několik kapel, které řadím výše (například srdcovku Bongripper), ale Belzebong kvalitu mají.
Zdejší set vysoká očekávání potvrdil, ač i zde šlo o denní slot. Avšak konečně zde nastali delší "kouřové sekvence" a tak byl zážitek hned lepší. Sice to zdaleka nebyli "jen" siluety v zeleném kouři jak na BA, ale lepší jak nic. Rázem kapelu dorazil podpořit i vyšší počet fandů a ti si tak mohli užiít pěkně hutný instrumentální stoner, který byl navíc podpořen skvělým zvukem. Celkově kvalitní výkon, který by měl atakovat top10 ročníku, což jsem tak nějak čekal. 

/// DEAF KIDS ( d-beat/crust / Brazílie )
Tak tato Brazislká šílenost, která začínala jako "d-beat/crust" mne nechytla. Hudba je to až jedinečná, divoká a plná latinských podkladů, které evokují až podklady Sepultury (v jejich ethno skladbách alá song "Ratamahatta"). I tak je to na mne až moc vjemů naráz. A tak byl cíl spíše zajít na večeři.
Po návratu do areálu jsem viděl odhadem půl setu a divnost to opravdu byla. Zde se mísily až šamanské/hypnotické rytmy, bubínky a sem tak až "techno" vlivy. To byla opravdu velká "haluz" které dominoval vynikající bubeník. Takže zajímavá věc, ale za mě ne, ač dost lidí si na jejich setu "ujíždělo". Někteří dokonce vypadali jak kdesi na techno party, což mne překvapivě nijak nevadilo. Celkově tedy největší "divnost" festu s osobitým kouzlem.

/// CONAN ( Sludge/Stoner/Doom Metal / Spojené království )
Jako předposlední šel na řadu další osobní co-headliner celé akce. Tyto Brity považuji za jednu ze zásadních kapel, která mne dostala ke sludge metalu, ač v jejich podání je zde hodně stoner prvků. Zvláště jejcih skladba "Volt Thrower" je jednoduše famózní. Ostatně i živě je tato kapela vynikající, což jsem si potvrdil v Brně v roce 2019.
Zde navíc konečně měli tmu a kouř a tak mohli bez problémů rozjet ten svůj hutný "buldozer". Ze setlistu jsem navíc znal pár skladeb, což umocnilo mé nadšení. Zvláště, když jako poslední šla zmíněná pecka "Volt Thrower". Jednoduše skvělý set, ač ten v Brně řadím o něco výše. Jinak zaujalo triko basáka s kapelou Darkthrone.

/// GODFLESH ( Industrial Metal, Experimental Industrial / Spojené království )
Hlavní kapelou tohoto večera byli experimentátoři Godflesh. Duo G.C. Green a Justin Broadrick (Jesu, ex-Napalm Death, ex-Sunn O))) (živě) ) experimentuje s hudou již od roku 1988 a tak mají Godflesh již status legendy. Sám jsem je viděl 2x (naposledy Brutal Assault 2015), ale vždy se mám problém do nich dostat. Některé skladby miluji (jako třeba klasiku "Like Rats") a mnoho dalších jde mimo mě. Trošku by se k této kapele dala přirovnat srdcovka Neurosis, která též hodně posouvá své experimenty, ale ti mne baví roky ve všemožných polohách. U Godflesh to jaksi neplatí, ale i tak byla povinnost je zajít podpořit.
Již v uvádění kapely se muselo zmínit, že Justin Broadrick byl v Napalm Death a to u legendárního alba Scum. To předpokládám dost lidí zaujalo, ale přeci jen Godflesh a Napalm Death jsou zcela jiné kapely. Samotný set měl nadále vynikajíc zvuk, ač byl dosti rozmanitý až alternativní. Celou atmosféru navíc dokreslovalo parádní osvětlení. Byl jsem tak spokojen, že jsem si dal celý set a dokonce jsem v něm narazil na několik známých skladeb. Prostě příjemná záležitost, která mile překvapila. 

První den je již mojí tradicí se zastavit i na legendární "afterparty". Ty se konají i na jiných festivalech, ale zdejší jsou prostě nejlepší. Člověk si zde pokecá s tunou cizinců, kdy já pokecal s partií ze Španělska a jakýmsi Italem. Dalším zábavným prvkem je pozorování bavících se fandů na pivních stolech i lavičkách. Avšak prim zde hraje muzika. Z té si vybavuji songy jako "The Black Eyed Peas" (znal jsem ho jen název nevím), legendární "Aqua - Barbie Girl", "Sash! - Ecuador", "Los Del Rio - Macarena", "DJ BoBo - CHIHUAHUA", "Mo-do - Eins Zwei Polizei", či "Rednex - Cotton Eye Joe". Prostě skvělá oldies/disco party z které jsem mizel k 3:30 ráno, což je na mne dosti pozdě. V následujících dnech jsem after neřešil, ale kamarádi končili i kolem 6h ráno, což je už dost extrém. :)

Čtvrtek

/// BASTARD INSTINKT ( crust-punk / Valašské Meziříčí )
Dnešní den otevřeli Valaši, kteří fungují teprve od roku 2017. Jejich crust/punk nezněl zle, ač to není nic co mne "posadilo na prdel". To potvrdil i set, který byl solidním nářezem. A tak trošku mrzí, že jsme stihl jen půlku (skrze opožděný příchod do areálu).

/// CIVILIAN THROWER ( Grindcore / Francie )
Ti byli první dnešní kapelou na kterou jsem se těšil. Sice jsme je do potvrzení neznal, ale to se není co divit, když vznikli teprve v roce 2020. Každopádně grindcore těchto Frantíků je opravdu výborný a tak se bylo nač těšit. Ono ještě aby ne, když členové jsou v mnoha dalších kapelách (Whoresnation, Morbid Scum, Grossel atd..) a tak se nejedná o žádné nováčky.
To přesně ukázal i samotný set, který byl od začátku náser a to hráli jen ve třech lidech! Rozjel se i menší kotel, který "podpořily" dýmovnice v něm. Jako ty sice vypadají fajn z dálky, ale čuchat je fakt člověk nechce. Každopádně set valil neskutečně a pomalu bez přestání. V tom minimu pauz působila kapela velmi pozitivně a vtipně. Jako čekal jsem kvalitní set, ale toto byla bomba!

/// HERESY ( Thrash Metal / Kostarika )
Moc kapel z této středoamerické země člověk nezná a asi nejznámější je právě tato Thrash metalová kapela. Dál bych vyplodil, pohledem do záznamů, pouze Fecal Addiction, kteří zde hrál v roce 2019. Samotné Heresy však znám spíše jménem, ale kombinace latinské Ameriky a thrash metalu zní vždy dobře. Toto spojení je zárukou divokosti a vysokého nasazení.
Jejich set podpořila poměrně slušná dávka kouře (ze stage), což mne lehce naštvalo, protože včera bylo x kapel co to k hudebně "potřebují" a dnes kouř dostane thrash metal... Každopádně divokost setu se jednoznačně potvrdila a ta dokázala i vytvořit velmi solidní kotel. Spokojenost!

/// DEATH CRUSADE ( crust/grind / Polsko )
Tento crust/grind má být složený z muzikantů, kteří se zapsali do historie celého žánru a to minimálně v Polsku. Sám jsem je vůbec neznal, což jaksi platí i o valné většině Polských legendárních kapel (v tomto ranku). A tak jsem se primárně zaměřil na předposlech, který zněl tak nějak průměrně... Samotný set dorazilo podpořit poměrně málo lidí, ale za to chválím jeho kvalitu. Předčená očekávání, ač jsem jel sledoval jen z dálky.

/// BOUND TO PREVAIL ( Death Metal / Malta )
Maltský death metal má vysokou kvalitu, což potvrzují perly jako Abysmal Torment, či Beheaded. Na vlně těchto kapel sjíždí i tato poměrně neznámá kapela. Sám jsem je viděl na Atitrendu v roce 2019, kde mne vcelku bavili. I pokec s chlapama byl pohodový, kdy šlo vidět, že se snaží makat a jejich sen je si někdy zahrát na OEF, či Brutal Assaultu. A je rok 2022 a již jsou zde, tudíž gratulace! A to navíc míří i na velký žánrový fest a to Deathfeast Open Air.
Zde jsem tedy na chlapy chtěl zajít, ale dostal jsem hlad a tak přednost dostalo jídlo. Tudíž z asi 2 skladeb není moc co hodnotit, ale byl to solidní death. Není to kapela co si zařadím "do topky" jak festivalové, tak "top.xls" (soubor s asi 3000 kapely co eviduji mám rád napříč žánry), ale i příště klidně podpořím.

/// ONA SNOP ( Fast core / power violence / Spojené království )
Tato velmi zábavná, a zároveň tvrdá, kapela mne míjela do zdejšího potvrzení. A to byla škoda, protože to je fakt jízda! Hned od startu začali skákat první plavci a rozjel se velký kotel. Chalpi nepřestávali pálit ostrými, až člověk nevěřil svým očím. Opravdu vynikající set, až mne u psaní reportu mrzí, že nemám čas a sílu na ně zajít 18.7. do Vegalité v Brně. Kór "na Vegálu" by se jejich živelnost projevila ještě víc, když je to menší prostor. (edit 20.7.: ohlasy z Vegalité byly velmi pozitivní) 

/// SxFxCx ( Grindcore / Peru )
Aneb první kapela s ženou v čele (Alice Vomiterror) a hlavně první kapela z Peru, kterou jsem kdy viděl. Ostatně z této země mne nenapadá jediná kapela... Název "SxFxCx" znamená "Smelling Fetid Corpse" a samotná banda hraje již od roku 2004. Předposlech dopadl solidně, ale u těchto kapel to je živě "pade na pade" zda to bude bomba, či jak by řekla Jolanda "Tady vidím velký špatný". Zde to padlo kamsi mezi, aneb nenadchne/neurazí. Kotel mi bude oponovat, protože valil pěkně, ale za mne průměr. Třeba kamaráda bavili tak až si koupil jejich tričko.

/// INTESTINAL DISEASE ( Grindcore / Belgie )
Pořadatelé o nich psali jako o kapele, která je legendou a hlavně ji již nikdy nikdo neuvidí. Avšak nastal rok 2022 a Čurby je sehnat dokázal, což jistě mnoho fans potěšilo. Já je však vůbec neznal, ale předposlech mne navnadil.
Samotný set doprovázel lehký déšť, který byl vcelku osvěžující. Avšak hudba až takový efekt neměla a přišla mi poměrně průměrná. Byla zde divokost, ale nerozjel se ani kotel a celé to prostě nějak neklaplo. Lehké zklamání. Za zmínění stojí, že jeden song věnovali Alexovi z kapely Rot, který zemřel v roce 2021.

/// PHANTOM CORPORATION ( Death Metal/Crust / Německo )
Kapela vznikla teprve v roce 2015, ale tvoří ji muzikanti, kterým již bylo 40 let a hráli v mnoha kapelách. Z nich mne zaujali Dew-Scented v kterých zpíval Leif Jensen a také zde krátce bubnoval Marc-Andrée Dieken. Hudba Phantom Corporation je dosti odlišná, ale vcelku zajímavá. Avšak to nepotvrdilo toto vystoupení, které bylo sice tvrdé, ale poměrně monotónní. On i ten death metal mi zde přišel jako příměs a ne základ skladeb. K tomu mi jejich kytarista připomínal svojí dlouhou bílou hřívou až kytaristu kapely Hammerfall (Oscar Dronjak), což zase házelo mé myšlenky pryč od setu. Když zmiňuji ty jiné kapely, tak potěšilo triko zpěváka s kapelou Voivod.

/// SHEEVA YOGA ( Powerviolence / Ostrava )
V již slušném hracím čase nastoupila na prkna teprve druhá česká kapela tohoto dne. Tou byla jedna z nejlepších tuzemských Powerviolence kapel, která hraje již od roku 1997 a to Sheeva Yoga. Doposud jsem je viděl pouze 3x (naposledy Fekal party 2018) a vždy to byla pecka. To potvrdil i zdejší set, kdy jsem po pár fotkách běžel shánět známé, kterým předám foťák na hlídání. A pak vzhůru do mého teprve prvního kotle. V něm jsem strávil asi 3/4 setu, tudíž tento report je dosti krátký. Každopádně vynikající set, protože mne dostat do kotle není v posledních letech jen tak. A když už se to někomu povede, tak to je "na metál".

/// SNĚŤ ( Death Metal / Praha )
Jako další šla řekněme až kometa v českém death metalovém rybníčku. Chlapi hrají hodně hutný, až takový načernalý, death metal s krásnou temnou aurou. To potvrzují i názvy skladeb z jejich jediného alba "Mokvání v okovech" (2021) jako například "Útes mrtvol", či "Zamrzlý vrch". Opravdu vynikající práce ke které v tuzemsku těžko hledat jinou kapelu, která death metal pojímá obdobně. Což možná bude tím, že zde hraje Ransolič, který je ex členem Mörkhimmel. Sice tam nepobyl moc dlouho, ale i tam možná nasál nějakou tu černotu. V úvodníku na webu OEF se zmiňuje, že členové prošli kapelami jako Kaosquad, Bahratal, či Lezok, což zas napovídá víc tomu proč je Sněť tím čím je.
Jinak kapela je hodně koncertně aktivní a velmi často jezdí i do zahraničí, což jen potvrzuje její kvality i samotný růst jména, kdy se sem tam zmiňují i vynikající Funebrarum. Hned na první pohled mne zarazil zpěvák, který byl včera v kapele Vole. A set samotný? Potvrdil vše výše zmíněné s tím, že se mi na mysl drala i legenda jakou jsou Demilich (těm navíc budou předskakovat v listopadu v Praze). Prostě krásný záhrobní death se skvělou aurou. Z čehož usuzuji, že chlapi se těšili na večerní set Incantation, kteří budou čekám i jejich vzory. Jednoduše skvělý set a předčená očekávání.

/// CRISIX ( Thrash Metal / Španělsko )
Zde by šlo zkopírovat to co jsem psal o ranních HERESY. Tudíž jak latinskoamerické kapely, tak ty Španělské umí pojmout thrash metal velmi divoce a chytlavě. A Crisix jsou jednou z předních Španělských kapel této scény, kdy drtí struny již od roku 2011. Jen vůči Heresy zde nastal opravdu obří kotel, lidé se bavili jak na málokteré kapele. To byla prostě živelná radost, která se přelévala z kotle i na lidi co posedávali na lavičkách. A tak nepřekvapilo, že mnohdy bylo na stage tolik fandů, že nešlo vidět kapelu. A ani to, že kytarista se z ničeho nic objevil v kotli... K tomu se ze stage valila tuna kouře a tak člověk ani nevnímal názvy skladeb. Tím pádem mohu jen předpokládat, že se hrálo z jejich nového alba "Full HD", které vyšlo letos. Jako čekal jsem kvalitní set, ale toto předčilo už tak vysoká očekávání. Klobouk dole.

/// GOD MACABRE ( Death Metal / Švédsko )
Tak toto je již kultovní jméno Švédského death metalu, ač fakticky fungovalo pouze mezi lety 1991 a 1992. Venku mají jediné album "The Winterlong..." z roku 1993, ale i tak je tato kapela pojmem. Obecně tyto návraty po letech kritizuji, protože jsou jednoduše až příliš "módní". Zde tomu není jinak, ač zrovna za návrat této smečky jsem rád. Ostatně v jejím středu to je samý vynikající muzikant. Mezi nimi ční dvě jména a to Tobias Gustafsson (Cut Up, Nifelheim, Vomitory, ex-Torture Division) a Jonas Stålhammar (At the Gates, The Lurking Fear, ex-The Crown, ex-Crippled Black Phoenix). Očekával jsem tedy nefalšovanou old school death metalovou jízdu. Bohužel jsem se přehlédl v programu a před jejich setem jsem vyrazil do stanu na večeři. Tam jsem si program znovu překontroloval, ale na nápravu moc času nebylo. Tudíž do sebe naházet jídlo a v poklusu pěkně zpět do areálu. A tak jsem vlastně viděl odhadem pouhé 4 skladby. To "vyřadilo" God Macabre z boje o letošní festivalovou topku, ač se jednalo o kvalitní set. Tudíž mi vznikl nový "rest" do budoucna, kdy mohu jen doufat, že budou koncertovat i nadále. 

/// ONSLAUGHT ( Thrash Metal / Spojené království )
Když se řekne Britský thrash metal, tak jako první naskočí jméno Onslaught. Ostatně chlapi hrají již od roku 1982 a jsou tak stářníky s kapelami jako jsou Slayer, či Sodom. Ovšem Britský thrash metal nedosáhl slávy jakou mají kapely z USA, či Německa, ale i tak zde nesporná kvalita je. To mi potvrdil jejich set na Brutal Assault 2014, kdy jsem tam šel spíše z úcty a nakonec jsem se dosti bavil. Avšak zde jim příliš nehrál "do karet" jejich slot, protože jsem se těšil na hodně kapel kolem nich. Jenže jsem se přehlédl a tak "večeři v kempu" trefili předchozí God macabre. Z toho plyne, že jsem nakonec Onslaught viděl celé a mohu konstatovat, že jsem tomu nakonec rád.
Jejich zvuk je jiný jak žánrově spřízněné kapely z Německa, či USA a i živě to dává odlišné emoce. Ostatně mi přijde, že Britský thrash čerpá z odkazu Iron Maiden a tak má takový více heavy metal nádech. Kde kdo na "tvrdé scéně" bere heavy za pomalu sprosté slovo, ale tito Britové jsou dostatečně tvrdí, aby případným kritikům zavřeli ústa. Což potvrdilo i to, že zde stálo hodně lidí i přes začínající déšť. Za mě velmi povedený set a zároveň milé překvapení.

/// LIK ( Death Metal / Švédsko )
Lik jsou již poměrně známou kapelou, ač vznikli teprve v roce 2014 a hrají "klasický Švédský death metal". I tak se dokázali z té záplavy kapel vyšvihnout a dostat se fandům do povědomí. Členové mají za sebou řadu kapel, ale i skrze růst Lik někteří z nich dostali zajímavé pozice ve větších kapelách. Například kytarista a zpěvák Tomas Åkvik od letoška začal hrát u Bloodbath. Avšak nejzajímavějším jménem je Niklas Sandin, který je členem legendy jménem Katatonia. Hraje tam sice teprve od roku 2010, ale i tak je to úspěch.
To vše potvrdil i set, který byl precizní ukázkou co znamená old school death metal. Rozjel se i menší kotel bez ohledu na drobný déšť. Za mne vynikající set, který letos pokořil řadu žánrových legend.

/// MEMORIAM ( Death metal / Spojené království )
Memoriam vznikli teprve v roce 2015, ale kdyby někdo řekl, že již v roce 1986, tak mu nikdo nebude odporovat. V roce 1986 se totiž zrodili legendární Bolt Thrower v jejichž středu byl i Karl Willetts, který v roce 2015 založil Memoriam. I hudebně je Memoriam fakticky totéž co Bolt Thrower, tudíž perfektní Britský death metal. Až člověka napadá, proč nepokračují jako Bolt Thrower. Jenže po úmrtí bubeníka (Martin Kearns) padlo rozhodnutí, že BT nadobro končí. A tak si Karl Willetts založil Memoriam a obklopil se fůrou skvělých muzikantů. Basu zde má Frank Healy (ex-Benediction, ex-Napalm Death, ex-Anaal Nathrakh (živě)), kytaru Scott Fairfax (Massacre, ex-Benediction (živě)) a bicí zde ovládá Spikey T. Smith (jeho kapely mi nic neříkají).
I na jejich set neustával déšť, ale žánrový fandové se nenechali odradit. I nadále jel menší kotel a z pódia se linul dokonalý old school legendy nejen Britské scény. Avšak musím říci, že jsem od setu čekal ještě o něco víc. Což očividně neplatí o většina fandů, kteří dokonce na tuto legendu i zaplnili celou stage, což se na death moc neděje. Celkově jsme nadšen, že jsme tyto mazáky viděl.
Tento den večer jsem potkal část kapely ve stanu kde se měla rozjet afterparty. Tak jsme si dali s bicmenem pár fotek a pokecali. Je to příjemný chlapík. Karl Willetts byl zaneprázdněn nějakými podpisy, tak toho jsme nerušily.

/// SKITSYSTEM ( d-beat/crust / Švédsko )
Tito Švédové hrají již od rok 1994 a ač je pár let znám názvem, tak hudebně mne nikdy nebavili. A tak i předposlech před OEF dopadl neslavně. A přesně tak dopadl i zdejší set, který mi přišel poměrně monotónní. Avšak i přes déšť jsem zde vytrval odhadem půlku setu, protože se stejně nebylo pomalu kam schovat.

/// INCANTATION ( Death Metal / Spojené státy )
Aneb další old school death meatalová partička, která hraje již od roku 1989. Již z 2 z 4 členů nepamatují počátky kapely, ale to nic nemění na faktu, že tato legenda nadále hrdě drží prapor death meatalu. Sám jsem je viděl pouze 3x a jsem rád, že jsem je viděl také jinde než na Brutal Assaultu (naposledy 2019). Jejich načernalý black vždy skvěle funguje, což podtrhlo i zdejší osvětlení, které celý set drželo červenou barvu. To vypadalo opravdu pekelně, ale mne to příliš netěší, protože můj foťák tu červenou barvu "moc nemusí" a tak z toho lezou nic moc fotky. Každopádně koncert to byl opravdu hutný, který občas sklouzl až k death/doom polohám. Osobně jsem čekal o něco špinavější zvuk, ale i to co jsem slyšel bylo vynikající. Škoda jen, že se takřka nerozjel kotel.

/// INFEST ( Powerviolence / Spojené státy )
Tato legenda z vod powerviolence vznikla již v roce 1986 a fakticky se dají považovat za zakladatele celého žánru. Sice nejsem nějakým jeho velkým vyznavačem, ale sem tam mne nějaká palba chytne a Infest patří mezi ně. Ostatně toto je prvotřídní sypačka! A tak nešlo jinak než, že vznikl obří kotel a lidé se jednoduše bavily. Chlapi občas dosti zpomalili, což v ohlasech bylo bráno za negativum. Avšak pro mne to bylo ozvláštění setu, které mne bavilo. Ač i já musím říci, že člověk od podobné kapely čeká palbu stylem "start-cíl".
Suma sumárum luxusní set, který byl jedním z nejlepších letos.

/// MALEVOLENT CREATION ( Death Metal / Spojené státy )
A v legendách se pokračovalo i nadále a nadále se čerpalo v USA. Tuto pecku jsem viděl zatím jedinkrát a to v roce 2013 na festivalu Brutal Assault. Tehdy ještě byl na vokálu Brett Hoffmann, který však v roce 2018 zemřel. Od té doby je jediným zakládajícím členem kytarista Phil Fasciana. U zbylé trojice členů mne zaujalo několik kapel kterými prošli jako Solstice, Lich King, Brutality, či Cruciamentum. Po smrti Bretta kapela vydala v roce 2019 album "The 13th Beast", které nezní špatně a tak jsem se těšil.
Chlapy dorazilo podpořit velké množství fandů a ti vytvořili menší kotel. Samotný set byl zábavný, ale i vůči tomu na BA nebyl tak kvalitní. A to tehdy na Brutalu pršelo a kapela hrála za světla. Každopádně solidní set, který bavil a potvrdil status death metalové legendy.

/// LAUTSTÜRMER ( d-beat hardcore crust / Švédsko )
Náročný den pokračoval touto Švédskou kapelou, která mi při předposlechu občas dala vzpomenout na naše Malignant Tumour. I tak jsem je plánoval vynechat při čekání na GOATBURNER. Porazil je tedy pivní stan.

/// INFEKCJA ( anarcho crust punk / Polsko ) / Blitzkrieg Boyz ( crust-violence / Trutnov )
INFEKCJA je jednou z kapel, které tvořily crust punk scénu v Evropě (minimálně v Polsku) a to od roku 1991. I tak jsem je do potvrzení neznal, ale předposlech byl slušný. Jenže na poslední chvíli odpadli a místo nich šli domácí Blitzkrieg Boyz.
Ty jsem sice odstál většinu setu, ale nějak extra jsem je nevnímal skrze únavu a tešení na následující Goatburner.

/// GOATBURNER ( Death Metal/Grindcore / Finsko )
Poslední kapela večera a zároveň vysoká očekávání. Krok EPek má kapela venku jen jedno "full album" a to "Extreme Conditions" z roku 2019 i tak kapelu eviduji pár let. Nejspíše od doby, kdy je sem OEF potvrdili na ročník 2020. Samo velkým faktorem je Keijo Niinimaa (Morbid Evils, Rotten Sound, ex-Nasum), který tu byl ve středu s vynikajícími Morbid Evils. V této kapele je o dost blíže zvuku Rotten Sound, ale jak to tu drtí "jen" s bubeníkem, tak to není vyloženě "plnou parou vpřed", ale jsou zde vlivy právě i z pomalejších vod alá Morbid Evils. Tudíž Goatburner považuji za spojnici mezi těmito kapelami. Každopádně to je záležitost skrze kterou se vyplatí čekat do koncovky v 2:00 ráno.
Jenže únava se na mě projevovala dlouhodobě a tak jsem zvládl pouhou půlku setu. Za nic mohu říci, že šlo o opravdu hutný death metal, který si spíše pohrával s atmosférou jak rychlostí. Zároveň však je třeba říci, že jsem lehce zklamán. Jen doufám, že to nebylo setem, ale čistě tou únavou. Nezbývá než věřit, že bude nějaké "příště".

 

Pátek

/// SLAVERY ( stenchcore / Praha )
Předposlech zněl průměrně a tak jsem zvolil zastávku na místní benzince na pivko.

/// FAMILY VACATION ( hardcore/powerviolence / Spojené státy )
Předposlech zněl průměrně a tak jsem zvolil zastávku na místní benzince na pivko.

/// IDIOCRACY ( hardcore/violence / České Budějovice )
Idiocracy začali hrát teprve v roce 2019, ale první živák zahráli až v červenci 2021 na akci "Fabrika Death Fest Open Air". Zde jsem byl a set to byl solidní i přes horší zvuk. Ostatně ještě aby ne, protože v kapele jsou muzikanti z kapel Gride, Dezinfekce, Ytivarg, BUT (БУТ). A v minulosti se zde mihli Malej John (Impulsealer), či Wíťas (Tosiro).
A tak po této zkušenosti byla má účast takřka povinná. Dorazil jsem o pár minutek později, ale ve finále mne to stále dost vysoké procento setu. Ten měl totiž trvat 25min, ale chlapi jej zvládli asi za 15 minut. Což vtipně glosoval moderátor, že některé kapely jsou opravdu rychlé potažmo mají tak málo materiálu, že jsou tak rychlé. Po jejich setu se tak rázem čekalo déle na následující set. Každopádně i za těch 15 minut jsem si rochnil. Pěkně svižný a agresivní set se solidním pódiovým nasazením. Opětovné díky!

/// DEZAZTRE NATURAL ( Thrash Metal/Crossover / Chile )
Chile je velmi vzdálená země, ale kromě této kapely jsem dosud stihl vidět již čtyři její zástupce (King Heavy, Nuclear, Oraculum, Procession) a to mi unikají perly jako Uttertomb, Visceral, Mar de Grises, Mourners Lament, Poema Arcanvs, Weight of Emptiness, Hetroertzen, či Criminal. A právě dvojice Criminal + Nuclear byli určitě velkou inspirací pro vznik Dezaztre Natural, ač svou divokostí spíše pokukují po Amíkách Municipal Waste.
Divokost se potvrdila hned od prvních válů, které okořenil zpěvák svými skoky a "nasraným" zpěvem. Opravdu upřímná palba, která však nejvíce bavila odhadem desítku fandů s Chilskou vlajkou. Na závěr nastal song "Marijuana", což byl čekám cover od kapely Brujeria. Celkově jsem očekával solidní set, ale ve výsledku byl ještě lepší. Jen houšť podobných kapel z Jižní Ameriky!

/// HETZE ( power violence / hardcore / Belgie )
Jako první na této kapele zaujme, že 3z4 členů jsou ženy. Což je čekám hlavní argument toho proč jejich debutové album způsobilo na scéně poprask. Osobně z jejich tvorby nejsem nijak unešen, kdy v podobné "škatulce" je mnoho lepších kapel . I tak jsem vyrazil omrknout jaké to bude živě. I přes pódiové nasazení zpěvačky, která dokonce vylezla až na repráky, mohu konstatovat, že to byl "uvřeštěný" průměr. Co na tom, že prý nejsou na turné a tak jeli čistě na OEF... Prostě průměr, ač s ženami.

/// RAW PEACE ( hardcore / Belgie )
Další šla opět Belgická kapela, která hraje takový trošku zvláštní hardcore. Zvuk mají opravdu specifický, ale nějak extra mne nebavil, tak byla v plánu spíše pasivní podpora v sedě. Ta takřka nenastala, protože po zakecání s partií jsem mizel mimo výhled na kapelu. I proto nemám žádné fotky.

/// UNSU ( Grindcore / Francie )
Tato kapela hraje od roku 2008, ale do potvrzení zde jsem ji neznal. Jenže to bylo v roce 2020 a od té doby ji poslouchám stále častěji a jejich pojetí Grindcore mne baví stále víc. Ostatně Francie je tomuto žánru zaslíbená. Před OEF jsem je mohl vidět na Antitrendu, ale tam odpadli skrze covidové restrikce. A tak má premiéra nastala až letos.
Samotný set hned z kraje roztočil solidní kotel, který podporovala velmi tvrdá a rychlá hudba. Sem tam se lidé vrhly na stage, kterou celou zaplnily, což však neutlumilo rychlost kotle dole. Tudíž skvělá odezva pro tuto Grindcore mašinu. Bomba!

/// VOMI NOIR ( Goregrind / Francie )
Následovala opět kapela z Francie, která vznikla teprve v roce 2015. I tak ji zdejší pořadatelé označují jako reinkarnaci kapel z dob, kdy teprve Goregrind vznikal. Za mne kvalitní žánrovka, ale přeci jen Grindcore mne bere víc a to zvláště takový co hráli Unsu. Což potvrdil i set, který vesměs bavil, ale já se po pár skladbách vzdálil do stínu a sledoval jej z dálky. Jednoduše byl moc velký pařák, který však nijak nevadil lidem v kotli. Tudíž slušný set, ale nic pamětihodného. Zajímavostí je, že je zde na vokálu Pierre, který je kytaristou v Pulmonary Fibrosis (od roku 2018).

/// GALVANIZER ( Death Metal/Grindcore / Finsko )
Na řadu šlo opět Finsko, aneb můj oblíbený stát snad ve všech žánrech. Galvanizer jsou poměrně mladou kapelou, která hraje od roku 2013, ale jejich jméno solidně roste. Ostatně nedávno jeli turné s perlou jakou jsou Funebrarum. Jejich pojetí death metalu zavání spíše starou školou, která jen občas zrychlí (tím zdá se ten Grindcore ve "škatulce"). Celkově slušný set, kde zaujali netradiční (na death metal) kraťásky zpěváka.

/// AGGRESSIVE TYRANTS ( Goregrind/Grindcore / Světlá nad Sázavou )
Aneb kapela, která je synonimem grindu na Vysočině. Žádná jiná kapela tu nemá takový věhlas a tak zde i často koncertuje a jen já ji zde vidím po 12-té (naposledy v květnu na Brutar Assfalt). Ač jde primárně o Goregrind s vtipnými průpovídkami, tak se vždy bavím. A tak jsem velmi rád, že jsem je konečně viděl na prknech OEF. Zvláště, když to zde byla jejich premiéra, což je dosti překvapující.
Bohužel v prvních řadách nebyl moc dobrý zvuk a tak jsem se musel vzdálit za kotel, kde to již bylo o něco lepší. Rázem člověk rozpoznával mnoho skladeb, které až notoricky zná alá klasiky jako "Detoxikace", či "KO ko ko ko ko ko dák!!". Tudíž i tentokrát kvalitní set, ač se musí nechat že jsem zažil již lepší, což bude bohužel o tom zvuku.
Mimo koncertně mne potěšilo, že jsem si s chlapama solidně pokecal a že v areálu zůstali i v následujících dnech (minimálně Roman tu byl i poslední den).

/// CRANIOTOMY ( Brutal Death Metal / Slovensko )
Jak byli předchozí AT klíčovou kapelou pro grind na Vysočině, tak Craniotomy patří mezi stěžejní kapely v BDM vodách na celém Slovensku. Sám jsem je doposud viděl 2x (naposledy Antitrend open air 2018), ale postupně je poslouchám stále méně často. Ostatně slam příliš nemusím a Craniotomy si v něm hoví. A tak mne nechalo chladným i jejich letošní album "Ripped Out by Violence". A vlastně tak dopadl i jejich zdejší set, který jsem jen poslouchal kamsi do areálu. Zajímavostí je, že se sem vrátili po 20ti letech.

/// SOCIAL CHAOS ( Grindcore/Crust Punk / Brazílie )
V Brazílii je celá řada klenotů od "pomalých" žánrů po sypanice. Od legend po nováčky scény. Prostě obří země s tunou perel, které jen někdo musí nalézt v těch pralesech, potažmo obřích městech. Social Chaos fungují již od roku 2001, ale opět kdyby je OEF nepotvrdil tak ani nevím, že existují. Od prvního poslechu mne zaujali, že jejich primární záměr není "plyn na podlaze", ale umí i zvolnit a dbát na takovou až zasmušilou atmosféru. Což potvrdil i zdejší set, který však spíš jel ve svižnějším tempu a to byli jen ve třech. Každopádně nadále byl velký pařák, který mne slušně vysiloval, ale vydržel jsem až do konce. Skvělý set, který ani náznakem nesklouzl k monotónnosti. Děkuji!

/// GRIDE ( Grindcore / Prachatice/České Budějovice )
Tak toto je naprostá špička domácí grindcore scény, která sice musí točit se sestavou, ale tak to prostě někdy je. V současné sestavě je stále Čert (Radiolokátor, ex-Avenger) a David (БУТ), kteří stáli u zrodu kapely a je doplňuje basák Honza Kapák (Bohemyst, Dark Angels, Radiolokátor, ex-Master's Hammer, ex-Avenger, ex-After Rain, ex-Panychida, ex-Maniac Butcher), což je záruka kvality. Naposledy jsem chlapy viděl právě zde v roce 2021 a i letos jsem se na ně těšil. Sledoval jsem je tedy pouze z dálky, ale i tam šla cítit jejich energie a agresivita. Ze skladeb si vybavuji pouze pecku "Příběh s otevřeným koncem". Celkově kvalitní set, který mne však zastihl v né moc dobré náladě a tak se do "festivalové topky" neprosadí. Což nic nemění na tom, že se těším na opáčko v listopadu 2022 na skvělé akci "Power Grindcore" v Brně.

/// FEASTEM ( Grindcore / Finsko )
Tato banda je za mne jednou z nejlepších Grindcore kapel. Dosud nechápu proč se jim nepodařilo proniknout do "první ligy". Proč i na žánrových akcích hrávají spíše odpoledne jak v hlavních časech... Každopádně jejich sety jsou špičkové a upřímné, což jsem zatím zažil pouze 2x (naposledy Fekal party 2018), ale za to jak v klubu tak na festu. Zde vše potvrdili do posledního písmenka, protože to byl frontální útok na všechny fandy. Pecka za peckou i skvělá komunikace s publikem. A navíc, když Petrimu (vokál) přistálo cokoliv na stage, tak se s tím krásně vyblbl a bylo fuk zda to byl záchodový zvon, či obří dildo. I přes tyto hrátky neustával ve svém dokonalém projevu. Prostě famózní set, který roztočil kotel v kterém skončil i zpěvák z kapely Inhumate. Možná nejlepší set letos! Jo a zazněl i nějaký nový song.

/// PxLxFx / P.L.F. ( Grindcore / Spojené státy )
Další z kapel, která má ve světě zvuk, ale já ji znal sotva jménem. A to navíc primárně z kamarádovi mikiny. Pak se člověk podívá na internetové databáze a vidí vznik v roce 1999 + Grindcore + vynikající bubeník Bryan Fajardo (ex-Kill the Client, ex-Phobia, ex-Captain Cleanoff (živě), ex-Cloud Rat (živě), ex-Rotten Sound (živě)). Rázem člověk bez jediného tónu ví, že to bude masakr. A jak se ty tóny začnou linout, tak se vše potvrzuje a člověk už chce být na daném setu!
Poté přijde "den D" a hned to je námrd od samotného startu, který však nesklouzává k vykrádání sebe sama. Což není jen tak, když jsou jen ve dvou. Což mi potvrzovali i ohlasy z jejich setu v Brně před OEF. No prostě skvělý set, který mnoho lidí řadilo mezi "top5" setů celého ročníku. Já jej nakonec tak vysoko neřadím, ale to nic nemění na jeho kvalitě a syrovosti.

/// MOB 47 ( Hardcore punk / Švédsko )
A další Švédská legenda, kterou eviduji sotva jménem. Ostatně chlapi sice hrají již od roku 1982, ale již v roce 1987 se rozpadli a na scénu se vrátili až v roce 2005. Na předposlechu mne jednoznačně zaujala Švédština a pěkně chytlaví hc/punk. Jenže koncert samotný mi přišel dosti monotónní až nudný. Úplně nevím čím to bylo, ale prostě průměr.

/// BENEDICTION ( Death metal / Spojené království )
Včerejšek byl plný death metalových legend a na něj dnes navázali slovutní Benediction, kteří vznikli již v roce 1989. Tuto kultovku mám hodně rád, ale doposud se mi ji podařilo viděl pouze jednou a to na Brutal Assaultu 2014. Od té doby se do kapely vrátil původní zpěvák Dave Ingram (ex-Hail of Bullets, ex-Bolt Thrower), který nahradil neméně skvělého Dave Hunt (Anaal Nathrakh). A k tomu je zde nový bubeník Giovanni Durst. Očekávání tak byla jen ta nejvyšší.
A to se člověk hned z kraje setu dozvěděl, že je zde na basu posila z Anaal Nathrakh, což samo o sobě nadchlo. Set hned z kraje nasadil hodně vysokou laťku takovým "šlapavým" death metalem, který skvěle baví. Rozjel se i solidní kotel a dokonce i obří "pádlovačka" přes celou stage. Z reakcí fans, byla kapela od pohledu opravdu nadšená. Z této nálady ji nevytrhl ani problém s kytarou, kdy jim odešel její zvuk. Prý cosi s "amp", tak těžko soudit oč šlo jak nejsem muzikant. Každopádně v mezičase proběhla vtipná komunikace s fandy a po pár minutách se již hrálo bez jakýchkoliv problémů. Jako poslední zazněl song "Magnificat". Vynikající set s jednou z nejsilnějších návštěv ročníku.

/// MACABRE ( Thrash/Death Metal/Grindcore / Spojené státy )
Tato kultovka hraje svůj "murder metal" již od roku 1985. Největší poklonu však zaslouží za to, že chlapi hrají ve stejné trojici již od roku 1985. To však nic nemění na tom, že je neposlouchám, což nezměnil ani jejich set na Brutal Assault 2010. Ani tehdy a ani tentokrát jsem se poměrně nudil. A to mi dokonce v hlavně naskočilo slovo "odrhovačka", což to platilo i songu z nového alba (asi je chystají). Celé to dopadlo tak, že jsem asi po čtyřech skladbách odešel, což vypovídá o všem.

/// DISMEMBER ( Death Metal / Švédsko )
Tato kultovní kapela hraje od roku 1988, ale když se v roce 2011 rozpadla, tak již nikdo nečekal, že se někdy vrátí. To naštěstí změnil rok 2019, kdy se "nechali ukecat" k návratu a to v původní sestavě. Její členové prošli mnoha kapelami jako Entombed, Necrophobic, Unleashed, General Surgery, Therion, Unanimated, Dark Funeral, Satyricon. Avšak mám naposlouchané jiné legendy jak Dismember, ale i tak byla tato pecka oprávněným headlinerem celé akce.
Z jejich setu lidé "uchcávali" nadšením jak při samotném setu, tak i v dalších dnech. Pro mnoho lidí se jednalo až o splnění snu, či návrat na střední/učňák/základnu no prostě nostalgie. A tak nepřekvapil obří tvrdý kotel, či pádlovačky na stage... Já zas až tak "odvařený" nebyl hlavně z toho důvodu, že je právě nemám moc naposlouchané. Ostatně když Švédská legenda, tak dřív řeknu Vomitory jak Dismember. I tak byl set skvělou ukázkou jak zní typický Švédský death metal. Pokud se nepletu, tak poslední skladba byla "Dreaming in Red". Za mě tedy spokojenost, ale nějaký přední post v "letošní topce" to nebude.
Závěrem zmíním, že mne potěšilo triko jednoho z členů, který si vzal merch Tortharry.

/// MIDNIGHT ( Black/Speed Metal / Spojené státy )
Tak toto bylo velké překvapení. Dle promo fotek to vypadá na Black metal, ale ten "speed metal" ve škatulce zarážel. Poslech skladeb však dal jasně vědět oč jde a to o poctu legendárním Motörhead (v temnějším hávu). Trošku se na mysl drali i Bütcher, kteří to tu rozparádili v roce 2019 něřím podobným. A tak byl cíl na chlapi mrknout.
Avšak tento večer byl dosti chladný a zároveň se dostavila únava, tak člověk začal zvažovat úprk do spacáku. Zvláště, když do konce dne mne zajímali "jen" Grunt. A tak jsme viděl jen pár skladeb tohoto živelného setu, plného skoků i hodně hustých póz. I hudební stránka mne překvapivě bavila, ale únava vyhrála. V dalších dnech jsem slýchal velmi pozitivní ohlasy na tento set.

/// MASTER ( Death/Thrash Metal / Spojené státy )
Tato Česko/Americká legenda funguje již od roku 1983 a v jejím čele je Paul Speckmann, kterého lidé znají hlavně z domácí legendy Krabathor. Avšak i Master jsou legendou žánru, která má nespornou kvalitu. Sice se zde kolem Paula neustále mění sestava, ale to nijak nesráží samotnou muziku, což je základ. Což se mi již jedenkrát potvrdilo (Brutal Assault 2013).
Cíl byl na ně mrknout, ale vyhrála únava a "teplo" stanu.

/// GRUNT ( Goregrind / Portugalsko )
Goregrindu tu zatím letos moc nezahrálo a tak se jednoznačně vyplatilo vyčkat na tyto Portugalské prasáky. Latex jim jednoznačně padne a zároveň padne i k tomu co se děje na stage a v textech. Doposud jsem je viděl 2x a to jak v klubu tak na festivalu. Poslední setkání je na MetalGate Czech Death Festu v roce 2017. Tehdy jsem byl lehce zklamán, ale tehdy byl faktor únavy. Zde jsou však prkna, která jim svědčí a tak jsem čekal zábavu od startu do konce!
Cíl byl na ně mrknout, ale vyhrála únava a "teplo" stanu.

/// OVERCHARGE ( Speed Metal/Punk / Itálie )
Cíl byl na ně mrknout, ale vyhrála únava a "teplo" stanu. Navíc hráli nakonec i v sobotu, tak nebyl problém.

/// 3 ONANY BOYS ( noisecore / Ostrava/Přerov )
Již před festival jsem je plánoval vynechat skrze šetření sil.

 

Sobota

/// SLAVENKUST ( grind/crust/d-beat/powerviolence / Polsko )
První kapelou dne byli tito Poláci, kteří vznikli teprve v roce 2020. I tak jejich mix stylů (grind/crust/d-beat/powerviolence) zní poměrně zajímavě a tak byl výkop dnešního dne jasný! Od počátku nastal správně "špinavý" zvuk a i palba to byla pěkně "od podlahy". Fajn začátek dne pěkně v sedě.

/// GENDO IKARI ( Grindcore / Spojené království )
Další neznámá kapela, ale jejich Grindcore palba mne rychle nadchla. Skotové prostě umí! To potvrdil i set, který mne již donutil se i zvednou z lavičky a přiblížit se této grupě. Opravdu gurmánský technický grind se slušným kotlem. Až jsem si vzpomněl na mé oblíbené Teethgrinder. Celkově super set a milé překvapení!

/// KRLJA ( Grindcore / Chorvatsko )
V grindcore vodách se pokračovalo i nadále, ač zde byl cítit "zápach" z goregrind vod. I proto možná skladby zněli monotónněji a celé bych to popsal jako "jednoduší" grind. To nijak nevadilo lidem v kotli, kteří se touto kratochvílí bavili i v nižším počtu. Celkově to byl jen průměrný set. Ostatně proč nepodpořit, když z Chorvatska znám jen kapely z Doom/Heavy/ambient vod. Teď znám alespoň jednu sypanici.

/// CEREBRAL EXTINCTION ( Brutal Death Metal / Itálie )
Itálie patří mezi klíčové destinace celého death metalu a to zvláště jeho brutálnějších podob. Jedním z méně známých zastnánců BDM scény jsou právě Cerebral Extinction. Ti hrají teprve od roku 2013 a dokonce žádný z členů nehraje v kapele kterou bych znal. Což nic nemění na jejich kvalitně, která je dle očekávání vysoko. Samotné skladby nejsou primárně ultra rychlé, ale lpí na technické preciznosti a zároveň se nebojí i zvolnit. Jednoduše lehce pomalejší technický BDM, což potvrzuje i jejich letošní novinka "Escape from Illusion". Velmi jsem se na tento set těšil.
Avšak hned z kraje setu zarazilo děsně málo lidí a hlavně absence bubeníka. Toho nahradil tupější bicí automat, který mne primárně "sral" na počátku skladeb s takovým divným "metronomovým odpočítáváním". V pozdější fázi setu jsem se dozvěděli, že bubeník se sem těšil, ale dostal koronavirus a tak bohužel nemohl dorazit. A právě jeho absence velmi ubrala na kvalitě celého setu. Ten sice ovládli oba kytaristé famózní technickou prací, ale ani oni nezabránili mému zklamání. Tak jako tak respekt, že vůbec přijeli a já se budu těšit na nějaké budoucí setkání, protože kvalita zda rozhodně je!

/// THE CREATURES FROM THE TOMB ( Goregrind / Německo )
A nastal čas na dnešní první Goregrind. A tento styl je hodně oblíbený v Německu, kde si na perversnosti potrpí již mnoho let. Hudebně zde není moc co objevovat, což potvrdil i set. Prostě jedna z mnoha gore kapel, která nenadchne, neurazí a poměrně zabaví. Průměr.

/// ESCUELA GRIND ( hardcore/punk/grindcore / Spojené státy )
Další šel mix hardcore/punk/grindcore, což ve finále zní fajn. Avšak čekám, že dost lidí (čti chlapů) sem došlo mrknout na dvě ženy v sestavě. V té mne však nejvíce zaujal Jesse Fuentesem z Kill The Client.
Jak jsem od setu moc nečekal, tak jsem hned od prvních songů dostal pěknou "pecku na solar". To co se dělo na stage to byla jízda, která míchala žánry naprosto precizně. Ta agresivita, nasazení, skoky, paření členů, nadšení fandů... Neskutečná jízda v čele s nádhernou zpěvačkou. K tomu zazněla i nevydaná skladba "All is Forgiven". To byla naprostá fantazie... Moc děkuji, že kapela poprvé opustila Severní Ameriku a dorazila na Bojiště! Asi největší překvapení ročníku!

/// INTOXXXICATED ( Thrash Metal / Mexiko )
Na řadu šel Thrash Metal v jeho "uječenější formě". Tuto formu tedy moc nemusím, ale proč nepodpořit. Zvláště, když tato Mexická legenda hraji již od roku 2001, ale až letos vyrazila na první Evropské turné.
Od setu jsem toho moc nečekal, ale byl až překvapivě chytlavý a divoký zároveň. Ostatně i ten "uvřeštěný vokál" mi vadil méně než jsem očekával. Celému setlistu dominovala skladba "Porno Thrasher". Na její název se po jejich setu hojně vzpomínalo s úsměvy na rtech. Celkově povedená práce!

/// BANDIT ( Grindcore / Spojené státy )
I Bandit jsem neznal, ač se na ně mnoho mých kamarádů těšilo. Ostatně je to pěkně úderný a zároveň ultrarychlí grindcore. Předposlech zněl zajímavě a i reference z jejich nedávného setu v Brně zněli pozitivně. Avšak ani ve snu by mne nepadlo co jejich zpěvák bude na stage předvádět. To byl divočák, kterému se málo kdo vyrovná. Tam byl na stage, pak zas v kotli, pak v sedě pařil, pak zas pařil s lidmi na stage.. mezi tím se stihl postupně svlékal až do trenek. Dokonce se nechal od fandů plácat po zadku, či kamsi zahodil své boty... Prostě divočák, kterému krásně sekundoval vynikající kytarista s bubeníkem. Avšak očekávám, že zvukaři ho mít rádi nebudou. Tolik úderů mikrofonem o hlavu, či zahození mikrofonu na zem to jsou přesně věci co zvukaři nesnáší. Celkově divoký set, který až překvapivě bavil, ale ta "pódiová show" tomu "nasadila korunu". Díky!

/// MURDER INC. ( Thrash Metal / Beroun )
A po grindcore zase do vod thrash metal. Murder Inc. hrají již dlouho, ale doposud jsem je viděl pouze jednou a to v Jihlavě v roce 2016. Od té doby stihli vyměnit bubeníka i basáka. A tudíž odpadla i pohledná basačka Vedula "Vendy" Velíková.
Na jejich set se vrátil lehký déšť. A to ještě šlo jejich zpěvákovi hůře rozumět, což bylo spíše jeho velmi rychlou artikulací jak zvukem. Zvuk byl totiž excelentní a to zvláště bicí. Dokonce jsem se rovzpomněl i na několik skladeb, že je znám. Jako poslední šel cover od kapely Lahar a to "Krev". Zábavný set!

/// INDIAN NIGHTMARE ( Heavy/Speed Metal/Punk / Německo )
Tak tato uvřeštěná kapela mne nechytla již při předposlechu v roce 2020, tak ani letos. Samotný set jsem i tak navštívil na jeho první polovinu. Velmi rychle se potvrdila má averze ke stylu zpěvu a zároveň mi i skladby přišly takové tupější. Navíc celý zvuk byl takový "prostorový", což mi též nesedlo. Za mě opravdu ne, ale několik kamarádů si jejich set naopak chválilo.

/// CARNAL DIAFRAGMA ( Goregrind / Ostrava )
Tito Ostraváci patří mezi nejlepší tuzemské gore kapely zcela po právu. A to i přes to, že mají mnoho let problémy s bubeníky, kdy jej sháněli i letos. To se naštěstí povedlo a tak novým bicmenem je David Najbrt (LiveEvil, ex-Silent Stream of Godless Elegy).
Chlapy jsem viděl naposledy na Nice To Eat You Death Fest 2021, kde to byl výborný set a přesně to jsem čekal i zde. Jenže to co nastalo na jejich zdejší oslavě (mají 25let) to předčilo veškerá očekávání. Tak obří kotel a tak velká návštěva lidí? S tím se mohlo rovnat jen pár kapel ve večerních hodinách. Z toho pramenila i divočina na stage a opravdu velmi pozitivní ohlasy. Vynikající set, který nikoho nenechal chladným!
Již se tedy těším na opáčko v listopadu 2022 na skvělé akci "Power Grindcore" (v Brně)!

/// BEHEADED ( Brutal Death Metal / Malta )
Brutal Death Metal má na Maltě velkou tradici a hlavní kapelou jsou právě Beheaded. Právě oni, společně s Abysmal Torment, dostali Maltu na mapu death metalového světa. Ostatně hrají již od roku 1991 a to na opravdu vysoké úrovni. Což mám již potvrzeno hned 2x (naposledy MetalGate Czech Death Fest 2018). Zde její set "narušilo" tradiční učení dětí jak skákat ze stage (logicky za velké podpory Crew). Toto "narušení" bylo velmi milé a i kapelu zaujalo. A hlavně co je nejdůležitější, tak nijak neubralo na tvrdosti a kvalitě samotného setu. Bohužel na ně nedorazilo moc lidí a tak i kotel byl takový menší, ale lidé asi vydýchávali předchozí set. V koncovce se fandové zmátořily a alespoň na chvíli zaplnili celou stage. I přes poměrně dost "narušujících faktorů" to byl opět výborný set a potvrzení, že na Maltě death metal umí!

/// CONVULSE ( Death metal / Finsko ) / OVERCHARGE ( Speed Metal/Punk / Itálie )
Aneb jedna ze zásadních Death Metalových kapel z Finska, která hraje již od roku 1990. Avšak v roce 1994 se rozpadly a vrátli se až v roce 2012. Osobně mám Finský death rád, ale před Convulse dám jednoznačně další legendy Adramelech, Demigod, Demilich, Purtenance. Ostatně i novější kapely jako Corpsessed, De Lirium's Order, Krypts, Hatefrom, Goatburner, Maveth. Tudíž zatvrzelý fanda Convulse nejsem, ale to nic nemění na faktu, že je mám rád.
Jenže v průběhu dne kapela odpadala. Místo ní šli na plac opět OVERCHARGE z Itálie, kteří zde hráli minulou noc.
Zde se má jednat o nejlepší "kopírku" Motörhead (i jejich zpěvák měl mikrofon umístěný jako Lemmy) a Discharge. Což potvrdil jak předposlech, tak samotný set, který pěkně šlapal v takovém špinavějším rytmu. Bohužel jejich výkon trošku ovlivnil reprák, který při nějakém specifickém tónu dosti praskal. Ve výsledku zábavný set, který dokázal předávat energii.

/// HELLBASTARD ( Crust Punk/Thrash Metal / Spojené království )
Ač se jedná o kapelu, která hraje již od roku 1985, tak jsem ji vůbec neznal. A musím říci, že ani předposlech mne moc nezaujal. Což pottvrdil i set, který byl takový nezajímavý, podlazený... A tak jsem si ho spíše odstál a zpětně si vzpomínám spíše na politicky angažované proslovy o Ukrajině, Sea Shepherd a podobně. Celkově průměr, kterého jsem část jen poslouchal kamsi do areálu.

/// BILE ( Goregrind / Holandsko )
Holandsko má kvalitní goregrind a to platí i o Bile. Sice jsem je neznal, ale jejich nahrávky mne baví. Dalším faktorem je, že zde "pěje", a hraje na kytaru, Ben Janssen z mé oblíbené kapely Inhume.
Samotný set byl poměrně monotónnější a i zde dělal problémy reprák (praskání jak u OVERCHARGE). A tak zábavnost nebyla taková jakou bych čekal. Avšak co nenahnala hudba, tak dohnaly průpovídky, zvláště bubeníka, mezi songy, které byly opravdu vtipné. Zaujalo, že měl kytarista ruku v čemsi co mu fixovalo ruku od lokte až po prsty. I tak hrál zdá se bez omezení, takže pohoda. Suma sumárum jen průměrný set.

/// GATECREEPER ( Death Metal/Hardcore / Spojené státy )
Tak toto je hodně zajímavá kapela. Její songy poletují mezi Death Metal, pak dávají hodně Hardcore příměsy, aby další zněly jak špičkový doom/death metal. Velmi zvláštní stylová kombinace, ale vše k sobě pasuje. Ostatně kytarista a zpěvák působili v dříve doom metalové kapele Spirit Adrift, tak doomové vlivy jdou možná odtud.
Od nástupu na stage mne překvapila opravdu obří plachta s logem kapely, kdy takové rozměry mají větší kapely. Zároveň se začalo scházet poměrně dost lidí. Bohužel hned první song měl zásadní problém, kdy z repráků nešel ven vokál. To se postupně vyřešilo a já si tak mohl plně užívat tuto rozmanitou hudbu. Najednou člověk kouká jak vznikl opravdu obří kotel, který atakoval ty největší letos. Dosud nechápu jak velký byl. Každopádně celý set byl famózní až jej považuji za nejlepší letos.... Čekal jsem jejich útok na "top10", ale, že budou nejlepší to by mne nenapadlo.

/// AVULSED ( Death Metal / Španělsko )
Avulsed i jejich frontman Dave Rotten jsou špičkou ve svých oborech. Ostatně ve Španělsku v rámci death metalu těžko najdete významnější kapelu než Avulsed. I živě to je luxusní záležitost, což mi potvrdilo mé jediné setkání na MetalGate Czech Death Fest 2016. Od té doby v kapele nastala jediná změna, kdy v roce 2020 dorazil nový bubeník Jorge Utrera.
Jenže počátek setu byl velkým zklamáním (z fans). Kapela makala co to šlo, ale v kotli se o cosi snažili max 2 lidé. I návštěvnost byla slabá.. Pochopím, že lidí se vydivočili na předchozích Gatecreeper, ale přeci toto jsou Avulsed zde je povinnost být. A tak se iniciativy musel chopit samotný Dave, který víceméně fandy zdrbal slovy "This is shy party? Make something...". Na což lidé zareagovali menším kotlem, který pomaloučku rostl. Postupně Dave přidával na práci s fandy klasikami, kdy se sám přidal do kotle, či zpíval až z úrovně laviček, či se zapojil mezi fandy na stage. Vrcholem bylo, že vyvolal "wall of death", která rázem, asi tak 2x, zvětšila kotel. To vše zvýšilo kvalitu celého setu, ač nadále výše řadím ten z CDF. Jinak potěšilo, že dle Dave je OEF nejlepším festivalem, že odjeli opravdu mnoha akcí a že mají jak porovnávat. I akce kam chodí 50.000 lidí nejsou to pravé, ale že to pravé je právě zdejší OEF. A tak i při závěrečném songu neodolal a sám si skočil do lidí.
Suma sumárum kvalitní set, ale ten začátek jej oslabil. Jenže to bylo o lidech ne o kapele.

/// TANKARD ( Thrash Metal / Německo )
Aneb jedna z legend Evropského thrash metalu a členové "The Big Teutonic 4" (Tankard, Kreator, Sodom, Destruction). Osobně Tankard vůči zbylé trojici upozaďuji, ale to nic nemění na jejich kvalitách. Což potvrzuje i letošní album "Pavlov's Dawgs", či set na Brutal Assaultu v roce 2010.
Zde jsem i tak čekal utahanější nic moc set, ale ve finále jsem jej odstál celý. Překvapilo, že na tyto pardály (letos slaví 40 let na scéně) dorazilo opravdu hodně lidí. Ti navíc rozjeli velký kotel a i dokázali solidně plnit stage. Set tak nějak pulsovat od heavy vod po thrash metal, ale v součtu překvapivě bavil. I tak do nějaké topky ročníku nepůjde. Ostatně i z kamarádů se názory na něj různili od "nic moc" po "jo bylo to fajn". Jinak zazněl i song "Die With A Beer In Your Hand" na který byla asi nejsilnější odezva.

/// PIG DESTROYER ( Grindcore / Spojené státy )
Hlavní hvězda dnešního dne byla jasná, protože tento Americký námrd drtí vše co mu přijde do cesty již od roku 1997. Sám jsem je viděl bohužel jen jednou, a to pouze kousek, na Brutal Assaultu v roce 2012. Zde jsem těmto oslavencům (25 let) hodně věřil, ale zase se začala dostavovat zima a únava. A tak jsem nakonec dal jen půlku setu a zbytek jsem obcházel po areálu, abych se zahřál. Mohu jednoznačně vyzdvyhnout vynikajícího bubeníka, ale naopak mne nebavil "maník s elektro krabičkami". Celkově spíše lehké zklamání, ale fandů se bavilo opravdu hodně, takže v globálu bude převažovat spokojenost. U mne byl bohužel faktor únavy.

/// JIG-AI ( Goregrind / Praha )
Největší českou kapelou tohoto dne jsou tito Pražáci, kteří jsou dobře známí i za našimi hranicemi. Možná i proto tato gore smečka dostala poměrně slušný hrací čas za tmy. Ostatně celá trojice muzikantů prošla vynikajícími kapelami jako DEOAG, Brutally Deceased, Ahumado Granujo, Psychotic Despair, Eardelete, Perfecitizen, či Mincing Fury. I tak jsem je doposud viděl pouze 2x a naposledy na Brutal Assault 2016.
Jenže zde nadále byla silná únava a zima. Tak jsem dal pouhé 4 songy a mizel spát do kempu kam jsem si je doposlouchal. Set to byl solidní, kotel šlapal, ale únava je únava. Tak zas někdy příště.

/// NECROTTED ( Death Metal/Deathcore / Německo )
Jakmile v žánru vidím Deathcore, tak je velmi vysoká pravděpodobnost, že se nebudu bavit. Což jsem čekal i u této bandy na Nice To Eat You Death Fest 2021. Avšak tam mne tak mile překvapili až mi dali občas vzpomenout na jinou Německou kapelou a tou byli Cytotoxin. A to už je co říct, tudíž i zde byla povinnost na chlapy mrknout.
Jenže únava a zima mne již napevno ukotvili ve spacáku v kempu.

/// CRYPTA ( Death Metal / Brazílie )
Tato dámská kapela vznikla teprve v roce 2019, ale již jej jméno rezonuje v metalovém světě a dokonce mají smlouvu s velkým vydavatelstvím (Napalm Records). Jak to? Jednoduše proto, že v roce 2019 se roztrhla kapela Nervosa na dva kusy. Prika Amaral zůstala v Nervose sama a obklopila se dalšími skvělými muzikantkami v čele se skvělou zpěvačkou (Diva Satanica). A zbytek Nervosy (Fernanda Lira a Luana Dametto) se rozhodly založit vlastní kapelu, která půjde směrem k death metalu. Důvody proč se Nervosa rozpadla jsem příliš nebádal, ale tak nějak jsem stál více za Fernandou, ale po čase jsem řešil spíše kvalitu vzniknuvších kapel. Nervosa nadále drží laťku proklatě vysoko, ale do Crypty mám jaksi problém se dostat. Hudebně nejsem nějak extra unešen, ale musí se nechat, že nemám naposloucháno mnoho skladeb.
Jenže únava a zima mne nechali v kempu ve spacáku. Tudíž mohu jen shrnout několik ohlasů kamarádů. Pár bylo nadšeno, ale někteří kritizovali že to nebylo nic extra a že jsem o moc nepřišel.

/// VISCERAL VOMIT ( Brutal Death Metal / Bolívie )
Z Bolívie neznám žánou kapelu a tak jsem doposud ani žádnou neviděl. Hudebně se zde jedná o průměrný BDM s takovou tou latinskou aurou "hravosti" potažmo divokosti. Což taky možná dělá ta portugalština (měla by to být).
I zde jsem již spal.. respektive se v té zimě snažil usnout.

/// DECULTIVATE ( hardcore/crust / Praha )
Na úplný závěr šli Pražáci, které znám delší čas, ale vždy jsem kolem nich spíše "prošel". Když jsem si je však pustil, tak mne bavil jejich hardcore, který má takovou temnou a nečitelnou auru. Působí to velmi poutavě a tak byl plán na ně vydržet, ač koncovka v 03:00 ráno po 4 dnech festivalu je jednoduše masakr.
Plán jsem dle kapel výše jednoznačně nedodržel a tak snad někdy příště.

 

 


- top kapely festu (za mě): 
1. Gatecreeper 2. Feastem 3. Infest 4. Conan 5.Incantation 6. Lik 7. Benediction 8. Morbid evils 9. Crisix 10. Ona snop 11. Unsu 12. Beheaded 13. Sněť 14. Belzebong 15. Vole 16. Escuela grind 17. Sheeva Yoga 18. Social chaos 19. Civilian Thrower 20. Avulsed 21. Bandit 22. P.L.F 23. Dismember 24. Carnal diagragma 25. Aggressive tyrants
- zklamání festu (za mě):
1. Cerebral extinction 2. Intestinal disease
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Esculea grind 2. Vole 3. Crisix 4. Dezaztre natural 5. Gendo ikari 6. Godflesh 7. Onslaught 8. Death Crusade 9. Tankard