The Moth Gatherer (SWE) + Elbe + Embrace The Darkness v Brně

obsah aktuální k datu - 7.5.2023
The Moth Gatherer (SWE) + Elbe + Embrace The Darkness v Brně
datum
6.5.20232023-5-62023-5-6
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
až 120 lidí
žánr
death/doom metal, sludge metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal
profily hodnocených kapel
vstupné
390 Kč (předprodej) / 500 Kč (na místě)
ceny
pivo Starobrno 11 / 45,- Kč /// pivo Březňák 12 / 45,- Kč /// maté / 60,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:30 Embrace the Darkness ( Melodic Death/Doom Metal / Kuřim )
21:40 The Moth Gatherer ( Post metal / Sludge Metal / Švédsko )
23:00 Elbe ( Post-rock/ambient/shoegaze / Šumperk )

V tomto období je Brno plné vynikajících akcí, ale bohužel mi mnoho z nich nevychází termínově. A tak jsem rád, že vyšlo vyrazit na tuto death/doom/sludge metalovou akci v jejímž čele stáli Švédové The Moth Gatherer. Ty jsem do potvrzení neznal, ale zaujal mne již jejich popis v události, kdy byli připodobňováni k mým oblíbeným kapelám Cult Of Luna a Amenra. Text potvrdil i předposlech a navíc se po bok Švédů zařadily vynikající domácí supporty a rázem "nebylo o čem" a opět jsem vyrazil směr Brno.
Celá cesta vlakem se linula v silném dešti, který fakticky byl pouze po mé trase, ale k této události toto počasí pasovalo. Počasí se neumoudřilo ani v Brně a tak jsem při přesunu do "Pivovarský dům Poupě" lehce promokl. Poupě mne zaujalo odhadem půl roku zpět, kdy jsem od nich pil jejich solidní APA a při zkoumání jejich webu jsem nalezl návaznost na můj lokální pivovar Dalešice. od té doby byl cíl sem zavítat a to se zadařilo právě dnes. I tentokrát jsem zvolil jejich Američana (APA, 11ka), který mne tedy příliš neoslovil a tak jsem vesměs dokoukal hokej Česko - Švédsko (Euro hockey Tour v Brně) a vyrazil na předsraz v mém oblíbeném lokálu "Pivnice u tekutého chleba". Zde jsem si tradičně pochutnal jak na hermelínu, tak na pivu kdy tentokrát padla volba na "Chroust - Hoptopia APA 12". Následoval již přesun na Melodku, kde kolem 19:45 bylo max 20 lidí. Tradičně to ve mne vzbudilo obavy o návštěvnost, ale ty se naštěstí již u první kapely rozplynuly.

/// Embrace the Darkness ( Melodic Death/Doom Metal / Kuřim )
U žánrových akcí je ideální, když jako support je nějaká domácí kapela. Páteční zastávka této akce (v Praze) zvolila vynikající The Corona Lantern a Brno neméně kvalitní Embrace the Darkness, kteří pochází z blízké Kuřimi. Ostatně jejich zpěvák Aleš "Seth" Krupica (Phylactery), je občas na Melodce za barem, tudíž EtD jsou vlastně nejen "domácí kapelou", ale vlastně přímo "Melodkovskou kapelou". Důležité však je, že zde nejde o jakousi protekci, protože Embrace the Darkness patří mezi kvalitní tuzemské kapely, které hrdě dál nesou prapor českého doom metalu po legendách jako Dissolving of Prodigy, či Love History. S DoP je provazuje i využití houslí, které na tomto koncertu doplnilo dokonce i violoncello (snad jsem rozpoznal správně). Bohužel tento nástroj byl velmi upozaděný, ale zbytek kapely měl zvuk tradičně luxusní. Snadno tak šlo rozpoznat i skladby jako například úvodní "Temptations Nest", či "Beyond horizont" (skladba tak byla uvedena ale nikde ji nenecházím), či "Implosion", která byla přídavkem a kterou také nikde nenacházím. Z toho jsem lehce zmaten, ale třeba to předesílá vznik nějaké další nahrávky, kterou by to tedy již chtělo. Na této pomyslné nahrávce bude jito jistě znát i progresivnější kapelní přístup k tomuto ponurému žánru. Chlapi se nebojí do svých setů implementovat i modernější prvky, které mají až "groove" nádech. Z této skutečnosti nejsem nadšený, ale pokud tyto postupy budou brány za "koření", tak zase proč ne.
Celkově se jednalo o výborný set, který tak navázal na mé pozitivní dojmy z prvního setkání zde na Heathen Assault over Brno (vol. 2) v roce 2020. A hlavně velké absolutorium zaslouží zpěvák Seth, který ještě den před koncertem byl marodný a sám příliš nevěřil, že koncert zvládne. A mohu říci, že to zvládl naprosto precizně a i po koncertně vypadal "normálně", tak nezbývá než doufat, že tento večer nezaplatil zdravím.
P.S.: Jsem nadšen, že mi Seth potvrdil, že letos proběhne Folk Metal Fest, který se prý přesouvá z Tišnova do Kuřimi. Termínově by měl být týden po Brutal Assault, což vychází na 18-19.8.2023 (nevím kolik dnů se plánuje), ale to budu bohužel na Rock Castle (ano měkká akce... Pragáč... ač pro mne poslední měkká akce kterou se "vracím" ke kořenům a je to hlavně 1 podobný fest za rok).

/// The Moth Gatherer ( Post metal / Sludge Metal / Švédsko )
Hlavní hvězdou večera byli Švédové The Moth Gatherer, které jsem do potvrzení této události neznal. A jak jsem zmínil v úvodu, tak pořadatelka je připodobňovala k mým oblíbeným kapelám Cult Of Luna a Amenra. A zvláště na prvně jmenované Švédy je zde opravdu mnoho odkazů a ledaskdo by si je při poslechu mohl zaměnit. Já si jako předkoncertní průpravu často "sjížděl" album "Esoteric Oppression" z roku 2019, které je opravdu vynikající. Ostatně tato Stockholmská kapela hraje již od roku 2008 a má tak již dostatek zkušeností, aby výsledek byl takto kvalitní. Vše potvrdil i set, kterému ani neuškodilo, že zde nehrál kytarista Ronny Westphal (účast na jiném turné), ale Jari Lindholm. Ostatně celá kapela šlapala jako namazaný stroj i přes historické změny v sestavě, kdy zde je již pouze jediný zakládající člen a to zpěvák a kytarista Victor Wegeborn. Posledním přírůstkem do kapely je Henrik Ekholm (zdá se ex-člen Death/doom kapely Within the Fall).
Samotný set se od startu zahalil do lehkého oparu kouře, který navodil atmosféru a celé to podtrhl zvuk. Embrace the Darkness jej měli výborný, ale The Moth Gatherer byli ještě někde jinde. Celý set působil extrémně čitelně, vzdušně, tvrdě, prostorově kdy jste před tlakem této hudby neměli kam uniknout... Ostatně uniknout nikdo nechtěl, protože to byla lahůdka, která i přes svoji tvrdost "netrhala uši" a dávala prostor i pomalejším "zadoomaným" pasážím. Krásně tak člověk viděl excelentní muzikantskou práci a to jak si zdejší pánové hrají s celým setem, který byl velmi rozmanitý, ale zároveň do sebe všechny pocity krásně zapadly. Celý výkon byl tak profesionální až jsem se divil, že o tomto jménu není moc slyšet. Drobnou vadou byly občasné odklony od řekněme post metalu kamsi k elektru, kdy jsem si přes některé smyčky přidala až jako na CzechTeku. Z výše zmíněného alba "Esoteric Oppression" si těchto postupů nejsem vědom a tak mne v setu samotné překvapily. Každopádně po většinu koncertu jsem set nasával plnými doušky i mnohdy se zavřenýma očima. Opravdu luxusní zážitek, který předčil i má vysoká očekávání. The Moth Gatherer jednoznačně patří mezi top žánrové kapely a než mezi ně proniknou tak je vřele doporučuji na různé menší festivaly, protože budou čekám i finančně dostupnější jak zavedené žánrové značky.

/// Elbe ( Post-rock/ambient/shoegaze / Šumperk )
Osobním headlinerem pro mne byli Elbe, ač je v posledních letech potkávám velmi často. Ostatně pokud je nějaká kapela kvalitní a osobitá, tak se ji vyplatí navštěvovat opakovaně. Elbe potkávám běžně na Melodce, ale poslední setkání proběhlo na festivalu Brutal Assault 2022. Tedy jsem se na ně hodně těšil, ale moc jsem nevěřil že jejich hudba bude fungovat kolem druhé hodiny odpolední. Opak byl pravdou a chlapi byli výteční. I tak mi tato kapela více pasuje do klubu, kde je přeci jen intimnější atmosféra a dorazí primárně pravověrní fandové kapely/žánru. A zde opět dorazila celá řada kapelních kamarádů, ale i fandů v tričkách a mikinách všemožných doom metalových kapel. Z tohoto módního okénka bych vypíchl kapelu Darkher, kterou hrdě nesl kapelní kytarista.
Samotný set nadále pokračoval ve vynikajícím zvuku, který vyšperkovalo nazvučení mikrofonu. Ten je v posledních letech pro kapelu klíčový, protože Elbe již pár let nejsou instrumentální kapelou, protože zde začal zpívat Insomnic (Doomed, Somnus Aeternus, ex-Arch of Hell), který tomu všemu dodal tu poslední ingredienci k dokonalé koncertní laskomině. Sudety byly nádherné technicky vytříbené album, ale ESCHATOLOGY dodalo ještě velkou porci intimity, ač již na Sudetách je perla jménem "I vítr je tu jiný", kterou již odzpíval právě Insomnic. Druhou mojí srdcovkou je skladba "Jizvy", ač fakticky nenacházím skladbu, která by mne od této kapely nebavila. Vše plně podporují i živá setkání, která jsou vždy perfektní. To se dle očekávání potvrdilo i tentokrát, kdy celý set byl nasáklý famózní atmosférou a špičkovým zvukem nad kterým právě dominoval vokál. Insomnic má hlavně vynikající barvu hlasu, kterou bude velmi těžké nahradit i pro takovou persónu jakou je Pavel Hrnčíř (Silent Stream of Godless Elegy, N.A.M.B.). Ostatně SSOGE jsou již spíše Doom/Folk Metal kapelou a i "Hrncův" vokál je přeci jen "měkkčí" jak Insomnikův, ale zároveň má kvalitu na to se do hlubších poloh dostat. Každopádně fandům nezbývá nic jiného než tuto změnu respektovat. Obdobně jako absenci skladby "I vítr je tu jiný" v setlistu na tento večer.
Na závěr mne potěšilo, že jsem získal setlist, ač si tedy příliš nevybavuji kdo mi jej dal, protože pokoncertní afterparty se táhla kamsi za 2h ranní. A tak trošku vsázím na to, že mi jej dal někdo z kapely. Každopádně jsem za tuto rekvizitu rád zvláště z takto klíčového koncertu kterým končí významná éra kapely a začíná nová.

Celý večer byl plný upřímné hudby, kterou každá z kapel pojala po svém, ale celé to fungovalo na výbornou. Těžko vyzdvyhovat kdo byl nejlepší, protože jsem se bavil od startu do konce. To podpořil i zástup kamarád a známých ke kterým se připojilo i několik lidí, kteří mne poznali skrze web Darkzin. To mne jednoznačně potěšilo, ač jsem nebyl nadšen z několika kol panáků na oslavu seznámení. :)
Dalším kladem bylo, že Melodku, a pořadatele, podpořilo poměrně dost fandů a snad to pomůže k boji samotného klubu o přežití. Klub totiž musí své prostory do konce roku opustit skrze rozšíření kulturního centra Co.Labs. To má nabídnou prostory pro nezávislé herce, výtvarníky či hudebníky, avšak co si budeme povídat, tak Melodka právě tuto scénu zastupuje. Nezbývá než doufat, že Melodka nezmizí z mapy podobně jako Bajkazyl, který byl též "nechtěný".