Brutal Assault 2017 (vol. 22)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Brutal Assault 2017 (vol. 22)
datum
9.8.2017 - 12.8.20172017-8-92017-8-12
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 19.000 návštěvníků
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, stoner metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, industrial metal, crossover / crossover/thrash, grind, hardcore, hardcore-punk / crust, post rock
vstupné
1600 (1.předprodej od 31.8. 23:50 jen lidem co již byli na BA, přišel jim mail s odkazem, vyprodáno 1.9. v 14:00 = za asi 0,5 dne), 2,předprodej 1950 (do ??), 3.předprodej 2150 (poslední ; do 7.8.2017) ; 6.8.2017 vyprodáno
autor
giovanni

Počasí:

Středu a čtvrtek vysoké teploty kolem 35 stupňů posléze ochlazování a počátky deště se silným větrem. V pátek celý den déšť a večer velmi silný liják s bouřkou skrze který se musel přerušit program na hlavních stage o 30 minut. Údajně tato bouřka vyhodila v celém Josefově elektřinu. Zbytek festivalu chladno. Při odjezdu již krásné "akorát" slunečné počasí.

Obecné klady:

- stále solidní jídlo (již mám své stánky kam chodím již roky a netřeba měnit či hledat něco levnějšího.. fialový stánek se snídaněmi, stánek s dančí klobáskou a sekanou, burgry v karavanu co objíždí snad všechny festy). Sice ceny sem tam stouply, ale stále se šlo dobře najít do 2,5ž tudíž do 80kč což jde.
- žádné informace o frontách u vstupu
- výrazné zlepšení piva (Plzeň 12 ušla, Radegast 12 povedený, Master 13 luxus, speciály mne nějak nenadchly, Kozla 11 jsme nepil a 10ku Radegast také ne)
- stále hezčí areál
- jako vždy super kapely, zvuk, lidi...
- I letos výstava obrazů a jiného umění + zmapovaná historie Brutalu na velké tabule
- venkovní medovina od dámy z Czech Death Festu
- stále luxusní hospoda u Josefa II v Josefově
- tradiční stánek Rohozce před areálem
- "zlevnil" se placený záchod z loňského 1ž (= 32,- Kč) na letošních 20,- Kč. Pořád drahé, ale už to je mnohem lepší.

Obecné zápory:

- zvýšená cena piva (Plzeň 50, Master 13 0,4l 50, Master 18 0,4l 60, Radegast 12 50, Kozel 11 45, Kozel černý 38,-)
- Průchozí oriental stage při koncertech. Uzavření taky není ideální, ale není dobré když se všude někdo cpe skrze "zkratku" a kazí zážitek lidem co tam stojí na koncertě.
- stálý problém s pytlemi na odpadky v kempu. Proč je safra nedají k dispozici u vstupu/výstupu z areálu třeba? Pár pytlů navíc fakt ten fest nepoloží.

Ani klad ani zápor:

- Cashless... Kapitola sama o sobě na jednu stranu u vstupu pitomé pípání při příchodu/odchodu + spárované údaje z chipu s údaji v eshopu (u někoho dokonce i s kreditkou..) ... na stranu druhou netaháme papírky, nepočítáme, nerozměňujeme a stále víme kolik máme. Když si člověk zvyknul na 2x pípnutí u nákupu, tak bylo vše o něco rychlejší jak dříve. Takže zde jsou zápory i klady.

---- Středa 9.8.

- God Mother
Velmi živelné vystoupení hned od první kapely festivalu. Tyto Švédy jsem mohl vidět v květnu v klubu, ale termínově se tato akce střetla s festivalem Nice To Eat You Deathfest. Zde jsem to tedy napravil a bylo to skvělé a velmi živelné (zpěvák po pár minutách do kotle, lezl po sloupu stage, plaval až ke zvukařům kde po cestě se napil podaného piva, nechal zpívat lidi uprostřed davu). Lidé udělali hned velmi slušný kotel. Jediný zápor je, že i přez kratší set si byly skladby vcelku podobné, ale i tak jsem se bavil.

- Deserted Fear
Tento Německý nadprůměrný death jsem do potvrzení neznal. Něco jsem naposlouchal, ale nneí to nic objevného. Samotný set to potvrdil kvalitní "obyčejný" death metal až by šlo říci 100x ohraný. Vystoupení bylo navíc velmi statické, což zvláště v odpoledním čase moc neprospívá.

- The Lurking Fea
Nová kapela, ale s velmi známými muzikanty a to: Tomas Lindberg (At The Gates), Jonas Stalhammar (God Macabre, Crippled Black Phoenix), Andreas Axelsson (ex Edge Of Sanity, ex Marduk) Adrian Erlandsson (At The Gates, The Haunted, ex Paradise Lost, ex Cradle Of Filth).. Takže jen 1 člen není v nějaké větší kapele... Pár skladeb na netu se zdálo kvalitních = jdu tam. Nadprůměrná očekávání se po pár skladbách rozpadla v prach, zvuk nic extra, celkově takové "mdlé" vystoupení. Za mě zklamání. Jako zajímavost je, že kapela hrála vůbec poprvé mimo Švédsko.

- Fleshgod Apocalypse
Tato italská kombinace death metalu s klasickou hudbou je velmi zajímavá. Dokonce mám za to, že právě tato kapela s tím přišla jako první. Očekávání byla vysoká, ale výsledek se letos nedostavil takový, jaký jsem čekal. Ano set byl kvalitní, ale asi mne to nezastihlo na stejné vlně.

- Morkhimmel
První kapela festivalu na "bokové / klubové" stage, neboli MetalGate, a hned tento český metal nasáklý crustem. Kapela měla hrát na warm up party v úterý, ale nakonec se přesunula do hlavního programu. Tento posuv mne velmi potěšil. Čekal jsem skvělý výkon, ale set jej možná i předčil. A to jsem znal jen jednu skladbu (z cizího krev neteče). Takže tleskám a minimálně v rámci středy to byl jeden z vrcholů.

- Gorguts
Tato kanadský špičková kapela na poli technického death metalu je prostě skvělá. Osobně s ní mám problém ten, že její vysoce technická hudba mne ne vždy chytne, protože je dosti náročná. Zde jsem s tímto "přetechnizovaným" problémem bojoval, ale postupně jsem se do setu dostal. Tudíž spokojenost, ale mám jiné favority.

- Ultha
první návštěva letošní oriental stage a hned velmi kvalitní Atmosferické pojetí black metalu. Tyto němce jsem neznal do potvrzení, ale dostal jsme se donich velmi rychle. Samotný koncert byl plný kouře a ve znamení červené barvy. Zvuk byl skvělý, kapele to také hrálo skvěle. Chvílemi mi skladby splývaly, což není dobře. Tak jako tak nebylo úplně narváno a celkové dojmy jsou jen pozitivní takže chválím. P
oriental, čekal o něco víc, chvílemi jakoby dokola

- Helheim
Střet s Master´s hammer byl nepříjemný. Dumal jsme co zvolit a nakonec padla volba na Helheim a pouhou koncovku MH. Volba to byla za mne složitá, protože Helheim znám spíše pár skladeb jak celá alba, ale hudba mne baví. Živě jsme dostal vynikající zvuk, atmosféru, komunikaci s publikem. Skvělou vkusnou projekcy za kapelou. Opravdu čekal jsem nějaký nadprůměr, ale dostal jsem luxusní porci viking black metalu a jeden z top koncertů celého ročníku.

- Master´s Hammer
Střet s Helheim znamenal, že jsem dorazil na tuto legendu až na koncovku. Některé skladby zněli skvěle, ale jiné průměrně. Dosti to souviselo s tím, že u Mh mne baví album Rituál. U Jilemnického okultisty už to lehce "skřípe" a novější alba jdou zcela mimo mne. Tudíž jak dali něco mimo Rituál, tak jsme se nebavil. Samotný zvuk nebyl z nejlepších, ale šlo to. Ve finále jsme čekal víc a jsem spíše zklamán. Možná až tak, že nepojedu na koncert MH + Umbrtka v Brně.

- Birds in row
Těžká volba... pauza do Wolves In The Throne Room... co zvolit Batushka? Aneb polský black metal s velkým vlivem pravoslaví tudíž dosti originální kapelu zahalenou aurou tajemna? Nebo Birds in row? Tudíž Francouzský hardcore nasáklý punkem? Žánrově bych bez debaty řekl black, ale Batushku na poslech nějak extra nemusím. BiR mne vcelku bavily. Výsledná volba padla na Birds in row. Poslech před festem vyzněl, že nějaké skladby baví a jiné ne. Tudíž očekávání byla spíše průměrná a konečný výsledek je, že se jedná o další velké překvapení festivalu. Velká porce energie, nasazení, skvělý zvuk a to vše dohromady udělalo skvělý koncert.

- Wolves In The Throne Room
Moje oblíbená americká atmosferická black metalová kapela. Bohužel start v 2:00 ráno byl dost pozdní. Velká únava mne ubíjela každou vteřinou, ale stál jsem v druhé řadě a zařekl jsem se, že vydržím. Bohužel WittR začali hrát až s několika minutovým zpožděním. Dále měli dosti hlasitě nazvučeno a stání v té druhé řadě znamenalo hodně slušné vibrace na těle, což není moc příjemné. Ani zvuk mi vepředu nepřišel moc dobrý. Tudíž jsem odešel dozadu a sledoval kapelu z dálky. Zvuk zde byl lepší, ale stále mne nějak nenadchl. Každopádně jsem se bavil, ale očekávání byla vyšší a ani pohledná žena za klávesami kapele nepomohla.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Cough
Konečně jsem se do tohoto Stoner/Sludge Doom metalu dostal. Bohužel jsem je nakonec neviděl jednak skrze jejich posuv lineupem dozadu, tak hlavně skrze protaženou pauzou na pivu v Josefově.

- Arrm
tento polský ambient, bez vokálu, na KAL stage mne vcelku zaujal. Ale zůstal jsme ve městě na pivu tudíž jsem je nedal.

- Batushka
Viz komentář u Birds in row výše.

---- Čtvrtek 10.8.

- Gadget
Odd tohoto našlapaného Švédského grindocre jsme čekal hodně. Video z Obscene Extreme i skladby na webu daly tušit jedno z top vystoupení minimálně v žánru. Výsledek byl velké zklamání. Statické vystoupení takřka bez energie, kde mne bavil snad jen basák, který měl až rock´n´rollové pózy s rozkročenými nohami, ale bavil. Navíc kapela protkala svůj krátký set množstvím "inter" což setu ubralo šťávu ještě víc. Na co intra u grindu, kde je vše rychlé tvrdé a agresivní třeba i do minuty?

- Cryptopsy
Kvůli album "None So Vile" jsme na ně jel v červnu do Českých Budějovic, kde byl koncert luxusní. Na Brutalu jsem čekal, že se bude čerpat nejen z tohoto alba, ale překvapivě Cryptopsy daly celé None So Vile i na brutal. O to lépe jednoznačně nejlepší album kapely takže proč ne. Set byl vynikající jako vždy, ale na to, že jsou Cryptopsy na Brutalu již po 3, tak nikdy nehráli ani za šera což by jejich setu určitě ještě pomohlo. Luxusní koncert.

- Hour Of Penance
Podruhé na Brutalu, podruhé na MetalGate stage a u mne podruhé zklamání. Z alb kapelu zbožňuji i přes velké točení sestavou. Navíc zde "nově" bubnuje jeden z nejlepších bubeníků a to Davide "BrutalDave" Billia ( Antropofagus, Beheaded, Septycal Gorge, atd..). Tudíž očekávání byla vysoká a ono to dopadne zase blbě... Minule se mi nezdál zvuk, letos zvuk lepší, ale pořád nic moc. A to jsem si nechal utéct Havok na hlavní stage. Pokud nastane tento střet ještě někdy, tak zvolím Havok a to preferuji death metal před thrashem...

- The Great Old Ones
Tuto kapelu jsme se zamiloval od potvrzení na loňský MetalGate Czech Death Fest. Tehdejší set byl také dokonalý. letos na Brutalu a navíc na "klubovce" tudíž nejlepším prostoru, kde mohla být alespoň trošku tma. Ve výsledku tmy moc nebylo (venku byl pařák jinak by to bylo dobré), ale budiž. Samotný set mne překvapivě nedostal "do kolen" i proto, že jsme většinu skladeb neznal. zdá se, že se čerpalo hlavně z nového alba "EOD: A Tale of Dark Legacy", které jsem slyšel možná jednou. Další zápor bylo delší zvučení, kdy si tím zkrátili set. Tudíž bohužel zklamání.

- Nile
Návrat mé velmi oblíbené death metalové kapely se povedl. V roce 2012 měli problémy od přetržených strun po problém u bubnů, kdy Kollias mohl používat jen jednu šlapku. Oproti poslednímu setkání byly 2 nové tváře, kdy největší ztrátou byl určitě Dallas Toler-Wade, který zde byl takřka od počátku kapely. I přes tyto změny to byl vynikající set a "mladíci" (Sandersovi je 54 a třeba novému basákovi je 24) ukázaly, proč si je Sanders vybral do sestavy. I dle rozhovorů si společně sedí tak doufám, že jim to vydrží. jeden z nejlepších setů ročníku.

- Emperor
Dorazil jsme vcelku včas a byly jsme docela blízko (+/- v 1/3 vzdálenosti od pódia ke zvukařům). Vidět tuto black metalovou legendu bylo až splněním snu. Do nedávna by na jejich vystoupení nikdo nevsadil ani korunu a letos na Brutalu. Kapele hrála celé album "Anthems to the Welkin at Dusk" a to opravdu skvěle. Zvuk byl parádní, atmosféra také a převážně do zelena nasvícená stage, okořeněná sem tam plameny byla ideální. Nic přeplácaného, blikavého.. Prostě krása. Jediná vada byla, že v půlce jsem odcházel, abych stihl na oriental stage kapelu Uada. Opravdu blbý střet black metalu proti black metalu. Emperor jen tak člověk neuvidí, ale Uada také ne...

- Uada
Na kapelu jsme dorazil akorát na start, ale ten se o 15 minut protáhl zvučením. Toto čekání mne částečně naštvalo, zvlášť když jsme skrze ně prchal dříve z Emperor. Navíc se mi začala kumulovat únava. Výsledek byl ten. že jsem ze setu dal něco k 20 minutám (takže +/- polovinu) a byl jsem tak vyřízený, že jsem se zasunul do octagonu a kapelu jen dopslouchal. Takže jsme zklamán ze sebe a únavy, ale i tak to byl jeden z nejlepších setů ročníku.

- Opeth
Opeth jsme stihl jen tak 2 skladby, když jsem přecházel na koncert Suffocation. Mám je rád, ale po salvě black kapel, únavě a čekání na deathový masakr od "Suffo" jsme nebyl úplně naladěn na notu Opeth. Každopádně po pár minutách jsme se do nich začal dostávat a to už pomalu progresivní metalisté konily svůj set v čele se skvělým zpěvákem (Mikael Akerfeldt). Být jiná konstalace programu, tak bych si je rád dal celé.

- Suffocation
Viděl jsem je do tohoto setu již 2x a vždy stál v čele Frank Mullen. Ten si dává od kapely pauzu hlavně z osobních důvodů, ale jsou i informace že již nezvládá ani pěvecky tak náročné sety na delších šňůrách. Současná náhrada se tváří stabilně a hlavně kvalitně je jí Kevin Muller. Samotný set poznamenalo zhoršené počasí, kdy začalo vcelku silně pršet, přidal se silný vítr a pokud se pamatuji tak i blesky. Setu to atmosférou pomohlo, ale osobně jsem se dosti věnoval zimě a dešti jak setu.. I tak chválím, ale bohužel to mezi letošní top sety nezařadím.

- Rotting Christ
Kapela, kterou jsem promeškal minimálně 2x (1x Brutal Assault a 1x Masters Of Rock). Vždy jsem si řekl ok z alb mne vcelku baví, ale v blacku je mnoho kapel, které mám raději atd.. Letos to klaplo a viděl jsem je živě. Očekávání tedy nebyly nějak moc vysoké spíše takové průměrné až nadprůměrné. Výsledek byl velkým překvapením. Slábnoucí déšť pozvedl atmosféru, kapela sama atmosféru hodně hodně pozvedla a do toho skvělý zvuk a ta hudba... Opravdu klobouk dole a musím jim dát v těch sluchátkách více prostoru, aby mne takto dostaly i z alb. Bohužel jsme je nedal celé, protože jsem šel na Metalgate stage na svůj oblíbený doom metal v podání Mourning Beloveth.

- Mourning Beloveth
Start na MetalGate stage až v 1:55 ráno. Velká únava, ale jak jde o doom metal, tak jde únava stranou. Kapela hodně bavila zvláště, když zahrály i věci z alba "Dust" (možná jen jednu již přesně nevím). Překvapilo, že zde byl řekněme z 3/4 plný prostor pro fandy. zdálo se, že se zde sešlo i dost "doomařů". Za mne jeden z top koncertů, ale skrze silnou únavu na čele "peletonu" nebude.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Exorcizphobia
spánek + cesta na pivo

- Nervosa
vyřízený z dne předtím = hospoda

- War for war
vyřízený z dne předtím = hospoda, prý nejhorší kapela historie

- Havok
Střet s Hour Of Penance, kde jsem zvolil Hour Of Penance.

- Arkona
prodloužená pauza

---- Pátek 11.8.

- Teethgrinder
Tento Holandský vynikající grindcore jsem dlouhou dobu neznal a asi před rokem mi jej doporučily lidí jezdící na Obscene Extreme. Prý jedna z top kapel v žánru zvláště živě. Naposlouchal jsem, shlédl jsem viděla z OEF a očekávání byla hned vysoká a má obliba kapely též. O to lepší bylo jejich potvrzení na Brutal. Set propršel slabším takovým jarním deštíkem. I tomuto setu to bylo ku prospěchu. Na to, že to pro mne byla první kapela dne tak jsme se brzy začal bavit a to tak, že jsem na druhou půlku setu běhal v kotli. Zábavnost tedy byla vysoká, ale věřím, že to kluci zvládnou i lépe a to už je co říct.

- Infected Rain
Nu metal dá se říci nepoclouchám a obecně mne odtud baví jen pár kapel. Infected rain jsem znal skrze jejich krásnou zpěvačku (Lena Scissorhands) a že mi občas někde problikl nějaký jejich starší klip. Poslední dobou jsem začal Lenu sledovat na facebooku a hodně jsme si tu holku oblíbil. Její vyjadřování, životní postoj, optimismus a logicky i krása mne baví. Postupně jsem pronikal i do kapely samotné. Výsledek byl, že jsme znal většinu skladeb i z nového alba a hodně jsme se bavil. Lena bavila i průpovídkami zvláště k dešti, že ač jsou "Infected rain" a prší, tak doufá, že ten déšť není Infected. Dokonce řekla i "Ahoj česko" čím též potěšila. Naopak ji museli potěšit fandové, kteří tam měli Moldavskou vlajku. Ke konci setu Leva vylezla na zábradlí před diváky jednoho z nich se chytla za ruku a nechala se držet při čemž zpívala co to šlo. Opravdu paráda. Na to, že to byl "blbý" nu metal tak jeden z top setů ročníku...

- Wolfheart
Na tento finský melodický death mne hodně baví. Navíc v čele je Tuomas Saukkonen (Black Sun Aeon + další tuna kapel), což je Pan muzikant. I počasí se umoudřilo a bylo pod mrakem, bez deště a navíc i akorát teplo. Tudíž vysoká očekávání, ideální počasí, vcelku dost lidí.. co víc si přát? Ve výsledku z toho bylo statické vystoupení se slabším zvukem. Proběhlo vícero snah o naladění se na vlnu kapelu, ale marně. jedno ze zklamání festivalu, ač kapela pobavila, že tento koncert viděla jejich první "wall of death" v historii celé kapely.

- Crowbar
Již jsem je viděl a živě mne vcelku baví, ale z alb to není ono. letošní nabitý pátek znamenal, že jsme na ně šel cíleně jen na kousek setu, ale kousek to byl velmi výživný. Hodně mne ten jejich sludge metal bavil a nebýt nutnosti někde pošetřit síly, tak bych je dal celé.

- Ulcerate
Vidět kapelu z Nového Zélandu je velmi složité, ač je to pojem jako jsou Ulcerate. Tento špičkový technický death byl jasná volba. Bohužel měli slabší zvuk, kdy skladby do sebe splívaly. Takže dobré, ale bohužel to nepatřilo mezi top koncerty ročníku. Jen doufám, že to bylo čistě tím zvukem.

- Sacred Reich
Plánoval jsem viděl The Crown, ale nastala silná bouře tudíž jsme vystál zvučení The Crown a jakmile jsme tam začal stát ve vodě,tak jsme odešel na hlavní stage. Důvod byl i ten, že kdyžtak budu dříve na Incantation. Sacred reich mezi tím přerušily na 30minut set čímž posunuli celý program na hlavních podiích o zmiňovaných 30 minut dozadu. Samotný koncert byl ucházející. Nic co by mne odrovnalo, ale povedený set legendy thrash metalu.
bouřka, 30 minut stop, posun setů

- Incantation
letos dali za Brutal hned 3 vystoupení (toto klasické death metalové, jedno "doom metalové" a poté hráli na after party v Praze). Bohužel posuv hlavních podií je postavil do čistého překryvu s další legendou žánru a to Possessed. Teď co zvolit? Legenda proti legendě, death proti death... Nakonec jsem se "skřípáním zubů" odešel na Possessed. Samotný set Incantation byl klasicky skvělý bohužel jsem viděl tak 1/3 tudíž to do top setů dát nemohu.

- Possessed
Přebíhal jsme na ně z Incantation, debilní střet skrze posuvy programu skrze bouři. Výsledek byl přeplněný zavřený stan kam šlo vidět jen pootevřenými plachtami či přes obrazovku. Jako koukat na koncert škvírou nebo jak doma v televizi to fakt ne... Dal jsem sotva 2 skladby a šel na KAL stage. Bohužel, ale alespoň jsem krátce viděl Jeffa (zpěvák).

- Treha Sektori
Do potvrzení jsem o tomto dark ambient projektu jednoho "chlapíka" nikdy neslyšel. Stačilo pár poslechů a pár koncertů z youtube a bylo jasno. oblíbená "kapela", kterou prostě musím vidět. bylo zde překvapivě dost lidí, většina osazenstva celou dobu seděla takže zvláštní uskupení. Samotný set měl v pozadí luxusní/podivné animace i hrané "scény" a hodně to pomohlo atmosféře. Zvuk byl skvělý a odezva publika silná. Logicky po skladbách, protože i dark ambient je o klidu jak agresivitě. Sílu ta hudba prostě má, skvělý zážitek.

- Eluveitie
Moje velmi oblíbená kapela. Loni na Master Of Rock jsme je viděl poprvé, ale před koncertem z ní odešla půlka kapely v čele se zpěvačkou (Anna Murphy) a bubeníkem (Merlin Sutter) s nimi odešel i kytarista (Ivo Henzi). Náhrady se sehnaly jen na Masters hostovala na psotu zpěvačky Liv Kristine (ex-Leaves' Eyes), která je kvalitní zpěvačka, ale do zvuku Eluveitie semoc nehodila. To nová stabilní posila Fabienne Erni je "jiná káva". Skvělá zpěvačka, která se může rovnat i Anně a to už není jen tak. Živě jsem tedy čekal kvalitní set, ale dostal jsme opravdu vynikající set. Výborný zvuk, atmosféra zpěv prostě vše... Malá vada na kráse byl asi 4 skladby lehce stažený celkový zvuk, ale to se postupně napravilo. Potřeboval jsme přejít na svoji oblíbenou doom metalovou kapelu, tak jsme asi v půlce setu musel odejít, ale vůbec se mi nechtělo... Tleskám za tak skvělé doplnění kapely. Jeden z nejlepších koncertů.

- Swallow The Sun
Přecházel jsme na ně z půlky skvělého setu Eluveitie tudíž mi trošku trvalo se přeladit na melodičtější doom metal. Z počátku mi ani nepomohlo, že kapela hrála hned skladbu z novějších desek (= "New Moon" či z "Emerald Forest and the Blackbird"), které mne moc nebaví (zatímco poslední "Songs from the North I, II & III" to je razantní krok zpět ke kořenům kam zvuk této kapely patří). Tudíž jsme se chytal, ale pak padla nějaká starší skladba a už to hned byla jiná. Následovala další stará věc, ale pak se zase zahrálo nově a nadšení lehce opadlo a tak to i skončilo, kdy stará pecka uzavřela set. Mohu říci, že jsem zažil od této kapely lepší sety, ale i tak jsme se velmi bavil.

- Carcass
Náhrada na poslední chvíli za Morbid Angel, kde lze říci že možná i lepší kapela jak samotní MA. Setu jsme stihl jen půlku skrze to, že jsme byl na Swallow The Sun. Každopádně set byl velmi upřímný se skvělým zvukem a velmi pozitivními průpovídkami zpěváka. Hudebně opravdu špička, až tak skvělý set jsem nečekal.

- Electric Wizard
Loni odpadli, což mrzelo, ale letos již konečně dorazily. Tato stoner/doom metalová legenda, která hodně úzce navazuje na Black Sabbath a vyžívá se v psychidelii i tématu drog, je opravdu málo častým účastníkem festivalů. Mají ve svém středu navíc krásnou Liz Buckingham (z ní nebylo nic vidět skrze červené světlo, kouř a snížené osvětlení). Hudebně mne baví hlavně album "Dopethrone" u zbytku tvorby jak která skladba. Živě to bylo obdobné ne každá skladba bavila, ale zase to podpořily nejspíše úryvky filmů, které bych nazval až soft pornem. Ve filmu bylo i mučení žen, bičování atd.. S hudbou EW to vyloženě pasovalo. Celkově předčené očekávání, ale zase jsem prchal na Rotten Sound na "klubovku" tudíž jen půlka setu.

- Phurpa
Po cestě z Electric Wizard na Rotten Sound jsem probýhal přez octagon a na oriental stage hrála Phurpa. Velmi specifická kapela nebo kapela.... šamanský hrdelní zpěv náboženství jménem "Bön" (něco staršího jak budhismus). Opravdu specifikum, které je na brutalu již podruhé. překvapilo mne, že zde bylo jen tak 5 řad lidí, ale na mne hodně nahlas a pořád dokola. U rituálu to je potřeba, ale neměl jsme čas se naladit na jejich vlnu když jsem jen procházel = dal jsme sotva 5 minut a pryč.

- Rotten Sound
Kapela byla spokojená, že na Brutalu je konečně "na klubovce" (přesně - "finally on indoor stage"), ale za mne byl podivný zvuk, nasazení taky nebylo jak jsem čekal. Do toho mrak lidí... Viděl jsem je i dříve a letos zklamání. Sice když koukám na videa zpětně tak vepředu byl zvuk kvalitní, ale vzadu na metalgate na prd a to je pro mne určující...

- God Is An Astronaut
Tento Irský post rock žánrově na Brutal nezapadá. Naposledy šly vlastně proti Slayer a já odešel ze Slayer, abych je viděl. Letos start 01:05 (ofiko 00:35, ale byl posunutý celý lineup o těch 30minut skrze bouřku a i Metalgate někde potkala pauzu) a já "na značkách". Hodně překvapilo velké množství lidí. A to tehdy bylo ještě tuším "šapitó" a tato stage je větší tudíž lidí mohlo být 2x možná i vícekrát více jak naposledy. kapela hodně bavila, ale ranní únava si vybírala svoji daň... Dal jsem jen půlku setu a unavený šel spát..

- Einherjer
Chtěl jsme na ně zajít na kousek, protože jsme si jejich viking metal v poslední době hodně oblíbil, ale odpadl jsem již při God Is An Astronaut, tak jsme na ně nakonec nešel a jen je poslouchal po cestě do stanu a ve stanu. Pamatuji si pecku "Ironbound" i další songy. Zvuk zněl velmi dobře. Škoda mohl to být super koncert...

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Dysangelium
spánek + cesta na pivo

- Doomas
pauza

- Graveworm
nucené vynechání skrze nadupaný den

- The Crown
Viz komentář u Sacred Reich.

---- Sobota 12.8.

- Svart Crown
Tento Francouzský black je stále známější a již na něj dorazilo o něco více lidí jak naposledy. Kapela podala kvalitní výkon, ale minule (2011) mi přišel výkon lepší. Je to již 6 let, ale je tomu tak.

- Artillery
Tento Dánský speed/thrash metal mne velmi mile překvapil. Byli sehnáni na poslední chvíli po odpadnutí kapely Protector, tudíž pro mnohé byly "malou kapelou", ale opak je pravdou. Kapela hraje již od roku 1982. ze současné sestavy jsou původní všichni kytaristé. Jen bubeník a zpěvák jsou noví. Až překvapivě mne jejich set bavil a neodradily mne ani komentáře kolegů o ječení... Ano kapela více zapadá do repertoáru Masters Of rock, ale i na Brutalu si své místo najde. Mile překvapení.

- Malignant Tumour
Co k této klasice plné rock´n´rollu (jiné zdroje uvádí cosi jako "Crust Punk / Heavy Metal") víc psát. Zábava je na vysoké úrovni, hráčské umění též a vždy je na co koukat. Kapela upozorňovala na její nový film a zvala fandy po setu do horror kina, že si mohou pokecat, či se něčeho napít. Malignanti jsou prostě skvělý a ještě mne nezklamali.

- Decapitated
Pro mnohé jeden z nejlepších současných death metalů. Já to uznávám, nějaká alba mám naposlouchané, živě jsem je viděl potřetí... jenže nikdy mne kapela nestrhne jak kdybych měl v sobě nějaký blok. Takže za mne ok, ale mám lepší kapely v daném stylu...

- Oathbreaker
Tuto Belgickou kapelu jsem do potvrzení neznal, ale hned pár poslechů stačilo k tomu abych prozřel a začal je hltat. Jsou hodně specifiční a i žánrově je není snadné zaškatulkovat (encyklopedie tvrdí "Post-Black Metal/Post-Hardcore" což by šlo akceptovat). V čele mají navíc ženu (Caro Tanghe). Set, i hudba samotná, je plná zvratů od pomalého zpěvu po "nasraný" core vokál. Vybrnkvačky po "sypanici" prostě hudba mnoha tváří a určitě jeden z nejlepších setů ročníku.

- Tiamat
Další z kapel, které začaly s Doomem a nakonec hráli "jen" gothic metal/rock (vývoj srovnatelný s Paradise lost)... Málokteré album mne vyloženě baví u skladeb si jich pár najdu (hlavně "Brighter Than The Sun"), ale očekávání byla spíše průměrná. Nejisté hodnocení umocnilo i to, že kapela hrála celé album Wildhoney (1994). Ve výsledku jsme dal jen skladbu zpěvák mi přišel nalitý, či sjetý.. jeho řeči byly hodně mimo a většinu doby prokecal. Jednoznačně zklamání, ale pokud bude nějaké příště, tak jim šanci určitě dám.

- Zhrine
Od tohoto Islandského Black metalu jsem čekal hodně moc, a to jsem jej do potvrzení neznal. Ve výsledku jsem dostal luxusní zvuk, nasazení, atmosféru i hudbu.Ve finále jsem většinu setu stát s "otevřenou hubou" a nechápal jak jsou skvělí. Potěšil i basák s basou "k zemi" (ne vyloženě dřevěnou) místo klasické basové kytary. Asi nejlepší set roku.

- Tsjuder
Klasicky pojatý black metal je úplně něco jiného jak Zhrine i tak jsem se velmi bavil. Bohužel set nebyl tak dobrý jako naposledy (2011). Možná mu ublížil stan, či lehce horší zvuk. Možná i to, že jsem z blacku v podání Zhrine šel na jinak pojatý black... Každopádně spokojenost, ale mají na víc.

- Amorphis
Staré Amorphis, ještě nasáklé Doom metalem, prostě miluji. Skladby jako "May Kantale", či "black winter day" jsou nezapomenutelné. Jenže novější tvorba je stále měkčí až taková rocková. Zpěv, hudba vše funguje, ale prostě Amorphis jsou por mne úplně něco jiného. Jmenovat se současný stav Amorphis nějak jinak tak tleskám, ale takto hledám jen staré věci a ty nové jen zřídka kdy... Dle setlistu z minulého koncertu jsem vyrazily na koncovku.. Bohužel setlist změnily, takže jsem neviděli "My Kantale" a do konce již hráli jen novější věci... Tudíž zklamání.

- Mayhem
Plánoval jsem jít na Gutalax, ale byla by to cesta přez areál navíc, zvláště s plánovaným koncertem Monolithe také na hlavní stage, a tak jsem zvolil Mayhem. Na Gutalax bylo stejně totálně narváno takže dobrá volba ostatně Gutalax bych viděl po 8 a jen letos by to bylo po 4... Zpět k Mayhem. Hodně povedený zvuk, krásně vše zahalené do tmy, krásné plachty za kapelou... Nečekal jsme nějak extra moc, ale opravdu jsem se bavil. Kapela se zdála i střízlivá což byl možná hlavní klad.

- Monolithe
Funera doom na závěr hurá... Sice 2:00 ráno a velká únava, ale za mne jasná povinnost. Kapelu znám již dlouho, ale novější tvorba slábne. Ostatně je hned několik lepších funeral doomů a to jen ve Francii natož po světě. Co mne na kapele mrzí je, že ten funeral postupně zrychlují + komunikují s lidmi + je dokonce hcují dělat "paroháče"... Já se ptám proč? Funeral doom je o niterních pocitech ne o tupém mácháním parohy, paření či tak něco... Za mne lehké zklamání.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Nuclear Vomit
spánek + cesta na pivo + jsem je již 2x viděl

- Demolition Hammer
Z alb mne nějak nechytly a navíc jejich postavení v programu se mi hodilo na pauzu.

- Vallenfyre
Naposledy mne hodně bavily, ale letos čistý překryv proti Zhrine... Jeden z nejdebilnějších střetů vůbec, ale Zhrine je menší šance vidět to Vallenfyre je šance vyšší.

- Devin Townsend project
2x jsme jej viděl po částech a pokaždé vynikající hudba, proslovy, atmosféra prostě vše... jenže letos proti Tsjuder a zároveň proti "doom metalovému" setu Incantation tudíž jsem na něj nevyrazil.

- Incantation
viz komentář výše u Devin Townsend project

- Gutalax
Chtěl jsme jít, ale poslední den festu... 0:50 ráno a další kapela funeral doom? To je moc hudebních šoků a cesta navíc. Nakonec jsme dal kousek Mayhem a raději si dal před Monolithe pauzu.

- Revocation
Start až v 2:00 poslední den? To fakt nedám kor po cestě z funeral doom metalu.. cesta navíc a nutnost přepnout z pomalosti na masakr v podání revocation..

Top kapely festu (za mě):

1. Zhrine 2. Helheim 3. Uada 4. Carcass 5. Oathbreaker 6. Nile 7. Eluveitie 8. Cryptopsy 9. Rotting Christ 10.Mourning Beloveth 11. Emperor 12.Treha Sektori 13. Teethgrinder 14. Infected Rain

Zklamání festu (za mě):

1. Hour Of Penance 2. Gadget 3. Rotten Sound 4. Wolfheart 5. Master´s Hammer 6. Tiamat 7. Wolves In The Throne Room 8. The Great Old Ones 9. Monolithe

Překvapení festu (za mě):

1. Helheim 2. Rotting Christ 3. Birds in row 4. Crowbar