Nice To Eat You Deathfest 2017 (vol. 4)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Nice To Eat You Deathfest 2017 (vol. 4)
datum
11.5.2017 - 13.5.20172017-5-112017-5-13
místo
zámek Horní Libchava Horní Libchava Horní Libchava 1, Horní Libchava
město / obec
Horní Libchava
kraj
Liberecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
550 fanoušků (+ 100 hostů/členů skupin)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, grindcore/goregrind/crust
vstupné
500 (prvních 100 lístků), 650 (do 30.4.2017 - já ; 25.4. bylo prodáno asi 300 lístků), 800 (místo)
ceny
pivo Březňák 10 - 30 ; pivo Březňák 11 - 35 ; pivo Březňák 14 - 40 ; párky vídeňské (2 nohy) 35 ; klobása (bílá nebo klasika) 50 ; guláš 80 ; gulášová polévka 30 ; hamburger 110
autor
giovanni

Počasí:

čtvrtek tak akorát. Svítilo slunko, ale ne moc. Pátek od rána velký pařák a k večeru déšť přez celou noc. Sobota převážně déšť či pod mrakem, ale teplota +/- ok kolem půlnoci dokonce mlha.

Obecné klady:

- V květnu je zima, tak pódium i bar pod střechou se hodí.
- Málo lidí, takže menší fronty všude a větší pohoda.
- Pohledný areál kde je v okolí zámek
- Příjemné barmanky
- Slušné pivo od nového sponzora pivovaru Březňák (10ka, 11ka 14ka)
- možnost prohlídek zámku (50,- kč)

Obecné zápory:

- Slabší výběr jídla a nebylo ho ani 2x moc.
- Málo záchodů (8x "toika")
- Absence sprchy (tvrdily že budou v místní škole, ale nakonec to skrze zastupitelstvo padlo v den konání)
- poslední hrací den v noci došla slivovice i Jägermeister => Becherovka co nebyla ani v ceníku a za 3 105,- kč.. jak dal 105?
- první noc údajně v podzámčí vykradeno několik stanů

---- Čtvrtek 11.5.

- ANIME TORMENT
Kapela začala o hodinu déle, skrze to že odpadli Formless Terror (rozvedu u nich). To neodradilo lidi a dorazilo jich z kraje hned několik. Kapela samotná hraje průměrný death metal a je možné je potkat mnohokrát do roka. Já je viděl poprvé loni na Masters of rock a i zde mohu konstatovat, že podívat se na to dá. Statičtější vystupení (jen zpěvák se alespoň někdy pohl) plusové body nenažene a hudba co občas jde z deathu až k deathcoru též ne. Tudíž průměr.
- PERFECITIZEN
Opěvovaná domácí kapela. Viděl jsem je po 3 a zde mi přišli řekněme nejvíce unavení. Jejich vystoupení (hlavně zpěvák který je běžně neustále v pohybu) a zvuk byl pomalejší než bývá zvykem. Tento slam death či, jak oni říkají, blastcore (snad se nepletu) je třeba řešit rychle. Ale zase to je slam tudíž tuna tupých "zasekávaček". Za mne tedy zklamání, ač tuto kapelu nějak moc nemusím a očekávání nebyla nijak vysoko.
- FORMLESS TERROR
Makedonci Formless terror vůbec nedorazily. Co jsem mluvil s Vláďou (pořadatel festivalu a zároveň zpěvák Fleshless) tak jim volal, kapela nekomunikovala a ani se neozvala. Prý když přijedou tak by šly tento den úplně na konec, ale už z poslední plánované kapely jsem odešel nečekám že vůbec dorazili. Za mne obří zklamání, protože to byla jedna z top 4 kapel ročníku.
- POPPY SEED GRINDER
V roce 2015 na Czech Death festu mne zklamali tím, že se svojí hudou v posledních letech experimentují až moc. Set jsem dal, ale zklamání. Na NTEY 2017 jsem tedy měl nízká očekávání, ale stále ve mne bylo něco co doufalo že se zvednou. Zlepšení jednoznačně nastalo kapele to slušně šlapalo, ale postupem času se hudba stávala dosti stejná. Tudíž reputaci si napravili, ale stále to není ani zdaleka tam kde jsem měl očekávání před prvním setkáním, ač se přiblížili... sice ne o moc, ale přiblížily. Každopádně jméno to na domácí scéně je a určitě je ještě někdy uvidím.
- PUTRID OFFAL
Před festem jsem je vůbec neznal. Ono Francie a rok založení 1991 zavání tím, že jsem někde něco prospal a bude to zajímavé, ale pak člověk uviděl "
aktivita: 1991-1994, 2013-současnost ". Tudíž se jedná o kapelu, která vydala pár dem a splitek a rozpadla se. Čas by na ně zanesl prach. Jenže 2013 reunion. To povětšinou je cesta k penězům, ale zde bych (i právě ta split/dema) viděl opravdu na chuť si ještě "na stará kolena vyhodit z kopýtka". A je to opravdu luxusní. Nové album je velmi dobré a na živo ještě lepší. Proběhl hodně velký mosh, který byl i na stage (všude i má účast :) ). Vzhled si chlapi taky ohlídali, aby tam byla krev, krvavá vrata, nádoby s krvý atd.. Celkově se kapela bavila, lidi se bavily... LUXUS!
- GUTALAX
Co k nim psát... Hudebně to není něco extra, postavené to je ne oblecích, hovnech, srandičkách mezi skladbami, super komunikaci s fanoušky... obecně to je strašně málo kór s tím, že to je "obyčejný" skoční grind/goregrind... ale ono to prostě perfektně funguje. Kluky jsem viděl po 6 (po 7 si je dám letos na Czech Death Festu a po 8 letos na Brutal Assault => jen letos je uvidím 4x) a ve velkém počtu případů jsem se bavil. Zde tomu nebylo jinak tuna srandy, nejvíc lidí snad za celý fest, obří mosh i na pódiu (opět i má účast :) ). Takže opět tleskám a těším se příště. Na závěr myšlenka jak z průměrných ingrediencí lze udělat tak zábavnou a úspěšnou věc...
- RUDE
Death metal a USA? Lákavé. Poslech z youtube dopadl dobře tudíž vysoká očekávání. Realita byla ovšem jiná. Málo lidí, totálně statické vystoupení bez emocí. Hodně slušné zklamání.
- MORFIN
Druhá kapela z USA opět death, jako Rude, a navíc společné turné. Očekávání byla nižší a vystoupení dopadlo tak nějak dle očekávání opět a to šedivý průměr. Bylo zde i méně lidu a navíc na stage skoro tma.

---- Pátek 12.5.

- DILIGENCE
Zde moc lidí nevědělo co čekat, ale já věděl moc dobře. Sice jsem kapelu viděl poprvé, ale jejich živelný death je prostě skvělý. Navíc domácí smečka v čele s "řvounkou" Dahlien (Corona Lantern, Keep On Rotting). Dahlien byla šíleně energická, skvěle komunikovala s davem, veškeré pohyby, pózy zapadalo do toho úžasného setu. Co na tom, že zbytek kapely měl pohyb statičtěší, ale ta hudba a atmosféra byla dokonalá. Opravdu jeden z vrcholů celého festivalu. Naštěstí se rozjeel v koncovce i menší mosh ( opět s mojí účastí :) ). Následovala s Dahlien i společná fotka a pár slov.
- CLITORAPE
Francouzský goregrind až brutal death metal zní dobře. Jenže realita je dosti průměrná i z youtube. Realita na živo je hudebně stejně tuctová, ale na pohled... Jako dobře sado-maso masky utvoří atmosféru, ale statičtější vystoupení v čele se zpěvákem, který by měl přestat chodit do posilovny, protože ten se snad nemůže ohnout přes ty svaly ani k zemi. Tudíž z toho byla ukázka svalů za zvuku průměrné hudby. Takže bída. Kapela zůstala po zbytek festivalu.
- MORTIFILIA
Jedna z mých velmi oblíbených domácích deathových kapel. Hlavně předposlední album "Fate" je opravdu super. Na Brutalu byli nadprůměrní, ale šlo vidět že jejich statičtější vystoupení za světla na startu dne je pro ně prostě moc. kapela má své roky, ale první liga to holt není, ač mne to baví. Zde na NTEY jsem tedy čekal lepší zážitek přeci jen v budově je vždy tma a umělá světla, méně lidu, lidé jsou si blíž i s kapelou. Výsledek? Dle očekávání mnohem lepší vystoupení jak na Brutalu. Opět to bylo statické, ale jak píši v tom prostoru se to dalo brát. Spokojenost.
- FETOR
Polský slam death mne tedy moc nebavil. Dal jsem kousek a šel ven posedět s tím, že jsem to tedy i doposlouchal. Kapela zde byla po zbytek festivalu.
- PAEDITRICIAN
Nevyslovitelná maďarská goregrind až brutal death metal mlátička. Kluci byli jak kapela po lobotomii v lékařských hábitech. Totální nářez, ale pak zase nějaké ty slam prvky a postupně to bylo dosti podobné. Takže za mě ekněme nadprůměr.
- ABORTION
Slovenská grind/crust/death legenda. Do dnes mi unikali a po celém vystoupení jsem si říkal "KONEČNĚ! LUXUS!". Kluci sice půlku setu prokecali, ale jinak to byla skvělá show která neopomenula ani "bomby na nitru" či dokonce sranda cover od Tublatanky. Z keců bych připomněl "základ je udržet moč a stolici pokud to nedáš tak pořád můžeš hrát v goregrind kapele". za mne tedy potlesk a spíše předčená očekávání.
- PANDEMIA
Jedna z prvních českých death metalových kapel, která mne velmi oslovila. S roky můj zájem o tuto kapelu klesal. Jak člověk i v domovině potká lepší kapely, natož ve světě, tak opomíná i to co zná dlouho a není to tak dobré. Předposlech před festem byl spíše nadprůměr. Živě jsem se tedy trošku bál, ale výsledek byl opačný a to naprosto skvělý. Předčená očekávání a můj potlesk.
- NUCLEAR VOMIT
Již jsem tyto prasátka vidět na Czech Death Festu, tehdy jsem je chtěl vynechat ale zvukem mne vytáhl ze stanu a i jsem se bavil. Zde byl výkon slabší, ač se tuna lidí bavila mosh byl obří, ale u mne nic moc. Ani hostovačka zpěváka z PAEDITRICIAN to nějak nezvedla. Tudíž jsem dal celý set, ale průměr.
- HUMAN VIVISECTION
Belgie a death je hodně dobrá kombinace, jenže zde to byl spíše slam death a to mne prostě nebaví. Tudíž i přes solidní reference u mne slabé. Holt Aborted to nejsou :) .
- SPASM
Světoznámá česká goregrind legenda, boratky, robertek na nose... Klasika klasik. Viděl jsem je podruhé a kapele to opět šlapalo, mosh byl rozjetý i na pódiu, ale dozadu budovy na mne ta atmosféra tak nedolehla. Tudíž u mne lehké zklamání.
- PURGATORY
Tato Německá death metalová legenda se předvedla v nejlepším světle. Jejich zvuk byl čitý a zároveň drtící, bubeník byl dokonalý a i z menšího pohybu byla úžasná atmosféra ke které stačila i jen řádka gest zpěváka. Vše si sedlo. Jako čekal jsem, že budou super, ale že až takto to ne. Jeden z vrcholů festivalu.

---- Sobota 13.5.

- CRANIAL CARNAGE
Zahlédl jsem jen tak jednu skladbu. Do hodnocení se nebudu pouštět. Kapelu jsem již viděl na Czech Death festu a je to takový průměrný až podprůměrný český death takže oželitelné a raději se šlo na oběd do Horní Libchavy.
- PESTILENT REIGN
v Horní Libchavě na obědě
- ABRUPT DEMISE
v Horní Libchavě na obědě
- 5 STABBED 4 CORPSES
Dalčí taneční pojetí goregrindu a přes nižší očekávání kapela hodně bavila. Zpěvák byl akční a celé kapele to šlo. Kotel to ocenil moshem, který se přesunul opět i na pódium. Potěšilo, že kapela měla basačku, která byla i pohledná na němku.
- MORTAL TORMENT
První z osobních headlinerů a to tato Řecká brutal deathová úderka. Start byl hned z ostra totálním masakrem podpořeným i dvěma vrženými nafukovacími kruhy do lidí. Kapela se velmi snažila, zpěvák byl výborný po všech stránkách (kapela lehce statičtější). vše bylo jak mělo hodně jsem se bavil, ale lidé ne a ne se rozjet do kotle. Kapela by si jej určit zasloužila. Koncert byl tedy skvělý, ale obecenstvo naopak zklamalo.
- SUPPURATION
Hned následuje druhý osobní headliner, který ten brutal death metal bere trošku jinak. Ono co se divit taky Kolumbie. Od začátku super, ale postupně ten set ztrácel, protože mnoho skladeb působilo dosti podobně. Nasazení kapely bylo takřka nulové (pohybově hráčsky to bylo super). Kotel se též nerozjel. Hodně jsem se těšil s blížícím se festem a více poslechy velké nadšení lehce opadlo i tak očekávání vysoká a realita byla slabší. Za mne zklamání. i tak jsem si se zpěvákem dal společné foto.
- BACTEREMIA
Jede společné turné s Suppuration a je to též Kolumbijský Brutal death metal. Zde bylo nasazení vyšší, ale od začátku vše působilo zcela stejně. Možná to bylo i zvukem, prootže bubeník makal, ale slyšet jej moc nebylo.. možná to byla i ta pověstná "zvuková koule". Takže ani hráčské umění nepostačovalo na více jak průměr.
- ANIMALS KILLING PEOPLE
USA Brutal Death Metal až Grindcore. Očekávání moc vysoká nebyla dal jsem jen asi půlku. Na zatracení to nebylo, ale nízká očekávání to nepřekonalo. Pobavil obrázek za kapelou s krkavcem, který lidské hlavě vydloubává oko u čehož stříká krev.
- CREPITATION
Jen jsem je slyšel při delším hovoru před budovou takže nehodnotím, ale dle referencí se to povedlo i kotel byl slušný.
- FLESHLESS
Co k těmto zdejším pořadatelům a zároveň jedné z nejznámějších českých kapel psát? Vždy předvedou hodn vysoký standard a na NTEY logicky i slova díků divákům, kapelám, sponzorům atd... Hudebně není co vytknout možná bych řekl, že za předchozích 6 účastí na jejich koncertě jsem již měl i lepší pocity při odchodu po konci setu, ale i zde to bylo opravdu tvrdé a dobré.
- BENIGHTED
Headliner celé akce i můj osobní. 2x jsem je viděl na Brutal Assaultu a vdy o byl masakr ikdyž tento Francouzský grindcore až brutal death metal potřebuje spíše menší fest, stage atd.. právě v menších místech to rozjedou nejvíce. Očekávání byla obří a výsledek byl možná jeden z nejsilnějších koncertních zážitků vůbec.. Silná slova? Tak to vůbec... možná to bylo mojí účastí v kotly od startu do konce, kdy to byl zároveň nejtvrdší kotel který jsem doposud zažil (lýtko kdy mi obě nohy podťal padající člověk mne bolí ještě 3 dny po této akci.. modřiny za fest a hlavně tento set odezněli atd..). Kapela se upřímě bavila atmosférou podala velmi vysoké nasazení, skvělou práci s publikem... Opravdu LUXUS a top koncert ročníku!
- BLOOD
Do potvrzení jsem je neznal. Po potvrzení nastalo zjištění, že to je prstará Německá kapela hrající Death Metal/Grindcore již od roku 1986. Pár poslechů mne dost zaujalo, ale živě jsem byl na vážkách buď to bude průměr či to bude pecka. Výsledek byla právě ta pecka. Hned od počátku proběhlo plivání plamenů jak někde na blackovém koncertě a poté vynikající uvěřitelná tvrdá hudba. I slovně byli výborní. Opravdu ten pocit, když z kapely cítíte že ji hraní baví a ještě tomu co hraje věří je dokonalý. Jak by řekli kamarádi KULT!
- ANALEPSY
spánek.. možná jsem pár tónů zaslechl.
- DISFIGUREMENT OF FLESH
spánek..

--- top kapely ročníku:

1.BENIGHTED 2.DILIGENCE 3.PURGATORY 4.PUTRID OFFAL 5.MORTAL TORMENT 6.BLOOD 7.GUTALAX

--- zklamání ročníku:

1.FORMLESS TERROR (nedorazili) 2.RUDE 3.NUCLEAR VOMIT 4.SUPPURATION