MetalGate Czech Death Fest 2015

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2015
datum
11.6.2015 - 13.6.20152015-6-112015-6-13
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 1200 lidí
žánr
death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, atmospheric black metal, avantgarde metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore
vstupné
1. vlna (200 ks - já): 600,-Kč, 2. vlna 600,-Kč, 3.vlna (po vyprodání od 1.2.2015) 700,- Kč, na místě 800,- Kč
ceny
pivo 10ka 20,-Kč, pivo 11ka 22,-Kč, pivo 12ka pšenice 30,-Kč, pivo IPA 30,- Kč, točená malinovka 18,- Kč, záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (10ka 20,-Kč, 11ka 22,-Kč, 12ka pšenice 30,-Kč, IPA 30,- Kč)
- točená malinovka (18,- Kč)
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu
- i ve městě dobré jídlo za dobré peníze (Restaurace Divadlo smažák za 79kč, Kozel 11 za 24kč atd.. Ve "vývařovně" řízek + brambory + lahváč za 75kč)
- poprvé papírový program
- dvě prohořívací klády každý večer před stánkem se ciderem (vedle medoviny a piva) působily velmi příjemně a zajímavě.
- výstava obrazů malíře Godothora (obdoba toho co vystavoval loni na Brutalu)

Obecné zápory:

- lehce se zhoršila kvalita piva. První den luxus další dny v pohodě, ale o něco slabší a bublinkovatější (11ka). IPA vždy luxus.
- V areálu přibilo nácků (letos napočítáno +/- 8)
- Po první noci se vyskytlo hned několik vykradených stanů (ráno na to upozorňoval Dan)
- V areálu "vysírala" hygiena

Ani klad ani zápor:

- Pokud chce čověk spát, tak slyší až moc čistě každou kapelu, jak kdyby spal u podia. Což, ale řeší omezené hrací časy.
- Chillout po konci kapel. Tudíž ve velkém stanu na sezení jede z repráků hudba všemožných metalových stylů i rockových klasik. Klad pro nespavce co se chtějí bavit, ale pro ty co jdou spát nic moc. Vůči pódiu je razance zvuku o dost menší, ale vůči klidné noci je to znát. Na stranu druhou "kecavé" partičky nesedí ve 3h ráno u stanů, ale v chillout zóně tudíž člověka ruší "jen" hudba a u té se usnout dá.

Vypito 98 sudů piva (dle ofiko after videa).

Čtrvrtek - 11.6.2015

/// Dead Carnage
- Nestihl jsem je skrze spoje. Velmi kladné reference a věřím, že je ještě někdy uvidím moc jsem se na ně těšil.

/// Exorcizphobia
- Čekal jsem povedenou porci thrashe s tím, že jsem měl lehký otazník jak moc se budu bavit po celou dobu koncertu. Obavy se vesměs naplnily a ač to byl pěkně sypavý thrash tak na to, že kapela hrála jen 30 minut tak jsem měl pocit monotńosti. Tak jako tak pohodové vystoupení na které dorazilo vcelku dost lidí na to, že to byla druhá kapela festu.

/// Aggressive Tyrants
- Opět se na CDF dostal zástupce z Vysočiny. AT jsem viděl naposledy v Jihlavě v roce 2011 tak jsem se těšil jak to kluci zvládnou v současnosti. Kapela podala luxusní výkon, byla sranda, super oblečky. Postupně to člověka prostě táhlo blíž a blíž pódiu. Strhnul se první pořádný moshpit z asi 10+ lidí. Trošku zklamalo to, že Jindra chválil kde koho z festu zdravil kde koho a doporučoval koupit kde co, ale co už. Celý koncert točila Jindrova holčina tak čekám super klipy. Nakonec na ně dorazilo již hodně lidu. V pátek jsme po ránu kecaly s jejich basákem a jeho bratrem. Kluci si ten večer a jejich prastaré modly (Kryptor) pořádně užili.

/// Street Machine
- Očekával jsem nejslabší kapelu dne a zároveň i jednu z nejslabších kapel celého festu. Což se potvrdilo. Holt mi ten rádoby tvrdý "New York HC" nesedí. I zde bylo dost lidi, ale ta houpačka/hopsačka mne tedy nebavila a pozoroval jsem ji jen z povzdálí.

/// Kryptor
- Tuto kapelu beru jako legendu, ale za nějakého fanouška se nepovažuji. Každopádně skrze statut této kapely byla účast prostě povinná. V roce 2013 jsem je viděl právě na CDF a šlo to. Tentokrát to bylo o něco lepší, protože jsem znal již více skladeb a prostě mi sedli víc jak tehdy. Ohlasy byly také skrze kladné. Sice dlouholetý znalec a fanda Kryptoru basák z Aggressive Tyrants čekal od návratu této legendy "víc", ale i tak prohlásil že to bylo dobré a bavilo ho to. Jeho hodnocení je si myslím mnohem fundovanější jak mé.

/// Dew-Scented (de)
- Headliner dne a vlastně jedna ze 3 hlavních kapel festivalu. Na Brutalu 2014 jsem je viděl a co si pamatuji, tak mne i bavili jenže sil je na BA málo tak jsem je nedal celé. Zde byla volba jasná a to si je dát komplet. Začátek mi přišel vlažný, nic moc zvuk atd.. postupně si vše sedlo a Dew-Scented zahráli luxusní set a ač jsem znal jen pár skladeb, tak jsem se skvěle bavil. Lidí z počátku moc nebylo pak se to vcelku dobře sešlo, ale třeba vůči loňským Malignantům, ve stejném termínu, bylo lidí méně. V kapele hraje i nadále kytarista z mé srdcovky Severe Torture a to Marvin Vriesde. Za ním jsem zaskočil na autogramiádu zalobovat proto, aby dorazily Severe Torture na Czech Death Fest tak snad za rok. Angličtina tedy úspěšně osvěžena.

Pátek - 12.6.2015

/// Capture or Kill
- Tak ti mne jednoduše nebavili. Dorazilo na ně pár lidí, ale i tak jsem jich čekal méně.

/// Keep On Rotting
- Čekal jsem, že by to mohlo být dobré, ale změna v sestavě na postu vokálu je pro kapely často problém kór pokud tam jde žena. Ale historii kapely jsem neznal, tak jsem si říkal "a proč ne minimálně kouknu na tu cácorku a bude". Až po festu zjišťuji, že jsem je kousek viděl na Brutal Assault 2014 kde jsem odešel spíše nespokojen. A výsledek tentokrát? Luxus! Fůra energie, nasazení, lidí a sypavá muzika. Největší příjemné překvapení festivalu. U zpěvačky mne překvapilo triko Nocturnal Pestilence, protože u takové smečky vidět triko Symphonic Black kapely není moc časté.

/// Secret of Darkness
- Poprvé jsem je viděl právě na CDF v roce 2013 a přes průměrná očekávání jsem se velmi bavil. Tehdy hráli za tmy, ale letos hráli již jako 3. kapela dne tudíž, za pořádného horka. Na nasazení ani kvalitě hudby to znát nebylo, ale ta atmosféra byla slabší. Tudíž jsem se letos tak nebavil jako v roce 2013, ale i tak to bylo povedené vystoupení na které dorazilo vcelku dost lidí.

/// Cruadalach
- Jedni z mých headlinerů akce na které jsem se velmi těšil. Plné pódium muzikantů a muzikantek pořád hopsalo, hrálo na housle, pískalo i pělo a o zábavu tak bylo postaráno. Já se bavil také a koncert byl prostě výborný. Na závěr si lidé přáli zahrát skladbu "Zlatovláska", ale prosby vyslyšeny nebyli a tuším, že se končilo skladbou "Rebel against me". Tuším, že ohledně toho padlo i cosi, že si vydavatel nepřeje hrát danou skladbu a tou byla asi ta Zlatovláska. Vynikající výkon podal Datel za bubny na kterého jsem se zaměřil skrze jeho doomovou minulost i současnost.

/// F.O.B.
- Tak ti byli moji plánovanou pauzou. Na jejich metalcore jsem zvědavý nebyl. Lehce jsem je vnímal do stanu a nakonec na ně i dorazil shlédnout poslední dvě skladby. Očekávání o bídě se jen a pouze naplnila. Bylo zde dost lidí. Zajímavostí je, že na CDF slavil jejich zpěvák narozeniny. Druhý den jsme ho potkaly na obědě v Kostelci a vypadal střízlivě.

/// Minority Sound
- Tuto kapelu jsem již dopředu bral za jednoho z vážných kandidátů na největší odpad soupisky a to se jen potvrdilo. Chvilku elektorinika pak pomalu diskotéka, no děs běs. Odpad.

/// Lucifer’s Child (gr)
- Řecký metal a to hlavně black je velmi zajímavý a v jeho čele trůní Rotting Christ. A Lucifer’s Child mají ve svých řadách kytaristu jménem George Emmanuel a ten je právě členem Rotting Christ (až od roku 2014). To bylo řekněme lákadlo a zajímavost této kapely. Z toho mála co od ní šlo slyšet jsem čekal zajímavý black. Obavy, ale byli na místě přeci jen kapela co tuším nemá venku ani jedno album a je složená možná jen rok není zrovna jistotou kvality. Obavy se po prvních tónech vytratily a každý si je užíval. Zpěvák dobře komentoval skladby i komunikoval s publikem a celé kapele to pěkně šlapalo. Ani nevím ke komu bych je přirovnal, ale bylo to ptostě skvělé. No prostě příjemné překvapení festu.

/// Avenger
- V ČR je fůra kvalitních blackových kapel a mezi ně řadím i Avenger, ač se mi ta která skladba nelíbí. Hodně jsem se na ně těšil i když měli hrát za světla. Před festem nastaly v Anenger personální změny, kdy je opustily 2 členové a i to se možná projevilo na celkovém výkonu. Byl jsem velmi zklamán. Měli špatný zvuk, nulové nasazení a celkově zěnli nějak divně unaveně. Byl jsem tak zklamán, že jsem v půlce odešel.

/// Liveevil
- Totožné hodnocení jako u Minority Sound a možná i horší. Odpad.

/// Ador Dorath
- Naposledy jsem na nich byl na Brutalu v roce 2009 a tehdy mne bavily a ještě měly na vokálu i ženu. Vesměs jsem poslouchal z jejich 4 vydaných alb jen ty první dvě, kde byl i ženský vokál a dost jsem se bavil. Současná podoba této skupiny je již bez ženksého vokálu a celkový hudební posun kapely mne 2x nechytnul. Tudíž jsem moc nevěděl jaké to bude na živo. Koncert jako takový byl pro mne velkým zklamáním. Ženské vokály z playbacku, ospalý/nalitý dojem kapely, vizáž působila dost odflákle, atd.. I mluveným slovem se kapela spíše těšila na chlast po koncertě než na koncert samotný. Jsem zklamán.

/// Carach Angren (nl)
- Čekal jsem že to bude "cirkus" co by mě mohl bavit, ale obával jsem se že to bude dokola to samé. Ale od nástupu kapely na plac šly moje obavy stranou. Vynikající choreografie, hudba, zvuk, pohyby či zpěvákovi přechody z strašně rychlého pohybu do absolutní ztuhlosti v rámci jedné vteřiny. Dávkování celé atmosféry byla kapitola sama o sobě. Bubeník byl naprosto famózní ostatně jako celá kapela. Drsný byl klávesák, který stál stále ve strnulém postoji a byl taky úžasný. Opravdu luxus a nejlepší koncert ročníku. I lidi co nemusejí black, a jemu podobné styly, si tuto kapelu náramně užili a neustále ji chválili. Dorazilo možná i nejvíce lidu za celý fest.

/// Tortharry
- Naprostá klasika a špičkový death jak jinak. Již ani nevím co o této kapele psát vždy jsou skvělý a úžasní a letos tomu nebylo jinak. Čím mě zklamali bylo to, že dohráli odešli jen proto, aby se sami od sebe asi za 1 minutu vrátili se slovy "můžeme dát ještě?". To bylo hodně bokem a byla to taková kaňka na jinak skvělém vystoupení.

/// Morgue Son
- V minulosti jsem na tuto kapelu narazil a byl jsem unešen zvukem, nápady a vším okolo. Strašně jsem je chtěl vidět a letos se mi to splnilo. Bohužel od té doby kapela prošla značnou změnou žánru kdy z osobitého pojetí řekněme melodičtější formy deathu, s několika příměsemi, došli až do nějakého atmosferického rocku. Tudíž žánrovou škatulkou do vod CDF nepasovali, ale i tak jsem na ně šel. Většinou hráli novější rokovější skladby a ty mne moc nebavili, ale když zapluli do starších desek tak byl koncert hned o několik tříd jinde. Bohužel cest do minulosti proběhlo jen pár a tak jsem se v půlce sbalil a šel spát. Zůstalo na ně jen pár lidí. Celkově kapela potvrdila má nízká očekávání a již přestávám tuto kapelu sledovat.

Sobota - 13.6.2015

/// Born Again
- Metalcore s příměsí deathu jako první kapela? To neznělo moc lákavě. Po naposlouchání pár skladeb před akcí jsem, ale na koncert šel s tím, že by o nemuselo dopadnout zle. Kapela od pohledu, nasazení a samotné hudby působila, že tomu svému stylu fakt věří a to bylo znát i na atmosféře. Na to,že cory obecně nemusím, tak zde mne i bavil ten nasraný vokál a údernost této smečky. Za mě příjemné překvapení festu. Pro lidi s kterými jsem se bavil o Born Again bavil to byla naopak velká slabota, ale já i tak tleskám.

/// Hecate (sk)
- Dal jsem jen 1 skladbu a šel na oběd do města = nehodnotím.

/// Revenge Division (sk)
- Ještě jsem byl ve městě.

/// Amok
- Z města jsme se vrátily později a Amok jsem tedy stihl až v půlce. Chtěl jsem je vidět celé, ale co už tak jsem se zaměřil, abych si je užil až do konce. Hudba byla kvalitní, ale něco tomu chybělo. Vše působilo staticky a na to, že jsem viděl snad jen 3 skladby tak i ty si byli až moc podobné. Čekal jsem tedy více i tak jsem ještě spokojen.

/// Heaving Earth
- Aneb můj další headliner akce. Pro mě je tato kapela asi nejlepší tuzemskou death metalovou kapelou. Její složení je plné skvělých muzikantů napojených na vynikající kapely (Brutally Deceased, Feeble Minded, Ingrowing, Despise) takže očekávání byla velmi vysoká. Dorazilo i dost lidí a všichni čekaly že nastane neskutečné peklo. A peklo opravdu nastalo kapela rozdrtila všechny a všechno. Pro hromadu lidí to byl jeden z nejlepších koncertů letoška. Pro mne měl tento koncert ještě jeden klad a to ten, že na Brutalu 2014 jsem z nich viděl jen asi 2 skladby skrze únavu zatímco letos na CDF jsem si je mohl užít pořádně.

/// Diphteria
- Jen jsem je poslouchal ke stánku s medovinou a nějak moc jsem je nevnímal. Slyšel jsem na ně dobré reference, ale mě bohatě stačilo slyšet hecovačky typu "co si takto dát regee" či kdo by si chtěl poslechnout nějaký "hip hop" a pak krátký hiphop koncert, no prostě bída. Na konec poslední skladby tam jdu mrknout a co nevidím. Na pódiu tuna lidí, holčiny z davu v podprsenkách a všichni se pohupují. Až jsem si vzpomněl na Biohazrad (či Agnostic Front?) na Brutalu kde udělali totéž. No bída.

/// Mean Messiah
- Kapela mi nepřišla nějak výrazná ani osobitá. Prostě kapela která je zapomenutelná. Co je na ní nezapomenutelné je její krásná basistka. Už jen skrze ni jsem chtěl na tuto kapelu jít. Všechna průměrná očekávání se naplnila koncert proběhl hladce člověk se vesměs bavil a když chvilku ne stačilo se podívat právě na basistku. Za mě tedy koncert co neurazil, ale ani nějak zásadně nenadchnul.

/// Poppy Seed Grinder
- Kapelu znám již nějaký ten pátek a vždy mě bavila ač tam je vliv coru. Na koncertě jako takovém jsem se ale moc nebavil. Měli sice tah na bránu, bylo to tvrdé, vše šlapalo, ale nějak mi to nesedlo. Možná tam již bylo víc coru než snesu. Navíc začalo lehce poprchat. Za mě mírné zklamání.

/// Offence (pl)
- Již hodně pršelo a již se řítila bouřka, tudíž jsem dal sotva 2 skladby a zdrhl pod ten velký stan na sezení. Kapela nezněla zle, ale na nějaké velké hodnocení to není. Zajímavostí je, že jim chyběl zpěvák, který byl v nemocnici (Úplně jsem nepochopil zda tam skončil před CDF či z CDF, protože se mi zdá že někomu děkovali.). Jako náhrada byl zpěvák z kapely "Nuclear Vomit" tedy z kapely co hrála na CDF loni.

/// Darkfall (aus)
- Těšil jsem se na ně, ale stále byl silný liják s bouřkou tudíž jsem je ani neviděl a nadále seděl na lavici pod stanem. Hodnotit je tedy bohužel nemohu. Tak snad příště.

/// ToteM (pl)
- Aneb "adekvátní" náhrada za Houwitser. Na Brutalu jsem je tehdy neviděl a ani mi to nevadilo. Před CDF jsem si je naposlouchal a dokonce jsem se i těšil. Bohužel i na ToteM stále pršelo. Právě kombinace deště, nastupující únavy atd.. možná způsobila že jsem se pár skladeb nemohl do koncertu "položit". Postupně si však vše sedlo a mohu konstatovat, že se to povedlo. Kapela byla úderná. Zpevačka příjemně ukecaná a živelná. Atmosféra byla příjemná a slova mezi skladbami byla sice polsky, ale člověk jim i vcelku rozuměl a i je mohu pochválit. Spokojenost.

/// Doomas (sk)
- Druhé setkání s touto doomovou kapelou a opět na CDF. Naposledy mne nebavili a letos mohu konstatovat to samé. Doom mám moc rád, ale Doomas mi přijdou, že jsou přesně ten typ kapely co si na doom spíše jen hraje než že by jej prožívala. Z poslední myšlenky pramení i vystupování Doomas a to je plné hecování, kouře, pózování, vyhrávek a tuny keců mezi skladbami. Doom je o nitru a melancholii ne o pózách a kecech. Mám prostě s Doomas problém i ta jejich nová skladba co má videoklip mě na netu bavila a na živo to bylo nic moc. Tudíž jsem opět zklamán. Ač jeden klad najdu a to, že kytarista měl tričko kapely Doom:VS . Při Doomas již déšť takřka ustal.

/// Graveworm (it)
- V roce 2010 jsem je viděl na Brutalu a co si vybavuji tak mne i bavili. Letos jsem se tedy těšil. Koncert nezačal moc dobře, ale postupně se vše zlepšovalo přibývalo lidí a ustal i déšť. Skladby jsem neznal a již se na mě dost projevovala únava. Každopádně jsem +/- spokojen poněvadž očekávání nebyla nějak velká na to, že šlo o ofiko headlinera akce.

/// Morgoth (de)
- Do roku 2012 jsem tuto legendu neznal pak nastoupily na Brutalu a já na ně čuměl s otevřenou hubou a hned jsem pochopil proč to je taková legenda. Letos jsem se na ně oprávněně těšil, ale v kapele skončil zakládající člen a zároveň vokalista Marc Grewe což mohl být problém. Nový vokalista (Karsten "Jagger" Jäger - od roku 2014) mne však bavil již vzezřením (obří chlap, dlouhé vlasy i fousy) a hlavně vokálem. Grewe byl osobitý "džískou"+čapkou plus hecováním. Nový vokalista prostě přišel ani se moc nehýbal a nechal za sebe mluvit svůj záhrobní vokál plný úžasné atmosféry, kterou dokreslila tma. Opravdu luxusní zážitek a jednoduše hutný záhrobní death metal. Změnu na vokálu hodnotím kladně a koncert byl opravdu jedním z vrcholů ročníku. I jsem na Morgoth postupně chytl poslední zbytky sil a užil si je.

/// Llyr
- Můj další osobní headliner ročníku. Očekával jsem, že na poslední kapelu festu, a ještě doomoovu, dorazí jen pár lidí a bude to komorní ukončení festu. Opak byl pravdou na place mohlo být klidně 60 lidí a na sezení u stage mohlo být dalších 15 = klidně +/- 80 kusů čekalo na Llyr a zůstalo až do konce což hodnotím velmi pozitivně. Začátek koncertu pojali Llyr vtipně a to tak, že poděkovali pořadatelům za to jak skvělé předskokany jim sehnali. Kapela zahrála dohromady asi 3 skladby a přídavek odmítla s tím, že by rádi, ale nemají čas navíc přídavek by byl tak na 8 minut a ty fakt nemají. Kapela se prezentovala příjemným projevem, slovy mezi skladbami a vynikající hudební stránkou. Překvapili početným složením kapely. Když už jsme u toho složení tak měli hostujícího kytaristu Honzu, který prý bude nejspíše jen skrze tento CDF a jindy již asi ne. Vynikající byla skladba "Melancholy of My House", kterou si jako jedinou vybavuji i názvem. Llyr lidem ukázali co je doom a byl to vůči Doomas velký kontrast.

- top kapely festu (za mě):

1. Carach Angren 2. Heaving Earth 3. Llyr 4. Morgoth 5. Dew-Scented 6. Cruadalach 7. Tortharry 8. Lucifer’s Child 9. Aggressive Tyrants

- zklamání festu (za mě):

Avenger, Ador Dorath a pak to že jsem nestihl dorazit (blbé spoje) na Dead Carnage (těšil jsem se + si je lidi hodně chválili)