Brutal Assault 2013 (vol.18)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Brutal Assault 2013 (vol.18)
datum
7.8.2013 - 10.8.20132013-8-72013-8-10
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
Asi 13.400 návštěvníků
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, sludge metal, drone metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, avantgarde metal, crossover / crossover/thrash, grind, hardcore
vstupné
1200 (1. předprodej - vyprodán 22.11.2012 -odhad 3 týdny), 2. předprodej 1600 (do 30.4.2013) + zdarma DVD k lístku 3. předprodej 1700 (do 31.7.)
autor
giovanni

Počasí:

Středa - po kapelách lehoušký deštík na pár minut jinak celý den hnusný pařák
Čtvrtek - obyčejný déšť asi v 22h (chytl nás při odchodu z hospody) jinak pařák
Pátek - pršelo vlastně od rána na Orphaned Land nejsilněji a pak lehce průběžně
Sobota - půl dne pařák pak zataženo sprchlo prý o Vomitory.

Obecné klady:

- nezvýšená cena žetonu (stále 30,- Kč / žeton)
- stále se dalo v areálu kvalitně stravovat do 2ž za jídlo
- luxusní odbavování u vstupu, které bylo velmi svižné
- drobné detaily v areálu (nové vlajky)
- široká nabídka nealka (limonády Černé hory jsou velmi chutné a i to PardálOVO je dobré jen zde jsem dostal takřka nevychlazené a to byl patok)

Obecné zápory:

- Kapely bez bázně přetahovaly své sety (viz Overkill či In Flames) a jiné prostě musely skončit dřív, ač začali déle (Coffins byla škoda).
- Další ročník kde nebyly k mání pytle na odpad (doporučil bych 2 druhy pytlů malý pro každého a ten velký na vyžádání) = bordel v kempu či nošení bordelu jak tro.l ke vstupu do areálu a tam do prvního koše.
- Opět pivo zvané bublifuk natočené na jeden zátah, které ztratilo pěnu po 2 minutách (dal jsem si po loňsku pozor a pil je delší dobu a ve větších časvých rozestupech)
- "Spojovačka" mezi podium/bar a "zelenou loukou" nevím jaký génius tam vymyslel to rozházení cihel, ale prostě to pos.al. Kdo jako rád dupe každý druhý krok po tvrdých kusech cihel? Kaluže byly stále jen ta chůze byla 100x horší jak jindy... kdyby to "poskákaly" žabákem tak prosím, ale toto?
- "Druhý/zadní vstup" se uráčili otevřít někdy ve čtvrtek kolem poledne. Proč? Od středy jak pako obcházím celý kemp, abych vlezl do areálu hlavním vchodem a to denně x krát + cesty s tím, že mrknu zda je ten bokový vstup již otevřený = zbytečně nachozené hromady metrů hlavně že u zavřenou bránu hlídal jeden sekuriťák...

---- Středa 7.8.

/// Beast Within The Sound
- Zahlédl jsem jen poslední skladbu tak nehodnotím.

/// Dying Passion
- Pohodový rock s pohlednou zpěvačkou, která si nebezpečně zahrávala s větrákem, když na sobě měla šaty. Jednou jí větrák zaskočil a od té doby si to hlídala. Měl jsem z kapely takový pocit jako, že to jsou pomalejší Nightwish což mi nevadilo a na rozjezd spokojenost.

/// Jungle Rot
- Můj vrchol středy. Do potvrzení na soupisku jsem tuto kapelu neznal, ale jak jsem ji poznal, tak jsem nadšen. A koncert? Jasný vrchol středy. Vynikající porce kvalitního amerického death metalu. Kritizuji, ale pózerské kecy mezi skladbami těch motherfuckerů a oldschoolů bylo až moc až tomu snad nikdo nemohl věřit.

/// E.N.D.
- pauza

/// Malignant Tumour
- Chtěl jsem jít jen koncovku a nakonec jsem viděl většinu. Byla to má premiéra na této tuzemské legendě a jsem spokojen, ale ne nadšen. Prostě jsem rád za účast a příště půjdu jen kousek z úcty, případně je oželím. Celkově zde byla překvapivě výbušná show s tunou efektů a plamenů až mi přišlo, že se těmito efekty snaží posunout show někam výše.

/// Testament
- Druhé setkání s touto thrash legendou bylo určitě slabší jak v roce 2009 a nějak mne to nedokázalo plně pohltit, což v kombinaci s následnou pauzou znamenalo můj úprk do stanu asu v 3/4 koncertu. Tudíž pouhé budiž.

/// Hentai Corporation
- Něco málo jsem zaslechl do stanu, než jsem usnul, a na hodnocení to není.

---- Čtvrtek 8.8.

/// Abstract Essence
- Víc a víc se mi tato kapela začal líbit, ale živák to srazil dolů. Kecy mezi skladbami hudbu nepodpořily a jen se opíraly o sprosťárny, což nevadí, ale není to zajímavé. Hudebně mě tato kapela nechytla což je mírné zklamání. Asi po půlce jsem odešel.

/// Proximity
- Kousíček jsem zahlédl a jediné co si budu pamatovat je nádherná slečna s černým nátělníkem Proximity, která vyšla z backstage jinak nic. Kolega se na ně těšil a vůbec se mu nelíbili.

/// Coffins
- Vynikající kapela, kterou stále dumám kam zaškatulkovat a největší škoda je jejich opožděný příchod a start. Každopádně luxusní hudba, nasazení prostě precizní Japonská práce a jsem rád, že jsem měl tu čest.

/// Decrepit Birth
- Moc jsem se a tuto úderku včele s nezapomenutelným Robinson těšil a dostal jsem očekávané a to i s přídavkem skvělé práce právě vokalisty s publikem a pauzami mezi skladbami. Bravo.

/// Magrudergrind
- pauza

/// Dr. Living Dead
- pauza

/// Novembers Doom
- Druhé setkání a řekl bych, že dokonce i silnější jak poprvé (2009) hlavně zazněla skladba Dark World Burden (Možná i má nejoblíbenější vůbec, která má navíc i geniální text.) zazněla a já konečně popustil vlastní uzdu a krásně jsem si zařval celý text. Jeden z vrcholů ročníku, kdy jsem ani v setlistu nenašel chybu.

/// Hacride
- pauza

/// Philm
- pauza. Každý je žere skrze Lombarda já i s ohledem na tuto persónu říkám, že mne nechytly a nemrhal jsem časem.

/// Downset
- pauza

/// Belphegor
- Na tuto blackovou hvězdu jsem musel prostě jít, ač mám oblíbenější blackové kapely. Hudebně nemám výtek, vyzáží též ne, ale přišlo mi to takové bez většího zápalu a celkově odehrané/odpózované tak, aby se splnily základní požadavky a moc jsem se neunavily. Tudíž jsem před koncem odešel do baru.

/// Devildriver
- pauza

/// Dying Fetus
- Druhé setkání (poprvé 2010) a opět totální masakr, ač tehdy to bylo intezivnější tou tmou. Letošní koncert neměl chybu co skladba to známá pecka a areál byl krásně naplněný.

/// Ensiferum
- Další repte tentokrát z roku 2010 a opět spokojenost, ač hudebně u mne tato kapela v rámci žánru klesá, tak ji mám stále rád. Hlavně jsem se kochal úžasnou klávesistkou. Co se hudby týče tak takový standard. Odešel jsem asi v půlce do města na pivko.

/// Gojira
- Chtěl jsem kousek vidět, ale byl jsem ve městě. = pauza

/// Anthrax
- Plánoval jsem vidět kousek nakonec skrze průtrž a lehké provlhnutí jsem pouze slyšel půlku koncertu. Hudebně na tu dálku spokojenost, ač preferuji jiné thrashové kapely.

/// Fear Factory
- Skrze to provlhnutí jsem klimbal ve stanu s tím, že vyrazím na konec Voivod, celé Entombed a Marduk a FF mě jednoduše uspali což si myslím vypovídá hodně o mém názou na tuto kapelu.

/// Voivod
- Stále jsem spal za což se nemohu pochválit chtělo to kousek vidět.

/// Entombed
- Na začátku koncertu jsem se probral a než bych vypadl a došel do areálu tak by byl skoro konec = jen jsem poslouchal a klimbal. Celkově mi tam chyběla ta "šťáva" no snad napotřetí je již plně uvidím zatím jsem je viděl z části v roce 2008 a letos jen slyšel...

/// Whitechapel
- pauza

/// Marduk
- Chtěl jsem je vidět, ale zase jsem usnul a vzbudil se v půlce, abych uslyšel tak 2 skladby a pak již nevím = po Entombed můj druhý větší provar letošního ročníku.

Klubová stage:
Zajímaly mne zde pouze 2 kapely
/// FDK
- střet s Dying fetus byl nejhorší z celého festu. FDK jsem viděl v červnu na MetalGate Czech Death Fest, kde pro mě byli jedním z vrcholů festu , ale zde jsem skrze střet pobyl jen asi 2 skaldby a mizel na Dying Fetus. Co jsem viděl bylo skvělé jen zde bylo až moc málo lidí.

/// Secret Of Darkness
- Chtěl jsem si je zopáknout (viděl jsem v červnu na MetalGate Czech Death Fest), ale byl jsem ve městě.

---- Pátek 9.8.

/// Antropofagus
- Kapelu jsem do potvrzení neznal, ale dost jsem si ji oblíbil. Můj zájem vzrostl poté co jsem zjistil, že bubeník (Davide "Brutal Dave" Billia) je členem další luxusní BDM kapely z Itálie a to špičkových Septycal Gorge. Koncert byl opravdu brutální, ale čekal jsem možná o něco víc holt v BDM musíte být jó dobří, aby jste byly něco víc a takových kapel logicky moc není.

/// Attack Of Rage
- Zde jsem měl smíšená očekávání a byla otázka jak se tato kapela předvede naživo. Výsledek nebyl nijak oslňují. Je to poslouchatelná skupina, ale že by mi stály za ty vynaložené síly? To ne.

/// Katalepsy
- Další BDM tak vysoká očekávání vůbec jsem je neznal, pak jsem si pustil pár skladeb a čekal jsem co živák. Živák na youtube mne moc nebavil a na BA? Též ne přišlo mi to jako "corovatý" BDM s vyzáží NY hardcore = děs běs a v půlce jsem odešel. Na autogramiádě jsem je zahlédl a hodně lidí z nich bylo vyloženě unešených viz jedna černoška (Odkud byla fakt nevím, ale pěkná... ), která málem přepadla přes hrazení u jejich stolku, aby u nich byla na fotce co nejblíže a vůbec nedokázala popsat jak silný to je pro ni zážitek a jak si koncert užila. Já se naopak ani nenamáhal vytáhnout na té autogramiádě foťák.

/// Minority Sound
- pauza

/// Obscura
- pauza (kousek jsem je viděl v roce 2009 a lineup začal houstnout tudíž pauza)

/// Glorior Belli
- Šel jsem jen na koncovku s velkými očekáváními. Skladby co jsem slyšel před BA se mi líbili, reference po netu také dobré, ale koncert mne nějak zásadně neoslovil tak snad příště. Překvapil zpěvák, který seskočil k lidem do první řady a nabízel jim kytaru, aby si "zabrnkali". Každopádně si tuto kapelu budu hlídat. Cítím zde potenciál.

/// Hypnos
- Česká klasika a moje repete z roku 2010. Vůči zmíněnému ročníku byl tento koncert určitě slabší a to hlavně po stránce nasazení a chuti ukázat se. Nebyl jsem nadšen až tak, že jsem v 3/4 odešel.

/// Misanthrope
- Zaslechl jsem je do stanu a nikterak mne neuhranuli, prostě ucházející kapela a v takové konkurenci byli jasnou pauzou.

/// Pro-Pain
- pauza

/// Loudblast
- Francouzská legenda a death tudíž povinnost tam zajít. Šel jsem pouze na koncovku s menšími očekáváními. Kapela mile překvapila a trošku v mém "žebříčku" poposkočila nahoru, ač to je stále jakýsi průměr. Každopádně menší překvapení.

/// Hate
- Hate jsou pro mě řekněme Behemoth 2. Ještě album Morphosis (2008) jsem si občas pustil, ale již to nebylo ono a ty další mi stačilo jen zaslechnout a již jsem kapelu dál neřešil. Ano kvalitu bez debat mají, ale co je to za umění hrát a oblékat se jako jejich vzor. Koncert kvalitu měl bavil mě, ale jak říkám kopírka Behemoth. Kdybych si odmyslel to s tím kopírováním, tak se bylo na co koukat a co poslouchat a mohl bych jen a pouze chválit.

/// Orphaned Land
- Chtěl jsem na ně kousek zajít a zopáknout si specifický zážitek z roku 2009, ale snad již v 2. skladbě začala největší průtrž festu a tak jsem prchl do baru, kde jsem potkal M.O.X.e (dlužím ti to nealko co si tak vzpomínám) a vyčkával na jeden z vrcholů festu, který následoval hned po OL.

/// Malevolent Creation
- Přiznám se, že je nějak zásadně nemám naposlouchané, ale to co tito mazáci předvedli to byl prostě masakr. Dle mě snad nejlepší koncert festu ta energie, nasazení, přesvědčení, komunikace s lidmi a snaha makat na 110% tak přesně si představuji death metalový koncert. Dokonalost.

/// Alcest
- Loni jsem je neviděl a letos jsem si je ujít nenechal. Hudebně mi přijdou jako jedinečná kapela a na letošním Brutalu to jen potvrdili. Francouzština, krásná poklidná atmosféra... no prostě příjemná relaxační hudba. Tak jako tak jsem zde byl pouze první půlku koncertu skrze šetření sil na maraton 6 kapel po sobě, který se nezadržitelně blížil.

/// Fields Of The Nephilim
- Takřka jsem je neznal a ani mne dopředu nějak hudebně neuchvátily, ale skrze statut velkého jména, až žánrové legendy, jsem si prostě alespoň koncovku nedovolil vynechat. A udělal jsem dobře. Hudba byla příjemná na poslech a ač se na podiu vesměs nic nedělo tak minuty strávené před ním určitě za ztrátu nepovažuji. Milé překvapení.

/// Meshuggah
- V roce 2010 jsem je trestuhodně pouze slyšel a kousíček viděl z šíleného úhlu, letos jsem to chtěl napravit. Napravil jsem to celým koncertem a odměnou mi byl luxusní zážitek. Možná bych, ale řekl že ač se tvrdí, že Meshu ve skladbě pomalu nezahrají jeden riff dvakrát, tak čím víc je poslouchám tím víc nacházím řekněme podobné skladby. Pochybnosti šly na koncertě stranou a plně jsem si jej užil.

/// In Flames
- Staří In Flames se mi líbí a nová tvorba naopak vůbec, ale vidět tuto hvězdu byla povinnost. Koncert mne moc nebavil a navíc jsem stál hodně z úhlu a viděl jsem jen část pódia, a to ještě přes kameramana na tom stupínku. V 1/3 jsem byl na odchodu, že pošetřím síly, ale po cestě jsem potkal kolegu a nakonec jsem In Flames viděl celé, ale na názoru na koncert to nic nezměnilo - nic extra na to jaké to je jméno. Co se show týče tam vlastně samý kouř a také nic navíc co by alespoň zkusilo uchlácholit ty, které nebaví hudba. Co nejvíc naštvalo byla sekera, která zde vznikla na začátku v délce asi 15 minut.

/// Amorphis
- Hodně jsem se na ně těšil, ač u mne kapela v oblibě klesá (je stále velmi vysoko, ale skrze alba do odchodu Pasiho Koskinena následně ten odklon Amorphis od Doomu kamsi do vícesměrů zrychlil). Koncert mne ani nějak nechytl nevím čím to bylo. Skladby jsem nějaké znal, ale většinu ne holt z šesti alb co odzpíval Tomi Joutsen mám vcelku naposloucháno "Silent Waters" a lehce "Skyforger" tudíž jsem čekal na staré fláky a naštěstí zahráli i z alba "Tales from the Thousand Lakes" a hned šel koncert nahoru. Celkově, ale mírné zklamání. Co mne potěšilo bylo tričko zpěváka se starým dokonalým logem mé srdcovky a to kapely "Hooded Menace" to bylo krásné pohlazení jen to tričko sehnat fakt není prdel povětšinou to je limitované edice...

/// Carcass
- V roce 2008 jsem je neviděl (nesmyslný odjezd v sobotu ráno) a letos jsem měl povinnost si to vynahradit a to se povedlo. Skvělý koncert nasazení, profesionálnost no prostě vše. Jediné co devalvovalo zážitek bylo, že jsem stál vcelku blbě a prd viděl (a to nejsem zrovna nějaký prcek) a navíc se výrazně začala projevovat únava, která s ohledem na plánovaný konec až za 3 hodiny způsobila zapadnutí do baru. Každopádně poklona a super koncert.

/// Overkill
- Šel jsem na koncovku, ale to jsem nevěděl, že ta koncovka bude tak neskutečně natahovaná. Je daný lineup, lidi čekaly na Cult Of Luna a Overkill si suverénně přidávají a přidávají a přidávají a jako co? Pokud mne paměť neklame tak ten posuv od In Flames si po právu podržely, ale jako bonus si daly tuším opět 15 minut. Hudebně budiž, ale nesedí mi vřeštivý vokál zvlášť pokud jsme unavený. Zklamání a nasranost z nesmyslné nekolegiální sekery.

/// Cult Of Luna
- Hurá start Cult of Luna sie ne v 1:50, ale někdy v 2:20, ale co už, do toho nám zase začíná poprchat a to mne sráží fyzicky i psychicky hodně dolů. => Dávám pouhou 1 skladbu a vyrážím do stanu. Celkově jsem byl tak vyřízený, že jsem si je moc neužil. Je fakt, že miluji album "Somewhere Along the Highway" pak "Salvation" a pak s odstupem ty nejstarší co se posledních dvou týče tak ty mne berou jen v pár skladbách tudíž to se mnou nemají Cult of Luna zrovna lehké. Každopádně mne to štve, že jsem tam byl jen tak krátce. Co mne překvapilo byli dva bubeníci (doposud jsem dva naráz viděl jen u Kylesy). Tudíž bohužel nehodnotím.

Na klubu mne zajímaly 3 kapely:
/// Aeternus
- Kousek jsem si jich chtěl dát, ale šli proti Meshuggah a začátku In Flames tudíž jsem byl u hlavní stage. Kolega na ně šel a byl spokojen.

/// Novembers Doom (Acoustic Set)
- Proti Amorphis a Carcass s ohledem na to, že jsem je již na letošním festu viděl znamenalo, že jsem si tento zážitek nechal uniknout.

/// Stíny Plamenů
- Chtěl jsem na koncovku po Cult of Luna, ale sekera pomalu 30 minut, únava a dokonce odchod z Cult of Luna se vůbec neslučovaly s cestou na klub na Stíny... Snad jindy.

---- Sobota 10.8.

/// Gutalax
- Kapela, která byla na festu dle mne nejvíce přeceňovaná a uctívaná od snad všech lidí což nechápu. Zvláště nechápu lidi, kteří ani grind neposlouchají těšily se na tuto kapelu. O tom jak "žraly" je celý koncert se ani nezmiňuji. Ostatně kapela má pouhé 4 roky, venku jedno album a dvě splitka tuna lidí ji snad ani nezná a dvě tuny lidí tam spěchají a prskají, že jsou u vlezu fronty, když zrovna jdou na Gutalax. A proč? Bude prdel budou tam hovna a kapela je věřte tomu nebo ne zabalená do igelitu a dokonce mají i plynové masky = pro fůru lidí největší atrakce a pro jiné snad i vrchol festu. Z mého hlediska hudebně maximálně průměrný grind, úbory řekněme tuctové.. Suma sumárum jsem zde i já chtě nechtě byl skoro celý koncert, ale to jen skrze změnu lineupu kdy po nich šli Master. Tudíž proč jít jen na Master a nejít o 15 minut i na Gutalax? Inu viděl jsem celý koncert a jediné co mne bavilo byly hovnovaté hlášky a názvy skladeb hudba opravdu ne.

/// Master
- Legendární kapela, která mne ale nějak moc nechytla. Celé to bylo takové prkenné, bez energie či zápalu. Zklamání.

/// Crushing Caspars
- pauza

/// War From A Harlots Mouth
- pauza

/// We Butter The Bread With Butter
- pauza

/// Vreid
- Druhé setkání s tímto "blackem" (porpvé 2009) a opět paráda. V 2009 jsem je vůbec neznal a udržely mne v pozoru celý set, letos jsem je měl naposlouchané a užil jsem si je, ač i zde mi nějak chyběl nějaký ten zápal, ale i tak jsem mile rád zůstal do konce. Celkově kvalitní koncert a spokojenost.

/// Sylosis
- pauza

/// Rotten Sound
- Moje další chyba z minulosti, kdy jsem je v roce 2010 promeškal (nestihly jsme tehdy vlak a jen jsme je asi 2 skladby zaslechly). Celý set byl pěkně nadupaný, agresivní, no prostě skvělý. Velká škoda bylo unavující počasí, které člověka drželo "zkrátka", aby měl síly na večer. Každopádně parádní akce.

/// Primordial
- Měl jsem v plánu je vidět jen kousek a pošetřit síly. Kapelu jsem již viděl v roce 2008 a tak jsem si to mohl dovolit, ale před koncertem jsem potkal známé a nakonec absolvoval celý set. Atmosféra zde fungovala, charizma z klasicky pomalovaného zpěváka sálalo, gesta fungovala, hudba fungovala.. No prostě luxusní koncert až bych řekl nad očekávání.

/// Centurian
- Prohození s Vomitory znamenalo, že jsem chtěl vidět Centurian komplet celé, ale bohužel jsem vydržel jen do půlky. Kvalitu ta kapela bez debat má i se u ní člověk baví, ale dostal jsem hlad a šel na jídlo což zpětně mrzí. Každopádně nejúžasnější na této smečce je soupiska složená hlavně z mých srdcovek "Severe Torture" (Patrick Boleij - basa ; Seth Van de Loo - bubny) a "Prostitute Disfigurement" (Niels Adams - vokál) a nejednou jsem se při pohledu zasnil, že někdy tyto dvě vynikají bandy uvidím a snad je koncert Centurian příslibem do dalšího ročníku.

/// Biohazard
- pauza

/// Leprous
- pauza (plánoval jsem je shlédnout s Ihsahnem)

/// Ihsahn
- viděl jsem jen koncovku. Ihsahn je pan muzikant a možná největší jméno současného metalu, ale jeho projekt je pro mne neslaný nemastný občas dá super skladbu a pak takový šedivý průměr. Prostě mne neoslovuje a již podruhé mi to potvrdil (poprvé v roce 2010)

/// Trivium
- pauza/klubová stage

/// Clawfinger
- pauza/klubová stage

/// Hatebreed
- pauza/klubová stage

/// Behemoth
- šel jsem na výkop kdy zahrály luxusní staré fláky z mého nejoblíbenějšího alba Demigod, ale jaksi od baru moc nešlo projít. Tudíž než jsem to obešel tak jsem skončil v baru, pak na klobáse a dorazil až na koncovku. Klobouk dolů před Nergalem, že se dokázal dostat z vážné choroby a vrátit se na podium. Behemoth jsem naposledy viděl v roce 2008 a tehdy jsme si je užil o něco víc.

/// Opeth
- Další rekapitulace tentokrát z roku 2009. Nazval bych to opravdu vytříbenou vyšperkovanou hudbou, která je jak agresivní tak melodická. Navíc Mikael Akerfeldt má očividně i něco v hlavě a když mluví tak to je zábavné a nemusí být ani sprostý kecat o hovnech či házet vulgaritu za vulgaritou.. Jen by se měl vrátit k Bloodbath. Vydržel jsem zde pouze asi 2 skladby a prchal na klub na srdcovku Vomitory. Každopádně luxusní koncert a jen škoda, že jsem ho neviděl celý.

/// Borknagar
- Dorazil jsem z Vomitory až na koncovku. V "souboji" Solefald vs. Borknagar bych jasně upřednostnil Borknagar, ale zde mne to nějak neuhranulo. Dost mne překvapilo, že dorazím na koncovku a stojím v klidu v půlce trasy mezi podiem a zvukaři takový kult, který jen tak někdo neviděl, a neuvidí, a v koncovce setu si stoupnete do půlky a pohoda? No očividně je dost lidí nezná. Každopádně koncert mne moc nezaujal tudíž velké zklamání.

/// Madball
- důležitá pauza.

/// Carpathian Forest
- Začátek jsem slyšel do baru a šel jsem vyloženě na koncovku, kdy od Behemoth (či od koho) se táhla lehká sekera tak koncovka byla jaksi delší. Vynikající porce blacku nastala, ale opilý Nattefrost působil dost směšně. Ono když vokalista na pódiu vrávorá, mele z cesty atd.. tak to koncertu nikdy nepomůže, na stranu druhou mne právě tímto probudil a dodal energii jak kdyby byl koncert dokonalý a to nebyl ani hudebně. Dost mne Nattefrost překvapil větou "every black metal is fake" kdy se předemnou otočil fanoušek se slovy "tady očividně někdo pil více něž je zdrávo" (očividně tvrdě zaritý satanista co miluje black a všemu věří, ač vzhledem působil jako obyčejný tuctový nevýrazný posluchač). Otázka zní zda ta věta byla myšlena vážně nebo to byl jen ten chlast.

/// Saturnus
- Jeden z vrcholů festu, poslední kapela programu a opět se sekerou a mím velkým vysílením. Zvládl jsem jen 1/2 koncertu a odvrávoral jsem unaven spát. Zbytek koncertu jsem slyšel po cestě do kempu při pohledu na hvězdy (to byl zážitek!) k tomu jsem po cestě zahlédl souboj alá hvězdé války (dva blázni se šermovali bzučivými světelnými meči) a ještě než jsem vlezl do spacáku přišla nejlepší sklaba "Christ goodbye" a poté koncert skončil a já mohl spokojeně ulehnout a spát. Dokonalá tečka, ač bych byl rád za nějaký funeral doom a Saturnus třeba jiný den, no prostě za víc doomu.

Na klubové stage mne zajímaly pouze 3 kapely:
/// In Vain
- Chtěl jsem jít jen na konec, ale viděl jsem je celé a jedním slovem - bomba. In Vain strčili do kapsy Solefald i s Borknagar a loňskými Arcturus. Vše zde krásně fungovalo od atmosféry, přes hudbu až po celkovou náladu. Až tak dobrý koncert jsem nečekal.

/// Solefald
- Velká legenda, ale hudebně jde tak nějak mimo mě nebýt možnosti sedět, po celý set, na zdi tak bych v půlce odešel. Všichni byli spokojení, ale mne to prostě nechytlo a nechytne ať by byl koncert sebelepší. P.S.: V kdejakém reportu se píše o totálně narvaném klubu, ale dozadu by se vešlo možná i 80 lidí v pohodě a nikdo by se nemačkal holt nikoho nenapadlo jít až dozadu a každý se zasekl ve dveřích, což nechápu.

/// Vomitory
- Končící legenda, kterou jsem viděl v roce 2009. Klubová stage jim ani moc neuškodila a hlavní je, že zahráli. Co ale předváděl zvukař nemělo obdoby. Snad 2 skladby byly bez vokálu a minimálně část jedné bez kytar což celé devalvovalo rozlučku Vomitory s ČR. Když se zvukař kousl a vše šlapalo tak byl koncert naprosto famózní. Peter Östlund překvapil, že byl v tričku Tortharry.