MetalGate Czech Death Fest 2018

obsah aktuální k datu - 28.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2018
datum
14.6.2018 - 16.6.20182018-6-142018-6-16
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
návštěvnost
asi 1800 návštěvníků (vyprodáno)
žánr
death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, atmospheric black metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, crossover / crossover/thrash, grind, hardcore
vstupné
? (první vlna na Brutal Assault 2017), 700,-Kč (2.vlna - já), 800,- Kč (3. vlna od 23.4.), 900,- Kč (na místě)
ceny
1ž = 14,- Kč /// veškeré pivo + malinovka - 2ž ; pi Antigod 13 - 3ž ; Víno 2dcl (veltlýn zelený atd.. v hospodě v areálu 2ž) ; hospoda jídlo (utopenec, polévka atd.. 3ž , klobása 4ž, smažák 9ž, řízek + salát 8ž, plněné knedlíky 6ž, výpečky 7ž, atd..), cathering na ploše (klobása 7ž, steak na gramy - 4,5ž, žampiony na gramy 3ž, Gyros 8ž, Maxi Gyros 10ž) /// Zábrodí jídlo 75 - 110,- , polévka 30, snídaně 30 - 40,-
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (veškeré v přepočtu za 28,- Kč což je festivalový podprůměr)
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu v kamenné hospodě (průměr v přepočtu asi 100,- Kč za solidně velkou porci) a cathering, který byl také solidní (zde bylo jídlo za podobnou cenu)
- nadále fungující hospůdka v Zábrodí s pivkem i za 21,- a širokým výběrem jídla do 100,- i snídaněmi (párky, vajíčka atd..)
- nadále prohořívací klády na zkrášlení večerní atmosféra či ohřátí
- po skončení hudební produkce vždy 1 film
- vtipné pivní soutěže (hod sudem, lahváč na ex - rekord 9s) či hudební (rychlost bubnování, síla řevu) uváděné hercem z Okresního přeboru (Leoš Noha alias zdravotník Adolf „Áďa“ Větvička)

Obecné zápory:

- letos vůbec opět IPA
- zpoplatněné stanování (200,- pod stromy a 100,- mimo ně i v novém kempu)
Není problém ty peníze vynaložit, ale raději dát o 100,- dražší vlez jak na místě požadovat po lidech prachy když už mají lupen... Vítka platí od loňska.
- v 7.00 v neděli se začnou bourat stage, což s ohledem na menší stage znamená tupé rány tak brzo skoro vedle stanu..
- stále obří velikost žetonů. Mírný posuv je vznik "10žetonu", který byk vymyšlen skrze merch, ale šel využít i na koupi jiných produktů

Ani klad ani zápor:

- 2. stage (na jednu stranu víc kapel a tedy zábavy na stranu druhou více přesuvů)

Čtvrtek - 14.6.2018

/// CRYSTALEPSY (CZ)
M druhé setkání s těmito "slamaři" a opět to byl spíše podprůměr. Set byl navíc dosti monotónní.

/// BLOODY OBSESSION (CZ)
Z počátku měli špatný zvuk, který se postupně zlepšil a já už si je mohl užívat naplno. Vystoupení to bylo sstatické i tak jsem se bavil, ač jsem čekal o chlup více.

/// MINORITY SOUND (CZ)
nehodnotím ač kousek slyšel i viděl

/// SIX DEGREES OF SEPARATION (CZ)
nehodnotím ač kousek slyšel i viděl

/// BIGBOSS BAND (CZ)
Začátkem roku v Třebíči mne příliš nebavili. Zde jsem tedy opět nic nečekal, ale chtěl jsem se opět podívat na legendárního Big Bosse a poslechnout si nějaké ty historky a vtípky. Obojí nastalo, ale přecijen koncert je o hudbě. Ta byla opět taková nic moc, ač jsem se bavil více jak v lednu. Kapela překvapila, že zahráli i velmi pomalé skladby, kdy jedna se dala označit pomalu za ploužák.

/// SUBURBAN TERRORIST (SK)
Chalpi hrají svůj Death metal, s prvky Hardcore, již od roku 2001 a již delší dobu váhám zda mne baví, respektive jak moc. Zdejší set mne vcelku bavil, ač víc jak za nadprůměr jej označit nemohu. Lehce předčená očekávání.

/// TORTHARRY (CZ)
Psát o této kapele na tomto festu je dosti složité přecijen tu hrají každý rok a člověk je ještě k tomu vídá i jinde. Tudíž i letos to byla kvalitní porce death metalu s vysokou návštěvností a proslovy nejen o kapele, ale i o festu jako takovém. Ozvláštěnním byl křest nového alba "Sinister Species" (2018), které křtil slavný kytarista Terrance Hobbs z kapely Suffocation.

/// WAR FOR WAR (CZ)
Lord Morbivod je jedna z významných postav celé české metalové scény. Kapely jako Trollech, Stíny plamenů, Umbrtka zná snad každý. V další vlně si fandové vzpomenou na Quercus a právě War for war. osobně ze všech kapel mám nejméně rád právě tuto kapelu. Holt zde Morbivod experimentuje s Industrial metalem a hudba je tlačená klávesami. Na stranu druhou i zde mne baví texty jako třeba skladba "Uran uhlí železo". Tudíž na tento set jsem šel skrze zmíněnou skladbu a Morbivoda. Výsledek byl opravdu špatný a bavil mne zde pouze vokál a jak dozněla oblíběná skladba, tak jsem prchal pošetřit síly před silným večerem.

/// SUFFOCATION (US)
Když hráli na CDF poprvé, tak se psal rok 2012 a pokud se pamatuji, tak ten rok skončil festival v mínusových číslech. I proto pak asi 2 ročníky byly v lehkém útlumu a s "menšími" headlinery. Tudíž "Suffo" jsou na CDF drazí, ale od té doby festival nabral dech, lineup je rok od roku našlapanější a tak již zdá se není problém sehnat znovu i Suffocation. A tak jsem na ně mile rád vyrazil. Je škoda, že Frank Mullen zpívá již minimálně (má tuším problémy s hlasem), ale Ricky Myers je též bravurní zpěvák, ač v ostatních kapelách, co znám, je bubeníkem (Sarcolytic, Disgorge). Set skvěle odsípal, lidé se bavily, nastali i první letci. I kotel běžel na plné obrátky, až jsem v něm skončil i já sám. Tudíž výborný set, ač mám za to, že jsem zažil i lepší, což je možná způsobeno mojí fixací na vokál Franka.

/// RAVENCULT (GR)
Do potvrzení jsem tyto Řeky neznal. Jejich Black metal s vlivy Thrash metalu mne zaujal a tak jsem se na jejich set vcelku těšil. Jednoznačně jim prospěla tma a nejspíše i ta menší boková stage, kdy byl zaplněnější prostor který tak opticky vypadal lépe. Hudebně to bylo opravdu famózní vystoupení do kterého jsme byl vtažen až tak, že to bylo za mě jedno z nejlepších vystoupení ročníku. Zároveň to bylo asi největší překvapení ročníku. Skvělá práce.

/// MASTER'S HAMMER (CZ)
Tato Česká legenda ještě nedávno odmítala veškeré festivaly s jejich snahou o to, aby zahráli. A najednou to jde a koncertují vcelku hojně. Na loňském Brutal Assault jsem je viděl poprvé. Neviděl jsme celý set, ale ušlo to. A letos jsem zde chtěl dát celý set. To se povedlo, ale přecijen jsem čekal trošku víc. I zvuk měl z počátku problémy, kteé se postupně vyřešily. Tudíž budiž a někdy snad budu nadšen.

/// ET MORIEMUR (CZ)
Kapelu mám rád už hodně let a je škoda, že zde jsem je viděl teprve podruhé. Superbylo, že kluci uzavírali den a ještě k tomu na menší stage, tudíž za mě ideální podmínky. Ty využili beze zbytku a navodily vynikající atmosféru, kterou dokáží utvořit pouze doom metalové kapely (a příbuzné styly). Po letech jsem na koncertě stál hned v první řadě a o to víc jsme si tento set užil. Dokonce jsme měl půl setu zavřené oči a nechal se unášet tou skvělou intimní hudbou. Nejlepší set ročníku u kterého mne překvapila vcelku vysoká účast fandů před pódiem.
Po koncertě se zašlo za kapelou do backstage pro společné fotky a nějaké to prohozené slovo.

Pátek - 15.6.2018

/// PLAGUE CALLED HUMANITY (CZ)
Prý mix black metalu, crustu a elektra. To už je samo o sobě děsivá kombinace. Kousek setu jsem viděl skrze to, že otevírali celý den. A velice rychle jsem odtud prchnul, protože mi to přišlo jak nějaká diskotéka. Bída.

/// MADE BY ZERO (CZ)
Metalcore obecně nemusím a tak zde byly nízká očekávání, ale kapela mne vcelku bavila. Byla sice monotónnější, ale na to že jsme od nich čekal "odpad" tak ucházející.

/// PLANET HELL (PL)
-- na obědě v Zábrodí

/// ELYSIUM (CZ)
-- na obědě v Zábrodí

/// DESIRE FOR SORROW (CZ)
-- na obědě v Zábrodí.
Kluky už jsem zde viděl a jejich hudbu jim prostě nevěřím.

/// LIQUID SPACE 9 (CZ)
Viděl jsem je zde v roce 2016 a tehdy byl jejich set největším překvapením ročníku. A letos jsem tak neváhal a vyrazil na tento "Technical space core". A opět mohu jen chválit vynikající techniku celé kapely, kterou okořenila i 8-strunná kytara, či 6-strunná basa. Vynikající set!

/// DARKFALL (AT)
V roce 2015 jsem se na ně těšil, ale silný liják mne zahnal pod pivní stan z kterého jsme na kapelu pomalu neviděl. Letos jsem se tedy těšil, že je konečně uvidím. Vyšší očekávání se úplně nepotvrdila, ale nadprůměrný set to byl a vesměs jsem se bavil. Dobré.

/// ANTIGOD (CZ)
Kapela není příliš stará,ale je protkána skvělými zkušenými muzikanty nad nimiž, pro mne, ční Hadghi, kterého šlo vidět po celý ročník v areálu. V kapele vidět, ale nebyl protože kapelu tento rok opustil. I bez něj chlapi předvedli klasiky povedený a zábavný set na vlnách Death/Thrash Metal s vynikajícím Chymusem za mikrofónem.

/// POSTCARDS FROM ARKHAM (CZ)
Do jejich progresivního pojetí post rocku se mi nějak nedaří dostat. je to divné o to víc, že žánr jako takový mám rád. Tudíž na tento koncert jsem šel s oekáváními jak to celé dopadne. Ve výsledku jsme se bavil a určitě se má očekávání překonala. Takže chválím a těším se na příště.

/// PAVILLON ROUGE (FR)
Tyto Francouze jsem jen slyšel, ale opět to byla "diskotéka" stejně jako ranní Plague called humanity.

/// HAIL SPIRIT NOIR (GR)
Pořadatelé každý rok vytáhnou nějaké zajímavé zahraniční jméno řekněme mimo žánrové zaměření festu. Mnohdy to je i v undergroundu velké jméno a to přesně platí na tyto Řeky. Jejich styl je těžko popsatelný, chytrý web tvrdí "Progressive/Psychedelic Rock/Black Metal". Tato kombinace zní dosti zvláště a může se za tím skrývat mizerný guláš i dokonalá nepopsatelná hudba. Kapela se blíží spíše tomu druhému přirovnání, ale i tak jsem na set šel plý otazníků jak se na ně budu tvářit. Poslech z netu mne otazníky "nerozlouskl". Set samotný provázal skvělý zvuk, spousta energie a příkladné nasazení. I vokál mne hodně bavil. Nadále nejsem fanda kapely, ale i příště si na ně rád zajdu. Velké příjemné překvapení.

/// DEHYDRATED (SK)
Kapelu jsem do potvrzení neznal a to tito Slováci drtí svůj death metal již od roku 1991. Možná to je tím, že první album vydali v roce 1997 a pak albově mlčeli až do roku 2017, tudíž možná těch 20 let "hybernovaly". Každopádně jsem čekal nadprůměrný death metal a ten jsem i dostal. Velmi zábavný set, který bohužel narušila kamarádova chuť na podpis od kapely Hail Spirit Noir. jaksi neumí anglicky a tak mne z Dehydraed odtáhl k backstage, abych mu podpisy sehnal. To se mi nepodařilo (kapela dost daleko od plotu a dovnitř jsme nesměly), tudíž jsem přišel o část skvělého setu a podpisy stejně kamarád nezískal.

/// SAMAEL (CH)
Dlouhé roky jsem měl kapelu rád i ppřes postupný zvyšující se vliv elektra na jejich black metal. Ještě album Above (2009) jsem si sem tam pustil, ale od té doby si je doma nepustím a na festivalech je klidně vynechám. Zde ovšem byla možnost je vidět a tak jsem je šel "zkusit". Výsledkem bylo jen pár starých skladeb a z toho zbytku očekávané rozčarování nad tím jak kapela zahazuje poslední zbytky "black metalové minulosti" a již "drtí" styl zvaný "Electronic/Industrial Metal". Hodně slabé vystoupení a příště kapelu určitě vynechám.

/// MALIGNANT TUMOUR (CZ)
Co psát k Malignantům... Jejich osobitě pojatou hudbu čerpající z Motorhead, punku i crustu jsem chválil již mnohokrát a vím, že budu ještě mnohokrát chválit. Jejich vzhled a fórky taktéž. Zde se vše potvrdilo set byl opravdu skvělý s vysokým počtem fandů. Bilos pobavil slovy "Kdo mě tak včera ožral hovada?".

/// DECAPITATED (PL)
Jednoz významných jmen na poli death metalu nejen v Polsku, nejen v Evropě, ale celosvětově. Kapelu potkávám poměrně často a stejně často přemýšlím co mi v té jejich hudbě vadí. technicky, agresivitou, variabilitou, vokálem vším jsou špičkoví, ale je tam "něco" co mne ruší jak živě, tak z desek. i zde tomu bylo tak a to měli vynikající zvuk. Každopádně zde to byl nejlepší set co jsme od nich viděl a příště si na ně opět rád zajdu.

/// MEAN MESSIAH (CZ)
Jejich hudba mne vcelku baví, ač je zde hodně velký vliv Industrial metalu, tak je pojat vcelku citlivně v kombinaci s Death/Trash metalem. Dan Friml je navíc významná postava na tuzemské metalové scéně, protože je výnamným producentem. Zdejší set se mu opět pěvecky povedl, ale skrze absenci basačky (Veronika Smetanová) byli na pódiu jen dva, což působilo zvláště. I hudba mne tolik nebavila, ač bubeník byl opět skvělý. Celkově tedy pouze průměrný set
Bez basačky a celkověvě hodně průměrný set. zatím nejhorší set co jsem od nich viděl.

Sobota - 16.6.2018

/// SPREADING DREAD (CZ)
jejich zvláštní kombinace Power/Thrash metal zní dosti podivně. Každopádně otevírali den, tak proč se na ně nepodívat. navíc jsme na ně měl z minulosti pochvalné reference. Set byl lehce monotónní, ale zároveň dosti technický a tak určit pedčená očekávání. Tudíž překvápko hned "z kraje dne".

/// ANIMAL HATE (CZ)
Pár let zpět jsem je objevil a oblíbil si je, abych je pak po několik let ani neslyšel. Tudíž jejich potvrzení na soupisku mne nadchlo a ihned jsme si je pustil na internetu. ten poslech mne zklamal až jsme přemýšlel co mne na nich bavilo. Na koncert jsme tedy dorazil obavou jaké to bude. Výsledek potvrdil to co jsme slyšel na netu a tudíž špatný set a hudba co mne nebaví. Zklamání a příště vynechám.

/// KEEP ON ROTTING (CZ)
Aneb jedna z kapel skvělé zpěvačky Dahlien. Z jejích kapel preferuji Diligence a The Corona lantern, ale i KoR si rád poslechnu. Celé kapele pomohl nástup Dahlien za mikrofón (v roce 2014) a zde se to jen potvrdilo. Dahlien diktovala tempo skvělým vokálem a kapela jí s chutí dodala skvěle technicky zahraný death metal. I nasazení bylo výborné zvláště u basáka, který hrál dokonce se sádrou na rude.

/// F.O.B.(CZ)
Jen jsem je slyšel. nehodnotím.

/// MURDERLINE (MX)
Aneb monotónní průměrný grind. "Body navíc" kapele přidává sestava tvořená komplet z žen. Vzhledově z nich nejsem nadšen (naopak třeba od ženské kapely Nervosa) a tak se zaměřuji čistě na hudu a ta prostě byla šedivím průměrem na který se rychle zapomene. A to byly v okolí skvělé ohlasy na tento set,což tedy moc nechápu.

/// DILIGENCE (CZ)
Krátká pauza a Dahlien už je na pódiu znova. Bez ohledu na "odeřvaný set" s Keep On Rotting nakládá početnému zástupu fanoušků z pozice zpěvačky Diligence. Tudíž jí založené kapely, která opět drtí death metal lehce modernějšího střihu. I zde bylo vysoké nasazení a precizn hudba. Prostě "Dája" je krásná žena, má vynikající vokál a vůbec celá kapela je výborná. Skvělý set, ač nadále výše řadím ten z Nice To Eat You 2017, kde jsem měl tu čest poprvé.

/// DYING PASSION (CZ)
Účast této kapely byla příjemným překvapením, ač mnoho lidí nadávalo, že sem žánrově nepatří. S názorem mohu souhlasit, ale na ozvláštnění odpoledne proč ne. I kapela cítila, že sem moc nepatří a nebála se to i říct. Ostatně komunikace byla celá vynikající příjemná, upřímná a zároveň profesionální. A ta hudba? Lahoda. Luxusní zvuk i výkon celé kapely k tomu zahrály mnoho mých oblíbených skladeb a já mohu jen tleskat. Speciálně bych vypíchl hlas zpěvačky (Zuzana "ZuZa" Lípová), který je opravdu jak "pohlazení po duši" zvláště když k tou přidáme, že to je krásná žena.
Později jsme kapelu zahlédli vycházet z backstage a mile jsme je překvapily s žádostí o společné foto. kapela byla upřímně potěšena, že na metalové akci je o ně zájem.

/// INSANIA (CZ)
Kapela drtí crossover již od roku 1987 a je to tak již zavedené oblíbené jméno, které se nebojí kritizovat politiku, či způsob života. Viz zajímavá skladba "Ať kypí žluč". Tudíž povedená textová stránka, ale hudebně zas až tak nadšený nejsem. I samotný set mne nechal "na půli cesty", kdy mi nevadilo kapelu poslouchat z dálky a pozorovat vcelku vysokou návštěvnost koncertu s fůrou bavících se lidí. Na stranu druhou ta hudba mne ani zde nějak zásadně nebavila. Každopádně "smrtící ránu" tomuto setu zasadili kamarádi, kteří set označili za "nejhorší kapelu festu" a že jdeme pryč. Tím rozhodili mé přejímání nad kapelou a hudbou a vydal jsem se s nimi na pivo. Příště "bych se toho nebál" a klidně na ně mrknu znova.

/// DOOMAS (SK)
Doom metal miluji a Doomas jsou na česko-slovenské scéně jedno z největších jmen. Peter "Doomas" Beťko toho navíc dělá hodně pro celou scénu (pořádá festival Gothoom, produkuje desky atd..). Bohužel jeho kapela mne nebaví. Hudebně je vše jak má, estetika také nezaostává, ale já kapele prostě nevěřím, že tak "intimní"/"niterní" žánr jakým je doom metal hrají "od srdce". Cítím to jak z hudby, tak z různých drobností kolem jako je hecování lidí, máchání rukama atd.. Tyto věci kapely dělají, aby rozvášnily fandy dodaly něco navíc, ale u doomu to je rostě špatně. Opět jsme tedy zklamán a opět mohu konstatovat, že příště je klidně vynechám.

/// MELANCHOLY PESSIMISM (CZ)
od těchto Moravanů jsem čekal velkou porci zábavy a přesně tu jsem dostal. Jejich death metal mixnutý s grindem baví jak z desek tak živě. K tomu dodejme solidní kotel a záplavu srandiek alá "a teď si dáme na přání haničku Zagorovou", či "tato skladba je když Moravanka potkala Unleashed a udělaly si skladbu.. Možeš ale nemusíš možeš ale nemusíš". Předčená vysoká očekávání.

/// HIDEOUS DIVINITY (IT)
Jejich potvrzení mne nadchlo. hrají skvělý technický death metal a i v Brně na Melodce mne ohromně bavili. Vysoká očekávání potvrdili i zde, ač je trošku dolů srazil horší zvuk a navíc ani nenastal kotel, což mne hodně překvapilo. i tak jsem velmi spokojen, ale v brně to bylo lepší. Už se těším na příští setkání.

/// ELBE (CZ)
Další kapela, která se na CDF moc nehodí tím, že hrají post rock. Sám jsme je do potvrzení neznal, ale posléze jsme začal nacházet souvislosti, že tato nová kapela je personálně propojená s Dying Passion, ale také s Between The Planets (hráli zde v roce 2017), což dalo jistou záruku kvality. Poslech z internetu též pobavil a tak jsem e i na koncert těšil. A ten mi dal přesně co jsem čekal a to krásné citilivě zahraní instrumentální post rock. Paráda.

/// BEHEADED (MT)
Má nejoblíbenější Maltská kapela, která mi dlouhodobě unikala na různých festivalech. Zde se konečně naše cesty potkaly a mohu říci, že vystoupení bylo opravdu drtící a velmi jsem se bavil i přes horší zvuk. I zde se zvuk mírně zlepšil i tak byl špatný. jeden z top setů i z pohledu kotle, kde jsem strávil odhadem 2/3 času.

/// FORGOTTEN SILENCE (CZ)
Kapela hraje svoji specifickou hudbu již od roku 1993 a ač mám podobné žánry rád, tak do této hvězdy se ne a ne dostat. I zde jsem se moc nebavil, ale zas sem tam zazněla skladba co mne velmi bavila (viz poslední až doom metalová skladba). A tak jsme se po většinu setu alespoň kochal krásnou zpěvačkou (Andrea Baslová - ex Memoria), která s kapelou vystupuje pouze živě od roku 2018.

/// ROTTING CHRIST (GR)
tyto Řeky mám rád stále víc a jejich jméno mi přijde nadále roste, ač to nejsou zdaleka nějací zelenáči. Set byl vynikající od startu do konce a byl zde i velký kotel a dokonce několikrát "wall of death". Opravdu luxusní set a klidně bych řekl nejlepší co jsme od nich viděl, ale set za bouřky na Brutalu už asi nikdy nepřekonají.

/// THE GREAT OLD ONES (FR)
Kapelu jsem poznal skrze zdejší účast v roce 2016, abych si nadšení z kapely potvrdil na Brutal Assault 2017. letos jsem tedy věděl do čeho jdu a moc jsem se těšil. kapela zakončovala celý festival a předvedla až překvapivě agresivní zvuk čímž mne na chvíli zarazili. Srovnal jsme se s příchodem prvního oblíbeného songu, který následovaly další a další skvělé skaldby. Vynikající set.

- top kapely festu (za mě):

1. ET MORIEMUR 2. BEHEADED 3. ROTTING CHRIST 4. DYING PASSION 5. MELANCHOLY PESSIMISM 6. SUFFOCATION 7. MALIGNANT TUMOUR 8. DILIGENCE 9.KEEP ON ROTTING 10. RAVENCULT

- zklamání festu (za mě):

1. MEAN MESSIAH 2. DOOMAS 3. ANIMAL HATE

- příjemné překvapení festu (za mě):

1. RAVENCULT 2. HAIL SPIRIT NOIR 3. MELANCHOLY PESSIMISM 4. SPREADING DREAD