Obscene Extreme 2019 (vol. 21)

obsah aktuální k datu - 30.12.2019
Obscene Extreme 2019 (vol. 21)
datum
3.7.2019 - 7.7.20192019-7-32019-7-7
místo
na Bojišti Trutnov Královédvorská 90, Trutnov
město / obec
Trutnov
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
žánr
death metal, brutal/slam death metal, thrash metal, grind, hardcore
vstupné
1600 Kč (1. edice - 500ks - max do 31.12.2018 ; 30.11.2018 vyprodáno), 1800Kč (2. edice - max do 31.1.2019), 2000Kč (3. edice), 2200 Kč (na místě), 1500 Kč (na místě ; na sobotu)
ceny
pivo Radegast 10 / 40 ; pivo Kozel 11, Gambrinus 11 + různá piva od minipivovarů (Clock, Mordýř, Trautenberk, Čestmír) / 50 ; různá piva od minipivovarů (Clock, Mordýř, Trautenberk, Čestmír) / 60 ; Pepsi/Mirinda/Sprite atd.. 0,5l s ledem a citronem / 60 ; topinka s grilovaným hermelínem / 85 ; langoš / 90 ; sýrové pannini (málo toho bylo) / 85 ; sýrový toust (málo toho bylo) / 35 ; Burger veganský někde za 60 ač jinde běžně 120+ ; Veganská či vegetariánská pizza jen 32cm / 140
autor
giovanni

Obecné klady:

- příjemné počasí
- vřelá přátelská pohodová atmosféra
- Když člověk sedí na tribuně tak odkudkoliv vidí na stage, či při nejhorším na obrazovku.
- Cashless. Od letoška zaveden, ale u vstupu žádný příchod/odchod u terminálu taky vše na 1 kliknutí. Tudí rychlé. Navíc jde z čipu vybrat peníze kdykoliv bez nějakého poplatku. K tomu papír s QR kódem kde si mohl člověk online hlídat zůstatek i to co kde propil dobil/vybral atd..
- pivo od minipivovarů kolem areálu (navíc chutné) = Clock, Mordýř, Trautenberk, Čestmír (speciální pivo pro OEF)
- blízká benzínka ONO, kde se dá obstojně najíst + si dát dobré pivo (krakonoš 12) za 20kč i si zajít na záchod
- město je blízko na náměstí se dá zajít za něco málo přes 10 minut a to i k pivovaru

Obecné zápory:

- Nezrekonstruovaný areál, který se sem tam rozpadá.
- Absence "placných záchodů" kde je jistota úklidu i toaleťáku.
- Kemp převážně do kopce, tudíž tam člověk ve spánku klouže dolů)
- V kempu málo kontejnerů na odpad.
- dražší festival přeci jen jídlo většinou 100kč a víc, pivo 50kč a víc (pomíjím Radegast 10ka za 40,-)
- krádeže v kempu (obecný problém na všech festivalech)

Ani klad ani zápor:

- Vegetariánský/veganský festival. Je to festivalová tradice, ale masožravec se může najíst mimo areál, či se na pár dnů stát vegetariánem a pojídat třeba sýry.
- Velká pařba na kapely kdy je běžně tuna lidí na stage. Pro člověka co chce stát a nerušeně pozorovat kapely zápor, ale pro lidi co se jdou bavit klad. Já mám rád stage bez lidí, ale zde jsem se bavil i těmi lidmi takže zde za mě jednoznačně "lezte na stage!".
- Velmi ležérní kontrola pásek u vstupu, kdy pomalu tu pásku musíte "security" strkat před nos. Odbavení je rychlejší i si lidi sem tam pronesou nějaké jídlo/pití na starnu druhou to může být i problém.
- pokud si nehcháte celou pásku i s čipem tak platíte 25kč nahoru. Pokud si necháte jen pásku a čip vrátíte tak Vám těch 25kč dají.
- Freak festival... pití slané vody je leda snaha vidět někoho blít... řezání prdelí rákoskou zas zvláštní zábava, závody v popelnicicích je dobrá prdel atd... Zvláštní zábava i pro mě, ale proč ne. Když to vidět nechcete tak nemusíte.
- Obdobně ty Sado-maso show v jeden den po kapelách. Zas mnohdy dost nechutné, či až moc zvrácené. Možná by bylo lepší 2 z 3 show odebrat a dát místo nich o 1 kapelu víc jak toto. Ač zas kdo to vidět nechce může jít pít či na afterparty.

Počasí:

- Převážně kolem 25 stupňů a pod mrakem. Sem tam slunko vylezlo a byl pařák. Až poslední noc (asi v 4:00 padlo pár kapek, ale nic hrozného)

---- Středa 3.7.

Tento den otevřel "FREAK FESTIVAL".
Akce to je zajímavá, kde baví závody v popelnicích, či souboje s tyčemi (s molitanem) na lavičce. Pojídání ostrých chilli papriček beru neutrálně. Co se týče sado-maso mlácení pozadí rákoskou na výdrž tak to je jak o S&M tak o pohledu na nahou "prdel". Co jsme vůbec nebral je pití 0,5l slané vody na čas to vyhrál opět stejný člověk jak loni a tuším za 3 sekundy. Samo zde jde o prd, ale lidi čekají na to až se někdo pozvrací na což jsme se opravdu nepotřeboval dívat.

- FINAL FLAG
Tato tuzemská kapela je velmi zábavná, ač hodně lidí na ni jde skrze její členy. Přecijen 2 členové z Exorcizphobia, 1 z Tortharry a k tomu Eric Helzer z legendárních WEHRMACHT. Výsledkem je živelný hardcore/punk, který baví ač jim spíše sedí menší stage než jakou disponuje OEF. Každpádně se na ně rozjel kotel a i pár lidí si šlo skočit z pódia.

- THALIDOMIDE
Tato kapela nahradila na poslední chvíli odpadnuvší INDIAN NIGHTMARE. Jejich politicky angažovaný Hardcore/punk vcelku bavil, ale přišel mi horší zvuk a ani vokalista mne moc nenadchnul. Celkově i nasazení kapely nebylo tak vysoké. Možná se jim "roztřepala kolena" před tak velkým festivalem.

- MAR DE RABIA
Kapelu z Venezuely jsme ještě neviděl a jejich "nasraný" Punk/Metal mne naprosto nadchnul. To co předváděli se změnou temp od zpomalení po šílený násyp bylo prostě dokonalé a to byli jen ve třech s jednou kytarou. Holt když má kapela v zemi politické problémy a pomalu diktaturu tak se to odráží v hudbě. Je zláštní, že video natáčené kýmsi z tribuny působí tiše, mdle, unaveně. Poblíž kotle mi to přišlo skvělé.

- WARHEAD
Další Hardcore/Punk tentokrát z Japonska, která vznikla již počátkem 90.let . Kapelu jsem sledoval pouze z dálky od stánku s pivem. Bylo to živelné, ale na hlubší hodnocení to nebylo.

- OI POLLOI
Skotové co vznikli v roce 1981 a jejich drsný oi punk byl zábavný. Dorazila i fůra lidí a byl velký kotel. Za mne povedený výkon, ač

- GBH
Na tyto Brity a jejich vynikající punk jsem se velmi těšil. Kapela hraje již od roku 1978 a snad nestráne. Nepotřebují na stage dělat nějaké krkolomné kreace, či zběsilě běhat/skákat. To charisma a hudba navodí tak skvělou atmosféru, že nic "navíc" netřeba. Setlist byl hodně podobný tomu, který velmi často poslouchám z youtube (Live at Resurrection Fest 2014) a tak jsme znal většinu skladeb. byl to tak skvělý kotel až jsme se pustil do kotle, kde jsme skrze jeho velkou tvrdost vydržel jen asi 1/4 setu i tak jsme tomu rád. Jeden z top koncertů celého ročníku.

Tento den uzavřela premiéra filmu "ČURBY". Film je to povedený kdy člověk slyší hudební legendy z domácí i světové scény vzpomíná na Čurbyho potažmo Obscene. Velmi zajímavé to poslouchat.

Následoval přesun do stanu na afterparty, kde jsem ujížděl na retro peckách alá Aqua atd.. Pak se celá akce začala až zvrhávat, kdy po stolech tancovaly polonahé ženy vedle nich nazí chlapi. Jako prdel to byla, ale pohled tedy nic extra. Odcházel jsme a dle videí zpětně akce pokračovala do až lesbických hrátek, kterých se účastnily již pohledné ženy. Tudíž škoda. :D


Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- FLEAS AND LICE
Vcelku mne zajímaly, ale byl jsem ve městě. tudíž jsme tento Holandský Crust punk vynechal.

---- Čtvrtek 4.7.

- BURST
Aneb jedna ze 4 aktivních tvrdých kapel v celém státě jménem Nová Kaledonie. Je zde jen 1 klub a 260.000 obyvatel. Tudíž vidět takovou kapelu je opravdu rarita zvláště s přihlédnutím k tomu, že jen do Japonska letí 8h a pak až k nám. Já měl to štěstí a viděl jsem je v krátkém čase podruhé. Na Antitrendu v Žabčicích byli luxusní překvápko. zde jsme věděl do čeho jdu a mohu jen a pouze opakovat vyřčené a to vynikající set. Sice Antitrend byl o chlup lepší i tak troubení na obří mušli (první něco válečného na Nové kaledonii), wall of death, postupně lepší zvuk a totální masakr byl skvělý.

- CORRUPT MORAL ALTAR
Vysokorychlostní grindcore z Anglie, který se nebojí zpomalit až do polo Sludge metalu. Z celého setu jsme byl nadšený, ač to střídání grindcore sludge a zpět bylo zvláštní z pohledu kotle. ten se rozzuřil, aby byl pomalu zastaven a pak opět rozdivočený. Tudíž na paření zvláštní, ale na poslech luxus.

- NERVE GRIND
Další grindcore tentokrát z USA. Kapela zavítala poprvé do Evropy a předvedla velmi kvalitní set, který se setkal bohužel se slabší odezvou. Pobavil závěr poslední skladby, kdy bubeník postupně rozebíral bubny a basák po dohrání sebou mrskl o zem.

- SUFFERING QUOTA
Další kapela z Holandska, které produkuje množství skvělých kapel. Zde se jedná o Death Metal/Grindcore s drobnými prvky z Crustu. Set byl opravdu luxusní až jsme dal jen pár fotek a vzhůru do kotle na celý set! Jeden z top koncertů ročníku!

- PODRIDO
Od těchto Mexičanů hrajících Punk / Crust / Grindcore jsem moc nečekal, ale v areálu je možnost sedět a vidět na kapelu. Hudba mi přišla tak trochu jednoduší, ale vcelku jsme se bavil. Pobavil i zpěvák, který zpíval i na kraji kotle.

- CARTILAGE
Jejich Death Metal "made in USA" mi na předposlech přišel průměrný. Nahoru jej tahal velmi snaživý vokalista, který se pokouší neustále dělat nějakou srandu. Moc jsme toho od nich nečekal kór na OEF, kde death metal nemá nějak silné odezvy zvláště u malých kapel. Zde jsme byl překvapen velkým kotlem i slušnou návštěvností. I hudebně jsem byl spokojen tudíž suma sumárum jedno z příjemných překvapení festivalu.

- FECAL ADDICTION
Kostarickou kapelu jsem ještě neviděl a tento Goregrind/Brutal Death Metal byl lehce tupější. Ač co si budeme povídat Goregrind v rytmu "tupa tupa" není o nějakém hudebním orgasmu, ale naopak prioritně o zábavě. Zábava zde byla valil slušný kotel takže pochvala.

- NOISEM
Tento Death/Thrash Metal/Grindcore z USA je v poslední době stále více zmiňován a stále lépe hodnocen všude možně. Já jsem se do nich na předposlech nedokázal dostat. Ale živě to byl masakr od startu do konce i jsme rozklíčoval tu hlukovou palbu a nacházel geniálnost jejich hudby. Tudíž velká paráda a asi největší překvapení festivalu, či při nejhorším druhé největší.

- CRYPTIC VOID
Další Grindcore sypanice, kterou jsem již viděl v klubu. Těšil jsme se na ně, ale dal jsme jen půlku setu z prostoru před stage a poté jsme se stáhl do stínu kde jsme je doposlouchal. I přes pařák jsem se bavil, tudíž spokojenost.

- MILKING THE GOATMACHINE
Kůzlátka jsou již dost populární, až tak že je brává i Pragokoncert na své akce (Metalfest, Masters of rock). Měl jsem z nich tedy obavu co to bude kór na OEF. Lidé se velmi bavily a mne překvapil zpívající bubeník. Výkon byl slušný, ale skrze nízká očekávání je mohu překvapivě i pochválit. Pobavili fandové co taky měly masky kozlů alá členové kapely.

- FINAL EXIT
Noise core z Japonska zahraný ve 2 lidech? To zní zajímavě, ale živě se to brzo přejí. Sem tam tato divočina vypadala jako sranda bláznění ve zkušebně. Občas zde zazněl i riff nějaké známé skladby. Celkově jsem rád, že jsme je viděl, ale příště klidně oželím.

- MISERY INDEX
Totální destrukce z USA a jejich Death Metal/Grindcore. Kapelu jsme viděl v klubu i na Brutal Assault a vždy luxusní set. I zde se to potvrdilo, ač jsme na ně dorazil později a přišel jsme tak o asi 2 skladby. Což mrzí, protože set by naprosto famózní. I nové skladby do setlistu prostě sedí. Opět vynikající.

- DROPDEAD
Americká ikona Hardcore/punku s hodně ekologickým zaměřením i propagací ochrany zvířat. Pobavily i průpovídkou "fuck off Donald Trump". bl zde vynikající kotel a velká porce zábavy. tento set mne zlomil a již mám rád i Hardcore/punk! Díky Dropdead! Škoda, že jsme zaponěl jim v "Grind marketu" přispět do sbírky na jejich ukradenou dodávku (kdesi v USA), kteoru organizoval sám Čurby, který prý s kapelou v minulosti objel jedno americké turné.

- CANNIBAL CORPSE
Hodně očekávaná kapela a to nejen pozitivně. Obecně se Death metal na OEF moc neuznává a navíc CC nejsou zrovna symbolem příjemnosti. Zde bylo tedy očekávání jak se popasují s povoleným Stage divingem. Výsledek dopadl prapodivně. Kdokoliv vylezl na pódium, tak byl ihned "crew" poslán/sražen zpět do davu. Jeden punkáč to vystihl zajímavě, když vylezl na stage a byl vykázán zpět, tak rozhodil rukama s gestem "cože? Proč?" a při pádu do publika "fuckoval" členy kapely. Osobně jsem si stále zvykal na lidi na stage, ale prostě to tu tak je kapely s tím musí počítat. Tudíž "pozastavený" Stage diving navodil nepříjemnou pachuť tohoto setu. Opačné gesto kapela provedla tím, že celý set odehrály bez nároku na honorář. Tuto akci odkývali za 5 minut skrze podporu Lékařů bez hranic. Tudíž velký kontrast vzdání se honoráře a stop Stage divingu... Pro lidi co ví o honoráři tak ti řekli "budiž tak nějak vyrovnáno". Co samotného setu týká, tak ten byl naprosto skvělý a mohu říci, že byl i lepší než jejich sety na Brutal Assaultu. Hudebně tedy bez debat jeden z nejlepších setů ročníku, ale je zde pořád ta pachuť okolností.

- NEGATIVE APPROACH
Další Hardcore/punk z USA. Předposlech mne vcelku bavil, ale nic extra. V myšlenkách mi ale zůstal set "Live in Moscow 2014/09/21" kde to byla šílená divočina pod pódiem (holt Rusko). Tak jsme to chtěl vidět živě. Vůči Rusku to tu takový masakr nebyl, ale to nic nemění na tom jak skvělá byla odezva publika. Co mne na kapele baví nejvíce je vokál ten je prostě famózní. Po Dropdead další pecka ve stejném žánru a další potvrzení, že tento styl mám již rád.

Den zakončoval S&M PROJECT SHOW. Na tyto praktiky nejsem, ale lákala mne zdejší erotično. Slečna co se svlékala byla opravdu krásná, ale vše co se dělo mne spíše udivovalo jak bavilo.
Následující "FLY HIGH TRIBE SHOW" a "PRINCESS TWEEDLE NEEDLE + ZORA + EVELYN" už jsem nedával a tak jsem šel spát.


Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- ADACTA (Hardcore/Crust SVK)
vcelku jsem si je naposlouchal, ale zasekl jsme se na jídle s partií a nepodařilo se mi odejít. tak snad příště.. Již 2x mi uniklo je vidět. :(

---- Pátek 5.7.

Cesta do města s obědem a nějakým tím pivkem a najednou člověk jde do areálu až kolem 12:45.

- INSANITY ALERT
První kapelou mého dne byli tito Rakušané, které jsme mohl v minulosti vidět na Brutal Assault, ale vždy jsem je vynechal. Od té doby mne Thrash Metal/Crossover kapely lákají hlavně skrze kapelu MUNICIPAL WASTE. A právě s nimi mají IA hodně společnou hudbu. Logicky byl takový i jejich set, který byl divoký, hravý a přiměřeně tvrdý. Výkon podporovaly i vtipné tabule, které byly posléze vrženy do davu. Kapela se nebojí překopat ani takovou klasickou skladbu jakou je "Iron Maiden - Run To The Hills" a udělat si z ní song "Run To The Pit". Celkově jsem spokojen a tento set považuji za jedno z překvapení festu.

- HOLY CO$T
Další z řady "tupa tupa" Goregrind kapel tentokrát z Kanady. Chlapi měli i povedené převleky, tak měli drobný bonus k výkonu. Hudebně není moc co hodnotit, ale přišlo na ně hodně lidí i kotel byl hodně velký na tak brzkou hodinu. Překvapilo, že na poslední skladbu s nimi hostoval zpěvák z Mexických URTIKARIA ANAL. Celkově slušný výkon.

- CATASTROFY
Tito Slováci hrají svůj zbojnický Thrash Metal již pár let a neustále jejich jméno roste. Hudebně jsou vždy zábavní a i průpovídky mimo hraní baví. Zde se vše potvrdilo i včetně vtipu. Nejlepší byl "Chtěl jsem mít novou kerku, ale ten co mi to tetoval zistil, že jsem Slovák a tak mi vytetov toto (a ukazal břicho a tam "ovcomrd")...".

- PARACOCCIDIOIDOMICOSISPROCTITISSARCOMUCOSIS
Mexiko a Goregrind k sobě velmi pasuje. Pro OEF je objevil sám Čurby přímo na tehdejší Americké odnoži OEF. Samotná hudba nebyla obyčejné "tupa tupa", ale byla okořeněna chrotavějším vokálem což působilo alespoň trošku odlišně. Zároveň překvapily, že rozdali lidem CD i flašku tequilly (asi) kterou si rozlévaly fanoušcci mezi sebe. Suma sumárum povedený výkon.

- IMPLORE
Tuto skupinu je těžké popsat co hrají, protože všude se uvádí cosi jako Blackened Death/Grind/Crust, což by i sedělo, ale je to strašně široká škatulka. Ostatně není ani snadné říci, že je kapela z Německa, protože aktuálně jsou členové z měst jako Berlín/Milán/Barcelona a to zpěvák (zakladatel) je z Argentiny. Mimochodem jsme si s ním udělal povedenou fotku. Každopádně jsme se na celou kapelu moc těšil a set byl prostě vynikající. Čtvrtinu setu jsme si jej užíval až mne hudba pohltila do kotle a já si užíval dál. Vynikající koncert!

- ACTIVE MINDS
30 let hrající bratrské duo z Anglie, které se vzhlédlo v Punku je minimálně zajímavý úkaz. Samotný set mne tedy příliš nebavil svoji monotóností. Ostatně co chcete vymýšlet za krkolomnosti, když jste jen 2.

- SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION
Tento Francouzský Death Metal/Grindcore mám rád již pár let a tak jsme byl nadšený, že je uvidím. Sice kapela, za mě, není vyloženě "první liga" i tak je zábavná. Zvláště jejich "bicmen" Dagulard je vynikající. Co ten tam předváděl to bylo úžasné. navíc i po odehrání koncertu byl věčně před pódiem i další den tudíž "klobouček". Samotný set byl zábavný takže pochvala.

- VISCERA INFEST
Aneb Japonský Grindcore/Goregrind, který je pověstný, že u jedné ze skladeb chce po lidech předvést "cockroach mosh" (aneb lehnete si na záda, nohy nahoru a kopete co to jde). Samotný set byl velmi tvrdý i rychlý. od kapely jsem toho tolik nečekal takže spokojenost.

- ROT
Legendární Old school Grindcore z Brazílie. Společně s Agathocles, či Repulsion se berou za stěžejní kapely celého žánru. Tudíž vidět je je velká událost. Sice oba vokalisté i bubeník hrají v kapele až od roku 2016. Tak jako tak jsem se na ně těšil a set byl prostě skvělý a i odezva publika byla velmi velká včetně rozměrů kotle. Škoda, že jsem nešel do kotle.

- PSYCROPTIC
Tento Australský Technical Death Metal jsem viděl "pouze" na Brutal Assaultu a byl vždy vynikající. To se potvrdilo i zde, ale potvrdilo se i to že technický death není to pravé ořechové pro většinu OEF fans. Tudíž kotel nebyl moc velký a hlavně si moc nerozuměl s kapelou která sem tam zahrála děsně rychle, pak zpomalila pak zas rychle atd.. A kotelpak nevědlě zda běhat, či neběhat. i mne překvapilo, že hráli poprvé na Obscene. Měli zde i hosta a tím byl Zdeněk "GTboy" Šimeček (ex-Godless Truth + zakladatel Lacerated Enemy Records), který prohlásil že to po 4 letech zkusí za mikrofonem a šlo mu to opravdu skvěle. Ostatně s Psyocript hrál v roce 2010.

- LOWLIFE
Je reinkarnací legendární crossover bestie CRYPTIC SLAUGHTER z USA, která vznikla již v roce 1984, aby se v roce 2018 přejmenovala právě na Lowlife. osobně jsme neznal ani nový ani původní název a zaujal mne status legendy. Předposlech byl slušný, ale ne že by mne to tedy "posadilo na prdel" samotný set byl určitě lepší a povedený, ale v půlce setu jsme dostal od kamaráda info že mu vykradli stan. Tudíž jsme letěli zkontrolvoat své stany i auta zda jsou v pořádku (spaly jsme všichni u sebe), tudíž jsem z Lowlife viděl začátek a pak konec. Těžké set hodnotit bavil jsme se ale na top to není skrze okolnosti.

- REPULSION
Grindcore/Death Metal z USA a "vlhký sen" Čurbyho i snad všech grinderů. OEF se o tuto kapelu pokoušel již mnoho let, protože jejich jediné album "Horrified" z roku 1989 je považováno za zásadní pro celou scénu. Já je viděl na brutal Assault kde mne moc nebavily, ale hráli "ve stanu", bylo tam mrak lidí atd.. Zde jsme věřil že to dopadne lépe. To se i potvrdilo set byl skvěle nazvučen i ohlas publika byl bujarý. Osobně jsme spokojen, ale srdcovka tato kapela nebyla a nebude a i letos zde hrály lepší kapely.

- VITAMIN X
Hardcore z Holandska? To není nic pro mě, ale z mnoha stran jsem na ně slyšel pozitivní reakce a tak jsme se rozhodl na ně podívat kór když jsem plánoval jít dnes dříve spát. Set byl živelný, tvrdý, plný skoků zpěváka do výšky a celá kapela hrála výborně až jsme na to koukal. Kotel pařil co to šlo a byl podpořen i asi 6 plechovkami piva přímo od kapely. Pobavila i wall of death, kterou zpěvák uvedl slovy "tradition is tradion". Zajímavostí bylo, že basák přetrhl strunu. Další překvapení festu.


Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
LITTLE PUPPY PRINCESS (Grindcore / Power violence .. jižní korea), MR MARCAILLE (grindcore francie), ACCION MUTANTE (Crust/punk D), URTIKARIA ANAL (Goregrind MEX). První 2 jsme vynechal jakožto pauzu na oběd a zbytek že se mi nechtělo čekat do 3h ráno skrze URTIKARIA ANAL tak jsem šel dříve spát.

---- Sobota 6.7.

- TANTALUM
První kapela dne a hned USA. Tito Texasané hrají Grind a mimo USA toho moc nenahráli. Předposlech alba Survival mne bavil a i vokalistka Alice působila sympaticky. Samotný set splnil očekávání až jsme se divil jak se kapela popasovala s prvním setem dne i velikostí festivalu. V lidech pozorující jejich výkon šel zahlédnou i Čurby. Kapela samotná rozdala asi 5 triček mezi lidi což byl pro těch pár šťastlivců pěkný bonus. Zajímavostí je, že jsou na turné s Cryptic Void.

- CRUEL FACE
Je původně bokový projekt členů kapely ROT s tím, že zde se drtí Grindcore / Crust / Punk. Celý výkon byl dosti statický a kvalit setu ROT nedosahoval i tak byl zábavný, ač sem čekal o něco víc.

- INVIDIOSUS
Tento Americký Death Metal jsme viděl letov v červnu na MetalGate Czech Death Fest, poté hned na Antitrend Open Air a teď zase na OEF. A až zde mohu mluvit o tom, že jsme jim věnoval plnou pozornost. A až zde mne zaujaly a bavili. Sice to nebyla nějaká "bomba" i tak povedené. V půlce setu jsme se stáhl do stínu odkud jsme slyšel i poslední skladbu, kde se mi zdá že kapela překopala skladbu "Ace of Spades" od Motörhead.

- V.A.R.
Tento tuzemský Thrash metal oslavuje 30 let od založení. jeho "heavy" nádech mne příliš nebaví, ač jsem je zde viděl v krátké době již potřetí. I zdejší set mne nějak zásadně nebavil a tak jsem se stáhl do stínu. Ani hostovačka na vokálu, kterou byl Míra Kovář, který byl z kapely Die(?) pokud jsem slyšel dobře.

- CENOTAPH
Jsou nejspíše jedinou Tureckou kapelou co znám. S jejich Brutal Death Metalem jsme se setkal na podzim v Brně při jejich turné s Gorgasm. tam mne mile překvapily a tak jsem na ně vyrazil i zde. Set byl opravdu tvrdý se slušným nasazením, ale skladby si byly velmi podbné a postupně jsme se chvílemi nudil Tudíž jen průměr.

- CLITGORE
Jedna z nejznámějších kapel z Rumunska, která se proslavila jejich variantou na téma Goregrind/Grindcore. Hudebně to není opět nic objevného, ale není to úplně nejtupejší "tupa tupa" rytmus. Kapela drtí i mnoho vtipu mezi skladbami i třeba v intrech, kdy na úvod dali část skladby "O-Zone - Dragostea Din Tei". Či zahráli skladbu a po lidech chtěli "wall of love", kdy prohlásili "averyone hug everyone" s tím, že je jedno jestli chlap chlapa, ženská ženskou či banán Spidermena prostě to je fuk. Spokojenost a příště si na ně rád zajdu i do toho velkého pohodového kotle.

- HOW LONG?
Další domácí kapela, která tentokrát hraje Crust core / d-beat. Hudebně mne tedy moc nebavily, ač dva různé vokály měly pomoct. Dal jsem část setu a šel pryč. Nic extra.

- PURULENT SPERMCANAL
Tito Ostraváci hrají již od roku 1996 a jejich Death Metal/Goregrind je vcelku uznávaný. Já je neznal a nějak zásadně mne tedy nebavily. Jediné co mne zaujalo byla hostovačka v jedné skladbě, kde byla Samantha a Simon (vokál z Pulmonary fibrosis)...

- BÜTCHER
Špinavý Speed Metal z Belgie s zajímavým vzhledem členů. Speed bych zde moc nečekal, ale tato verze byla slušná, ač jsem neměl žádná očekávání. Zaujal vokál zpěváke, který se sem tam přiblížil až "blackmetalovému skřehotu". Zajímavý set.

- GUTSLIT
Indický Brutal Death Metal vysoké kvality na který se sešlo hodně lidí a předvedly velmi povedený kotel. Samotná hudba byla vcelku variabilní a hodně jsem se bavil. Překvapilo hostávní Matyho z Gutalax na jednu skladbu, který sklidil velké ovace kór po jeho "Ahoj!".

- DERANGED
Na tento Švédský Brutal Death Metal jsem se těšil, protože loni mne většina setu utekla na Antitrendu skrze nepředpokládatelné okolnosti. Zde se mi opět nepodařilo vidět většinu setu, protože dorazil kamarád. A zbytek jsem viděl jen z dálky od stánku s pivem. To samo o sobě sráželo celý set dolů. Navíc i odezva publika byla dosti slabá. Bohužel zklamání a snad příště je dám celé.

- DISAVOWED
Tuto kapelu jsem bral za headlinera celé akce, protože jejich Brutal Death Metal byl jak na Nice To Eat You Deathfest, tak na Brutal Assault byli famózní. Na OEF by měly být logicky nejlepší kotle i vysoká odezva. Opak byl bohužel pravdou. Kapele o šlapalo skvěle, ale kotel byl mizerný, že i zpěvák Robbe plaval mezi lidmi pouze jednou. Tudíž jsme zklamán, ale z odezvy ne ze setu.

- ABNORMALITY
Technical/Brutal Death Metal z USA v jehož čele stojí vynikající zpěvačka, a krásná žena, Mallika Sundaramurthy. Ta zde byla v 6. měsíci těhotenství a i tak odehrála většinu setu. V asi 3 skladbách jí doprovodila Daniela "Dahlien" Neumanova (Diligence, The Corona Lantern, ex-Keep On Rotting), která jí posléze nahradí po zbytek celého turné kapely. Na Malice nebylo příliš znát její těhotenství hlas měla nadále skvělý, ač samo šlo vidět že je těhotná. Na to pobavila, že to břicho je opravdu dítě a ne pivo. I Dahlien se vokálu zhostila skvěle, ale šlo vidět že jejich vokály jsou různé. V polohách "čistý death" jsou srovnatelné, ale Malika k tomu dává spíše hrubý growl alá "brutal death" a zatímco Dahlien má tvrdší vokál spíše k core vokálu. Tudíž Abnormality s Malikou a s Dahlien budu lehce jiné kapely.

- SIEGE
Letošek byl opravdu prošpikovaný Hardcore/Punk kapely zvláště z USA. Tato žánrová persona zahrála kvalitní set. Sice jsem viděl jen část setu, ale bavil jsem se. Sice se nadále do této kapely nemohu dostat i přes její status legendy. Zaujal saxofonisa, ale toho jsme hudebně nepostřehl. Snad příště budu z kapely nadšenější.

- VOMITORY
Moje srdcovka na poli Death Metal, kterou zbožňuji již hodně let. Tito Švédové jsou prostě dokonalý. Zde jsme se bál jak bude jejich set přijatý, přeci jen death kapely nebyly nějak skvěle přijaté. Zde se to naštěstí změnilo. Dorazilo hodně lidí a rozjel se i velký tvrdý kotel, kapela hrála jak o život a odezva byla vynikající. Kotel byl tak tvrdý, že jsem zvládl pouze půlku setu skrze únavu.

- MUNICIPAL WASTE
Tento Americký Thrash Metal/Crossover jsem vždy cíleně vynechal, že to není "vážná" kapela. V posledním roce jsem se do nich hodně dostal a těšil jsem se na živelnou show. A hlavně na skladbu "Breathe Grease" (mimochodem super klip). Vše se splnilo obří kotel, našlapaný areál, fůra energie prostě vynikající set. Nejzajímavější ovšem byla reakce kapely na to, že Cannibal Corpse ve finále odmítali stage diving. Zpěvák prohlásil, že to zaslechl, nechápe to a ať se všichni vybodnou na kotel a natáhnou se co nejvíc na stage a pak ať všichni skáčí do davu jak zběsilí. Prostě vynikající set.

- SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH
Tato Rakouská Death Metalová legenda je hodná svého statusu. Každopádně mně nepřišla moc povedá a moc jsem se tedy nebavil, což je možná zapříčiněno skvělým setem MUNICIPAL WASTE a blížícími se GORGASM.

- GORGASM
Opět USA, ale tentokrát Brutal Death Metal. Nedávno v Brně byli skvělý a zde to potvrdily. Totální nářez od startu do konce. nečekal jsme zde už tolik lidí, ale stále to šlo a rozjel se i slušně velký kotel. Kapela byla i vtipná kdy se zeptala "this is party festival yeah?" a nasadila si černé brýle se svítícími červenými čárkami. Vynikající set!

- UGRAKARMA
Death Metal z Nepálu zněl lákavě po loňském nadšení z jiné Nepálské kapely. Bohužel tento koncert mi přišel maximálně nadprůměrný,ač jsme rád že jsme viděl kapelu z této země.

- MAKKMAT
Tento Norský Grindcore jsme do potvrzení neznal, ale od té doby jsme jeho desku poslouchal dokola a stále. Strašně specifický až morbidní zvuk do toho vynikající vokál s strašně zvláštním tónem. Celé dohromady to dá vynikající specifický zvuk. Živě byl zvuk vůči CD slabší, ale stále kvalitní. Překvapilo mne, že zde byl slušný kotel o asi 30 lidech přecijen neznámá kapela, poslední den, předposlední v lineupu... Vynikající.

- PULMONARY FIBROSIS
Tyto Francouze jsem zatím viděl jednou pár let zpět v klubu a už tehdy mne jejich Brutal Death Metal/Grindcore bavil. Zde jsem se bál, že na ně vydrží jen pár lidí, ale těch bylo snad ještě víc jak na Makkmat. Kotel byl větší a začalo skákat množství letců. I samotná hudba byla výborná a nabíjela mne energií, že jsem jí byl plný až do konce setu.

Samotný konec programu byl plný potlesku Čurbymu i všem pořadatelů a Crew celého Obscene Extreme. A při skladbě "Možná přijde i kouzelník" proběhl zábavný vláček fanoušků po areálu.

---- Neděle 7.7.

Afterparty tento den jsme již vynechaly.

Top kapely festu (za mě):

1. MISERY INDEX 2. VOMITORY 3. GBH 4. MUNICIPAL WASTE 5. SUFFERING QUOTA 6. IMPLORE 7. CORRUPT MORAL ALTAR 8. NEGATIVE APPROACH 9. CANNIBAL CORPSE 10. GORGASM 11. NOISEM 12. GUTSLIT 13. MAKKMAT 14. ROT 15. MAR DE RABIA

Zklamání festu (za mě):

1. DERANGED 2. CRUEL FACE

Překvapení festu (za mě):

1. NEGATIVE APPROACH 2. NOISEM 3. MAKKMAT 4. INSANITY ALERT 5. VITAMIN X 6. CARTILAGE