MetalGate Czech Death Fest 2019

obsah aktuální k datu - 30.12.2019
MetalGate Czech Death Fest 2019
datum
13.6.2019 - 15.6.20192019-6-132019-6-15
místo
autokemp Brodský Červený Kostelec U Brodského 1042, Červený Kostelec
město / obec
Červený Kostelec
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 1800 lidí
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, atmospheric black metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, grind, hardcore
vstupné
700,- (první vlna na Brutal Assault 2018), 800,-Kč (2.vlna - vyprodáno 22.2.2019), 900,- Kč (3. vlna), 1000,- Kč (na místě)
ceny
1ž = 16,- Kč /// veškeré pivo + malinovka - 2ž ; Plzeň v hospodě 3ž, Víno 2dcl (v hospodě v areálu 2ž) ; hospoda jídlo (běžn 7-10ř třeba výpečky za 8 atd..), cathering na ploše (burger 9-10ž, sýrové tousty a různé jejich variace 56ž, bramborák 3ž, utopenec 2ž, párek v rohlíku 2ž, buřty na pivu 4ž, langoš 5ž, guláš 8ž, krkovice 8ž, topinka s česnekem 1ž) Zábrodí jídlo 75 - 110,- , polévka 30, snídaně 30 - 40,-
autor
giovanni

Obecné klady:

- nadále rodinná atmosféra (i rodiny s dětmi)
- Lidí tak akorát, tudíž minimální fronty a žádné sáčkování u podia.
- levné pivo (veškeré v přepočtu za 32,- Kč což je festivalový podprůměr)
- záchody v budově včetně sprch (5-6 minut teplé vody za 10kč)
- jídlo přímo v areálu v kamenné hospodě (průměr v přepočtu asi 140,- Kč za solidně velkou porci) a cathering, který byl také solidní (zde bylo jídlo za podobnou cenu)
- nadále fungující hospůdka v Zábrodí s pivkem i za 21,- a širokým výběrem jídla do 100,- i snídaněmi (párky, vajíčka atd..)
- nadále prohořívací klády na zkrášlení večerní atmosféry, či ohřátí
- vtipné pivní soutěže uváděné hercem z Okresního přeboru (Leoš Noha alias zdravotník Adolf „Áďa“ Větvička)
- po skončení hudební produkce byla 1 den disko afterparty a druhý hrál právě Leoš Noha s kapelou sranda písničky ač dali i Sepulturu
- zlepšená kvalita stánků s jídlem v areálu (vynikající hlavně sýraři, ač i burger byl povedený)
- Nově terminál na nabíjení mobilů, kam si jej člověk zamčel a nemusel se o něj starat.
- Kompletně zrekonstruované záchody a sprchy

Obecné zápory:

- nadále zpoplatněné stanování (200,- pod stromy a 100,- mimo ně i v novém kempu)
Není problém ty peníze vynaložit, ale raději dát o 100,- dražší vlez jak na místě požadovat po lidech prachy když už mají lupen... Vítka platí od loňska.
- v 7.00 v neděli se začnou bourat stage, což s ohledem na menší stage znamená tupé rány tak brzo skoro vedle stanu..
- stále obří velikost žetonů. Sice existuje "10žeton", ale stále to chce zmenšit.

Ani klad ani zápor:

- zvýšená cena žetonu z loňských 14kč na 16kč
- letos nebyla skvělá IPA, ale slušná EPA

Čtvrtek - 13.6.2019

/// Refore (CZ)
Ti mladí Valaši v čele s 17 letým zpěvákem podaly naprosto drtivý výkon. A jejich Thrash Metal byl dokonalou náplastí na odpadnutí skvělé žánrově spřízněné kapely EXORCIZPHOBIA. Refore se o tom, že budou hrát dozvěděli až tento den ráno i tak dorazily a publikum jim hojně aplaudovalo. Za ten živelný výkon si to zasloužili a zaslouženě asi největší překvapení celého festu.

/// Purnama (CZ)
Tento Turnovský Death Metal s příměsí blacku je v poslední vidět stále častěji. Fanouškovská základna roste, ale já se do nich nemohu dostat. Hudebně mi to vždy přišel max nadprůměr, což potvrdil i tento set. Warpainty u kapely co je prioritně death taky nejsou ideální. A atmosféru stavět na 4 "nohsledech" co drží pochodně potažmo zapálí obrácené kříže? No nevím.. Hrábněte víc do strun, přidejte víc pohybu a bude to lepší.. ač ani ten pohyb být nemusí když je hudba kvalitní. Čekal jsem tedy, že živě si mne získají a to se nepovedlo takže zklamání.

/// Neurotic Machinery (CZ)
Aneb Death Metal/Metalcore/Post-Metal z Tachova. Jejich hudební vývoj je až moc obšírný. Sem tam mne skladba baví a pak zas vůbec. Zde to dopadlo tak, že jsme okoukl zvučení a pak celý set prokecal.Tudíž nehodnotím ani kapelu ani druhého vokalistu, který zde má být krátce.

/// Isacaarum (CZ)
Tato míchanice Black/Death Metal/Grindcore je už legendou. On i zpěvák Chymus je legendou. Rozpad v roce 2014 vypdal definitivně, ale v roce 2018 se vrátili na oslavu výročí Obscene Extreme. Čekal jsem že to bude jen na tuto událost, ale opak je pravdou a kapela drtí struny dál. Osobně nejsem nějaký velký fanda, ale z počátku jsem se moc nebavil. Až se v půlce rozjel slušně velký kotel tak mne začala bavit i víc ta hudba.. Celkově slušné, ale čekal jsem víc.

/// Godless Truth (CZ)
Tuto kapelu považuji za jeden z nejlepších tuzemský Death Metal partií. Hodně jsme se bavil, ale slunku již začalo připékat a tak jsem zvládl z jejich technického setu jen půlku a pak už poslech na dálku. Hodně jsem se bavil.

/// Spasm (CZ)
Aneb "Jsme kapela z Moravy a přijely jsme Vám zahrát nějaké písničky ze sklépku." a tak tu máme Goregrind, "boratky", velký kotel, velký penis na nose a k tomu zábavu s zástupy lidí. Klasický vynikající set. Zajímavostí bylo, že kapela zde hrála naposledy v roce 2010 (2. ročník) a od té doby hodně chválili progres tohoto festu. Suma sumárum vynikající set po kterém je každý pornohvězda!

/// Tortharry (CZ)
Pořadatelé, zakladatelé festu a jejich ryzí Death Metal. Je těžké o nich něco psát každý rok. Set byl jako vždy skvělý, ač mi přijde že ohlasy publika byly mdlejší než v posledních letech. Povedený set, kterého jsem zase pár skladeb prokecal.

/// Panzerfaust (CAN)
Kanada je zajímavý stát na kapely jako Mitochondrion, Adversarial, Antediluvian, Begrime Exemious, Phobocosm, či Rites of Thy Degringolade. Vše to jsou pecky na poli řekněme Death/Blacku.. Ale Panzerfaust je čistě Black Metal. Tudíž Kanada a black? To znám jen Cantique Lépreux, Gris, Numenorean či Spectral Wound. Vše lákavé kapely... Tudíž očekávání byla slušná. Předposlech mne moc neoslovil, ale živě jsme se těšil i přes nadupaný lineup dne.
Výsledek byla velmi kvalitně "pomalovaná" kapela s postavou v pozadí, která převážně dokreslovala atmosféru či až "kázala". Po pár skladbách mi tato postava přišla ohraná až tak, že jsem té kapele přestával věřit jejich hudbu. Najednou kapela začala i různě "tvrdě" zvedat kytary krky vzhůru a už jsem se přestával bavit. Ani atypický zvuk bicích (až orientální nádech) to nezachránil. Až bych řekl lehce pózerské monotónnější vystoupení.

/// UADA (USA)
Naopak tento Atmospheric Black Metal mne strašně moc baví. Sice je kde kdo považuje za kopírku polské kapely Mgła, ale to nic nemění na kvalitě Uada. Holt začali hrát podobně až v roce 2014 (Mgła v roce 2000). Set byl vynikající od startu do konce stačí pár kapucí sem tam pár kroků, v pozadí skvělý otočený "srp" měsíce a atmoška je hned tam. Netřeba doplňkové postavy. Objevily se i skladby z posledního alba "Cult of a Dying Sun". Jediná škoda je, že jsem musel nuceně asi 2 skladby poslouchat ze stanového městečka, protože mi přijel kamarád, který byl na CDF poprvé ( = řešení stanu, lupenu atd..). I tak možná nejlepší koncert ročníku.

/// Vader (PL)
Tato polská legenda s celosvětovým jménem byla po zásluze jedním z headlinerů celé akce. Její Death Metal/ Thrash Metal je drtivý. Mám sice hodně oblíbenějších žánrově spřízněných kapel i tak tento set byl drtící. Podpořený efekty, velkým kotlem i ohnivými efekty. Set byl tak super, že jsem i dal první "CDF kotel". :) Zpěvák Peter byl zábavný i v proslovech kdy se snažil mluvit česky, ale pak to vzdal a míchal polštinu s angličtinu (ta převažovala). Na závěr pobavily, že z repráků pustily klasickou Star Wars znělku "The Imperial March" aneb temná strana.

/// Awrizis (CZ)
Tato tradiční kapela na CDF uzavírala den svým Death/Thrash/Groove Metalem. Dal jsme z nich asi půlku setu a očekávaně mne bavil zpěvák Frodys, ale celkově i tvrdší set. Možná to bylo tím, že na CDF opět hráli v jiné sestavě, kdy za bicími seděl bubeník z Hypnos (očekávám tedy Igor "Sataroth" Botko.. Pegas to dle mne nebil). Spokojenost, ač na poslední skladbu si kapela vyhecovala kotel který moc neklapl. Bhalo zde jen tak 5 lidí na velkém prostoru.


Mrzí mne, že jsme jen slyšel Arallu, protože jsem se na ně těšil, ale prokecal jsme je s členem kapely Self-hatred.
Disco afterparty do 2h ráno.

Pátek - 14.6.2019

///Secrets of Separation (CZ) + Something Like (CZ) + Madafaka (CZ)
Tyto 3 kapely jsem jen okrajově slyšel, protože mi byly jedno. Nehodnotím.

/// V.A.R. (CZ)
Tato Liberecká kapela hraji již od roku 1989 a lze ji tak považovat za jednu z tuzemských Thrash Metal legend. Já je viděl nedávno na koncertě spíše ze zájmu a bavily mne, ač přeci jen ten Thrash s Heavy polohami nneí úplně to pravé pro "moji thrasovou část". I tak jsme se šel na část setu podívat i přes parné počasí. Set i zde byl povedený a podpořil jej i druhý hostující zpěvák. Kapela zahrála speciální "thrashset".

/// Pikodeath (CZ/D)
Tuto Death/Thrash Metal sypanici znám dlouho, ale nedařilo se mi je vidět. Zde byly jasnou volbou, ale pařák byl fakt silný. Opět jsme celý set nedal a jen je bedlivě poslouchal do pivního stanu. Což je výhoda CDF, že ta možnost je. Německý zpěvák Loppi byl opravdu výborný jak hlasovým rejstříkem, tak nasazením. Vynikající set a jen škoda extrémních podmínek.

/// Nahum (CZ)
Tento Death/Thrash Metal jsem viděl mnohokrát a baví mne čím dál tím více, ale i zde jsme zvládl jen část setu skrze intenzivní pařák. Skrze únavu se nepodařilo založit ani kotel. Každopádně zábavné chválím, ale ta únava.

/// SHAMPOON KILLER (CZ)
U této Brutal Death Metal "sranda anti disko kapely" to bylo totéž co u předchůdců. Mám je rád, těšil jsem se, baví mě i zde jsem byl spokojen. Jenže ty parné podmínky se prostě nedaly, tudíž opět jen část setu. Navíc jsem je zase viděl nedávno tak se to dalo oželet.

/// Fleshless (CZ)
Death Metal/Grindcore legenda, kterou vídám každý rok na Nice To Eat You Deathfest a k tomu i na klubových koncertech či jiných festivalech. Kluky mám rád, ale opět skrze počasí jsem dal jen část setu i přes to, že jsem se bavil. Zajímavostí bylo, že kytarista Luděk Huzán měl ruku v obvazech, protože byl 10 dnů po operaci.

/// Invidiosus (USA)
Death Metal z USA je vždy lákadlo, ale teplo neutichalo, tak jsme je vynechal a jen poslouchal u piva. Ohlasy povedené a tak si je poslechnu za týden na Antitrendu v Žabčicích u Brna a uvidím jak to dopadne.

/// Benighted (FR)
Tato vynikající kapela nebyla v nadupaném setu ani mezi 6 headlinery i tak v mém žebříčku headlinerů byly číslo 2 nebo 3 (za Asphyx a možná i za Uada). Viděl jsme je na různých festivalech i v klubu a vždy to je neutuchající množství energie, nasazení a zábavy. I zde to bylo ototéž kór když se slunku začalo pomalu schovávat. Zvuk byl též luxusní, ale od 2 skladby už jsme "jen" běhal v kotli tak bych zvuk moc nerozebíral. :) Prostě vynikající Brutal Death Metal/Grindcore a ač byli na NTEY ještě o chlup lepší, tak to nic nemění na tom že to byl jeden z nejlepších setů celého ročníku.

/// OKULT (CZ)
Zvláštní to slot v programu. Původně zde byli Belgičané KUAR NHIAL. Když odpadli, tak měli hrát češi DAERRWIN. A ani ti nakonec nedorazili. Místo nich naskočila kapela kterou mnoho lidí neznalo. Hudebně to byl zábavný metal s prvky Death metalu. České texty bavily, ale až jsem se do nich dostal tak šlo slyšet slova jako "krev" "zemi" atd.. K tomu skladby jako "ghetto", kde se mluví o armádách spiklenců, že ghetto je kruh atd.. Či "přes krve brod"... řekněme dosti nacionální texty. Tudíž mi zaváněli lehce NS tématikou. Po optání se fanynek co se tvářily, že kapelu znají. Se z ní "vyklubala" kapela Okult z Kuksu a údajně jejich teprve druhé vystoupení vůbec. Tudíž kvalitně odvedená hudební práce, ale texty "zavání" tudíž milé překvapení s lehkou "pachutí".

/// Melechesh (ISR)
Tento Izraelský Black/Death/Middle Eastern Folk Metal je zábavný, specifický a spolu s Orphaned Land velmi inspirativní pro mnoho kapel. Zde se jim opět povedl skvělý set z kterého byla unešena i další Izraelská kapela Arallu. Bohužel se nerozjel kotel, ale to nic nemění na intenzitě setu, která byla hodná pozice jednoho z headlinerů.

/// Nervecell (UAE)
Death/Thrash Metal ze Spojených arabských emirátů je hodně specifický. Kapelu jsem mohl již vidět na Brutal Assault, ale nikdy se to nepodařilo. Zde jsme se tedy těšil, ale po specifičnosti Melechesh a před Marduk jsem se na ně nemohl naladit. Je možné, že to bylo alkoholem každopádně jsem lehce zklamán.

/// Marduk (SWE)
Marduk jsem viděl několikrát, ale ne vždy mne tato legenda chytla. Zde to byl naopak jasně nejlepší set v jejich podání. Vynikající tvrdý zvuk a navíc z celé kapely vyzařovala upřímnost. Upřímně jsem té jejich hudbě věřil. Rozjel se i slušný kotel, který jsem krátce podpořil. Opravdu skvělý set hodný legendy žánru a za mne dokonce překvapení.

/// Colp (CZ)
O tento Power/Thrash Metal/Metalcore jsem neměl zájem a tak jsem jej set prokecal.

Afterparty měl na povel Leoš Noha alias zdravotník Adolf „Áďa“ Větvička ze seriálu Okresní přebor. Ten měl sebou kapelu co hrála vtipné přetextované covery. Dokonce dali i covery Motorhead, Sepultura (Territory atd..), kde pomáhal mu i Dan z Tortharry. Velmi zábavná koncovka, která mne dotáhla před stage.

Sobota - 15.6.2019

/// DMC (CZ)
Tato kapela pochází z Veselí nad Moravou a drtí Death Metal již od roku 1989. I tak jsem o nich do potvrzení nic nevěděl. Naposlouchání vyšlo pozitivně a tak jsme se na ně těšil. Výkon byl bohužel statičtější a ne moc výrazný. navíc byly opět vysoké teploty a tak jsem asi po půlce setu odešel do stínu.

/// Cutterred Flesh (CZ)
Jejich Brutal Death Metal je velmi povedený a snaží se prosadit i mimo ČR. Kapela má za sebou nedávné turné po Rusku i Balkánu. Tento výkon mne bavil nejvíce ze všech koncertů co jsme viděl. A to i vůči nedávnému NTEY 2019, kdy mne tolik nebavili. Kapela pobavila, když se na startu svěřila, že je zvláštní hrát střízliví. Velká škoda, že i nadále byl velký pařák a já zase po části setu odešel.

/// Nocturnal Pestilence (CZ)
Symphonic Epic Black Metal se zpěvačkou je zajímavý a na domácí scéně ne moc obvyklý. Její vokál je povedený v tvrdších polohách, ale jak se pustila do melodičtějších poloh, tak to již nebylo ono. Celkově to byl "prašivý" starý black metal trošku do stylu Darkthrone jen s klávesami. Kapela mne tedy převážně bavila, ale čekal jsem kapánek víc. Bonusem bylo hostování zpěvačky Dahlien (Diligence, The Corona Lantern, Abnormality (živě), ex-Keep On Rotting). Ta celý set pozvedla i za své asi 2 skladby.

/// DUSTBORN (CZ) + Craniotomy (SK) + Shade Empire (FIN)
Oběd v Zábrodí. Craniotomy šlo oželet.

/// Dark Angels (CZ)
Na tento Symphonic Gothic Metal z Domažlic jsem se těšil. I přes to, že jsem se do nich nikdy pořádně nedokázal zaposlouchat. Bohužel jsem se zasekl na obědě v Zábrodí a tak jsem je vesměs slyšel přes rybník a poté asi 2 skladby živě. Výsledek je takový, že s kapelou mám stále problém, ač má jméno a i žánr mi sedí. Tak snad příště.

/// Silent Stream Of Godless Elegy (CZ)
Jeden z osobních headlinerů a to tato Doom/Folk Metal legenda. Sice si prošly pr let zpět změnami v sestavě i stylu, ale i tato nová podoba mne hodně baví. Poslední album "Smutnice" to jen podpořilo. Zde byl z počátku lehce horší zvuk, který se postupně zlepšil. Odezva publika byla slušná a i přes pár kapek za neustálého pařáku jsem si koncert velmi užil. Každopádně v Brně na Melodce byli lepší a možná mne bavili víc i na Masters Of Rock... S vystoupením na Brutal Assault bych to dal tak podobně, což není tak super vizitka když na Brutalu jsem na ně stál až v zadu v areálu pod barovým stanem. Ale bavili ne že ne.

/// Bleeding Gods (NL)
Thrash/Death Metal z Holanda s nádhernou basačkou lákal. Předposlech mne moc neoslnil, ale věřil jsme že živě by to mohlo klapnout. Vyrazil jsme asi na půlku setu a bavil jsme se, ač je pravou že je mnoho lepších kapel. Každopádně za mne milé překvapení. Mára Lowl s nimi po koncertě dal fotky i podpisy v backstage. To se k němu zachovali mile, že mu dali i pivo a zahnali securiťáka který ho k nim nechtěl pustit. Prý velcí sympaťáci.

/// MORBITORY (D)
Německý Death Metal nemá takový zvuk, ač jsou zde kvalitní kapely. Tuto jsme vůbec neznal, ale předvedli takový slušný death. Nic na posazení na prdel, ale obstojné. Zajímavostí byla hostovačka zpěváka kapely Arallu, který mi připadal lehce připitý a možná i proto z těch asi 10 minut na pódiu zpíval tak minutu jinak obcházel, či se pohupoval. Dále nenastal ani kotel, což není nejlepší vizitka.

/// Rotten Sound (FIN)
Tento finský Grindcore mám hodně rád, ale poslední koncert v roce 2017 na Brutal Assaultu mne nebavil. Tudíž jsem měl drobné obavy v jaké formě zahrají. První tóny a hned nekompromisní náser se záplavou energie. Hned se rozjel kotel v kterém jsem strávil asi 2/3 času. Opravdu vynikající set a jeden z nejlepších letos.

/// Hnus Umírající (CZ)
Tito Pražáci mne oslovili názvem i stylem (Black/Doom Metal) s tím, že jsme věřil, že bude převažovat ten doom. Do doomu když se dá jen nádech blacku, tak to je dobré naopak to za mne nefunguje. Poslech skladeb bohužel dopadl druhým způsobem. Tudíž na festu jsem byl ochotný kapelu oželet. A zrovna na jejich set se spustila silná dešťová přeháňka, který způsobila posun lineupu asi o 30 minut skrze výpadek elektřiny právě při setu této kapely. Samotný set započali voláním "haló tady Lucifer.. haló tady Lucifer.." které bylo vtipné, ale pak začali hrát a jen potvrdily mé zklamání. Hudba nní jen mixem blacku a doomu, ale cpe se tam právě i humor i třeba crust/punkové vlivy. Tudíž to je taková směsice všeho a zároveň ničeho okořeněná o warpaint. Co se ale musí ocenit je asi 30 lidí, kteří přes silný déšť kapelu neopustili a odstály celý set.

/// Keep of Kalessin (NOR)
Tento norský Melodic Black/Death Metal znám dlouho, ale již je moc neposlouchám. Tudíž mne nechávají chladným i řeči, že jsou jen béčkoví Dimmu Borgir. Osobně jsou lepší jak Dimmu, ale i tak jsme se trošku toho setu bál jaké to bude. Kapela měla potíže se zvučením právě skrze výpadek elektřiny u pódií tudíž se zvučení natáhlo, ale poté následoval kvalitní zvuk, skvělá atmosféra a opravdová zábava. Je to tedy velmi milé překvapení. Zajímavostí je, že před turné kapela pořádala konkurz na nového bubeníka i za pomoci Facebooku a vyhrál nakonec jistý Wanja "Nechtan" Gröger jehož kapely neznám.

/// A Forest of Stars (UK)
Britský Psychedelic Black Metal zní lákavě, ale před festivalem se mi je nedařilo naposlouchat. I tak je kolem nich krásná aura jedinečnosti. Co mi bylo řečeno, tak kapela koncertuje velmi málo, protože mají problém se všichni sejít termínově. A když už zahrají, tak v Británii. Tudíž v ČR to byla logicky premiéra. Hudebně to bylo zajímavé včetně skvělých houslí. Jen jsme na tento set neměl ideálně nastavenou hlavu a tak jsme si jej neužil. Avantgardu si pustím jen zřídka kdy a navíc jsme se moc těšil na Asphyx. Škoda, protože ohlasy na tento set zní vesměs velmi pozitivně. Tak třeba někdy příště.

/// Asphyx (NL)
Holandksá Death/Doom Metal legenda a moje velká srdcovka. Jasný headliner celé akce. I zde byl výborný zvuk, ale neviděl jsem asi tak 2 skladby. Bohužel kamarád dost přebral a pomalu nám kolaboval, tak jsme ho s kamarádkou křísily. Tak až byl v pohodě jsem šel na kapelu. Samotný set byl tvrdý přesný i pochmurný a hutný. Martin van Drunen byl do toho velmi pozitivně naladěný a celá kapela si set užívala. Martin se nebál udělat i srandu nasazením dámského růžového kloboučku, či představit svého bubeníka jako "Human Godzzila". Vynikající set!

/// 1914 (UA)
Ukrajinský Blackened Death/Doom Metal, který vzhledově i rokem cílí na období první světové války. Předposlech byl veskrze pozitivní, ale čekal jsem co živé vystoupení. To mne i přes únavu bavilo. Hudebně to byl opravdu žánrový mix zahalený do oblaků kouře. Sem tam předvedli vysokorychlostní hudbu a pak zpomalily až do doomových vod. Milé překvapení, ač možná trošku náročnější na poslech kór jako poslední kapela festivalu.

- top kapely festu (za mě):

1. Uada 2. Asphyx 3. Benighted 4. Rotten Sound 5. Vader 6. Marduk 7. Keep of Kalessin 8. Silent Stream Of Godless Elegy 9. Pikodeath 10. Spasm 11. Godless Truth 12. Nahum 13. Torharry 14. Refore 15. 1914

- zklamání festu (za mě):

1. Dark Angels 2. Purnama 3. Nervecell 4. Panzerfaust 5. Isacaarum

- příjemné překvapení festu (za mě):

1. Refore 2. 1914 3. Marduk 4. Keep of Kalessin 5. Bleeding Gods 6. Okult