Brutal Assault 2016 (vol. 21)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Brutal Assault 2016 (vol. 21)
datum
10.8.2016 - 13.8.20162016-8-102016-8-13
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 18.000 lidí
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, crossover / crossover/thrash, grindcore/goregrind/crust, hardcore, hardcore/punk
vstupné
1450 (1. předprodej od 26.8.2015 - 28.8.2015 - vyprodáno 2000ks - odhad 2,5 dne skrze kolabování systému ; jen e-ticket), 2.předprodej 1800 (do 30.4.2016), předprodej 2000 (do 8.8.2016)
autor
giovanni

Počasí:

Ve středu před začátkem festu silná průtrž, že i nepromokavé věci byly promočené. Všude bahno. poté spíše zataženo a chladné noci, kdy teploty klesaly až k pouhým 8 stupňům. Až v sobotu bylo spíše slunečné počasí s nějakými 25 stupni a na slunku již byl občas pařák.

Obecné klady:

- stále solidní jídlo (již mám své stánky kam chodím již roky a netřeba měnit či hledat něco levnějšího.. fialový stánek se snídaněmi, stánek s dančí klobáskou a sekanou, burgery v karavanu co objíždí snad všechny festy). Sice ceny sem tam stouply, ale stále se šlo dobře najít do 2,5ž tudíž do 80kč což jde.
- stále hezčí areál
- jako vždy super kapely, zvuk, lidi...
- I letos výstava obrazů a jiného umění.
- Zmapovaná historie Brutalu na velké tabule doplněná o několik dalších, které loni nebyly.
- venkovní medovina od dámy z Czech Death Festu
- stále luxusní hospoda u Josefa II v Josefově
- tradiční stánek Rohozce před areálem

Obecné zápory:

- středeční problémy se zadním turniketem, který jim nefungoval při první snaze tudy projít.
- dlouhé středeční fronty na pásky, vstup, žetony atd.. (vše se mne moc netýkalo skrze příjezd již ve středečních 11h, ale dost lidí to sralo)
- Loni pivo ušlo a v Baru bylo luxusní. Letos? Pivo v kelímku se vrátilo opět tam kde bylo tudíž na dno a ani ta 12 z kelímku nebyla dobrá, plná bublinek, bez pěny i výraznější chuti. V baru se kvalita postupně zvedla a šlo jak řezané tak světlé.
- Průchozí oriental stage při koncertech. Hlavně na "Mono" to bylo nesnesitelné lidi proudily na oba směry vše se tam zasekávalo.. no hnus. Loni omezování kapacity nic moc. Při snaze projít dostat slova "sorry obejdi to" taky na prd, ale jde hlavně o koncertní zážitek ne o pár kroků navíc = preferuji stage při koncertu a plné kapacitě uzavřít a pouštět kus ven kus dovnitř..
- Placený záchod za 1ž? Jako cože? Naučil jsem se tam chodit (samo rakety i žlab super) a za 0,5ž (= 16kč) to nebylo nějak levné, ale pohoda. Ale letos za 32kč? Fronty tam byly snad pořád takže ani raději nepočítám kolikrát těch 32kč dostaly jen já tam mohl nechat (hlavně skrze pivo a tunu bublinek ve všem) snad ke 300... jako síla.
- opět v neděli zavřený areál, že člověk nemůže vrátit kelímek (stalo se sousedům) či vrátit anketu (letos jsem se o to ani nepokoušel)
- stálý problém s pytlemi na odpadky v kempu. Prý ve středu je donesou ke stanům u nás vzadu zase nic. Vyzvednutí v kempu u prodeje vody.. Super trošku dálka pro nás vzadu areálu. Proč je safra nedají k dispozici u vstupu/výstupu z areálu třeba? Pár pytlů navíc fakt ten fest nepoloží.

Ani klad ani zápor:

- Cashless... Kapitola sama o sobě na jednu stranu u vstupu pitomé pípání při příchodu/odchodu + spárované údaje z chipu s údaji v eshopu (u někoho dokonce i s kreditkou..) + problémy se systémem ve středu ad.. na stranu druhou netaháme papírky, nepočítáme, nerozměňujeme a stále víme kolik máme. Když si člověk zvyknul na 2x pípnutí u nákupu, tak bylo vše o něco rychlejší jak dříve. Takže zde jsou zápory i klady.
- Vznik ambientní KAL stage. Kladem je například účast kapely "Tábor radosti" i ten absinthový bar, prostor na relax atd.. Na stranu druhou pokud se to bude dál vyvíjet tak to je potencinální další prostor pr střet (hlavní stage vs. klubovka vs. oriental vs. KAL) což se potvrdilo letos na hlavním Abbath v čistém překryvu s Táborem radosti na KAL a 50% překryvem s Brutally Deceased na klubu... Takže kousek Abbath pak kousek Táboru a dokoukat Brutally Deceased..
- Kapacitně neomezená Oriental stage tudíž lidé se přes octagon přesouvají a pořád se někdo někam cpe jiný zase prochází a stojí to za ho.vno pro asi půlku lidí co stojí na kapelu a jsou v okolí těch cestiček mezi vraty..

---- Středa 10.8.

- Tesa
Velmi dobrý start festivalu v podání Lotyšské "Progressive/Sludge Metal/Post-Hardcore" kapely. Do jejich potvrzení na festival jsem je neznal, ale jen pár poslechů mne chytlo. Je hodně podobných kapel a nelze říci, že by Tesa byli nějak výrazní, ale hudební svět je celkově přesycen, tak to snad ani čekat nelze. Každopádně jejich 30 minutový set byl výborný a potěšily, že vůbec nemluvily a jen se na závěr rozloučili. Mají 30 minut tak hraj a nekecej tak to má být kór u tohoto žánru.

- Dust Bolt
Německo má vždy skvělý thrash a tito mladíci to jen potvrdili svojí energickou show. Každopádně jsem čekal ještě o trošku víc, ale to je možná právě kontrastem s předcházející kapelou (Tesa) jak hudebním tak tím, že tito němci toho hodně prokecali.

- Neurosis
Moje velká srdcovka, kde úplně neposlouchám ty prastará alba, ale uctívám hlavně tvorbu mezi lety 2000 a 2010 (= A Sun That Never Sets + The Eye of Every Storm + Given to the Rising). Jednoduše to je kapela s širokým hudebním záběrem, který jde jasně pozorovat na albech z různých období. Navíc tuto kapelu jsem v roce 2008 "trestuhodně" přešel skrze únavu (zastavil jsem se u nich tak na půlku skladby). Letoškem jsem si to chtěl plně vynahradit. Koncert, nasazení a vše okolo bylo super, tunu skladeb jsem znal a ty co ne tak ty do výsledné "koláže" krásně zapadly. Zazněly i nové skladby. Škoda jen, že Neurosis nehráli o set později, ale alespoň na nich nastal ten zlom ze dne přes šero do lehké tmy což mělo své kouzlo. V roce 2008 vše ještě doplnila "haluzoidní" projekce na plátně v což jsem věřil i letos. Osobně jsem nadmíru spokojen a určitě to byl jeden z vrcholů celého ročníku, ale něco malého mi říká, že ten rok 2008 mohl být ještě silnější... Ale chybami se člověk učí.

- Dying Fetus
Na Brutalu jsem tuto "sypanici" viděl již potřetí (2010,2013,2016) a vždy to byl luxus a jeden z vrcholů daných ročníků. Letos tomu nebylo jinak. Naštěstí mi u Dying Fetus přestává vadit (či to prostě v jejich hudbě mizí) drobný vliv HC jímž bylo několik alb ovlivněno a od té doby si na tuto kapelu "dávám bacha", aby neuhnula někam k deathcoru. Určitě jedno z nejsilnějších vystoupení daného ročníku.

- Mastodon
Loňský očekávaný headliner, který stihl odpadnout a tak byl potvrzen na letošek. Dle chytrého archivu se jednalo o "Progressive/Sludge Metal/Rock" což by i k těmto Američanům sedělo. Sludge mi někdy hodně sedne jindy zase moc ne. Je to takový zvláštní subžánr co se dost často pojí s jinými subžánry a tím mi buď sedne či nesedne. Zde jsem toho moc nečekal, ale tu část koncertu, co jsem shlédl, mohu pochválit. Takže budiž, ale za celou hodinu mi to nestálo.

- Shining (SWE)
Vidět Śvédské Shining to není jen tak. Pokud se nepletu tak kapela moc nekoncertuje a dost festivalů s nimi má problém skrze nějaké staré nacionální výstřelky zpěváka (možná celé kapely). Další problém může být problematičtější osobnost zpěváka Niklase Kvarfortha, který tuším dle nějakého rozhovoru není úplný beránek + se vcelku často přímo na koncertě sám pořeže. každopádně velké jméno a dalo by se říci legenda. Za mě povinnost se jít podívat, ač mne obecně tato kapela nějak významně nebaví. Jako poslechnu to ok, ale sám od sebe si na ně nevzpomenu. Zdejší set jsem viděl jen z půlky a výkon to byl povedený. Vcelku jsem se bavil na to, že moje pozice byla dost mimo stan, skrze fůru lidí. Takže "mám splněno", příště klidně zajdu... pokud bude ještě někdy vůbec šance.

- Abbath
Rozpad Immortal znamenal vznik kapely Abbath a právě její zpěvák Abbath poskládal jednak zajímavou soupisku (King - Ov Hell, ex-God Seed, ex-Gorgoroth + další členové, kteří hráli jako nájemní hráči za kapely jako Decrepit Birth, Mayhem, Satyricon či Valkyrja) tak hudebně to je na úrovni jakou měli Immortal. k tomu přidejte nějaké vlastně covery od Immortal. Abbatha jako nezaměnitelnou metalovou "postavičku" a máte postaráno o super zážitek. Vše zmíněné potvrdil samotný koncert. vše šlapalo, bylo hodně lidí, luxusní zvuk... Dokonalost, ALE po 4 skladbách jsem odešel skrze střety v prigramu kdy proti Abbathovi hráli "Tábor radosti" a "Brutally Deceased". Za mě tedy luxusní koncert, ale škoda programu.

- Tábor radosti
Má první účast na nové stage a to ambientní KAL stage v chillout zóně naproti Horror cinema (loni zde byla výstava těch tabulí o Brutalu ; dříve zde bylo vlastně horror cinema či jeden rok jakási backstage a další rok nějaká ukázka kytar atd..). prostor je to malý, stage také, výška stage je taky malá.. všude kouř pach absinthu (byl zde absinthový bar), všude sedačky.. Zajímavý to prostor, ale pro ambientní kapely to v drtivé většině postačuje a naopak je to plus. u Táboru radosti s jejich dark ambientem občas proloženým nějakou tou elektronikou to platí také. Kapelu eviduji hlavně jako kapelu z okolí (jsou z Jihlavy) co se prosadila i za hranice země a že ji nejde moc často potkat. Dokonce kamarád dělá z jedním z členů v práci. A hudebně? To co je dark ambient je hodně zajímavé, ale jak se do toho vloží to electro tak to je bída. Koncert jsem viděl asi jen 2-3 skladby a všechny mi seděly, tak je vše v pořádku. Bohužel na ně nebylo víc času komplet překryv s Abbathem a poloviční s Brutally Deceased byl smrtící.

- Brutally Deceased
V roce 2013 jsem je viděl na MetalGate Czech Death Fest a byl jsem nadšen. Zde platí totéž holt Žlababa je nejspíše nejlepší český tvrdě metalový zpěvák a i zbytek kapely je velmi kvalitní. Kapela vydávala i nové album a to jim křtil člověk zvaný "Prevít".

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Gruesome ("kopírka" Death)
- Sadist (Progresivní death, který jsem kousek viděl na Brutalu v roce 2010 + zaslechl v roce 2008)
tyto kapely jsme proseděly v Josefovské hospodě.
- Conan aneb doomaři, kteří mne nějak moc nebaví, ač doom miluji, ale šli proti Dying Fetus (a to jak jsem psal je srdcovka).

---- Čtvrtek 11.8.

- Heaving Earth
Za mě nejlepší česká death metalová kapela, které může konkurovat snad jen legenda typu Krabathor. Měl jsem s nimi tu čest již potřetí. Na Brutalu jsem je viděl naposledy v roce 2014, ale to hráli na "klubovce" někdy snad po 1h ráno a to jsem z nich dal jen pár skladeb a šel spát. Na Czech Death Festu 2015 byly jedním z top koncertů celého ročníku. Zde se vysoká očekávání naplnila a byl to vynikající koncert. Kvalitou předčil i středeční Brutally Deceased (další kapela zpěváka Žlababy).

- Plini
Austrálie a progresivní rock zní zajímavě, vysoce technická hudba taktéž. Při odchodu z areálu (po heaving Earth) jsem je kousek viděl a technická kvalita byla opravdu vysoko. Až jsem dumal, zda nenastala nějaká změna v programu a nehrají již Animals as Leaders.. ano až tak kvalitní technika. Každopádně jsem preferoval pauzu tak to nebude více rozebírat.

- Obscura
V roce 2009 jsem je zahlédl a byl to kvalitní technický death i letos tomu bylo tak. Bavil jsem a překvapilo mne, že dorazilo hodně lidí.

- Animals as Leaders
Tento pojem je vrcholem technické podoby metalu (neřeším technické death metaly a podobné kombinace super techniky a tvrdosti) a dost jsem se na ně těšil. Po Obscuře ubrali na razanci, ale přidaly vůči vysoce kvalitní Obscuře alespoň jednu úroveň nahoru v technice. To byly neskutečné "vybrnkávačky", "sólíčka".. opravdu uši přecházely. Oči neměli 2x moc co dělat, protože vystoupení bylo vcelku logicky, skrze náročnost hudby, statické, ale to vynahradila jakási pohledná slečna asi 2 metry předemnou která na tuto kapelu nádherně pařila/tancovala. Tento den jsem ale neměl sílu dát 40 minut tak špičkové techniky a tak jsem asi v půlce šel dát krátkou pauzu než budou Aborted. Za mě tedy spokojenost, ale čekal jsem o chlup víc, ale chybu nehledám v kapele, ale spíše v sobě ve své náladě..

- Aborted
Snad nejznámější belgická kapela, špičkový death metal (za mě až brutal death metal) a opětovně (viděl jsem je na BA v roce 2012) luxusní vystoupení. Aborted roky hrají špičkově, ale mají obrovský problém s nestálostí sestavy, kde kromě zpěváka nikdo nestál u zrodu kapely. Druhý nejstarší člen přišel do kapely v roce 2009 do roku 2011 aby se 2012 vrátil a to kapela vznikla v roce 1995. Aborted sem tam vydají slabší album pak zase úžasné, ale živě to není znát tam to je vždy totální nekompromisní masakr. Takže já opět tleskám!

- Antigod
Dříve mne moc nebavily, ale změnou na postu zpěváka, kdy přišel Chymus (ex-Isacaarum) mne vyloženě sedly. Dále je zde persóna jakou je Hadgi (Dissolving of Prodigy jsou srdcovka + Disfigured Corpse + mi přijde jako český Shane Embury + to je lidsky super chlap). Takže soupiska luxus hudba mi sedí tudíž nebylo co řešit a šlo se. Očekával jsem pecku jakou předvedli letos na Metalgate Czech Death Festu i jsem čekal hosty (ale jejich pivko jsem neočekával). A dostal jsem tu samou porci super hudby, která je na pomezí Thrashe a Deathu. Chymus byl luxusní a je jen škoda, že jsem nestál blíže abych mohl vnímat jeho gesta. Proběhla i hostovačka bývalého zpěváka Frodyse. Celkově kluci omezily slova mezi skladbami a celý set odsýpal rychleji jak na CDF. Za mě jen potvrzení, že Antigod jdou správnou cestou kupředu.

- The Black Dahlia Murder
Tito amíci jsou pro mě strašně zvláštní kapelou. Doporučil mi je tak 8 let zpět kamarád jako death, ale čistý death to není cítím tam i metalcore možná i melodický death no je to takové zvláštní... Za mě ani kočka ani pes metalcore nemám rád, ale death ano. Tudíž záleží na tom jak se poskládá setlist. Další haluz je, že na Brutalu hrají již po 3 co si pamatuji, ale 2x jsem na ně již šel a 2x je nedal naposledy jsem doběhl ke stage asi 1 minutu po konci koncertu. Letos jsem se zařekl, že je dám. To jsem splnil, ale kapela mne zklamala a vydržel jsem asi 2 skladby a šel pauzírovat a čekat na October Tide. Lidé co zde zůstaly naopak kapelu velmi chválili a tvrdily, že nastal údajně kotel až za zvukaře na vyhecování od zpěváka. Tudíž lidé běhali od stage až za zvukaře a zpět... To bych chtěl vidět.. škoda no.

- October Tide
Letošní ročník byl na doom metal hodně slabí. Electric Wizard odpadli a k tomu nebyl na soupisce ani jeden funeral doom. Conan a Ufomammut mne nějak moc nebaví a tak zbyla jediná kapela, která má co dočinění s doomem a to právě melodičtí October Tide. Tato kapela je hodně napojena na kapelu Katatonia, ale již si pár let funguje po své ose. Je to pro mne velmi zajímavá kapela a to hlavně albem "Rain Without End" z roku 1997 a jako top skladbu beru "12 Days of Rain" z téhož alba. Zde na Brutalu měli horší zvuk, hodně moc kecali (u doom metalu to nesnáším to je styl o pocitech a atmosféře ne o kecech) a tyto dva fakty ten koncert hodně pokazily. Těšil jsem se, ale nakonec spíše zklamání. Doufám, že mi to někdy vynahradí.

- Immolation
Death metalová srdcovka a za mě jedna z vůbec nejlepších kapel daného žánru. V roce 2012 to byl jeden z vrcholů ročníku a letos tomu bylo také tak. kapela hrála překvapivě jen ve 3, kdy chyběl Bill Taylor, který musel nečekaně na rychlo odletět zpět do USA za svojí ženou, která měla zdravotní problémy. kapela tvdila, že je již vše ok a že nechtěli rušit koncert a tak máme jedinečnou příležitost je vidět hrát ve 3 místo ve 4. Na kvalitě to vůbec nebylo znát, neskutečný masakt od začátku do konce. I letos jeden z vrcholů ročníku. Minimálně kytarista (Robert Vigna) se objevil i v areálu kde si pokecal s fanoušky a nechal se fotit.

- Exodus
V rámci thrash metalu mám jako nejoblíbenější kapelu asi právě Exodus následovanou Criminal, Sepultura a Defleshed. Exodus jsem viděl na Brutalu 2x a 2x to byl úžasný zážitek plný energie a ač nejsem pravověrný thrasher tak jsem byl vždy nadšen. Letos? Velké zklamání. V roce 2014 kapelu opustil zpěvák Rob Dukes, kterého jsem právě vždy viděl s Exodus a vrátil se, dá se říci, původní zpěvák Steve "Zetro" Souza. A jeho vokál mi tedy vůbec nesedl a co se dívám zpětně tak od Exodus jsem nejvíce poslouchal tuším album "Shovel Headed Kill Machine" kde již byů Rob Dukes... Nu abych mu nekřivdil, tak jsm mdal asi 3-4 skladby a poté jsem řekl ok ujde to, ale není to zdaleka tak dobré jako s Robem Dukesem a šel jsem pryč. Reakce okolí byly vesměs velmi pozitivní, ale já čekal jednoduše víc. Asi největší zklamání festivalu.

- Dark Tranquillity
Jedna z nejzásadnějších kapel, která formovala můj hudební vývoj. Právě DT mohu považovat za první kapelu, kterou jsem dokázal "strávit" z toho "tvrdšího" metalu ("měkčí" beru power, speed, heavy, sympohic atd..). Takže pro mě zcela zásadní kapela. Do letoška jsem je nikdy neviděl na Brutalu hráli tuším v roce 2006 či 2007 a já jezdím od 2008, na Czech Death Festu hráli 2012 a já jezdím od 2013. Na koncert dorazila hromada lidí, stál jsem snad v 12 řadě za stanem i tak se po pár skladbách zlepšil i zvuk venku. Mikael Stanne byl velmi sympatický dokonce i zdravil lidi mimo stan, no ono vůbec celá kapela i atmosféra byla příjemná a sympatická. Hudba byla jako již tradičně melodická, chvílemi tvrdá pak atmosferická no prostě melodeath Gothenburgského střihu, který právě Dark Tranquillity formovali. Za mne top koncert a splnění snu zároveň.

- Mono
Japonských kapel se na Brutalu zatím moc neukázalo (vybavuji si Sigh a hlavně luxusní Coffins) a Mono s jejich pot-rockem řekněme ani nějak zásadně do koncepce Brutalu nezapadají )ostatně jako nedávno vynikající Irové God Is An Astronaut), ale o to víc mne překvapilo jak často jsem slyšel zmiňovat jejich jméno na Brutalu i před ním. Bál jsem se tedy, že budou šílené fronty. Ale co nastalo to byla fakt síla... Přes Octagon proudil mrak lidí od MetalGate (Dark Tranquillity) na hlavní stage (Parkway Drive) + naopak další lidi směr klubovka o něco dříve na Mithras... Já vlastně přišel ihned po konci Dark Tranquillity, ale dál jak metr za vrata jsem se nedostal i tak ok vidím, tak budiž. Jenže jsem dal sotva 1 skladbu a nastala rezignace. Ono každou chvíli dostat někam po těle loktem či kolenem, či si připadat jak nějaký toust mezi tlačícím se člověkem a vraty to fakt není ideálka... Take z koncertu mám velké kulové, ale z toho mála co jsem viděl to mohl být luxus srovnatelný právě s nedávnými God is An Astronaut..

- Mithras
Tento Britský experimentální death jsem v roce 2009 jen zaslechl. od té doby jsem na ně občas narazil a některé songy mne bavily jiné stály za prd. No prostě pro mě taková kapela kde nevím zda je dobrá nebo ne. Letošní živák mi měl tajenku rozluštit, ale nerozluštil. Přišel jsem na ně při cestě z "Mono" dal jsem asi 1,5 skladby, které mne nějak nechytly, a pak nastal výpadek elektriky. Než abych tam pak troskoval a doufal, že se to brzo opraví, tak jsem raději zvolil odchod mimo areál na pivko. Noc byla ještě dlouhá skrze čekání na 1349.

- Perturbator
Chtě nechtě jsem tohoto člověka zaslechl. Slyšel jsem nemálo lidí co je strašně bavil loni, ale nikdy bych nevěřil, že na něj bude stát pomalu plná prostor mezi zvukaři a stage a dostane tak hlasitou pozitivní odezvu... Já tam byl vlastně skoro 2 poslední skladby (šel jsem chytiti flek na 1349) a za m jedna velká bída co na brutal prostě nepatří! Jako nějaká 80ková míchanina diskotéky, elektra a kdo ví čeho? Už loni na tom klubu jsem za jeho účast nadával a letos na hlavním v +/- dobrý čas od 00:15? jako sorry, ale tuna kapel by si zasloužila tento čas a dostanete jej něco takového..

- 1349
Za mě jeden z headinerů ročníku a jedna z blackových srdcovek. Viděl jsem je již potřetí. V roce 2008, na Brutalu, to byl prvotřídní koncert že jsem jen zíral. V roce 2011, opět na Brutalu, to byla spíše "zvuková koule" kde toho moc nešlo slyšet, a přes hustý kouř ani vidět. Letos jsem věřil v přiblížení k roku 2008 a přesně to jsem dostal! Bohužel nevím, zda to odbubnoval Frost nebo Jon "The Charn" Rice, ale to je jedno zvuk byl luxusní, show pro black optimální, viditelnost také dobrá (stály jsme krásně asi v 12 řadě).

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Ihsahn (2x jsem na něm byl, ale nějak zásadně mne nebaví. Letos jsem preferoval místo něj pauzu než začne dvojblok October Tide + Immolation)

---- Pátek 12.8.

- Jig-Ai
Tuto řekněme již legendu jsem zde viděl teprve podruhé a poprvé na festivalu. Na ranní porci grindu dorzilo dle očekávání hodně lidu, pořádně se pařilo, lidé se bavily řečmi z pódia mezi skladbami a nálada byla luxusní. Jednu ze skladeb věnovali kluci Žlababovi, kterému se prý narodila dcera. Pobavily v koncovce hláškou "4minuty? To dáme ještě 10 věcí..." či "Díky, že jste na nás šly místo oběda, protože my jsme ten oběd.".

- Kronos
Brutal death metal mám rád a Kronos jsou jednou z kapel, která mne dokázala někdy zaujmout. Beru je jako takový průměrný až nadprůměrný BDM takže jsem čekal solidní živé vystoupení, ale z podobného "ranku" jsem letos preferval například Aborted či Disavowed. Výsledek dopadl dle očekávání a to tak, že naživo jsou solidní, ale z alb jsou silnější. Možná nebyl tak dobrý zvuk, možná nebyla taková forma.. kdo ví za mě tedy kapela co jsem si s chutí poslechl, ale nebude to nějaký pamětihodný koncert prostě jeden z mnoha. Proběhla zde i menší wall of death.

- Blues for the redsun
V tomto setu měli hrát Grave, ale nestihli letadlo tak na hlavní stage šli místo nich Blues for the redsun (jen změna "slotů"). Tuto kapelu jsem poznal asi měsíc před jejich potvrzením na Brutalu skrze nalezení na Bandzone. Hned jsem si je hodně oblíbil. jejich Sludge/Doom Metal s příchutí až psychidelie je opravdu skvělý a na české poměry nevídaně kvalitní. Zde se jim set opravdu povedl a ač hráli již v 14:55 tak slunce nesvítilo a šlo účelně využít i kouře. Atmosféra se tedy dala "krájet" a jejich sypání skladby za skladbou bez keců tu atmosféru ještě násobilo. Některé songy měli bez vokálu a jiné s úžasným temným vokálem. No já byl unešen, ale věřím, že jim by více sedl klub a Grave zase více hlavní stage. Kamarádi z nich moc nadšení nebyly, zato já hodně moc. Za mě jeden z nejlepších koncertů dne potažmo ročníku.

- Voivod
Tuto Kanadskou legendu řekněme progresivního metalu uznávám, ale nedaří se mi "do ní proniknout" a ani letošní vystoupení mne nepohltilo. Dla jsem jen asi 2 skladby a šel pryč. Četl jsem s nimi rozhovory atd.. kapela to je sympatická a dokonce bych i řekl, že měla solidní vliv na vývoj určitých metalových subžánrů. Jenže co je to vše platné, když naživo mne moc nechytnout. Příště jim snad ten čas dám. Možná jsem byl až moc rozmlsaný z Blues for the redsun, ale to zní dost divně, když BFTR hrají od roku 2008 a Voivod od 1981. :)

- Grave
Viz komentář u Blues for the redsun s kterými si grave prohodily "sloty" poněvadž nestihli letadlo. Znamenalo to, že tento špičkový švédský death metal hrál "pouze" na klubovce. naštěstí jsem se na tuto srdcovku dostal až ke zvukařům a věřil jsem v podobně skvělý zážitek jako na Brutalu v roce 2009. Zvučení se krapet protáhlo a ač jsem se celý koncert bavil, tak ten zvuk nebyl zcela optimální. I tak to pro mě bylo jedno z nejlepších vystoupení, ale musím uznat že je to spíše mojí zaslepeností kdy Grave mám opravdu hodně rád. Set zakončily skladbou "into the grave".

- Septicflesh
Po Grave a kratičké pauze nastal přeběh na Septicflesh. Tuto kapelu potkávám někde snad každý rok (2008 Brutal, 2011 Brutal, 2014 Czech Death Fest, 2015 Master Of Rock, 2016 Brutal Assault), ale jak je mám rád tak mi to opravdu nevadí. Zde jsem stihl jen druhou půlku setu. Zvuk byl u nich jako vždy luxusní, hudba chytlavá, lidí hodně. Já jen tleskám za mě velmi osobitá kapela, která to má v Řecku hodně těžké a i v rozhovorech je velmi rozumná a příjemná. Končili skladbou "Prometheus".

- Nod Nod
Kapelu jsem znal jen z Bandzone, kde jsem "o ně zavadil", ale nějak zásadně mne nechytly. Na Brutalu se objevil prostor je vidět a tak jsem vyrazil alespoň na koncovku (po Septicflesh) a co jsem viděl mne velmi mile překvapilo. Tato Táborská kapela co hraje "noise-downtempo" a má ženskou vokalistku zněla velmi příjemně i atmosfericky do toho noisový zajímavý vokál. Za mne velká spokojenost a těším se na ně někdy příště.

- Raised Fist
Hardcore nesnáším, ale některé skladby těchto Švédů mne, na poslech před Brutalem, dokonce bavily. Na živo jsem je chtěl kousek vidět a kousek to byl opravdu výživný. Energie se valila jak z muzikantů tak z pódia pomocí tuny kouře a plamenů. Opravdu jsem se bavil. Nadšení jsem si po Brutalu zkusil přenést do sluchátek a mohu říci, že nadšení zase opadlo do nějakého podprůměru. Takže když budou někdy příště naživo, tak klidně kousek kouknu, ale celé ne. Za samotný Brutalový koncert chválím.

- Obituary
Tuto legendu jsem viděl potřetí a vždy na Brutalu (2010,2014,2016) vždy to byla skvěle odvedená death metalová řezničina se skvělým zpěvákem, ale delší dobu mi na Obituary cosi nesedí. Nevím přesně co, snad nějaké riffy co občas použijí. Opravdu těžko říci. Letos bylo vystoupení opět povedené, ale v půlce jsem se odebral do baru na pivo, abych nabral síly na další program.

- Year of no light
Do potvrzení jsem tyto francouze s velmi rozvětveným žánrem (dle encyklopedie) "Sludge/Drone/Doom Metal/Post-Rock/Ambient" jsem neznal do jejich potvrzení na festival, ale jsem moc rád, že je potvrdily. Když tak čtu ten žánr, tak tam opravdu vše bylo. A co si budeme povídat co žánr to kvalitka, zvlášť dohromady. Navíc připočtěme absenci keců, kouř, atmosféru klubu... Já jsem nadšen. Překvapila dvojice bubeníků a vcelku velký počet lidí, že jsem musel stát ještě před stanem.

- Coroner
Švýcarská thrasová legenda, která zní hodně jinak jak žánroví kolegové z Německa či USA. Jejich techničtější pojetí thrashe mi přijde velmi osobité až jedinečné bohužel snahy do nich "proniknout" u mne selhávaly opakovaně. Na koncovku setu jsem tedy šel spíše z povinnosti, že jde o legendu která hraje strašně dlouho, již moc nekoncertuje a příležitost by se již nemusela opakovat. Slyšel jsem asi tak 2 poslední skladby a obě mne hodně bavily. Tito mazáci působily svěže a to co předvedli hudebně byl opravdu skvost. Tleskám a časem jim musím dát prostor ve sluchátkách.

- Moonspell
Tito Portugalci jsou v posledních letech stále oblíbenější. Mají takovou zvláštní auru kolem sebe, kdy ten jejich pravý gothic metal s prapůvodními blackovými kořeny funguje. Já je uznávám, ale vlastně mám rád jen pár skladeb jmenovitě třeba Vampiria a hlavně dokonalou "Alma Mater". Kapelu jsem si sem tam pustil z alb do roku 2007 ty novější songy co jsem viděl mne moc nebaví. Samotný koncert mne moc nebavil. Dal jsem 2 neslané nemastné skladby a šel jsem pryč čekat na další skupiny. Celkově to byl můj druhý pokus s Moonspell a 2x to dopadlo průměrně...

- Cattle Decapitation
V roce 2012 hrála tato grindcore/deathová úderka plná veganů jako první kapela dne a i tak se s ní mohl daný ročník rovnat jen málokdo. Loni měli na Brutalu hrát, ale odpadli. Letos to tedy vynahradili. To, že hráli na klubu mi nevadilo, byl jsem zde včas tak jsem stál u zvukařů a těšil se na super zážitek. Ten se dostavil záhy. Travis Ryan si nechal narůst vlasy, ale na jeho neuvěřitelně variabilním hlasu, který dává excelentě všechny polohy a jako bonus přidá až zvířecí vokál to vůbec nic nezměnilo. CD začali sypat skladbu za skladbou bez přestávky a byl to totální masakr. Když už si dali pauzu na řeči, tak chválili republiku, že Obscene je úžasný a Brutal také, že to je úžasné atd.. Opravdu špičková hudba a příjemné vystupování zároveň. Kapela splnila hodně vysoko posazenou laťku.

- Satyricon
Měli přehrát celé album Nemesis Divina z roku 1996 (ano Mother North je na tomto albu), což byl velký tahák, ale proti nim hráli Cattle Decapitation. za mě tedy šlo dojít až na +/- druhou půlu setu a to hráli skladby tuším z alb Volcano (kritizované album ale já je mohu) a z Now, Diabolical (minimálně zazněl K.I.N.G.). Za mne opět super výkon, ač můj zájem o Satyricon rok od roku klesá již právě zmiňovaná skladba K.I.N.G. je bída, začínám zde cítit jakési vystavování se davům, měknutí, změna image do "stravitelné podoby" atd... Nic to nemění na faktu, že koncert se jim povedl, ač v roce 2011 na Brutalu mne rozsekaly mnohem víc (2014 jsem je viděl jen kousek hodně z dálky).

- Arch Enemy
Jeden z nejblbějších střetů ročníku kdy se potkaly kompletním překryvem s kapelou Taake. U AE znám mnoho skladeb, sem tam si je pustím a je zde úžasná Alissa za to Taake znám pár skladeb a mnohdy nejsem nadšen. Zvolil jsem tedy celé AE s tím, ež věřím, že Taake někdy dorazí. Volbu si zpětně chválím, protože set to byl opravdu luxusní. Alissa byla navíc velmi krásná (jako věděl jsem že je drobná, ale až pohled naživo mne o tom přesvědčil) navíc velmi příjemně komunikovala s publikem. Zvuk byl luxusní a vše krásně šlapalo. Trošku mne štvalo ledkové olemování bubnů, které vypadalo šíleně, ale to je jen drobná vada na jinak skvělém koncertu. I zde tleskám.

- Dark Funeral
V roce 2009 jsem je viděl ještě s původním zpěvákem (Emperor Magus Caligula) a byla to prvotřídní černota. Letos je zde nový zpěvák a to Heljarmadr, který je o poznání menší, ale hlasově se překvapivě vyrovná i Caligulovi. Vystoupení to bylo opravdu rychlé jak se na DF patří, kouř kouřil a ohně planuly do toho všichni v brnění. No prostě paráda, ale v půlce mi již došly síly a vyrazil jsem směr stan. Chválím.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Catastrofy (vcelku zajímavý slovenský thrash, ale vyhrálo delší posezení v hospodě)
- In The Woods... (blbé místo kdy šli proti Obituary a koncovce Raised Fist, ale nějak zásadně je neposlouchám tak jsem je oželel, ač to také není kapela co hraje nějak často)
- Rebaellium (na ty jsem se mohl kousek stavit při odchodu z Moonspell, ale nějak mi nesecvaklo, že hrají..)
- Taake (Arch Enemy kde znám tunu skladeb a kde je Alissa nebo Taake což je velké jméno, ale až tak mne jejich black nebaví? Za mě volím Arch Enemy, ale jen doufám, ež Taake ještě někdy dorazí, protože u Arch Enemy to je takřka tutovka. Jinak z Taake byly velmi pozitivní reakce.)

---- Sobota 13.8.

- Keep On Rotting
Na domácí death metal si vždy rád zajdu a u KoR již mám jistotu, že kvalita se mi dostane. V roce 2014 na Brutalu byli takový průměrní (tehdy zpíval Tomáš Janatka), ale v roce 2015 na Czech Death Festu byli pro mne velmi milým překvapením. Hudebně se zlepšily a navíc na vokálu již řvala Dahlien (ano řvala takže to je žena). Letos jsem se tedy hodně těšil a dostal jsem parádní metalovou porci, příjemné vystupování kapely i úsměvy k publiku. Jsem spokojen a jen tak dál!

- Disavowed
Holandský Brutal Death Metal, respektive celý death metal, je luxusní. Disavowed znám delší dobu a vždy mi přišly jako takový kvalitní nadprůměr či prostě kvalitní kapela. Letošní koncert, mne ale opravdu hodně rozsekal. Za 35 minut to byl opravdu totální masakr, že jsem nestačil zírat. Navíc zpěvák byl velmi přátelský a zábavný. Dále si přičtěte, že mimo pódium strávil víc jak půlku setu a to hlavně s mikrofonem v ruce nesený lidmi napříč davem, kdy si určoval kam až chce zanést, nebo si i dal mosh pit. Na závěr slíbil, že se za fandy po koncertě ještě vrátí.

- Ektomorf
Někdo je považuje za maďarkskou Sepulturu či Soulfly a i za mne má částečně pravdu. Každopádně kapela mne nikdy moc nebavila je to takový ten thrashcore a to mi nešmakuje. Každopádně delší dobu je znám sem tam jsem si je v minulosti pustil, tak jsem se šel na kousek podívat. Dal jsem asi 3 songy a mohu říci, že za mne slabota, ale mám je "splněné".

- Stick To Your Guns
Na pár skladeb jsem neplánovaně pobyl i na této americké hardcore/punkové kapele a dle očekávání jsem se taky nebavil. Ač musím uznat, že jsem to čekal ještě horší jejich za mě melodický hardcore nezněl na poměry stylu tak zle.

- Omnium Gatherum
Jedna z nejlepších melodeathových kapel (za mě je v pomyslném žebříčku melodeathu na konci první desítky) a jak je mám naposlouchané a mám rád žánr, tak jsem měl vysoká očekávání. Dorazilo hodně lidí a tak jsem stál opět mimo stan. Každopádně set byl velmi povedený, ale musí se nechat že starší alba ten set posuvali kupředu a novější desky spíše naopak. Za mne tedy velká spokojenost, ale mohl být možná o chloupek lepší zvuk a ještě víc starých alb. Tleskám.

- Holy Moses
Tato německá legenda si hraje svůj pohodový Speed/Thrash Metal již od roku 1980 a zpívá zde stále zachovalá Sabina Classen (taková ženská legenda jakou je Doro Pesch). Stihl jsem až poslední skladbu, kde bylo pódium plné fanoušků, takže jsem spíše vnímal tu divočinu na pódiu jak hudbu samotnou. Takže nehodnotím.

- Eskimo Callboy
Electronicore / metalcore z Německa s dvěma zpěváky? Předposlech před Brutal mne až vyděsil jaká to je sr.čka.. A na živo, když jsem šel na sraz s kamarády? Totéž to byla diskofilárna mixnutá s elektronikou a metalem no hrůza a děs. "Come one everybody put your hands up"??? Kua to je hnus... Jako lidí tam pařil mrak i byly kladné reakce, ale za mne jedna z největších sra.ek co kdy na Brutalu hrála.

- Insomnium
Zde šel vidět kvalitativní rozdíl mezi kvalitními Omnium Gatherum a dokonalými Insomnium. Insomnium a Dark Tranquillity to je za mě jasná špička v rámci melodického deathu a zde se mi to opět potvrdilo (v roce 2012 na Brutalu luxus). Celý koncert byl protkán jejich vynikajícími skladbami a končil dokonalou "Mortal share". Čekal jsem tedy více lidí, ale za mě to vůbec nebyl problém, protože to byl jeden z vrcholů festivalu a opravdu pomyslně smekám klobou a klaním se tomuto výkonu.

- Moonsorrow
Tento výborný Finský Pagan Black Metal mne zde hodně bavil v roce 2010 a od té doby zase proběhle lehká žánrová progrese u této kapely. I dle rozhovorů nechtějí Moonsorrow hrát dokola to samé a mají tendence se někam posouvat, ale nezapomínat na kořeny. za mě se jim to daří skvěle co deska to něco nového, něco starého, stále finsky, sestava stabilní od prvního alba... A na živo? Statičtější vystoupení, kde se u uvádění (= "keců") míchá angličtina s finštinou, ale hudebně to je paráda. Sem tam atmosferické až zadumané pasáže po nářez, do toho klávesy. Opravdu jsem si "chrochtal" a jsem rád, že jsem byl asi v půlce prostoru mezi stage a zvukaři. Já jsem opět nadšen!

- Agnostic Front
Jen jsem je slyšel přez les. Klasický špičkový hardcore, ale mne to nebere tak neřeším.

- Behemoth
Toto obří jméno na poli Black/Death metalu zná snad každý i právem byli jedním z headlinerů ročníku. osobně jsem je letos viděl na Brutalu potřetí (2008,2013,2016) a i potřetí jsem spokojen. Úvod byl jakýsi ohňový rituál a pak se rozjelo to "peklíčko" kouře, plameny, vynikající zvuk prostě luxus. Behemoth si sice jen tak nepustím do sluchátek, ale na živo jsou vždy skvělí. Bohužel po asi 40 minutách jsem prchal, protože jsem si šel "chytit flek" na Archgoat. Zpětně určitě tleskám.

- Archgoat
Vidět tuto kapelu hrající od roku 1989 jejich "prašivý" temný death/balack metal není jen tak. Na Brutalu se to naštěstí poštěstilo. Za svoji existenci vydali jen 3 plnohodnotná alba, ale všechny jsou opravdu extrémní masakr. Živě to bylo totéž masakr od začátku do konce, zvuky kozlů, bičování no prostě temnota do které svítily hvězdy. Lidí až tak moc nedorazilo a mnoho z nich dalo jen pár skladeb a odešlo holt to není jednoduše stravitelná hudba. Zpěvák (Lord Angelslayer) potěšil trikem Masters hammer. Za mě masakr až bych řekl "kult"! Kapelu zvučil (možná celou stage každý den) zvukař z klubu Bezvědomí z Jihlavy, což mne překvapilo a potěšilo zároveň.

- Mgla
Poprvé jsem ji viděl v roce 2014 na Brutalu na klubovce. Tehdy jsem tam byl jen na skok a přez super atmosféru byl tuším hůře čitelný zvuk (ne že by měla Mgla i na deskách nějaký křišťálově čistý zvuk), takže jsem byl lehce zklamán. Letos hráli na hlavní stage, milé překvapení, a to co předvedly předčilo má očekávání. Dorazil jsem až na druhou polovinu (šel jsem po konci Archgoat) a to co se dělo bylo dokonalé. Světené efekty zapadající do hudby, super zvuk, klasické kápě a roušky přes obličej, kožené "džísky"... Hudba opravdu dokonalá. Čekal jsem hodně, ale tak moc opravdu ne. Navíc zde bylo i hodně lidí což mne hodně překvapilo. Tleskám!

- Ufomammut
Náhrada za Electric Wizard žánrově podobná, ale za mne nedosahuje kvalit EW natož ljejich legendárního statusu. Nečekal jsem tedy něco extra a většinu setu jsem poslouchal do pivního stanu a živě jsem dal jen asi 2 skladby. Celkově jsem s jejich "Psychedelic Stoner/Doom Metal" spokojen a jsem rád, že jsem je kousek viděl a beru to jako předčená očekávání.

- Darkened Nocturn Slaughtercult
Z alb mne nějak zásadně nebaví a beru je jako takový průměr až nadprůměr v rámci blacku. Jenže ta mystika kolem kapely, okultismus, ženská zpěvačka, výborné rozhovory... No prostě jsem se těšil, ale čekal jsem hlavně co předvedou hudebně. Dostal jsem lepší hudbu jak z alb, super atmosféru, plivání krve, vržení obsahu kalichu (krev) do lidí, nějaký ten rituál, megalomanský obrácený kříž na stage atd.. Zvuk byl luxusní, stál jsem snad v 12 řadě a vše jsem měl jak na dlani. Velké překvapení ročníku.

- Valkyrja
Po blackových kapelách končím opět blackem. Valkyrja je takový nadprůměrný black a ještě ne moc starý (vznik 2004), takže nic světoborného, ale pár skladeb mají hodně povedených tak jsem se chtěl podívat. Dal jsem jen asi 2 skladby a šlo to cítil jsem z nich Watain i trochu Satyricon. Jsem rád, že jsem zde byl, ale začátek v 2:00 poslední den není zrovna povedený takže jdu spát.

Tento den mne zajímalo i pár dalších kapel a to:
- Birdflesh (ještě jsem tento kvalitní grind neviděl, ale kompletní překryv se srdcovkou Insomnium byl pro ně "smrtící")
- Angelcorpse (chtěl jsem na ně jít na kousek po Moonsorrow, ale místo toho jsem lítal po areálu a hledal pro kamaráda nějaké léčivo na zklidnění žaludku = zdraví má přednost a třeba někdy příště na Angelcorpse)

Top kapely festu (za mě):

1. Cattle Decapitation 2. Dark Tranquillity 3. Disavowed 4. Insomnium 5. Neurosis 6. Immolation 7. 1349 8. Darkened Nocturn Slaughtercult 9. Dying Fetus 10. Arch Enemy 11. Archgoat 12. Blues for the redsun 13. Abbath 14. Mgla 15. Aborted 16. Moonsorrow 17. Heaving Earth 18. Tesa 19. Grave 20. Nod Nod

Zklamání festu (za mě):

1. Exodus 2. The Black Dahlia Murder 3. Mithras 4. October Tide

Překvapení festu (za mě):

1. Darkened Nocturn Slaughtercult 2. Coroner 3. Nod Nod 4. Raised Fist