Brutal Assault 2015 (vol.20)

obsah aktuální k datu - 26.12.2019
Brutal Assault 2015 (vol.20)
datum
5.8.2015 - 8.8.20152015-8-52015-8-8
místo
vojenská pevnost Josefov Jaroměř Okružní 313, Josefov, Jaroměř
město / obec
Jaroměř
kraj
Královéhradecký kraj
stát
Česko
návštěvnost
asi 18.000 návštěvníků
žánr
doom metal, death metal, brutal/slam death metal, black metal, thrash metal, death/doom metal, funeral doom metal, sludge metal, atmospheric black metal, pagan/folk metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, crossover / crossover/thrash, grind, hardcore
vstupné
1350 (1. předprodej od 16.10.2014 - 18.10.2014 - vyprodáno 2000ks - odhad 1,5 dne), 2.předprodej 1700 (do 30.4.2015), 3.předprodej 1800 (do 3.8.2015)
autor
giovanni

Počasí:

Celou dobu pařák s minimem mraků (až 37 přes den a 26 v noci) a šíleně moc prachu.

Obecné klady:

- KONEČNĚ se dalo pít pivo. Hlavně v baru do skla bylo luxusní a pilo se moc dobře. Speciální 20 (nazvaná Brutal) byla pitelná, ale moc silná a sladká. Pil jsem jen 12ku. V plastu to bylo slabší, ale nebylo to až tak strašné jako v letech minulých.
- Konečně kvalitní forma klubové stage kde je prostor, vzduch i jde dobře vidět.
- stále se dalo v areálu kvalitně stravovat do 2ž za jídlo
- rozšířená nabídka pití (k cideru v plechu přibil i točený cider + množství druhů piva od Budvaru (i 20 či 16 speciál) + různé šťávy jako zázvor, rakitník atd..) a když někde došla malinovka tak místo ní daly "žlutou"
- rychlé odbavování u vstupu (styl jako loni)
- novinky v areálu (o něco víc sezení, více okének při vracení kelímků v posledním dnu, větší kapacita luxusních WC i jejich kvalita)
- spojovačka mezi hlavními podii a zelenou loukou byla opět poskákána "žabákem" či "žehličkou" + navíc byla zasypána nějakým jemným štěrkem a hned se chodilo parádně
- I letos výstava obrazů dokonce dvou autorů
- Zmapovaná historie Brutalu na velké tabule.

Obecné zápory:

- zvýšená cena žetonu (z 30 na 32)
- stále nedořešený problém s výměnou peněz na žetony v prvním dnu. Než aby jela všechna okénka + se to dalo i místo výkupu kelímků, tak jedou jen 3 okna pak se to lehce posílí, ale stále málo.
- Další ročník kde nebyly k mání pytle na odpad (opět bych doporučil 2 druhy pytlů - malý pro každého a ten velký na vyžádání) = bordel v kempu či nošení bordelu jak tro.l ke vstupu do areálu a tam do prvního koše. Sice program hlásal, že pytel dostane každý přímo ke stanu ve středu odpoledne, ale já stavěl stan něco po 14h a kde nic tu nic a v okolí mi nepřišlo, že by pytle byly.
- Další forma "Party prostoru" kde alespoň hrál metal když už.
- ráno v 9h jdu odevzdat anketu (jako každý rok) a hle areál uzamčen a ochranka tvrdí, že anketa leda do 8h teď už ne.

---- Středa 5.8.

- DIPHTERIA
Viděl jsem je při čeká ve frontě na žetony. Skrze pařák, dlouhé čekání atd.. jsem je až tak moc nevnímal. Z toho co si vybavuji to byla stejná bída jako na letošním Czech Death Festu tudíž je jen dobře, že jsem jim moc energie nevěnoval.

- TORTHARRY
Chtěl jsem na ně jít, ale nějak jsem se zasekl v baru na konečně výborném Budvaru 12ce do skla tak jsem jich tam pár dal a hle už je čas jít na Mortifili a už je asi hodinu po setu Tortharry. Ale co Tortharry vidím každý rok na CDF a hrají vesměs na každé akci po celé republice, tak to lze přežít.

- MORTIFILIA
Po pauze jsem šel zajít na, dle mě, jednu z nejlepších tuzemských death kapel. Hudebně to byl masakr, lidí vcelku dost a vše se zdálo být ideální, ale něco mi tam pořád nesedělo. Do teď přesně nevím co možná nebyl až takový zvuk jako mají na cd, možná ten pařák, možná vyloženě statické vystoupení... kdo ví. Každopádně kvalitní koncert, ale věřím tomu, že to dokáží ještě o kus lépe.

- DROM ("klub")
První blbá střet, kdy na hlavní stage hrála Mortifilia tudíž jsem se rozhodl dorazit na koncovku Drom. Bohužel jsem nevěděl jak se změnilo fungování "klubovky" aneb prostor mezi kapelami na klubu není 15 minut, ale hned 30 minut. Tudíž jsem dorazil na Drom doposlouchal asi 1,5 minuty ze skladby a další jsem již nedostal. Těšil jsem se na ně moc, tak snad jindy.

- MONUMENTS
Tento djent s nějakou elektronikou či čím jsem chtě nechtě slyšel až do stanu, a opravdu to nebyl můj šálek kávy. Tak jsem rychle dojedl a mizel do útrob areálu, kde to nešlo slyšet.

- MELECHESH
Pár let zpět jsem na ně narazil, kdy hráli tuším turné s Nile. Tehdy mne Melechesh nějak neoslinily stejně jako to tehdy nezvládli Dew-Scented. Postupně jsem se do Dew-Scented dostal a stejný vývoj proběhl i u těchto Izraelců (dnes již Němci). Koncert to byl povedený tento blízkovýchodní black/folk/cosi metal je hodně specifický a dokáže dobře zabavit. Kapela zdravila Maxe Cavaleru, který měl být v backstage, protože spolu mají dokonce jednu skladbu kde hostuje. Celkově jsem měl sil na rozdávání tudíž za mne spokojenost a to ještě nehráli za úplné tmy. P.S.: Z toho co jsem ve středu viděl asi 2. nejlepší koncert dne.

- NUCLEAR ASSAULT
Moc mne tento thrash nebaví, ale je to velká legenda žánru a hlavně tak je jeden z nejlepších basáků a to Dan Lilker (ex-Anthrax, ex-Brutal Truth, ex-Autopsy (živě), Lock Up (živě)). A koncert táhl právě Dan, ale jak se do toho "opřel" zpěvák, tak jsem byl zralý na odchod. Dal jsem jen asi 3 skladby a prchal jsem dát další pivko.

- TRIPTYKON + KATATONIA
Na obě kapely jsem chtěl na kousek zajít, ale zasekl jsem se v BA centru kde jsem studoval historii BA a prohodil pár slov s Čurbym (pořadatel Obscene Extreme festu). Ostatně Triptykon jsem již kousek viděl a dokáži je oželet. Katatonii mám rád tu "dřevní" a nová mi nic neříká což mi potvrdila jejich poslední účast na BA (2011), která mne hodně zklamala.

- MORTALLY INFECTED ("klub")
Takřka neznámá kapela co má jen jedno "celé" album a to z roku 2015 a to fungují pod různými názvy a s různými pauzami již od roku 1995. Každopádně jsem si je ještě před jejich potvrzením na Brutal našel na Bandzonu a hned jsem si je oblíbil a světe div se jsou na Brutalové soupisce. Očekávání byla tedy vcelku vysoká a mohu říci, že byla naplněna. Hodně kvalitní brutal death s prvky slamu (ty mi vcelku vadí), který bavil i lidi co brutal death neposlouchají. Na závěr si zjišťovali, zda lidé znají kapelu Krabathor a poté daly cover skladby "orthodox". Za mě nejlepší koncert dne.

- SOULFLY
Kdyby zde nebyl Cavalera a kapela nehrála pecky od Sepultury, tak bych tam ani nevážil cestu. Max byl tahákem, ale cítil jsem že jeho vokál již není takový jaký měl u Sepultury. Kapela navíc zahrála 2 skladby své pak pecku od Sepultury pak zase 2 své atd... tudíž si lidi držela ne hudbou Soulfly, ale hudbou Sepultury. Hudebně to tedy bylo ve vlnách a co se kvalit hráčů týče, tak jde vidět, že synové Maxe ještě nejsou nějak vyhraní (bubeník a basák). Za mne tedy očekávaný průměr a v půlce jsem zmizel.

- MAYHEM
Viděl jsem je potřetí. Poprvé to byl luxus (BA 2008), podruhé to bylo slabé (BA 2011). Tentokrát to bylo tak nějak mezi. Zajímavé dekorace stage, solidní výběr skladeb, nasazení atd.. to zde bylo, ale problém bude ten, že Mayhem stále víc a víc upozaďuji za mnoho lepších blackových kapel. I vývoj Mayhem jde spíše směrem dolů jak nahoru již pěkných pár let. Hodně mne vzezřením zaujal kytarista v kápi i přes obličej a byl jím Charles Hedger pokud se nepletu. Každopádně byla povinnost zde být. Dal jsem jen půlku a zbytek jsem doposlouchal po cestě do stanu.

---- Čtvrtek 6.8.

- ACID FORCE
Tyto mladé Slovenské thrasháky jsem do potvrzení na BA neznal a těšil jsem se na ně. Jenže slovo dalo slovo a místo nich jsem seděl na pivku ve městě. Tak snad jindy.

- NERVOSA
Na festivalu bylo opět poskromnu ženských interpretek a tak byla Nervosa velmi výrazná svým čistě ženským složením. Což logicky nalákalo solidní dav lidí, ač hudebně jsem očekával vesměs tuctový thrash. Opak byl pravdou holkám to pěkně šlapalo a všichni se moc dobře bavily. A kdo se jen trošku nebavil tak se pokochal holčinami s ročníky 89 a 85 v popředí. za mě spokojenost.

- SQUASH BOWELS
Prastará grindovka co již hraje od 94 a co jsem tak někde našel, tak to bude jedno ze zásadních jmen na této scéně. Tak jako tak před Brutalem mne jejich poslech nijak nebavil a ač to koncert o něco zlepšil, tak stále nic moc. Ve finále jsem rád, že jsem je viděl, šlo je poslechnout, ale když už je neuvidím tak mi to bude fuk.

- BE'LAKOR
Mé druhé setkání s těmito melodeath Australany (poprvé BA 2012) a opět skvělá hudba i atmodféra. Bohužel start v 13:25 a šplhající rtuť teploměru znamenala cíleně opožděný příchod na kapelu. Zároveň mne to "vyhnalo" již v půlce setu do města pro nějakou tu petku vody. Takže spokojenost, ale chtěl jsem je vidět celé.

- DR. LIVING DEAD
Kde kdo je chválí, ale ě osobně nebaví. Tak jako tak jsem jim šanci na 2 skladby dal bohužel za tu dobu stihli opravovat kytaru (m pádem 5 minut natahovat čas vyhrávkami a řečmi) a pak zahrát skladbu co mě nebavila. Tudíž příště je zase vynechám.

- VILDHJARTA
Progresivity, djent, dva vokály atd.. ? To mi přišlo v roce 2012 jako ztráta času. Letos tomu bylo jinak sem tam jsem si je pustil a bavil jsem se a to jsem čekal i od koncertu. Stihl jsem až druhou polovinu, ale nakonec jsem za to i rád, protože jsem se vlbec nebavil. Zvuk mi připadal nevýrazný, zpěváci taky, nasazení jsem čekal o něco vyšší. Za mne zklamání.

- BENIGHTED
Náladu mi měli zvednou Benighted, kteří mne naposledy rozsekaly na malé kousíčky a od té doby si je vcelku často pouštím. Letos fungovalo opět vše jak mělo až na jednu zásadní věc a to vokál. Ten mi přišel velmi nečitelný, splývající s hudbou pak zase moc "ohulený" no zkrátka jsem se nějak nemohl chytit a to mám Benighted dost naposlouchané. Takže ač hudba byla luxus tak celkový dojem byl řekněme nadprůměrný a i nadále budu vzpomínat na jejich set z roku 2011.

- THE TOWER ("klub")
Česká doomová novinka mne lákala již jen žánrem. A byla povinnost sem dorazit alespoň na kousek. Stihl jsem pouze necelé 2 skladby a neznělo to zle. Trošku mi připomínali Electric Wizard. Celkově to nebyl úplně ten typ doomu co mám rád, ale poslouchat je určitě šlo a věřím, že si své publikum naleznou. Překvapivě zde bylo i dost lidí.

- NUCLEAR ("klub")
Nejsem thrasový fanda, ale tento styly mi nevadí. z toho plyne, že mne nebaví "jen tak něco" a Nuclear mne chytly na "první doboru". Do potvrzení na BA jsem je neznal, ale jsem moc rád, že jsem je poznal. Kapela působila sympaticky a hudebně to byla pěkná jízda kde se bavilo vcelku solidní množství lidí. Potěšil transparent "Na zdraví přátelé" napsaný na kartonu, který byl nalepen na kytaře jednoho z členů.

- ARCTURUS
Legenda co mne baví méně a méně v roce 2012 jsem na ně zašel letos jsem dal, vůči plánu, nakonec pauzu a nešel na ně ani na skok.

- ASPHYX
Obrovská legenda a dle mne jedna z nejlepších deathových kapel celé historie. V neposlední řadě to je jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Takže očekávání byla vysoká a mohu potvrdit, že naplněná. Počasí se začínalo zlepšovat i hrací čas byl lepší jak v roce 2011, tudíž vše prostě klaplo. Drobná kaňka může být sem tam horší zvuk, ale suma sumárum jsem nadšen. Kapela překvapila chválením české kapely Malignant Tumour.

- ENSLAVED
Zde nastal nejhorší střet celého ročníku Enslaved vs. Hour Of Penance, aneb dvě velmi oblíbené kapely z kterých jsem doposud neviděl ani jednu. Řešení jediné možné je dát půlku z každé. Enslaved zahráli parádně ač jsem neznal úplně všechny skladby. Byl to prostě vynikající zážitek z kterého se mi neodcházelo lehce. Kamarádi co jsou velkými fandy Enslaved byli unešeni jak během tak i po koncertu této dlouho očekávané legendy. Jen škoda, že zde nešlo zůstat do konce.

- HOUR OF PENANCE ("klub")
Enslaved vs. Hour Of Penance aneb jdu až na druhou půlku setu této drtíci bandy z Itálie. Velká očekávání, vcelku dost lidu prostě vše by mělo být jak má, ALE koncert na mne působil staticky, nevýrazně a zvuk byl jakoby tlumen a upozaděň. Kamarádi byli spokojení, ale za mne velké zklamání. Za celou půlku setu jsem se snad nezačal bavit a to je u této smečky co říct zvlášť, když po mnoha změnách v lineupu sedí za bicími hvězda jakou je Davide "BrutalDave" Billia (Antropofagus, Beheaded, Septycal Gorge).

- BLOODBATH
Jasný headliner festu, splněný sen, atd.. těch přívlastků by mohlo být mnoho a mnoho. Po odchodu Mikaela Akerfeldta (Opeth) jsem čekal snad i konec této legendy, ale sehnala se náhrada z nejlepších a to Nick Holmes (Paradise Lost). Nové album je vynikající. Tudíž nešlo čekat nic jiného než nejlepší výkon festu a dokonalý zážitek. Bohužel události se sešly tak, že jsem hodně zklamán. Proč? 1. pokud se nepletu tak snad u první skladby odešel bubeníkovi jeden kopák 2. hrubo od půlku setu si Biohazard v klidu zvučily do setu Bloodbath (= sem tam bubny navíc pak zas kytara..) což se Homesovvi stalo naposledy v čele Paradise Lost, kdy mu tam zvučily Gorguts. 3. Holmes je vynikající zpěvák, ale hlavní sílu má v growlu a hutných pomalejších věcech u Bloodbath to tedy není úplně ono. Ostatně Akerfeldt byl tak luxusní zpěvák, že zvládal špičkově jak pomalé skladby tak rychlé byl prostě ten pravý pro Bloodbath. Holt Holmes si musí s kapelou ještě sednout a určitě to půjde. Každopádně za mne zklamání.

- CANNIBAL CORPSE
Na CC jsem nestíhal začátek tak jsem stál hodně vzadu, ale to nic nezměnilo na faktu, že to byl opět luxusní koncert. Druhé setkání s legendou a podruhé dokonalost. Bavil se snad každý kdo tam byl a Hammer Smashed Face na závěr logicky taky nechyběla. Jeden z nejlepších koncertů ročníku.

- AGALLOCH ("klub")
Po cestě na ně jsem potkal Nora co potřeboval navigovat a dopadlo to tak, že jsem s ním půl setu Agalloch prokecal poblíž klubové stage a Agalloch jsem tudíž vnímal tak na 50%. Do toho tam dorazil na pokec Rumun co žije 6 let v Německu a bylo vymalováno úplně. V půlce jsem se s kamošem trhl a šel si užít zbytek Agalloch a dostatl jsem co jsem čekal a to luxusní koncert. Dopředu jsem měl trošku obavy, protože poslední album mne takřka nebavilo, ale koncert vše smazal a jsem nadšen.

- KREATOR
Agalloch jsem dal celé, tak nebyl čas dojít ani na kousek.

- ANNIHILATOR
Moc je nemusím, ale je to prostě pojem tak byla povinnost dát alespoň 2 skladby. Ty jsem splnil a odešel jsem. Výsledek? Nenadchlo ani neurazilo.

- SARKE
Na něj jsem neměl v plnu jít, ale průběžně jsem hlídal kamaráda co trošku přebral tudíž jsem dal i asi 2 skladby právě Sarke. Tuto kapelu tak nějak opomíjím, ač je složená z členů (ex-členů či nových členů) kapel jako Darkthrone, Satyricon, Old Man's Child, ICS Vortex či Khold. Set jako takový byl vcelku povedený, ale jak říkám nejsem nějaký jejich zatvrzelý fanda a řešiil jsem spíše kamaráda jak hudbu tudíž průměr.

- SUNN O)))
Drone jsem sem tam poslouchal, ale nemohl jsem se do něj dostat ač jsem poslouchal funeral doom. Ale vše změnil letošek, kdy se potvrdili právě Sunn O))), kterým jsem dal opět šanci a zůstala mi ústa dokořán. Luxusní specifická hudba, hned jsem hledal podobné kapely (dokupy jich mám v dronu tak 10 "oblíbených") a už už jsem se těšil na koncert. Ten začal o pár minut déle tunou kouře, takřka bez pohybu muzikantů v kápích vše naznačovalo super zážitek, ale začal se linout asi 4 minuty jeden a tentýž né moc příjemný zvuk. Člověk by řekl "A co jsi jako od drone metalu čekal?" což je pravda, ale na Sunn O))) mne nadchlo to že to není tupě 30 minut jeden zvuk, ale je tam variabilita, ač třeba malá. No budiž ukončily to čekám co bude dál a bum 15 minut sekera, kdy po pódiu lítají technici... Budiž vcelku nasraně čekám začíná další skladba a zpěvák děkuje, že lidé počkaly. Zpěvákem byl asi Attila Csihar z Mayhem. Hodně jsem nechápal ten mrak lidí co zde byl. Drone metal je dle mě ještě méně známý a méně poslouchaný žánr jak doom metal či funeral doom metal a zde bylo lidí víc jak na kdejakou doomovou legendu. Následující skladba nebyla zlá, ale to čekání s vidinou stanu a toho nalitého kamaráda co potřebuje hlavně spát mne poslal do stanu. Po cestě jsem je i vnímal a již to bylo lepší.

- SVARTIDAUDI ("klub")
Kde kdo je uctívá a chválí. Já se do nich nějak nedostal a to co jsem viděl na netu z živáku, tak to mne ještě víc odvrátilo od této kapely (Strašná zvuková koule, která mi přišla dokonce cílená, ne nechtěná, či blbě nazvučená.). Každopádně již jsem byl ve stanu ani další den, kdy hráli v původním čase Candlemass jsem na ně nevyrazil.

---- Pátek 7.8.

- KRISIUN
Pěkně vykoupaný a osvěžený z Jaroměřského bazénu jsem vyrazil na Krisiun. Vše šlapalo jako hodiny (jako v roce 2012), ale jejich 40 minutový set v 14h odpoledne mne rozsekal nejen hudebně, ale i fyzicky. Na závěr chtělo Krisun i přídavek a to tak moc, že kluka co jim z backstage mával, že nemůžou málem mrdlo.

- DECAPITATED
V roce 2011 jsem z nich odešel zklamán asi v půlce letos jim nehřálo počasí v kombinaci s časem (15:30). Zároveň jsem si poslechl pár nových skladeb a tedy nic moc. Ve finále jsem tedy šel až na druhou polovinu a mohu říci, že to byla chyba. Koncert byl opravdu luxusní a moc jsem se bavil. Dokonce jsem měl tolik energie, že jsem vyrazil i na další kapelu kam jsem ani nechtěl jít.

- WALLS OF JERICHO
Kapelou na kterou mne naplnily silami Decapitated byli právě Walls of Jericho. ty jsem kousek viděl v roce 2009 a ač mne tato hudba nikdy nebavila, tak jsem šel mrknout na tu divoženku za mikrofonem. Set to byl opravdu divoký a plný nasazení, ale prioritně jde o hudbu a ta šla mimo mě.

- KATAKLYSM
Velká kapela, která je na Brutalu často, ale hlavně její výkon uvadá. Poslouchám je stále méně i tak jsem na ně chtěl zajít. Ve finále jsem dal pouze půlku, protože jsem přebíhal na klubovou stage na Winterfylleth. Set Kataklysm narušila přehlídka letecký akrobatů a návštěva "kápě" na hradbách tudíž lidé dost často čučeli jinam jak na kapelu. Samotný set byl takový tradiční svoji kvalitu to mělo, ale nic zázračného.

- WINTERFYLLETH ("klub")
Před BA jsem je neznal, ale jak jsem je uslyšel tak mne strašně moc zaujaly. Na první pohled by do nich nikdo neřekl, že půjde o black, ale ta hudba má z něj velkou část. Spíše bych tuto kapelu označil za melodický black sem tam by šlo cítit i něco alá Agalloch, no zkrátka luxus hudba. Vystoupení nebylo nějak živelné, ale přesně to k této hudbě sedělo. Výborně jsem se bavil.

- BRUJERIA
Dorazil jsem až po Winterfylleth, tak jsem stihl jen 2 skladby. V roce 2009 hrála Brujeria za tmy, ale letos z toho byl podvečer. To byl možná i důvod pocitově slabšího koncertu, což mi ovšem potvrdilo i dost lidí z okolí a referencí, kde se spíše set Brujerie kritizovat. Za to na kritiku není, ale není to ani na nějakou slávu.

- PRIMORDIAL
Má další srdcovka na Brutalu, kde jsem ji viděl v letech 2008 a 2013. Vždy to byl luxusní zážitek a ani letošek nebyl jiný. Výborná hudba, atmosféra, komunikace s publikem no prostě vše. Jedno z nejlepších vystoupení celého ročníku.

- KYPCK ("klub")
Byl jsem jen na kousek a na hodnocení to není.

- NAPALM DEATH
Další srdcovka a další legenda bohužel šla do "polovičního střetu" s God Dethroned tudíž jsem Napalmy dal jen půlku a bežel na klub. Napalmy jsem viděl letos potřetí + jsem je jednou poslouchal do stanu a je zřejmé, že se na Brutalu ještě několikrát ukáží. Brzký odchod mrzel, ale možnost vidět God Dethroned se již nemusí opakovat. Samotný set byl již tradičně plný energie a nasazení.

- GOD DETHRONED ("klub")
Ani by mne nenapadlo, že po konci kapely v roce 2012 ji ještě někdy uvidím. Naštěstí se daly dohromady v roce 2014 s tím, že odehrají jen pár vybraných koncertů ač bohužel v nekompletní sestavě a tedy s podporou hostů. Každopádně vidět tuto kapelu byl úžasný zížitek bohužel na mne "sedla" první velká festivalová krize a celý set jsem spíše poslouchal v sedě, kdy jsem byl rád, že jsem byl rád. Každopádně chválím, ale rád bych si je ještě někdy dal v době, kdy budu mít sílu.

- CANDLEMASS
Jejich přesuv na hlavní stage jim určitě neuškodil ba naopak na ně dorazilo ještě víc lidí. Po God Dethroned jsem stihl až koncovku. Stále jsem neměl sílu fungovat. "Nový" zpěvák Mats Levén mne nijak neoslnil, což platilo i pro předchůdce Robert Lowea, kterého jsem s Candlemass viděl v roce 2010. Tudíž jsem se nebavil, ale pak přišlo to na co jsem čekal a to nástup nejlepšího alba Candlemass "Epicus Doomicus Metallicus" a z něj nejlepší skladba "Solitude". Tato ponurost mne dokonale probrala a dodala mi potřebné síly na zbytek večera. Holt jsem potřeboval svoji pravidelnou dávku doomu.

- SEPULTURA
Má třetí účast na Sepultuře a vždy na BA (2010,2011,2015) a vždy s obrem za vokálem (Derrick Green). Letos slavila Sepultura výročí 30 let. Shlédl jsem pouze pár skladeb, kdy jsem se jako vždy bavil. Ono co pořád psát k Sepultuře. Potěšil kytarista s trikem Tortharry.

- DEATH DTA
Vidět Death je/byl sen snad každého metalisty. Mne osobně nijak zásadně Death nebavily max mne bavilo album Leprosy. A co jsem slyšel v podání Death DTA před festem mne nijak názor nezměnilo. Tak jako tak nejít na Death DTA by byla pomalu hanba. tak jsem vyrazil, ale víc jak 2 skladby jsem nedal. Vystoupení nezáživné, hudba nijak úžasná. Zklamání, holt kdyby žil Chuck Schuldiner byla by to jiná. Hlavním důvodem odchodu byl, ale start Skepticism na klubu.

- SKEPTICISM ("klub")
První funeral doom letošního roku a hned jedna ze srdcových záležitostí. V roce 2009 jsem je dal jen kousek a ani mi to nevadilo, protože do doomu jsem teprve nakukoval. Teď je situace zcela jiná a nechtěl jsem ze Skepticism přijít ani o minutu. Naštěstí vše vyšlo byl jsem zde včas a mohl si je naplno užít vcelku zepředu a dobrého místa. Vzhled kapely, pohyby, absence slov mezi skladbami to vše dělá Skepticism Skepticism a vlastně funeral doom funeral doomem. Tak to má být pěkně temně, pomalu, bolestně a hlavně tiše, aby si to každý mohl vnitřně prožít. Toto vše zvládají tito Finové dokonale a tento set byl jedním z vrcholů celého ročníku. Prostě mazec přijdu zahraji pomalu vše rozdrtím a bezeslova odejdu.. paráda!

- GODFLESH
Sem tam si je pustím, ale více jak je mám rád Jesu. Tak jako tak jsem chtěl dát pár skladeb. Hudebně mne dané skladby nebavily a to možná ovlivnila i absence bubeníka a věčné pobíhání k notebooku. Ani animace v pozadí mne nedokázaly vtáhnout do atmosféry a tak jsem odešel.

- MARDUK
Švédská legenda co letos ohrával celé album "Panzer Division Marduk". V roce 2009 byli dokonalý v roce 2013 jsem po cestě na ně "prochcal" a slyšel jsem je jen do stanu. Letos jsem na ně vyrazil, ale v půlce jsem je šel doposlouchat jen do stanu s mezipřistáním na Dodhemisgard. Nevím, zda to bylo celkovou únavou a pokročilou hodinou, ale nějak jsem se naplno nemohl chytit. Zklamání.

- DODHEIMSGARD ("klub")
Zde jsem šel hodně unaven dát jen jednu skladbu skrze statut legendy a vynikající reference na alba. Bohužel jsem se nechytal a ani nebavil, stejně jako u většiny alb. Takže vyhrál spánek.

---- Sobota 8.8.

- RECTAL SMEGMA
Chtěl jsem na ně zajít kór, když Holandskou scénu mám rád pomalu ve všech "metalových" stylech. Nakonec jsem spíše čekal na vstup do octagonu a hledat něco na pití než řešil tuto kapelu. Tudíž jsem j neviděl, ale co jsem slyšel na netu před BA, tak za mě slabší grind bez něčeho "nového"/"specifického".
Ale jak jsem vlezl do octagonu mrknou do galerii tak zrovna zvučili Cult Of Foire bez masek tak solidní zážitek, který málokdo měl.

- BLOOD RED THRONE
Má srdcovka a opět brzo ráno. V roce 2011 o kritizoval tehdejší zpěvák Vald (za mě nejlepší vokál v historii kapely). Letos to kapela neřešila a v čele stál již Martin Berger. Každopádně i vokál byl jeden z důvodů, že jsem se moc nebavil. Ano bylo teplo, málo lidí, já stál u koryta na chcaní ve stínu atd.. na prd podmínky, ale ten vokál nebyl tak dobrý jak měl Vald respektive takový, aby byl hoden značky Blood Red Throne. Hudebně to ušlo, ale celkově spíše zklamání ten rok 2011 byl o třídu výše.

- PSYCROPTIC
Pařák byl opravdu silný a před námi celý poslední den tudíž jsem zvolil střední cestu a dal jsem jen půlku této australské úderky. V roce 2009 jsem je neviděl celé, ale byly neskutečně tvrdí a dobří. Letos jsem je poslouchal do čajovny a vyrazil jen na koncovku. Zpěvák již neměl jediný smotaný cop, ale měl pořádné "páčo". Hudba sypala luxusně a bavil jsem se bez ohledu na počasí.

- DEFEATED SANITY
Za mne to je jedna z nejlepších brual deathových kapel a tak jsem se na ně moc těšil, ale opět jsem skrze pořád cucal levandulovou brču v kavárně a pozorně poslouchal. Vyrazil jsem až na druhou půlku setu a mohu jen chválit. To byl nářez neskutečných rozměrů, ač i zde občas zazněl "slam" prvek. Luxusní akce.

- ROSETTA
Všechny kapely co jsou post-hc/post-metal/atd... mne již nějakou dobu hodně baví, ač lze říci, že jsou si navzájem dost podobné. U Rosetty tomu nebylo jinak. Do potvrzení jsem ji neznal, ale po pár posleších mne začala hodně bavit. Očekávání tedy nebyla malá, ale po Defeated sanity jsem byl dost rozpálený ze slunka a naladěný na zcela jinou notu než hrála Rosetta. Tudíž jsem jen asi půlku pozoroval ze stínu a zbytek jsem jen doposlouchal ze sedu. Bylo zde nasazení i snaha, hráli dobře, ale nedokázaly mne vtáhnout do děje. Tudíž za mne spíše zklamání. Jinak zpěvák mi připomínal frontmana z Linkin Park.

- PROCESSION
Aneb náhrada za legendu Trouble. Procession ani Trouble mne nijak zvlášť nebaví, ač mám doom moc rád tudíž to ve finále byly dvě "stejné váhové kategorie" a ve finále to dopadlo tak, že jsem je celé slyšel v sedě, ale ani na vteřinu jsem je neviděl. Hudebně to zlé nebylo, ale nebavil mne vokál a nepředpokládám, že by mne i vizuální podoba koncertu nějak uhranula prostě tento doom příliš nemusím + hrát v 14h na 37 stupních a ještě k tomu doom? To je hodně zlá kombinace tudíž mi ani nevadí, že jsem je jen poslouchal.

- SKÁLMÖLD
Mám oblíbenější folk metalové kapely, ale tak nějak jsem se na tyto kluky těšil. Jen co přišly na pódium, tak už jsem věděl, že to bude paráda. Usměvaví týpci, super fousáč a hned pohodová atmosféra. Hudba taky pěkně skočná a dokonce se strhl vcelku velký pohodový circle pit. Opravdu paráda bohužel po nich měla nastat smršť kapel na které jsem se těšil mnohem víc tudíž jsem v koncovce odběhl do stanu pro baterku, abych pošetřil nějakou tu sílu na to co přijde. tak jako tak Skálmod předčili očekávání a jsem velmi spokojen.

- MODERN DAY BABYLON
V roce 2014 tuším ukončovali středu. Byly opravdu luxusní vizuálně, technicky, řečmy no prostě vším. Luxusní hudba u které člověk nechápe, že takovou hudbu dokáže zahrát někdo z naší země. Letos jsem se tedy opět těšil, ač hráli za světla v 16h. Dopředu jsem bohužel věděl, že jim dám jen asi 15 minut a poběžím na Carach Angren, tudíž s tímto předpokladem a teplem jsem dal asi 2 skladby a nedokázal jsem se do této hudby zcela ponořit. emohu mluvit o zklamání, vše bylo jak mělo, vše fungovalo, ale 2 skladby a myšlenky na odchod je moc málo. S hodnocením bych tedy zůstal neutrální a věřím, že kdo si je dal celé byl nadšen podobně jako v roce 2014.

- CARACH ANGREN ("klub")
Aneb jasně nejlepší koncert na Czech Death Festu 2015 naprostá dokonalost i pro lidi co je neznaly a nemají rádi black. Totéž jsem čekal letos na Brutalu. Boková stage jim si myslím seděla i s ohledem na start již o půl páté. Dal jsem je jen půlku a běžel zase na Cryptopsy. Co se hudby týče, tak zvuk nebyl tak čistý a kvalitní jako na CDF, nasazení bylo vysoké, ale opět slabší jak na CDF. Kostýmy solidní, ale na CDF zase o třídu lepší... Prostě vůči CDF bylo vystoupení určitě slabší, ale i tak se člověk velmi bavil. Tato kapela právem stoupá na pomyslném žebříčku kapel vzhůru.

- CRYPTOPSY
Má srdcovka s kvalitním posledním albem a hlavně celou diskografií (pominu album "The Unspoken King") a vynikajícími koncerty. V roce 2011 to byl nejlepší koncert ročníku, ač hráli za světla. Letos jsem čekal přesně totéž, ale očekávání zůstala lehce nenaplněna což způsobilo počasí, poslední den a hlavně fůra kapel kolem Cryptopsy bez pořádné pauzy. Začátek mi přišel ne tak "likvidační" pár skladeb jsem neznal o což by ani tak nešlo, ale nebyly ani tak úderné pak přišlo na řadu již pár pecek z alba "None So Vile" a hned se koncert posunul na jiný "level". Kdyby to rozjely z fleku od "None So Vile" to prošpikovali novým albem a skladbami ze zbytku tak by to byla jízda od začátku do konce takto jsem čekal skoro půlku setu na pořádné nakopnutí a to mi zkazilo celkový dojem. Dost mne překvapil, že Flo Mounier měl jen jeden kopák (dle fotek z roku 2011 měl tehdy kopáky dva) což je možná další důvod toho, že koncert nebyl takový jaký jsem čekal. Zpěvák "Matt McGachy" potěšil, že se nechal nést davem jako plavec.

- DEMILICH ("klub")
Tuto prastarou kapelu jsem do potvrzení neznal a mohu prohlásit, že to byla velká chyba. Sice mají vydané 1 album v roce 1993 jinak byli spíše rozpadení jak aktivní, ale ta jejich hudba... Jak to jen popsat? Špičkové hudebně a hlavně ten nepopsatelný záhrobní specifický vokál. Takový jsem snad u nikoho neslyšel. Koncer toto vesměs potvrdil, ač jsem čekal o něco vyšší nasazení a i ten opěvovaný vokál naživo nebyl až takový jaký jsem znal z poslechů alb. Tak jako tak jsem rád, že jsem tuto legendu viděl živě a i přes to, že jsem čekal o něco více, tak chválím. Každopádně jsem je neviděl celé, protože začali hrát v 17:30 a Cryptopsy končili v 17:40 + cesta na klub.

- THE HAUNTED
Tato thrashová kapela mne nějak zásadně nebaví, ale je to prostě velké jméno a chtěl jsem tam na pár skladeb zajít. Shlédl jsem asi 3 skladby a opravdu jsem se nebavil. vcelku mi i vadil úbor zpěváka, který měl dres někde z amerického fotbalu jakožto Švéd ve Švédské thrasové kapele by si mohl odpustit úbor jako týpek co se pyšní tím, že zpívá v "new york hardcore" kapele.. fakt mu už chyběl jek rovný kšilt optimálně otočený naopak...

- ROME ("klub")
Tak tuto raritku jsem taky poznal jen skrze potvrzení na BA. Z toho mála co jsem nalezl na netu jsem několikrát viděl videa z jakéhosi malého klubu, kde vše odehráli jen ve 2 lidech. Vše působilo strašně klidně, příjemně atmosfericky a čistě. Na Brutalu to bylo jiné 2 ústřední hráče doplnili další 2, atmosféra z vkusně použitých světel nebyla, zvuk byl dost potichu, že úplně dozadu moc nešel slyšet atd.. Zkrátka a jednoduše jsem zklamán a čekal jsem něco jiného.

- SÓLSTAFIR
V roce 2012 jsem je chtěl vynechat, ale vytáhly mne ze stanu a dotáhly mne před pódium. Letos jsem podobnou chybu udělat nechtěl a šel jsem hned na začátek. I přes únavu jsem si je skvěle užil, kapela působila tradičně příjemně a klidně. Výborně komunikovala s publikem a dotvářela pohodovou atmosféru koncertu. Ani jsem nepocítil změna za bubny (Gu?mundur Óli Pálmason byl vyhozen z kapely a je kolem toho solidní přestřelka mezi ním a kapelou). velká spokojenost.

- HEAVEN SHALL BURN
Metalcore a ještě z Německa? No fuj tam bych nešel, cory nemám rád metalcore obvzlášť. Ale já tam byl a cíleně... Lidi co mne znají nechápali co tam budu dělat, ale já to věděl moc dobře. HSB nemám nějak naposlouchané vesměs znám tak 4 skladby, ale tato kapela má kvalitní živá vystoupení je i úderná a vše funguje jak má a hlavně není to čistý metalcore, ale lze zde cítit i vliv melodického deathu. Dal jsem úvodní 4 skladby a šel si odpočnout. Z těch 4 jsem neznal ani jeden, ale solidně jsem se bavil kdyby nebyl tak náročný program tak si je s chutí dám celé. Ač metalcore, tak tleskám.

- DEAD CONGREGATION ("klub")
Moc jsem se na tuto nastupující deathovou hvězdu těšil, ale bohužel jsem se dostal do pořádné krizovky tudíž jsem dal 2 skladby a pak už sem jen v sedě "troskoval" a bylo mi fuk že jim to hraje parádně. Na celkové hodnocení to není po pár skladbách jsem se odpotácel na otočku na Cradly a pak pauzírovat.

- CRADLE OF FILTH
Stále velmi unavený jsem dorazil jen na 1 skladbu a šel dát pauzu do baru. Hodnotit nemohu jen zmíním, že zde byla tuna lidí a špičková odezva čemuž určitě pomohlo, že v CoF hraje na kytaru čech Ashok a bubnuje další čech Marthus.

- AT THE GATES
V roce 2012 to byl nejlepší koncert roku. Letos jsem od této srdcovky čekal to samé a přesně to jsem i dostal. Nové album "At War with Reality" se povedlo, ale stále byly pro mne stěžejní skladby z alba "Slaughter of the Soul". Lidí bylo hodně až předzvukaři bylo dost místa a každý se náramně bavil. Kapela je minimálně specifická tím, že vlastně hraje stále v prapůvodní sestavě v které se složily v roce 1990 (Martin Larsson je tam od roku 1993) což je úctyhodné.

- EINHERJER
Naposledy jsem je vynechal a zvolil spánek. Letos jsem i přes únavu dal úvodní 2 skladby a běžel jsem chytnout flek na oriental stage skrze koncert Cult Of Fire. Co se Einherjer týče, tak je moc neposlouchám, ale mám je rád. Koncert jako takový mne i přes únavu bavil, ale myšlenky se mi upínali spíše k blížícím se Cult of Fire, takže na hodnocení, zda se jim set povedl či ne, to není.

- CULT OF FIRE ("oriental stage")
20 minut před začátkem jsem si zabral flek a už bylo skoro plno. Zvučení jsem viděl brzo ráno. Tudíž jsem byl dost natěšený zapalování svíček bylo taky zajímavé, jejich požár na levé straně ještě víc. Vše slibovalo úžasný zážitek. Čím blíže byl začátek tak přicházelo víc a víc lidí až z toho došlo k uzavření prostoru oriental stage a nevpoušění dalších lidí. Za mě "průser" č.1 . Když set začal tak byl strašně mizerný zvuk člověk pochopil, že se hraje z alba Triumvirát, ale co to je za skladbu šlo poznat hodně těžko a slyšet text? To už vůbec. Opravdu mizérie, dusno a to nepřebily ani všechny vonné svíčky, ohně, kostýmy atd.. Holt když to "posere" zvukař tak co s tím chcete dělat. Znechucen jsem odešel asi po 20 minutách koncertu a raději jsem pošetřil více sil na vrchol festu a to set kapely Esoteric.

- ANAAL NATHRAKH ("klub")
Po Cult Of Fir jsem na ně chtěl zajít na pár skladeb, ale sil bylo minimum a tak jsem se na tě takříkajích vysral. A šel jsem si dát poslední pivko festu, vrátit kelímek a čekat na Esoteric.

- ESOTERIC
Konečně jsem je viděl v roce 2008 jsem jel domů o den dříve a hlavně doom, natož funeral doom, jsem neposlouchal. Tak letos jsem si je dal celé a byl jsem nadšen. Bylo i dost lidí, kapele to dobře hrálo. Doom mě zase vliv čerstvou krev do žil a tak se vše zdá být v pořádku. jediné co mi vadilo bylo, že kapela děkovala publiku za potlesk. Není to "průser", ale u funeral doomu je základ vnitřní smutek, melancholie, klid atd.. slova nahrazuje hudba a její text není potřeba nic říkat a narušovat tu atmosféru to dělá funeral doomové koncerty specifickými od doomu či doom/deathu či jiných stylů. Viz letos Skepticism ani slovo a dokonalost, či Shape Of Despair, Worship atd... Ahab jsem bohužel na Brutalu vynechal tudíž u nich nemohu tvrdit jak fungovali. Každopádně jsem strašně moc rád, že jsem tuto srdcovku konečně viděl.